Справа № 500/595/19
29 травня 2019 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Подлісної І.М.
за участю:
секретаря судового засідання Павловського Ю.Б.
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача Мурованої І.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби України у Тернопільській області про скасування вимоги, -
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби України у Тернопільській області про скасування вимоги.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 25 лютого 2019 року на адресу: АДРЕСА_1 надійшов лист від Тернопільського управління ГУ ДФС у Тернопільській області, в якому містилась Вимога про сплату боргу (недоїмки) від 06.02.2019 року № Ф-6306-54, в якій ГУ ДФС у Тернопільській області м. Тернопіль, вул.. Білецька 1, вимагала в ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) сплати (недоїмки, штрафи, пені) в сумі 18 276,72 грн. заборгованості по Єдиному соціальному внеску.
Позивач вважає, що дана податкова вимога про сплату боргу (недоїмки) від 06.02.2019 року № Ф-6306-54 про сплату (недоїмки, штрафи, пені) в сумі 18 276,72 грн. заборгованості по Єдиному соціальному внеску не відповідає чинному законодавству та підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 12.03.2019 прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 03.04.2019 року о 11:00 год. Даною ухвалою встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Представник відповідача скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 29.03.2019.
Ухвалою суду від 03.04.2019 відкладено розгляд справи на 25.04.2019 о 10:15 год., у зв'язку із неявкою сторін.
25.04.2019 ухвалою суду знову відкладено розгляд справи через неявку в судове засідання представника відповідача на 08.05.2019 о 11:00 год.
Ухвалою суду від 08.05.2019, постановленою в судовому засіданні, без виходу до нарадчої кімнати, згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) оголошено перерву до 20.05.2019 о 11:45 год. для ознайомлення з матеріалами справи та підготовки до надання нових пояснень.
17.05.2019 через канцелярію Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла відповідь на відзив від представника позивача, відповідно до якої вказано на безпідставність та необґрунтованість відзиву відповідача, оскільки зазначені в ньому відомості не відповідають дійсності.
Ухвалою суду від 20.05.2019, постановленою в судовому засіданні, без виходу до нарадчої кімнати, згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) оголошено перерву до 29.05.2019 о 09:30 год. для ознайомленням із відповіддю на відзив та підготовки до надання нових пояснень по справі.
Представник відповідача 24.05.2019 подала через канцелярію суду заперечення на відповідь на відзив.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі, з мотивів викладених у позовній заяві та відповіді на відзив.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечила проти позовних вимог, просила в їх задоволенні відмовити, посилаючись на відзив на позовну заяву та заперечення на відповідь на відзив.
У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові, та в обґрунтування своїх заперечень зазначає наступне.
Частиною 1 статті 49 Закону №755 визначено, що суд, який постановив рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, у тому числі рішення про визнання фізичної особи - підприємця недієздатною або про обмеження її цивільної дієздатності, в день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи - підприємця.
Дата надходження судового рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій.
Відповідно до частини 3 статті 49 Закону №755 державний реєстратор зобов'язаний не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем заповнити реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинені ія підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця у зв'язку з постановленням судового рішення, внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем у зв'язку з постановленням судового рішення та в той же день видати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) їй повідомлення про внесення такого запису.
Відповідно до абз.7 ч.І ст. 5 Закону №2464 зняття з обліку платників єдиного внеску, (фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування) здійснюється органами доходів і зборів на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, платників єдиного внеску - фізичних осіб - підприємців, - на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, після проведення передбачених законодавством перевірок платників та проведення остаточного розрахунку.
У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної осо їй - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи (ч.8 ст.9 Закону №2464).
Головне управління ДФС у Тернопільській області враховуючи вище викладене не погоджується з позовними вимогами.
Суд, розглянувши адміністративну справу, вивчивши зміст відзиву на позов і відповіді на відзив, заперечення на відповідь на відзив, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Судом встановлено, що постановою господарського суду Тернопільської області від 30.10.12 року, у справі №10/6-5022/1400/2012, боржника СПД ФО ОСОБА_1 .. АДРЕСА_1, (код НОМЕР_1) - визнано банкрутом та призначили ліквідатором банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_4.
Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 25.12.12 року у справі № 10/6-5022/1400/2012 кредитора Тернопільську об'єднану державну податкову інспекцію м. Тернопіль, вул. Білецька, 1, кредитором по справі № 10/Б- 5022/1400/2012 відносно банкрута на загальну суму 11 804,67 грн.
Згідно ухвали Господарського суду Тернопільської області від 27.12.2016 року, у справі №10/6-5022/1400/2012, боржника СПД ФО ОСОБА_1 .. АДРЕСА_1 , (код НОМЕР_1), а саме .
• п. 4.Припинено підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1 , (код НОМЕР_1 ) з 27 грудня 2016 року .
• п. 5. Тернопільській ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області, м. Тернопіль, вул. Білецька. 1 зняти з обліку фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , (код НОМЕР_1 ), як платника податків та відомості про зняття з обліку надіслати ліквідатору ОСОБА_4 та органу державної реєстрації банкрута.
Таким чином, суд своїм рішенням зобов'язав Тернопільську ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області, м. Тернопіль, вул. Білецька, 1 зняти з обліку фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , (код НОМЕР_1 ), як платника податків.
Дана ухвала Господарського суду Тернопільської області № 10/б-502/1400/2012 від 27.12.2016 органами ДФС в порушення законодавства України не виконана.
Згодом, 25 лютого 2019 року на адресу АДРЕСА_1 надійшов лист від Тернопільського управління ГУ ДФС у Тернопільській області, в якому містилась Вимога про сплату боргу (недоїмки) від 06.02.2019 року № Ф-6306-54, в якій ГУ ДФС у Тернопільській області м. Тернопіль, вул. Білецька, 1, вимагала в ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) сплати (недоїмки, штрафи, пані) в сумі 18 276,72 грн. заборгованості по Єдиному соціальному внеску.
Враховуючи вище наведене, суд вважає вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 06.02.2019 року № Ф-6306-54 про сплату (недоїмки, штрафи, пені) в сумі 18 276,72 грн. заборгованості по Єдиному соціальному внеску незаконною, оскільки на момент її винесення позивач не був суб'єктом сплати ЄСВ, тобто йогго платником.
При цьому Тернопільською ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області рішення суду, що набрало законної сили (ухвали господарського суду Тернопільської області від 27.12.2016 року, у справі №10/6-5022/1400/2012), якою орган ДФС зобов'язано зняти з обліку фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 , як платника податків та відомості про зняття з обліку надіслати ліквідатору ОСОБА_4 та органу державної реєстрації банкрута не виконано.
Отже, позивач фізична особа-підприємець ОСОБА_1 з 27.12.2016 року припинив підприємницьку діяльність, але з вини відповідача не був знятий з обліку, як платник податків, а відтак не є платником ЄСВ.
Враховуючи дані обставини, суд вважає, що вимога про сплату боргу (недоїмки) від 06.02.2019 року № Ф-6306-54 про сплату (недоїмки, штрафи, пені) в сумі 18 276,72 грн. винесена незаконно, відтак підлягає скасуванню.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 4 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Згідно з абзацом другим частини першої статті 5 Закону № 2464-VI взяття на облік осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників. Взяття на облік осіб, зазначених: в абзацах другому, третьому, п'ятому та сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, на яких поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", - здійснюється на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей.
Зняття з обліку платників єдиного внеску, зазначених в абзацах другому, п'ятому та сьомому пункту 1 та пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органами доходів і зборів на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, платників єдиного внеску - фізичних осіб - підприємців, - на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, після проведення передбачених законодавством перевірок платників та проведення остаточного розрахунку, а платників єдиного внеску, зазначених в абзаці шостому пункту 1 та пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", - за їхньою заявою після проведення передбачених законодавством перевірок платників, звірення розрахунків та проведення остаточного розрахунку, а платників єдиного внеску, зазначених в абзаці восьмому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - за їхньою заявою (абзац сьомий частини першої статті 5 Закону № 2464-VI).
Відповідно до пунктів 1, 2, 3, 7, 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" щодо спрощення механізму державної реєстрації припинення суб'єктів господарювання" від 01.07.2010 № 2390-VI (Закон № 2390-VI в редакції станом на 01.07.2010) цей Закон набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування.
Процес включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстрованих до 1 липня 2004 року, завершується через рік, починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Усі юридичні особи та фізичні особи - підприємці, створені та зареєстровані до 1 липня 2004 року, зобов'язані у встановлений пунктом 2 цього розділу строк подати державному реєстратору реєстраційну картку для включення відомостей про них до Єдиного державного реєстру та для заміни свідоцтв про їх державну реєстрацію на свідоцтва про державну реєстрацію єдиного зразка або для отримання таких свідоцтв.
Спеціально уповноважений орган з питань державної реєстрації протягом місяця з дати завершення процесу включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстрованих до 1 липня 2004 року, передає відомості про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, включених до Єдиного державного реєстру, органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування (далі - уповноважені органи), які в межах своїх повноважень ведуть облік юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та/або проводять реєстрацію юридичних осіб будь-яких організаційно-правових форм та фізичних осіб - підприємців.
Уповноважені органи протягом місяця з дня отримання від спеціально уповноваженого органу з питань державної реєстрації відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, включених до Єдиного державного реєстру, проводять звірення даних реєстрів (баз даних реєстрів, журналів реєстрації, обліку тощо), що ведуться ними, з даними Єдиного державного реєстру. За результатами звірення уповноважені органи подають спеціально уповноваженому органу з питань державної реєстрації відомості з відомчих реєстрів (баз даних реєстрів, журналів реєстрації, обліку тощо) про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, відомості про яких не включені до Єдиного державного реєстру.
За результатами проведеного звірення уповноважені органи оприлюднюють у спеціалізованих друкованих засобах масової інформації та/або на відомчих веб-сайтах відомості про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, відомості про яких на дату завершення процесу включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців не включені до Єдиного державного реєстру.
Після закінчення передбаченого для включення відомостей до Єдиного державного реєстру строку, встановленого пунктом 2 цього розділу, уповноважені органи у місячний строк проводять остаточне звірення даних відомчих реєстрів (баз даних реєстрів, журналів реєстрації, обліку тощо), за результатами якого готують аналітичну інформацію для передачі її тимчасовим міжвідомчим спеціальним комісіям, утвореним з метою проведення в Автономній Республіці Крим та відповідних областях інвентаризації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстрованих до 1 липня 2004 року, відомості про яких до строку, встановленого пунктом 2 цього розділу, не включені до Єдиного державного реєстру.
За результатами проведеної тимчасовими міжвідомчими спеціальними комісіями роботи відомості про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстрованих до 1 липня 2004 року, включаються до Єдиного державного реєстру з відміткою про те, що свідоцтва про їх державну реєстрацію, оформлені з використанням бланків старого зразка та видані до 1 липня 2004 року, вважаються недійсними.
Також, суд звертає увагу на те, що відповідно до пункту 7 частини першої статті 1 Закону України від 15.05.2003 № 755-IV (далі - Закон № 755-IV) Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.
Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних) та у випадках, передбачених цим Законом, за їх надання стягується плата (частина перша статті 11 Закону № 755-IV).
Частиною другою статті 11 Закону № 755-IV визначено, що відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, надаються у вигляді, зокрема, безоплатного доступу через портал електронних сервісів.
Оскільки вини позивача в тому, що на виконання ухвали Господарського суду Тернопільської області від 27.12.2016 року, у справі №10/6-5022/1400/2012, боржника СПД ФО ОСОБА_1 .. АДРЕСА_1 , (код НОМЕР_1 ) припинено його підприємницьку діяльність з 27 грудня 2016 року не внесено відомості до державного реєстру немає, відповідач не вправі був виносити оскаржувану вимогу.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статей 9, 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
При цьому в силу положень частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В даному випадку відповідач жодним чином не довів правомірності свого рішення, без поважних причин не виконав ухвали Господарського суду Тернопільської області від 27.12.2016 року, у справі №10/6-5022/1400/2012, а відтак вимога про сплату боргу (недоїмки) від 06.02.2019 року № Ф-6306-54 є протиправною та підлягає скасуванню.
Таким чином, враховуючи те, що ГУ ДФС в Тернопільській області не надано, а в матеріалах справи відсутні докази, що позивач був зареєстрований (перебував) фізичною особою - підприємцем, він не є платником ЄСВ, а тому суд дійшов висновку, що позивач не відноситься до категорій осіб, які мають сплачувати єдиний внесок відповідно до статті 4 Закону № 2464-VI, а тому відповідач безпідставно нарахував позивачу єдиний внесок в розмірі 18 276,72 грн. відповідно до статті 25 Закону № 2464-VI.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що оскаржена вимога винесена відповідачем не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому є протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги задовольнити повністю. Вимогу ГУ ДФС у Тернопільській області про сплату боргу (недоїмки) від 06 лютого 2019 року №Ф-6306-54 в сумі 18 276 (вісімнадцять тисяч двісті сімдесят шість) грн. 72 коп. визнати протиправною та скасувати.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПННОМЕР_2) понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) 40 коп. за рахунок бюджетних відшкодувань ГУ ДФС у Тернопільській області (вул. Білецька 1, м. Тернопіль, 46003, ЄДРПОУ 39403535).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 30 травня 2019 року.
Головуючий суддя Подлісна І.М.