ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
місто Київ
06 червня 2019 року №826/4950/18
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом
за позовом Міністерства економічного розвитку та торгівлі України
до третя особаТовариства з обмеженою відповідальністю "АГРОЦЕНТР- БЕЛГОРОД" Генеральна прокуратура України
про продовження дії спеціальної санкції ,
Міністерство економічного розвитку і торгівлі (адреса: 01009, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2 код ЄДРПОУ 37508596) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОЦЕНТР-БЕЛГОРОД" (адреса: пер. 1-й Советский, 1, п. Прохоровка, Белгородская обл., 309000, Російська Федерація, код ЄДРПОУ 3115005018) про продовження дії спеціальної санкції-тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка була застосована Наказом Мінекономрозвитку від 19.09.2017 року №1383 до іноземного суб'єкта господарської діяльності ООО "АГРОЦЕНТР-БЕЛГОРОД" на термін до усунення порушення ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та ст.ст. 187,194,195,196,198 Митного кодексу України.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що на підставі подання Генеральної прокуратури України Мінекономрозвитку наказом від 19.09.2017 року № 1383 "Про застосування спеціальної санкції-тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземних суб'єктів господарської діяльності" застосувало за порушення вимог статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", статей 187, 194, 195, 196, 198 Митного кодексу України, до компанії ООО "АГРОЦЕНТР-БЕЛГОРОД" спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності. Однак, у зв'язку з не усуненням виявлених порушень на підставі ст. 37 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" позивач просить подовжити дію спеціальної санкції.
Ухвалою суду від 30.03.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, без проведення судового засідання та виклику учасників справи.
Відповідач у встановлений судом строк відзиву на позов не подав.
Згідно частини п'ятої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Третя особа подала пояснення щодо позову, та просила задовольнити позовні вимоги, зазначивши, що за наслідками досудового розслідування, здійсненого у кримінальному провадженні №42014000000000457 встановлено, що підприємствами-нерезидентами, які входять до структури акціонерного товариства «Мінерально-хімічна компанія «Єврохім» здійснювалося постачання мінеральних добрив залізничним транспортом на непідконтрольні території Донецької та Луганської областей через станцію Гуково та пункт пропуску «Червона Могила». Таким чином, переміщення товарів було здійснено поза митним контролем і без сплати обов'язкових митних платежів, що в свою чергу шкодить інтересам України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 12.09.2017 року Генеральна прокуратура України звернулася до позивача із поданням №10/4/1-4091-14-157дск-вих17 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОЦЕНТР-БЕЛГОРОД" (адреса: пер. 1-й Советский, 1, п. Прохоровка, Белгородская обл., 309000, Російська Федерація, код ЄДРПОУ 3115005018) спеціальної зовнішньоекономічної санкції у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення вимог ст.ст. 187,194,195,196,198 Митного кодексу України, ст. 9 Закону України «Про державний кордон України», ст. 2, ч.1 ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність».
Подання обґрунтовано тим, що головною військовою прокуратурою Генеральної прокуратури України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42014000000000457 за фактом ведення представниками російської влади агресивної війни проти України, фінансування діяльності терористичних організацій «ДНР» і «ЛНР» та вчинення інших злочинів, що призвели до загибелі людей, тимчасової окупації частини території України та інших тяжких наслідків. У ході досудового розслідування отримано інформацію про вчинення російськими підприємствами-нерезидентами, що входять до структури АТ «МХК «Єврохім», в тому числі Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРАРНИК", незаконного імпорту азотних добрив до тимчасово непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей. Крім того, згідно протокольного рішення Кабінету Міністрів України від 05.06.2014 тимчасово припинено рух в 14 пунктах пропуску (6 в Донецькій області та 8 в Луганській області), зокрема, дані рішення стосуються пункту пропуску (пункту контролю) «Червона Могила», через який здійснювалося постачання товару вищевказаними суб'єктами. Також, переміщення товару на тимчасово неконтрольовані території і з них через контрольні пункти в'їзду-виїзду здійснювалося без пред'явлення перевізником або власником (уповноваженою особою) такого вантажу спеціального дозволу, виданого органами ДФСУ, чим було порушено вимоги п. 1.13 Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів уздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей від 22.01.2015 № 27ог. Таким чином, виходячи з матеріалів кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати протиправними дії підприємств-нерезидентів АТ «МХК «Єврохім», в тому числі Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОЦЕНТР-БЕЛГОРОД». На підтвердження вищевказаних обставин, прокуратурою було також долучено документальні матеріали, серед яких: лист Департаменту контррозвідки СБУ від 11.09.2017, лист Національного банку України від 04.09.2017, лист ДП «Укрпромзовнішекспертиза», інформація Адміністрації Державної прикордонної служби України від 11.09.2017 та протоколи огляду.
На підставі подання Генеральної прокуратури України Мінекономрозвитку наказом від 19.09.2017р. № 1383 "Про застосування спеціальної санкції-тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземних суб'єктів господарської діяльності" застосувало за порушення вимог статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", статей 187, 194, 195, 196, 198 Митного кодексу України, до компанії ООО «АГРОЦЕНТР-БЕЛГОРОД» спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
Після закінчення строку тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, Мінекономрозвитку України листом від 21.21.2017 №4102-12/47585-05 звернулося до Генеральної прокуратури України про доцільність продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності ООО «АГРОЦЕНТР-БЕЛГОРОД» .
23 січня 2018 року Генеральна прокуратура України надіслала у відповідь лист №10/4/3-4091-14 у якому повідомила, що у зв'язку з тим, що представники компаній групи АТ «МХК «Єврохім» заперечують постачання ними мінеральних добрив до тимчасово непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей, водночас не виключаючи фактів поставок їхньої продукції на вказану територію через інші підприємства, крім того не зазначили жодних відомостей про усунення порушень законодавства України, або застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», Генеральною прокуратурою України запропоновано продовжити дію спеціальної санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до компанії ООО «АГРОЦЕНТР-БЕЛГОРОД» наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №1383 від 19.09.2017 року.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №459, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (Мінекономрозвитку) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1.2 Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", затвердженого наказом Міністерство економіки України № 52 від 17.04.2000р. (далі - Положення № 52) санкції застосовуються Міністерством економічного розвитку і торгівлі України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, що порушили Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та пов'язані з ним закони України, зокрема в разі порушення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності валютного, митного, податкового, іншого законодавства, що встановлює певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій, та в разі проведення ними дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Згідно з ст. 9 Закону України "Про державний кордон України" перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку. Залізничне, автомобільне, морське, річкове, поромне, повітряне та пішохідне сполучення через державний кордон України здійснюється в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством. Пункт пропуску через державний кордон України - це спеціально виділена територія на залізничних та автомобільних станціях, у морських і річкових портах, аеропортах (аеродромах) з комплексом будівель, споруд і технічних засобів, де здійснюються прикордонний, митний та інші види контролю і пропуск через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна.
Статтею 1 Угоди між урядами України та Російської Федерації про пункти пропуску через державний кордон між РФ і Україною від 08.02.1995р. визначено, що для перетину кордону між указаними державами особами, транспортними засобами і переміщення товарів і вантажів будь-якої державної приналежності Договірні Сторони відкриють пункти пропуску зазначені у даній статті.
Відповідно до ст. 187 Митного кодексу України (далі - МК України) транспортні засоби комерційного призначення, якими переміщуються пасажири та/або товари через митний кордон України, підлягають митному контролю та митному оформленню.
У разі ввезення товарів на митну територію України декларант або уповноважена ним особа попередньо повідомляють орган доходів і зборів, у зоні діяльності якого товари будуть пред'явлені для митного оформлення, про намір ввезти ці товари. Попереднє повідомлення про намір ввезти товари на митну територію України здійснюється шляхом надання органу доходів і зборів, в зоні діяльності якого товари будуть пред'явлені для митного оформлення, попередньої митної декларації або іншого документа, що може використовуватися замість митної декларації відповідно до статті 94 цього Кодексу. Попереднє повідомлення може здійснюватися у формі електронних документів. Формат таких документів, кодування символів, засоби пересилання визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (ст. 194 МК України).
Переміщення товарів через митний кордон України здійснюється у пунктах пропуску через державний кордон України, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку. Переміщення окремих видів товарів через митний кордон України може здійснюватися у спеціально визначених пунктах пропуску через державний кордон України. Переліки таких товарів та пунктів пропуску затверджуються Кабінетом Міністрів України (ст. 195 МК України).
Положеннями статті 196 МК України, заборонено переміщення товарів, через митний кордон України з порушенням вимог Митного кодексу України та інших законів України.
А згідно з нормами частини першої статті 198 МК України органу доходів і зборів в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України.
Таким чином, підприємствами-нерезидентами, в тому числі відповідачем, які ходять до групи компаній AT "МХК "Єврохім" протягом 2015-2017 років вчинено дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України поза митним контролем, тобто поза межами місця розташування митних органів і без виконання необхідних митних формальностей під час проходження митного контролю та митного оформлення, що призводить до неконтрольованих експортно-імпортних операцій та не сплати обов'язкових митних платежів до митних органів України.
Відповідно до частини першої статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" № 959-XII від 16.04.1991р. (в редакції станом на час вчинення правопорушення, далі - Закон) за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції:
- накладення штрафів у випадках несвоєчасного виконання або невиконання суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб'єктами господарської діяльності своїх обов'язків згідно з цим або пов'язаних з ним законів України. Розмір таких штрафів визначається відповідними положеннями законів України та/або рішеннями судових органів України;
- застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності індивідуального режиму ліцензування у випадках порушення такими суб'єктами цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, що встановлюють певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій;
- тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Частина друга статті 37 Закону визначає, що санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів та контрольно-ревізійної служб, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.
Відповідно до частини шостої статті 37 Закону тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.
Частинами 7, 8, 9 статті 37 Закону передбачено, що подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду. Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду. При прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.
Відповідно до ч. 10 ст. 37 Закону якщо суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або іноземними суб'єктами господарської діяльності, до яких застосовано санкції, усунуто допущені порушення законодавства України або вжито практичні заходи, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, ініціатори подання щодо застосування санкцій можуть направляти центральному органу виконавчої влади з питань економічної політики матеріали про їх скасування (зміну виду, тимчасове зупинення).
Однак, станом на день вирішення спору доказів усунення допущених порушення законодавства України відповідачем до суду не надано.
Отже, оскільки іноземним суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності на території України компанією компанії ООО "АГРОЦЕНТР-БЕЛГОРОД" (адреса: пер. 1-й Советский, 1, п. Прохоровка, Белгородская обл., 309000, Російська Федерація, код ЄДРПОУ 3115005018) яка входить до структури АТ "МХК "Єврохім" не усунуто порушення вимог статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", статей 187, 194, 195, 196, 198 Митного кодексу України, суд вважає позовні вимоги про подовження дії спеціальної санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на термін до усунення порушення обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно із ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно з частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи відсутність таких заходів, судовий збір з відповідача стягненню не підлягає.
Керуючись статтями ст.ст. 2, 3, 6-11, 73-77, 79, 90, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Адміністративний позов Міністерство економічного розвитку і торгівлі (адреса: 01009, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2 код ЄДРПОУ 37508596) задовольнити повністю.
Продовжити дію спеціальної санкції-тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка була застосована Наказом Мінекономрозвитку від 19.09.2017 року №1383 до іноземного суб'єкта господарської діяльності ООО "АГРОЦЕНТР-БЕЛГОРОД" на термін до усунення порушення ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та ст.ст. 187,194,195,196,198 Митного кодексу України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги).
Суддя Н.Г. Вєкуа