Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
04 червня 2019 р. № 520/3509/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Харківській області №1/20-40-1304 та №2/20-40-1304 від 18.04.2018, щодо нарахування ОСОБА_1 транспортного податку за 2018 рік.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що належні позивачу на момент нарахування податкових зобов'язань автомобіль марки LAND ROVER (моделі RANGE ROVER з об'ємом циліндрів двигуна 4367 куб.см., тип пального - дизельне паливо 2014 року випуску, д.н.з НОМЕР_1 ) та автомобіль марки MERCEDES-BENZ (моделі S 500 4 МАТІС, з об'ємом циліндрів двигуна 4663 куб.см., тип пального - В (бензин) 2014 року випуску, д.н.з НОМЕР_2 ) не належали до об'єктів оподаткування транспортним податком у 2018 році, з урахуванням показників об'єму циліндрів двигуна. Зокрема, з тексту розміщеного на офіційному сайті Мінекономрозвитку переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2018 році - вбачається, що: 1) автомобіль марки LAND ROVER, моделі RANGE ROVER, з дизельним двигуном, може бути об'єктом оподаткування у випадку, якщо об'єм циліндрів двигуна дорівнює 4,4 літрів (тобто 4400 куб.см.), 2) автомобіль марки MERCEDES-BENZ, моделі S-Class Sedan, з бензиновим двигуном, може бути об'єктом оподаткування у випадку, якщо об'єм циліндрів двигуна дорівнює 4,7 літрів (тобто 4700 куб.см.). В той же час, об'єм циліндрів двигуна належного позивачу автомобіля LAND ROVER становить 4367 куб.см., тобто не досягає 4400 куб.см., а об'єм циліндрів двигуна автомобіля MERCEDES-BENZ становить 4663 куб.см., тобто не досягає 4700 куб.см. Позивач вказує також на те, що жодною нормою законодавства не передбачено можливості округлювати показники об'єму двигуна для віднесення автомобіля до об'єкту оподаткування.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.04.2019 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, згідно змісту якого просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , посилаючись на те, що належні позивачу транспортні засоби наявні в переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2018 році з об'ємом двигуна 4,4 (LАND ROVER , модель RANGE ROVER) який округлено до десятих (враховуючи, що 1000 куб, см. є еквівалентом 1 літру, а тому об'єм циліндрів двигуна автомобіля 4663 куб, см. з урахуванням заокруглення до найближчого, а саме 4,4 куб.) та з об'ємом двигуна 4,7 (MERCEDES-BENZ, модель S 500 4 МАТІС) який також округлений, тобто всі показники в переліку Мінекономрозвитку зазначені з округленням об'єму двигуна, через що, на думку відповідача, оскаржувані податкові повідомлення-рішення є правомірними, а дії контролюючого органу - такими, що вчинені на підставі та в межах закону.
Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач у 2018 році була власником: 1) транспортного засобу марки LAND ROVER (моделі RANGE ROVER з об'ємом циліндрів двигуна 4367 куб.см., тип пального - дизельне паливо 2014 року випуску, д.н.з НОМЕР_1 ) та 2) транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ (моделі S 500 4 МАТІС, з об'ємом циліндрів двигуна 4663 куб.см., тип пального - В (бензин) 2014 року випуску, д.н.з НОМЕР_2 )..
У зв'язку з наявністю у власності позивача вказаних вище транспортних засобів Головним управлінням ДФС у Харківській області було винесено 2 податкові повідомлення-рішення: №1/20-40-1304 від 18.04.2018, яким позивачу нараховано зобов'язання щодо сплати транспортного податку з фізичних осіб за 2018 рік у сумі 25000,00 грн., та №2/20-40-1304 від 18.04.2018, яким позивачу нараховано зобов'язання щодо сплати транспортного податку з фізичних осіб за 2018 рік у сумі 25000,00 грн.
Не погоджуючись з цими податковими повідомленнями-рішеннями позивач звернувся з даним позовом до Харківського окружного адміністративного суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке нормативно-правове регулювання спірних правовідносин.
Законом України №71-VІІІ від 28.12.2014 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набрав чинності 01.01.2015, статтю 267 Податкового кодексу України викладено у новій редакції та запроваджено транспортний податок.
Так, відповідно до підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Згідно із положеннями підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Абзацом другим зазначеного підпункту (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального (підпункт 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України).
Базою оподаткування відповідно до підпункту 267.3.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
При цьому, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті (пункт 267.4 статті 267 Податкового кодексу України).
Відповідно до підпункту 267.5.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку (підпункт 267.6.1 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України).
Підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Відповідно до підпункту 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року). Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
Механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей їх віднесення до об'єктів оподаткування транспортним податком встановлений Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою 18 лютого 2016 року постановою Кабінету Міністрів України №66 (далі - Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів).
Відповідно до пункту 2 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Цн х (Г / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.04.2013 року за №403.
Пунктом 13 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів передбачено, що Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Згідно Закону України «Про Державний бюджет на 2018 рік» мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2018 визначена у розмірі 3 723 грн., відповідно, об'єктом оподаткування у 2018 році є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких станом на 01.01.2018 становить понад 1 396 125 грн. (375х3723).
Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна та тип пального (пункт 14 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів).
Таким чином, зі змісту вищенаведених норм слідує, що об'єктом оподаткування транспортним податком є легкові автомобілі, які відповідають таким критеріям, а саме: 1) з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно); 2) середньоринкова вартість становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року; 3) транспортний засіб повинен бути зазначений у переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2018 році, розміщеному на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку.
Судом досліджено «Перелік легкових автомобілів, з року випуску яким минуло не більше п'яти (включно) років та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2018 (звітного) року, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2018 році», розміщений на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. При цьому вбачається, що технічні характеристики автомобілів, зазначених у вказаному переліку, не співпадають з технічними характеристиками автомобілів позивача.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, копія якого наявна в матеріалах справи, позивач є власником автомобіля марки LAND ROVER моделі RANGE ROVER, 2014 року випуску з об'ємом циліндрів двигуна 4367 куб.см., а відповідно до «Переліку легкових автомобілів, з року випуску яким минуло не більше п'яти (включно) років та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2018 (звітного) р., які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2018 році» розрахунок проведено щодо автомобіля LAND ROVER RANGE ROVER SPORT з об'ємом циліндрів двигуна 4,4 літрів. Отже об'єм циліндрів двигуна вказаного автомобіля позивача є іншим, ніж визначений Міністерством економічного розвитку і торгівлі України у вищевказаному переліку.
Окрім того судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, копія яких наявна в матеріалах справи, позивач є власником автомобіля марки MERCEDES-BENZ моделі S 500 4 МАТІС, 2014 року випуску з об'ємом циліндрів двигуна 4663 куб.см., а відповідно до «Переліку легкових автомобілів, з року випуску яким минуло не більше п'яти (включно) років та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2018 (звітного) р., які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2018 році» розрахунок проведено щодо автомобіля MERCEDES-BENZ S 500 SEDAN 4МАТІС з об'ємом циліндрів двигуна 4,7 літрів. Отже об'єм циліндрів двигуна вказаного автомобіля позивача є іншим, ніж визначений Міністерством економічного розвитку і торгівлі України у вищевказаному переліку.
Згідно із статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
У справі "Новік проти України" (18.12.2008) Суд зробив висновок, що "надзвичайно важливою умовою є забезпечення загального принципу юридичної визначеності. Вимога "якості закону" у розумінні пункту 1 статті 5 Конвенції означає, що закон має бути достатньо доступним, чітко сформульованим і передбачуваним у своєму застосуванні для того, щоб виключити будь-який ризик свавілля".
У справі "Щокін проти України" Суд дійшов висновку про порушення прав заявника, гарантованих статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, по-перше, в зв'язку з тим, що відповідне національне законодавство не було чітким і узгодженим, та, відповідно, не відповідало вимозі "якості" закону і не забезпечувало адекватність захисту від свавільного втручання у майнові права заявника; по-друге, національними органами не була дотримана вимога законодавства щодо застосування підходу, який був би найбільш сприятливим для заявника - платника податку, коли у його справі національне законодавство припускало неоднозначне трактування.
В даному випадку, суд вважає, що у відповідача були відсутні будь-які підстави для додаткового трактування критеріїв необхідних для визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, оскільки щороку до 1 лютого податкового (звітного) року Мінекономрозвитку, що є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщує Перелік автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який містить такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Тобто, податковий орган, отримавши від законодавця вичерпний перелік технічних характеристик, необхідних для надання автомобілю статусу об'єкта оподаткування, був позбавлений необхідності в більш ширшому його тлумаченні. В даному випадку, фактично здійснивши округлення об'єму двигуна автомобіля позивача до іншого показника, податковий орган допустив фактично свавільне втручання у майнові права позивача.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що оскільки у переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2018 році автомобілі марки LAND ROVER моделі RANGE ROVER, 2014 року випуску з об'ємом циліндрів двигуна 4367 куб.см., а також автомобіль марки MERCEDES-BENZ моделі S 500 4 МАТІС, 2014 року випуску з об'ємом циліндрів двигуна 4663 куб.см. не вказані, то вказані транспортні засоби які зареєстровані на позивача не можуть вважатися об'єктом оподаткування транспортним податком в розумінні пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України.
Суд зазначає, що положення статті 4 Податкового кодексу України закріплюють низку принципів, які повинні застосовуватися як на стадії встановлення податків, їх основних елементів, при внесенні змін до окремих елементів податку, так і на стадії застосування норм, якими визначений обов'язок сплати податку. Серед принципів, проголошених у вказаній нормі, є, зокрема, презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу (підпункт 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 Податкового кодексу України).
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 05.11. 2018 у справі № 822/2687/17.
Верховний Суд в даному рішенні прийшов до висновку, що вирішення спору у цій справі на користь платника податків обумовлено як прогалиною у нормативному регулюванні вказаних правовідносин, так і положеннями податкового принципу презумпції правомірності платника податків.
Враховуючи що транспортні засоби, які зареєстровані на позивача не є об'єктом оподаткування транспортним податком в розумінні пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України, суд прийшов до висновку, що доводи відповідача про правомірність винесення податкових повідомлень-рішень Головного управління ДФС у Харківській області №1/20-40-1304 від 18.04.2018, яким позивачу нараховано зобов'язання щодо сплати транспортного податку з фізичних осіб за 2018 рік у сумі 25000,00 грн., та №2/20-40-1304 від 18.04.2018, яким позивачу нараховано зобов'язання щодо сплати транспортного податку з фізичних осіб за 2018 рік у сумі 25000,00 грн. - є помилковими.
Виходячи з вищезазначеного, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення підлягає задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснити відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, ЄДРПОУ 39599198) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Харківській області №1/20-40-1304 та №2/20-40-1304 від 18.04.2018, щодо нарахування ОСОБА_1 транспортного податку за 2018 рік.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) сплачену суму судового збору в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Харківській області (ЄДРПОУ 39599198).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М.Панов