ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
05 червня 2019 року № 826/8915/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просить:
- визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо нарахування розміру, способу виплати та припинення виплати пенсії за віком ОСОБА_1 без дотримання норм пенсійного законодавства України;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати розмір пенсії за віком ОСОБА_1 з 29 квітня 2015 року, з врахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсії № 815/192 та №815/191 від 10.09.2015, надбавки до пенсії, як дитині війн, компенсації втрати частини доходів, здійснити осучаснення пенсії відповідно до пенсійної реформи України, починаючи з 01.10.2017 та виплачувати на визначений пенсіонером банківський рахунок, відкритий в ПАТ КБ «Приватбанк».
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 червня 2018 року відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.
Позовні вимоги мотивовані тим, що посилається на безпідставну відмову відповідача у поновленні виплати пенсії згідно рішення суду та не проведення її осучаснення. Позивач вважає, що такі дії відповідача є незаконними, та такими, що порушують його права, а тому просить суд задовольнити позов.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує, вказавши, що оскільки позивач не отримував протягом шести місяців пенсію у зв'язку з чим йому було припинено виплату пенсії, отже позивачу необхідно особисто звернутись з заявою про поновлення виплати пенсії, чого позивачем не було зроблено.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва
Постановою Деснянського районного суду м. Києва від 07 вересня 2015 року по справі №758/6933/15-а, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 30.11.2015, визнано бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва протиправною щодо не призначення пенсії за віком ОСОБА_1 та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 29 квітня 2015 року.
17 вересня 2015 року позивач направив до Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва для розрахунку пенсії та на виконання рішення додаткові документи, а саме довідку про заробітну плату для обчислення пенсії № 815/192 та №815/192 від 10.09.2015, довідку № 712-79 від 10.9.2015 про перейменування підприємства та копію картки платника податків ОСОБА_1 .
В подальшому, 16.05.2016 представником позивача за довіреністю направлено до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві заяву про перерахування пенсійних виплат на банківський рахунок ОСОБА_1 , відкритий в ПАТ КБ «Приватбанк».
05 квітня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою, відповідно до якої просив надіслати довідку про розмір нарахованої та виплаченої пенсії за період з 29.04.2015 по квітень 2018 року, виписку з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про стаж та заробітну плату, що враховані при обчисленні пенсії, повідомити підстави не виплати пенсії на визначений банківський рахунок, відкритий в ПАТ КБ «Приватбанк».
Листом Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві № 23684/08 від 27.04.2018 позивача повідомлено, що відповідно до п. 4.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій № 22-1 заява про виплату пенсії через банківський рахунок подається заявником особисто згідно з Порядком виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їхні поточні рахунки у банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596 (зі змінами).
Виплата пенсії ОСОБА_1 припинена у зв'язку з неотриманням протягом 6 місяців, тому відповідно до п. 1.5 постанови правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку поданні та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 № 22-1 необхідно особисто подати заяву про поновлення виплати пенсії.
Вважаючи такі дії та рішення відповідача протиправними, а свої законні права та інтереси порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Право громадянина на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом закріплене у статті 46 Конституції України.
За змістом статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Статтею 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу ПФУ або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням ПФУ за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Частиною п'ятою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
Згідно абзацу 1 пункту 1.5 Порядку № 22-1 заява, зокрема, про поновлення виплати пенсії, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Відповідно до пункту 1.1 Порядку законними представниками є батьки, усиновителі, батьки-вихователі, прийомні батьки, патронатні вихователі, опікуни, піклувальники за місцем їх проживання (реєстрації), представники закладів (органів опіки і піклування), які виконують функції опікунів і піклувальників за місцезнаходженням таких закладів (органів).
Відповідно до пункту 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
У пункті 7 Порядку № 22-1 міститься перелік документів, необхідних для призначення пенсії.
Згідно з пунктом 30 Порядку № 22-1 документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, засвідчених у нотаріальному порядку або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі, якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається копія з неї, засвідчена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію:
а) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
б) здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів;
в) перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження (пункт 38 Порядку).
Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до ПФУ (пункт 39 Порядку № 22-1).
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (пункт 43 Порядку № 22-1).
Аналізуючи наведені норми права суд приходить до висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком або поновлення виплати пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.
Як було зазначено вище, постановою Деснянського районного суду м. Києва від 07 вересня 2015 року по справі №758/6933/15-а, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 30.11.2015, визнано бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва протиправною щодо не призначення пенсії за віком ОСОБА_1 та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 29 квітня 2015 року.
Листом Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві № 23684/08 від 27.04.2018 позивача повідомлено, що виплата пенсії ОСОБА_1 припинена у зв'язку з неотриманням протягом 6 місяців, тому відповідно до п. 1.5 постанови правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку поданні та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 № 22-1 необхідно особисто подати заяву про поновлення виплати пенсії.
Однак, в матеріалах справи відсутні, а позивачем не надано доказів звернення до органів пенсійного фонду про призначення та/або поновлення виплати пенсії за віком у порядку, встановленому Законом, та відповідно відмови органів Пенсійного фонду України не отримував.
Отже, відсутнє як таке порушене право позивача з боку органів Пенсійного фонду України, оскільки позивач до відповідача з приводу поновлення виплати пенсії за віком не звертався, відмови не отримував.
Також, суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити осучаснення пенсії відповідно до пенсійної реформи України, починаючи з 01.10.2017 та компенсації втрати частини доходів, адже матеріали справи не містять в собі доказів не вчинення такий дій відповідачем за наслідками набрання рішенням законної сили, внаслідок чого позовні вимог в цій частині є передчасними.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог та не вбачає підстав для їх задоволення.
З огляду на вищезазначене, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 77, 139, 246, 257-263, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя С.К. Каракашьян