Єдиний унікальний номер 725/1655/19
Номер провадження 2-а/725/139/19
30.05.2019 року. Першотравневий районний суд м.Чернівці у складі:
головуючої судді: Вольської-Тонієвич О.В.,
при секретарі: Григорчук Д.В.,
за участю:
представника позивача - Главіцького В.В.,
відповідача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління державної міграційної служби України в Чернівецькій області (місцезнаходження: вул.Шептицького, 25 м.Чернівці) до громадянина Республіки Молдови ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце тимчасового проживання: АДРЕСА_1 ) про примусове видворення з території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні,-
Представник Управління державної міграційної служби України в Чернівецькій області звернувся до суду з вказаним вище позовом.
Посилався на те, що 25 березня 2019 року в ході здійснення контролю за виконанням іноземцями рішень про примусове повернення з України працівниками УДМС у Чернівецькій області було виявлено громадянина Республіки Молдови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який не виконав рішення про примусове повернення його з території України від 03 серпня 2017 року.
Оскільки відповідач знаходиться на території України незаконно та ухиляється від виїзду з України, просив примусово видворити громадянина Республіки Молдови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі території України; затримати відповідача з поміщенням його до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, на термін до шести місяців.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 В.В. позов підтримав та просив його задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 під час розгляду справи визнав, що він перебуває на території України без відповідних дозвільних документів. Також у нього відсутні документи, на підставі яких він би міг самостійно покинути територію України. Рішення про примусове повернення не виконав, оскільки вважав, що представники міграційної служби самі повинні за ним прийти. В місті Чернівці у нього є сім'я - цивільна дружина та двоє дітей, тому бажає залишитись проживати на Україні. Але як тільки випаде нагода, він на території Республіки Молдова відновить усі втрачені документи та обов'язково повернеться на Україну.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню, виходячи з наступного:
Так, правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в'їзду в Україну та виїзду визначає Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22 вересня 2011 року № 3773-VI.
Відповідно до вимог частини 3 статті 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
02 серпня 2017 року на адресу Чернівецького МВ УДМС у Чернівецькій області з Садгірського ВП ЧВП ГУНП в Чернівецькій області надійшло звернення з приводу прийняття рішення про примусове повернення за межі території України громадянина Республіки Молдови ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає в м.Чернівці без відповідних документів.
У зв'язку із цим, працівниками міграційної служби було здійснено перевірку та встановлено, що ОСОБА_3 був засуджений вироком Беляєвського районного суду Одеської області від 24.01.2006р. за ч.1 ст.115КК України. Під час звільнення з місць позбавлення волі, ОСОБА_1 вказав, що він після відбування строку покарання слідує до місця проживання: АДРЕСА_2 Трудова АДРЕСА_3 57 АДРЕСА_4 40 м. АДРЕСА_5 Республіка АДРЕСА_6 , що і було зазначено у довідці про його звільнення (а.с.11-15).
Однак громадянин Молдови ОСОБА_1 після звільнення з місць позбавлення волі територію України не покинув та продовжував перебувати на території України без відповідних дозвільних документів, за що неодноразово був притягнутий до адміністративної відповідальності. У місті Чернівцях ОСОБА_1 проживав по АДРЕСА_1 .
З урахуванням вказаних обставин 03 серпня 2017 року начальником Чернівецького міського відділу Управління ДМС у Чернівецькій області було прийнято рішення про примусове повернення з території України громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 та зобов'язано покинути його територію України у термін до 12.08.2017 року. Заборонено в'їзд на територію України строком на три роки (а.с.7).
Частиною 5 статті 26 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" визначено, що іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.
Виходячи із системного аналізу вказаних положень Закону, суд вважає, що примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства передують дві обставини: 1) прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове повернення; 2) ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Обов'язковим є попереднє прийняття вказаними органами рішення про примусове повернення.
Однак відповідач рішення про його примусове повернення не виконав. У зв'язку із цим, працівниками міграційної служби у період часу з 2017р. по 2019р. вживалися заходи щодо встановлення місця знаходження відповідача для його примусового видворення, шляхом направлення запитів до прикордонної служби України та ГУ НП в Чернівецькій області, а також здійснення неодноразових виїздів за місцем його проживання по АДРЕСА_1 (а.с.16,22-33).
Тільки 25 березня 2019 року в ході здійснення контролю за виконанням іноземцями рішень про примусове повернення з України працівниками УДМС у Чернівецькій області було виявлено громадянина Республіки Молдови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який з часу прийняття рішення про його примусове повернення продовжував проживати на території України в м.Чернівці та жодних дій спрямованих на його виконання не вчиняв.
Постановою Управління ДМС у Чернівецькій області від 25 березня 2019 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.203 КУпАП (невиконання рішення про примусове повернення) та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 5100грн. (а.с.9-10).
Частиною 1 ст. 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Отже, враховуючи те, що відповідач ОСОБА_1 рішення про примусове повернення не виконав, ухилявся від його виконання та виїзду з території України в добровільному порядку, а також відсутність у нього законних підстав перебування та проживання на території України, суд вважає, що його слід примусово видворити за межі території України.
Згідно ч.1 ст. 289 КАС України, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України;2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;4) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Відповідно ч.4 ст.30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Як було встановлено судом, у відповідача ОСОБА_1 відсутній паспортний документ, який би надавав йому можливість здійснити перетин державного кордону України. Зі слів відповідача, він паспортний документ втратив ще у 2015р. та до посольства Республіки Молдова з метою виготовлення паспортного документа не звертався, у зв'язку із відсутністю у нього коштів.
Зважаючи на те, що з метою необхідності виготовлення документів для відповідача, а також вчинення дій щодо зібрання інших документів на його видворення за межі території України, суд приходить до висновку, що його слід затримати з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, терміном до шести місяців, починаючи з часу фактичного затримання.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 371 КАС України суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст.26,30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 2, 5, 7-9, 72-79, 90, 241, 242, 243, 246, 250, 255, 288, 289, 371 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Примусово видворити за межі території України громадянина Республіки Молдови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Затримати громадянина Республіки Молдови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з поміщенням його до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України, на термін до шести місяців, починаючи з часу його фактичного затримання.
Відповідно до вимог п.3 ч.2 ст. 371 КАС України допустити негайне виконання рішення суду.
Рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці О. В. Вольська-Тонієвич