Постанова від 11.03.2010 по справі 2а-1088/10

Справа № 2а-1088

2010 рік

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2010 року Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим

у складі: головуючого судді - ЦалкоА.А., при секретарі Єршовій Я.Ю.,за участю адвоката ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Ялтинського міського суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3,ОСОБА_4 до Ялтинської міської ради, Комунального підприємства Ялтинської міської ради «Бюро технічної інвентаризації»,третя особа ОСОБА_5 , про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_3,ОСОБА_4 звернулися до суду з позовною заявою до відповідачів, в якій просять суд скасувати рішення Ялтинської міської ради 25 - ї сесії 5-го скликання № 256 від 15 квітня 2009 року щодо надання дозволу ОСОБА_5 на розробку технічної документації по землеустрою щодо відводу земельної ділянки орієнтованою площею 0,0550 га для будівництва та обслуговування житлового будинку ,господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_1 ,зобов'язати КП БТІ м.Ялта внести відповідні технічні зміни до інвентарної справи будинку № 7,розташованого за адресою: м.Ялта вул. К.Лібнехта,шляхом відновлення меж прибудинкової території, а також просять стягнути з відповідачів у рівних частках на користь ОСОБА_2 витрати,пов'язані з наданням правової допомоги у розмірі 1 000 гривень.

Вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 є власниками квартир АДРЕСА_1. Оскаржуване рішення вважають незаконним, оскільки воно порушує їх право, як фактичних землекористувачів земельної ділянки, на отримання землі у власність або користування для обслуговування будинку.

Представник позивачів ОСОБА_6 у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі.

Представник Ялтинської міської Ради в судовому засіданні з позовною заявою позивачів не погодився. Пояснив, що оскаржуване рішення прийнято з дотриманням вимог діючого законодавства та в межах повноважень. Зазначеним рішенням права позивачів не порушені, оскільки в них відсутні правовстановлюючі документи на земельну ділянку. Земельна ділянка, на яку ОСОБА_5 наданий дозвіл на розробку проекту відводу, належить Ялтинській міський раді, її межі в натуру не винесені.

ОСОБА_5 та її адвокат з позовними вимогами не погодились. Підтримали пояснення представника відповідача та доповнили, що третя особа має окрему адресу .Вона має намір реалізувати своє право на придбання землі у встановленому законом порядку.

Вислухавши представників сторін,третьої особи,думку адвоката, дослідивши докази, суд, приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню за наступних підстав :

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.

Зазначені положення Конституції України кореспондовані в ст.. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими для виконання на відповідній території.

У відповідності із ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно ст. 12 Земельного Кодексу України, розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян і юридичних осіб, відноситься до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст.

Відповідно до положень п. 12 Перехідних положень Земельного Кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до п.34 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської Ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до ч 6 ст. 118 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин) - громадяни, зацікавлені в одержані безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання.

Згідно зі ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин) - відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву і в разу згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення.

Судом встановлено, що ОСОБА_2, ОСОБА_3 на праві спільної власності належить квартира АДРЕСА_1,на підставі свідоцтва № К-72 - ІІ від 25 червня 1993 року (а.с. 10-11). На підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 15 квітня 2005 року ОСОБА_7 належить квартира АДРЕСА_1. Відповідно до технічних паспортів на ділянці розташовані сараї літер «П»,»Т»,якими користуються позивачі(а.с.13,21).

А також встановлено,що ОСОБА_8 на праві власності належить житловий будинок по вул. К.Лібнехта,м. Ялта,на підставі свідоцтва про право власності від 24 листопада 2008 року,яке було видане ОСОБА_8 на підставі рішення виконкому Ялтинської міської ради від 14 листопада 2008 року № 2530.Цим рішенням зазначеному будинку була присвоєна нова адреса : вул. К.Лібнехта, 7 А, м. Ялта,замість попереднього : АДРЕСА_1, зобов'язано БТІ провести правову реєстрацію .

Після присвоєння окремої поштової адреси та видачі свідоцтва про право власності на будинок, ОСОБА_8 звернулась до Ялтинської міської ради з проханням надати у власність земельну ділянку площею 0, 0550 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_1.

Рішенням Ялтинської міської ради 25 - ї сесії 5-го скликання № 256 від 15 квітня 2009 року ОСОБА_8 наданий дозвіл на розробку технічної документації по землеустрою, в частині оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 0,0550 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_1,з подальшою передачею у власність на землях Ялтинської міської ради(існуючий житловий будинок) .

Враховуючи вищевикладені обставини,суд приходить до висновку ,що у процесі реалізації третьої особою свого конституційного права на придбання землі у власність права позивача не порушені,тому немає підстав для скасування оскаржуваного рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 42 Земельного Кодексу України, у разі приватизації громадянами багатоквартирного жилого будинку відповідна земельна ділянка може передаватися безоплатно у власність або надаватись у користування об'єднанню співвласників.

Прибудинкова територія може бути, за відповідним рішенням органу місцевого самоврядування, передана у власність або надана у користування власникам приміщень у багатоквартирному житловому будинку лише в разі створення ними об'єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку. В іншому разі прибудинкова територія не належить власникам приміщень у житловому будинку.

При приватизації громадянами одно- або багатоквартирного будинку державного житлового фонду порядок користування закріпленою за ним прибудинковою територією згідно із п. 5 ст. 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» здійснюються в порядку та на умовах, передбачених ч. 3 ст. 42 Земельного Кодексу України, якою встановлено, що порядок використання земельних ділянок, де розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинковій території, визначається співвласниками. Якщо в жилому будинку приватизовано частину квартир, питання про використання прибудинковою територією вирішується відповідно до положень ч. 3 ст. 88 Земельного Кодексу України, тобто шляхом отримання в користування її частини, що відповідає частці приватизованих квартир та інших приміщень у вартості будинку і споруд. При цьому розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди на прибудинковій території, визначаються на підставі проектів розподілу території кварталу, мікрорайону та відповідної землевпорядної документації.

Наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17 травня 2005 року затверджені Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій.

Відповідно до зазначених правил прибудинкова територія - територія навколо багатоквартирного будинку, визначена актом на право власності чи користування земельною ділянкою і призначена для обслуговування багатоквартирного будинку.

Таке ж саме поняття прибудинкової території встановлено Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Позивачами об'єднання співвласників багатоквартирного будинку створене не було, що вони не заперечували в судовому засіданні та цю обставину підтвердив представник відповідача.

Позивачі не надали ніяких доказів на підтвердження того, що в порядку, визначеному законодавством України, були визначені розміри та межі прибудинкової території, яка може бути передана ним, що земельна ділянка,яку просила у Ради ОСОБА_5 входить до цієї території, тому судом не можуть бути прийняти до уваги їх посилання на то, що вони позбавлені права на отримання землі у власність або користування.

Оскаржуваними рішеннями третій особі наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою з відводу земельної ділянки, тобто, розробка проекту є попереднім узгодженням.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок (ст. 50 Закону України «Про землеустрій»).

Стаття 55 Закону України «Про землеустрій» зазначає, що при розробці технічної документації з землеустрою встановлюються межі земельної ділянки в натурі (на місцевості), визначається місце розташування поворотних точок, які як правило співпадають з заборами, огорожами, фасадами будівель та іншими межами територій.

Рішенням Ялтинської міської ради № 256 від 15 квітня 2009 року не надана у власність земельна ділянка ОСОБА_5, вона ще не придбала право власності на неї, а лише реалізує його на стадії розроблення проекту відводу. Зазначеними рішеннями визначена орієнтовна площа земельної ділянка, її остаточні межі не затверджені.

Суд не приймає до уваги посилання позивачів на договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій,що був укладений 18 червня 2006 року між КПЯМР РЕО №2 та ОСОБА_2 .Оскільки цей факт підтверджує надання послуг з утримання будинку і споруд ,обслуговування внутрішньо будинкових мереж,а не наявність визначення меж прибудинкової території зазначеного будинку.

Позивачі не надали належних та допустимих доказів порушення їх прав прийняттям оскаржуваного рішення Ялтинською міською радою.

Таким чином, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення Ялтинської міської ради слід визнати такими, що прийнято без порушень чинного законодавства, в межах компетенції, з дотриманням встановленого порядку,тому у задоволені позовних вимог необхідно відмовити у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись с т.ст. 14, 19, 41, 55, 140, 144 Конституції України, ст.ст. 12, 42, 43, 78, 81, 88, 116, 118, 120, 158, 186, п. 12 Перехідних положень Земельного Кодексу України, ст.ст. 319, 345, 373, 377 Цивільного Кодексу України, ст.ст. 10, 25, 26, 46, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 50, 55 Закону України «Про землеустрій», ст.ст. 1, 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», рішенням Конституційного Суду України від 02 березня 2004 року № 4-рп/2004, наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17 травня 2005 року «Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій», ст. 1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», п. 3.25 розділу 3 Державних будівельних норм «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», ст. ст. 2, 6, 9, 10, 11, 14, 17, 71, 72, 159-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

В позовній заяві ОСОБА_2, ОСОБА_3,ОСОБА_4 про скасування рішення Ялтинської міської ради 25 - ї сесії 5-го скликання № 256 від 15 квітня 2009 року «Про надання дозволу ОСОБА_5 на розробку технічної документації по землеустрою, в частині оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 0,0550 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_1,з подальшою передачею у власність, на землях Ялтинської міської ради (існуючий житловий будинок) » ,зобов'язання Комунального підприємства Ялтинської міської ради «Бюро технічної інвентаризації» внести відповідні технічні зміни до інвентарної справи будинку № 7,розташованого за адресою: м.Ялта вул. К.Лібнехта,шляхом відновлення меж прибудинкової території, а також у стягненні з Ялтинської міської ради, Комунального підприємства Ялтинської міської ради «Бюро технічної інвентаризації» витрат,пов'язаних з наданням правової допомоги у розмірі 1 000 гривень, - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського Апеляційного Адміністративного суду через Ялтинський міський суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України.

СУДДЯ -