Рішення від 06.06.2019 по справі 826/12492/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/446

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

06 червня 2019 року № 826/12492/18

За позовом ОСОБА_1

До Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

Про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Позовні вимоги заявлені про

визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо непроведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року відповідно до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб";

визнання протиправною діяльності Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення розміру пенсії з 83% до 73% від грошового забезпечення, застосування обмеження максимального розміру пенсії та, фактично, відмову у нарахуванні компенсації втрати частини доходів в зв'язку з несвоєчасною виплатою перерахованої пенсії;

зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та на підставі довідки МВС України від 23.03.2018 р. за № 22/6-4427 провести перерахунок пенсії з 01.01.2016 року згідно наданого розрахунку у сумі 21 782,50 грн. (основний розмір з доплатою) з подальшим врахуванням надбавок до пенсії згідно чинного законодавства як інваліду ІІІ-ої групи та учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії (при виконанні службових обов'язків) Перерахунок провести без застосування обмеження максимального розміру пенсії;

зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити ОСОБА_1 своєчасно недоотримані суми пенсії за минулий час з 01.01.2016 року без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів;

при цьому недоотриману суму пенсії за період січень-грудень 2016 року виплатити одноразово, а решту суми виплачувати щомісяця рівними частинами, що дорівнюють щомісячному розміру пенсії згідно ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

враховуючи наявність доказів щодо часткового невиконання Головним управлінням Пенсійного фонду України у м. Києві рішення суду в частині виплати заборгованості, встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду (ст.372 КАС України).

Ухвалою суду від 15.08.18 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в письмовому провадженні згідно ст. 263 КАС України.

09.10.2018 року представником відповідача до суду подано відзив на позовну заяву. Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві та відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" отримує пенсію за вислугу років з 01.04.2007 р. та має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії, інваліда війни третьої групи.

01.01.16 р. набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VIII від 23.12.15р., згідно якого ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено положенням наступного змісту:

"Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

17.02.17 р. МВС України прийнято наказ №138 "Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських", що набув чинності 24.03.17 р.

Міністерством внутрішніх справ України розглянуто лист Пенсійного фонду України від 14.02.17 р. за №4133/02-23 щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та надано показники середніх розмірів грошового забезпечення поліцейських, визначені з урахуванням поділу за спеціальними званнями, передбаченими ст. 80 Закону України "Про Національну поліцію".

Міністерство внутрішніх справ України направило до Пенсійного фонду України інформацію про підстави перерахунку пенсії працівників органів внутрішніх справ (міліції).

Відповідно до постанови Солом'янського районного суду м. Києва від 19.12.2017 р. у справі № 2-а-2326/17 (760/19693/17) позивачу проведено перерахунок пенсії в порядку, встановленому судовим рішенням, відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з розміру грошового забезпечення відповідно до довідки виданої МВС від 19.05.2017 року № 22/6-4427, починаючи з 26.04.2017 року, без обмеження граничного розміру з урахуванням раніше проведених виплат.

Листом від 02.03.2018 р. № 8015/03 Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві повідомило позивача про те, що за період з 26.04.2017 року по 31.03.2018 року позивачу нараховано кошти, що становить 138 791,24 грн. Після проведеного перерахунку розмір пенсії позивача за вислугу років з 01.04.2018 року становить 18 148,59 грн.

Також повідомлено, що доплата пенсії за січень, лютий та березень 2018 року буде виплачена у березні поточного року. При цьому виплату різниці пенсії на виконання вищевказаного рішення суду за період з 26.04.2017 року по 31.12.2017 року буде проведено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та надано розрахунок пенсії позивача після перерахунку.

30.03.2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві з заявою про встановлення розміру пенсії 83% від грошового забезпечення та здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року з урахуванням раніше проведених виплат.

Листом від 27.04.2018 року № 16843/03/Б-3248 Головним управлінням Пенсійного фонду України у м. Києві було повідомлено позивача про те, що виплату перерахованих пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) буде проведено з 01.01.2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р.

з 01 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

У разі, коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Позивач - ОСОБА_1 - вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року та протиправною діяльність щодо зменшення розміру пенсії з 83% до 73% від грошового забезпечення.

Позивач посилається на те, що відповідачем після отримання від МВС України довідки про розмір грошового забезпечення від 23.03.2018 р. № 22/6-4427 мав бути здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016 року відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103, проте вказаного перерахунку зроблено не було.

Крім того, в кінцевому підрахунку розміру пенсії мають бути ще враховані надбавки до пенсії згідно чинного законодавства як інваліду війни ІІІ-ої групи та учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Відповідач зазначає, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пунктом 3 якої передбачено перерахування з 01.01.2016 року пенсії, призначеної згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі вислуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 01.01.2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р.

з 01 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Таким чином перерахунок пенсії всім категоріям пенсіонерів проводиться з 01.03.2018 року в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Також відповідач посилається на положення Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.11 р. № 3668-VI, яким передбачено обмеження максимального розміру пенсії.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до частково задоволення з таких підстав.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з яким держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29.12.2015 р. набрав чинності Закон України від 23.12.2015 р. № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким внесено доповнення до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ. Ст. 63 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Ст. 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із ст. 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та постановою від 18.11.2015 р. № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Постанова № 988 набрала чинності 02.12.2015 р.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393".

Відповідно до п. 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Питання визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення перерахунку позивачу пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України № 988 було предметом судового розгляду за позовом позивача.

Рішенням Солом'янського районного суду м. Києва від 19.12.2017 р. у справі №760/19693/17 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з розміру грошового забезпечення відповідно до довідки виданої Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві від 19.05.2017 р. №22/6-4427, починаючи з 26 квітня 2017 року без обмеження граничного розміру з урахуванням раніше проведених виплат.

Щодо позовних вимог про здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. по 26.04.2017 р. застосовано позовну давність.

Згідно з матеріалами справи вказане судове рішення було виконано, і позивачу нараховано кошти за період з 26.04.2017 р. по 31.12.2017 р. у сумі 101 444, 87 грн.

21.02.2018 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", згідно з п. 3 якої вирішено -

Перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., №96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

З огляду на факт прийняття вказаної постанови, листом від 14.04.2018 р. за №13358/03 позивача повідомлено про наступне проведення перерахунку та виплату пенсії з огляду на її положення, а також про те, що доплата за січень-березень 2018 р. буде виплачена в березні поточного року.

Оскільки п. 3 постанови №103 встановлено проведення перерахунку з 01.01.2016 р., то суд погоджується з позивачем, що пенсія йому має бути перерахована з 01.01.2016 р., незважаючи на ту обставину, рішенням Солом'янського районного суду м. Києва від 19.12.2017 р. у справі №760/19693/17 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести позивачу перерахунок та виплату пенсії лише, починаючи з 26.04.2017 р.

Проте, вказаний перерахунок має бути проведений з огляду на зміст п. 3 постанови №103, а не вказаного судового рішення.

Згідно зі змісту відповідей на адресу позивача та відзиву на позов відповідач наявність обов'язку провести перерахунок пенсії позивача на підставі п. 3 постанови №103 не заперечує, зокрема, 23.03.2018 р. Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України видано довідку про розмір грошового забезпечення позивача за №22/6-4427 для передачі до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві.

Згідно вказаної довідки визначено такі види грошового забезпечення для перерахунку пенсії: посадовий оклад - 4400,00грн., оклад за спеціальним званням - 2400,00 грн., надбавка за стаж служби - 3060,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 440,00 грн., премія - 10 690,37 грн., всього - 20 990,37 грн.

Відповідно, після отримання довідки №22/6-4427 від 23.03.2018р. відповідач мав здійснити перерахунок пенсії позивачу, що ним зроблено не було.

Посилання на неможливість зробити перерахунок за відсутності фінансування вказаних видатків не може бути визнана обґрунтованою.

Відповідно до правової позиції Європейського суду, висловленої у п. 23 рішення у справі KECHKO v. UKRAINE від 08.11.05 р., в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань http://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-70863; http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/974_025)

Згідно з ч.1, 2 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного суду України від 22.06.10р. у справі № 21-399во10, від 07.12.12р. у справі №21-977во10, від 03.12.10р. у справі № 21- 44а10).

Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.02р. №5-рп/2002, від 17.03.04р. №7-рп/2004, від 01.12.04р. № 20-рп/2004, від 09.07.07р. №6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.

Крім того, Конституційний Суд України розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист певних категорій громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечують суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управлінні державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань, тощо (Рішення Конституційного Суду України від 06.07.99 р. №8-рп/99, від 20.03.02 р. № 5-рп/2002, від 20.12.16 р. № 7-рп/2016).

У рішенні від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень ст. 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку.

З огляду на вищевикладене суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року на підставі довідки № 22/6-4427 від 23.03.2018 року з урахуванням виплачених сум та наявних у пенсійній справі матеріалів.

Щодо зменшення відсоткового розміру пенсії з 83% до 73%

Згідно зі ст. 13 Закону №2262-ХІІ максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії (учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно з посвідченням серії НОМЕР_1 від 12.05.2005 р.), відповідно, максимальний розмір пенсії позивача за загальним правилом обмежено 100 процентів грошового забезпечення.

Згідно з наданим позивачем розрахунком пенсії за вислугу років станом на 31.01.2018 р. (Автоматизована система розрахунку пенсій) розмір пенсії розраховувався з розрахунку 85% грошового забезпечення, в тому числі, з урахуванням статусу учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії.

Між тим, згідно з розрахунком станом на 02.03.2018 р. основний розмір пенсії визначено з розрахунку 73% грошового забезпечення.

У листуванні позивача з відповідачем, а також у відзиві на позов відповідачем не наведено підстав зменшення вказаного відсоткового відношення розрахунку грошового забезпечення.

За таких обставин позовні вимоги щодо визнання протиправними дій відповідача в цій частині є обґрунтованими.

Щодо виплати пенсії без обмеження максимальним розміром

Згідно ст. 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.11 р. № 3668-VI (в редакції Закону №213-VIII від 02.03.2015) максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до ... Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ...., не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до ... Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не може перевищувати 10740 гривень.

Згідно п. 2 Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону -

обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.

Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 25.12.2015 р. №911-VIII у Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" частину п'яту статті 43 доповнити реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".

Законом України від 06.12.16 р. №1774 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" у Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у частині сьомій статті 43 слова і цифри "у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінити словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року".

Згідно з рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 20.12.16 р. №7-рп визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, в тому числі, частини сьомої статті 43, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

У зв'язку з прийняттям вказаного рішення Конституційного Суду України передбачені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 25.12.15 р. №911-VIII та Законом України від 06.12.16 р. №1774 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" обмеження максимального розміру пенсій не може застосовуватися до визначення розміру пенсії позивача.

Проте, обмеження розміру пенсії позивача визначене не лише вказаними Законами України, а й Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 р. № 3668-VI.

Вказаний Закон не був предметом розгляду Конституційного Суду України, і вищевказані висновки Конституційного Суду України не можуть автоматично бути застосовані до оцінки Закону від 08.07.2011 р. № 3668-VI.

Таким чином, розмір пенсії позивача має визначатися з врахуванням п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 р. № 3668-VI.

Щодо нарахування компенсації втрати частини доходів у зв'язку з несвоєчасною виплатою пенсії суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Згідно з вищевикладеним перерахунок пенсії позивачу фактично не проведено не з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, а за відсутності бюджетного фінансування, а також у зв'язку з тим, що відповідач як орган державної влади зобов'язаний дотримуватися вимог п. 3 постанови №103, хоча вона є предметом судового оскарження.

З врахуванням викладеного суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.

Також суд зазначає, що з огляду на вищевикладене конкретна сума пенсії має бути розрахована відповідачем з врахуванням висновків суду і не може бути вказана у резолютивній частині рішення.

Відповідності до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В даному випадку суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення, оскільки нездійснення позивачу перерахунку пенсії пов'язане з бездіяльністю держави в особі усіх її інституцій, яка не забезпечила належне фінансування відповідних видатків, що мають бути передбачені у зв'язку зі змінами у законодавстві, а не з діями чи бездіяльністю лише відповідача як суб'єкта владних повноважень, який позбавлений можливості здійснити перерахунок пенсії позивачу за відсутності відповідного фінансування.

Окремо суд зазначає, що в резолютивній частині рішення немає необхідності зазначати назви законодавчих актів.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-263, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до довідки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності від 23.03.2018 року №22/6-4427.

3. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення відсоткового розміру пенсії з 83% до 73% перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до довідки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності від 23.03.2018 року №22/6-4427, без зменшення відсоткового розміру пенсії з 83% до 73%.

5. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

7. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 06.06.19 р.