ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
05 червня 2019 року м. Київ № 640/9480/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Амельохіна В.В., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
ОСОБА_1
доКомунального підприємства «Реєстраційне бюро» в особі державного реєстратора Сороки Валерія Миколайовича
провизнання протиправним та скасування рішення,
ОСОБА_1 звернулась з позовом про визнання протипарвним та скасування рішення про державну реєстрацію права власності на підставі договору іпотеки, а саме: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 46044786 від 20.03.2019р. 11:28:34.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Суд вважає, що дану позовну заяву не належить розглядати у порядку адміністративного судочинства, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, в якості забезпечення виконання основного зобов'язання по Кредитному договору №2709/0208/71-069 від 19.02.2008р., укладеного між позивачем та ВАТ «Сведбанк», у той же день між Банком, як іпотекодержателем, та позичальником, як іпотекодавцем, було укладено іпотечний договір №2709/0208/71-069-Z-1 за умовами якого іпотекодавець передав в іпотеку іпотекодержателя нерухоме майно, а саме, квартиру під номером АДРЕСА_1 .
Рішенням державного реєстратора Комунального підприємства «Реєстраційне бюро» Сороки Валерія Миколайовича від 20.03.2019р. №46044786 зареєстровано право власності на вказану вище квартиру за Акціонерним товариством «Альфа-банк» на підставі: Іпотечного договору від 19.02.2008р., повідомлення №К/И/УСБ/Б/1 від 15.12.2018р. АТ «Альфа-Банк».
Прийняття вказаного рішення відповідачем обумовило позивача на звернення до суду.
Як установлено матеріалами позовної заяви, виникнення спірних правовідносин обумовлено незгодою позивача з рішенням державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), а саме спірної квартири, яка є предметом іпотечного договору, та, як наслідок, реєстрації - АТ «Альфа-Банк», як іпотекодержателя цього майна.
Проте заявлені в справі вимоги є похідними при вирішенні судом питання щодо виконання умов договору іпотеки та правомірності набуття АТ «Альфа-Банк» прав іпотекодержателя.
Таким чином, предметом розгляду в цій справі є не стільки дії та рішення державного реєстратора як суб'єкта, наділеного владно-управлінськими функціями, скільки виконання умов цивільно-правової угоди, що свідчить про приватноправовий, а не публічно-правовий характер спірних правовідносин.
Відповідно до частини шостої статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Обставини даної справи аналогічні обставинам справи №826/7619/16, яка розглянута Великою Палатою Верховного Суду 14.11.2018р.
Оскільки Велика Палата Верховного Суду за аналогічних обставин прийшла до висновку, що спірні правовідносини пов'язані з виконанням умов кредитного та іпотечного договорів, а також договору купівлі-продажу прав вимоги за кредитними договорами, цей спір не є публічно-правовим, а випливає з договірних відносин, а тому має вирішуватися судами за правилами ЦПК України.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Керуючись пунктом 1 частини першої статті 170, статтями 248, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, -
1. Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі.
2. Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачу разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Відповідно до частин четвертої - п'ятої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі може бути оскаржено. У разі скасування ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі позовна заява вважається поданою в день первісного звернення до суду.
Згідно ч. 1 ст. 295 та ч. 1 ст. 297 КАС України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.В. Амельохін