311/982/19
3/311/405/2019
04.06.2019 м. Василівка
Суддя Василівського районного суду Запорізької області Носик М.А., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Дніпрорудненського ВП Василівського ВП ГУНП в Запорізькій області, про притягнення до адміністративної ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого на ПрАТ «ЗЗРК» електрослюсарем, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
29 травня 2019 року до канцелярії Василівського районного суду Запорізької області повторно надійшов адміністративний протокол про адміністративне правопорушення серії БД №021566 від 02 березня 2019 року, складений інспектором СРПП Дніпрорудненського ВП Василівського ВП ГУНП в Запорізькій області Бончевим О.В., який постановами суддів Василівського районного суду Запорізької області двічі повертався для належного оформлення, через неповноту складання вказаного адміністративного матеріалу та наявність суттєвих недоліків при оформленні у повному обсязі матеріалів справи.
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що 02 березня 2019 року о 10 год. 50 хв. ОСОБА_1 на автомобільній дорозі Дніпрорудне-Веселе керував транспортним засобом автомобілем ДЕО Ланос, державний номерний знак НОМЕР_1 , у стані алкогольного сп'яніння, чим порушив вимоги п.2.9 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні адвокат Мовчан О.Г. заявив клопотання про повернення адміністративного матеріалу відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП до Дніпрорудненського ВП Василівського ВП ГУНП в Запорізькій області для належного оформлення, оскільки не виконані попередні постанови суддів Василівського районного суду яким адміністративний матеріал повертався для усунення недоліків. Крім того, відсутні докази щодо причин зупинки транспортного засобу, яким керував ОСОБА_1 , отже зупинка транспортного засобу була безпідставною.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 підтримав клопотання адвоката.
Відповідно до статті 256 Кодексу України про адміністративне правопорушення в протоколі зазначається: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Наданий до суду протокол про адміністративне правопорушення складений з порушеннями ст.256 КУпАП та вимог «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» (далі - Інструкція).
Постановою судді Василівського районного суду Запорізької області Сидоренко ОСОБА_2 .В. від 18 березня 2019 року справа повернена до Дніпрорудненського ВП Василівського ВП ГУНП в Запорізькій області, для належного оформлення, однак, постанова фактично проігнорована та не виконана.
Крім того, постановою судді Василівського районного суду Запорізької області Пушкарьовою С.П. від 08 травня 2019 року справа повернена до Дніпрорудненського ВП Василівського ВП ГУНП в Запорізькій області, для належного оформлення. Однак знову ж повернута до суду без належного виконання.
У складеному протоколі не міститься повних анкетних даних про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, зокрема: не зазначено взагалі місце народження ОСОБА_1 , сімейний і матеріальний стан, не вказано відомостей, чи притягувався раніше ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, у тому числі за вчинення правопорушень ПДР, архів правопорушень за адмінпрактикою, витяг з бази «АРМОР» до матеріалів справи взагалі не додано.
До матеріалів справи інспектором не долучено протоколу тимчасового затримання або вилучення, відповідну розписку про передання іншому водієві транспортного засобу марки ДЕО Ланос державний номерний знак НОМЕР_1 , яким керував ОСОБА_1 і від керування якого останній, згідно даних у протоколі, був відсторонений, у зв'язку із наявністю ознак алкогольного сп'яніння. Крім цього, у матеріалах справи відсутні докази пропонування інспектором пройти медичний огляд на місці за допомогою тесту на відповідному пристрої на місці зупинки або відмови пройти тест на місці та заперечення ОСОБА_1 щодо результатів цього тесту.
Крім того, у складеному інспектором протоколі в графі «До протоколу додаються» зазначено; акт медичного огляду, відео в архіві, проте до матеріалів справи будь-якого носія інформації оптичного носія інформації (CD чи DVD-диск), на якому міститься відео фіксація події правопорушення, яке мало місце о 10-50 год. 02.03.2019 року, в належно оформленому вигляді, як доказ по даній справі, взагалі не додано.
Вказані недоліки вже двічі були описані у постановах суддів, якими матеріал про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 було повернуто для належного оформлення. Жодних дій, направлених на приведення протоколу у відповідність норм Закону, здійснено не було. Адміністративний матеріал у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП повернуто у незмінному вигляді, недоліки, зазначені у постановах Василівського районного суду Запорізької області від 18 березня 2019 року та 08 травня 2019 року, залишені без уваги.
Відповідно до приписів ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічним приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Головним завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне та об'єктивне з'ясування кожної обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законодавством.
Згідно пункту 2.4 Розділу II Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС та Міністерства юстиції 09.09.2009 року № 400/666 - Огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням Інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції.
Відповідно до Порядку «Направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженого Постановою КМУ від 17 грудня 2008 року № 1103, - водій направляється уповноваженою особою Державтоінспекції для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я лише у разі, колі він відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами.
Згідно п.п. 1.2,1.3 вищевказаної Інструкції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких в уповноваженої особи Державтоінспекції МВС є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: а) запах алкоголю з порожнини рота; б) порушення координації рухів; в) порушення мови; г) виражене тремтіння пальців рук; ґ) різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; д) поведінка, що не відповідає обстановці. Згідно п.1.6 цієї Інструкції, огляд проводиться: уповноваженою особою Державтоінспекції МВС на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря-фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). Пункт 3.4. Інструкції зазначає, що метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи.
Відповідно до п.2.12 Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкоголю, наркотичного чи іншого сп'яніння абоперебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11листопада 2015року за№ 1413/27858 (далі Інструкція), у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані алкогольного сп'яніння, згідно з ознаками визначеними у п. 1. 3 розділу 1 цієї Інструкції: - запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; - порушення мови; - виражене тремтіння пальців рук; - різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; - поведінка, що не відповідає обстановці. уповноважена особа направляє водія до найближчого закладу охорони здоров'я.
Крім цього, відповідно до п. 6 розділу І Інструкції, огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Відповідно до п. 7 розділу І Інструкції, тільки у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі заклад охорони здоров'я). Таким чином, проходження медичного огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння в медичній установі є незаконним.
У матеріалах справи відсутні докази пропонування інспектором ОСОБА_3 О.В. пройти медичний огляд на місці за допомогою тесту на відповідному пристрої на місці зупинки або відмова пройти тест на місці та заперечення ОСОБА_1 щодо результатів цього тесту.
В порушення п.10 розділу ІІ Інструкції вимоги цієї інструкції не були виконані, відповідний акт у 2 примірниках уповноваженою особою не складався, що є порушенням встановленого порядку, оскільки складання даного акту є передумовою складанню протоколу.
Відповідно до п.2,3 розділу І Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають в стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
У складеному інспектором протоколі в графі «До протоколу додаються» зазначено: акт медичного огляду, відео в архіві, проте до матеріалів справи про адміністративне правопорушення будь-якого носія інформації оптичний носійінформації (СD чи DVD диск), на якому міститься відеофіксація події правопорушення, яке мало місце о 10-50 год. 02.03.2019 року, у належно оформленому вигляді, як доказ по даній справі, взагалі не додано.
Враховуючи неповноту складання матеріалу, наявність чисельних недоліків по оформленню матеріалів даної справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , зазначених у постановах суду, та з урахуванням того, що суд позбавлений можливості самостійно надати оцінку відомостям у частині доведеності чи недоведеності обставин, відображених у протоколі про адміністративне правопорушення, а також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, тому вважаю за необхідне повернути справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП до Дніпрорудненського ВП Василівського ВП ГУНП в Запорізькій області - для належного оформлення, відповідно до вимог чинного законодавства України.
Керуючись ст.278 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Адміністративний протокол у відношенні ОСОБА_1 повернути до Дніпрорудненського ВП Василівського ВП ГУНП в Запорізькій областідля належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя М.А. Носик