м. Лиман Справа № 236/1952/19
03 червня 2019 року суддя Краснолиманського міського суду Донецької області, Саржевська І. В., розглянувши матеріали, які надійшли з Лиманського відділення поліції Слов'янського відділу поліції ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт.Дробишеве Лиманського району Донецької області, громадянина України, не працюючого, не одруженого, має інвалідність ІІІ групи, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1
за ч. 1 ст. 187 КУпАП, розглянуто у присутності порушника, якому роз”яснено права, передбачені ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, клопотань не заявлено,
28.12.2018 ухвалою Селидівського міського суду Донецької області відносно ОСОБА_1 встановлено адміністративний нагляд строком на 12 (дванадцять) місяців, та встановлено наступні обмеження нагляду:
1)Заборона виходу із будинку в період з 20 години 00 хвилин поточної доби до 04 години 00 хвилин наступної доби, крім випадків виходу на роботу та інших поважних причин;
2)Заборона перебування в визначених місцях району(міста);
3)Реєстрації в ОВС за місцем проживання 3(три) рази на місяць.
Згідно протоколів про адміністративні правопорушення серії ГП № 228294 від 08.04.2019, серії ГП № 228293 від 08.04.2019, серії ГП № 228295 від 12.04.2019, серії ГП № 234770 від 21.05.2019, серії ГП № 228298 від 24.04.2019, серії ГП № 228484 від 29.04.2019, серії ГП № 234761 від 13.05.2019, серії ГП № 234762 від 13.05.2019, серії ГП № 228299 від 10.05.2019, серії ГП № 234771 від 21.05.2019 встановлено, що 20.04 .2019, 27.04.2019, 11.05.2019, 18.05.2019 ОСОБА_1 не з'явився на реєстрацію до Лиманського ВП Слов*янського ВП ГУ НП в Донецькій області без поважної причини, крім того, 06.04.2019 о 21:00 годин, 07.04.2019 о 20:45 годин, 12 .04.2019 о 20:15 годин, 06.04.2019 о 21:00 годин, 23 .04.2019 о 20:30 годин, 27 .04.2019 о 21:40 годин, 10.05 .2019 о 20:20 годин годин на момент перевірки був відсутній за місцем мешкання без поважної причини, чим порушив встановлені обмеження адміністративного нагляду, відповідно до ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», тобто вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 187 КУпАП.
Адміністративним правопорушенням згідно ч. 1 ст. 187 КУпАП визнається порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд.
Враховуючи, що судом одночасно розглядаються протоколи про вчинення ОСОБА_1 кількох адміністративних правопорушень, ухвалою судді від 03.06.2019 матеріали адміністративних справ об'єднані в одне провадження, якому присвоєно № 236/1952/19 (номер провадження 2/236/599/19.
При розгляді справ про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 винним себе визнав, підтвердив викладені в протоколах обставини вчинення ним правопорушень, щиро каявся у скоєному, просив суд суворо його не карати.
Проаналізувавши обставини справи, оцінивши надані докази у їх сукупності, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу інкримінованих йому у вину правопорушень з наступних підстав.
Винність ОСОБА_1 підтверджується: протоколами про адміністративні правопорушеннясерії ГП № 228294 від 08.04.2019, серії ГП № 228293 від 08.04.2019, серії ГП № 228295 від 12.04.2019, серії ГП № 234770 від 21.05.2019, серії ГП № 228298 від 24.04.2019, серії ГП № 228484 від 29.04.2019, серії ГП № 234761 від 13.05.2019, серії ГП № 234762 від 13.05.2019, серії ГП № 228299 від 10.05.2019, серії ГП № 234771 від 21.05.2019, складеними правомочною посадовою особою у встановленому законом порядку, копією ухвали Селидівського міського суду Донецької області від 28.12.2018; поясненнями ОСОБА_1 , наданими в суді.
За встановлених фактичних обставин справи, беззаперечно встановлено, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 187 КУпАП, оскільки вищезазначені факти його вини є переконливими, достатніми, в повному обсязі відповідають фактичним обставинам справи та знайшли своє підтвердження в доказах, які містяться в матеріалах справи, що були повно та всебічно досліджені.
Згідно положень ст. 23 КУпАП України, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
На виконання вимог ст. 33 КУпАП, при накладенні адміністративного стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладаються в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
За таких обставин, враховуючи обставини і характер вчинених правопорушень, які є грубими, ступінь вини і дані про особу, правопорушника, який кається у скоєному, вчинив декілька адміністративних правопорушень, а також враховуючи те, що порушення вчинені повторно протягом року, вважаю за необхідне та достатнє застосувати до порушника адміністративне стягнення, в межах санкції ч. 1 ст. 187 КУпАП, у виді штрафу, оскільки саме такий вид стягнення, враховуючи вищевикладені обставини, буде достатньою мірою відповідальності для виховання особи, що вчинила дані адміністративні правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також в повній мірі забезпечить запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, та повністю відповідатиме меті його застосування.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладання адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
З огляду на викладене, з ОСОБА_1 в дохід держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 384,20 гривень.
Керуючись ст. 36, 40-1, ч. 1 ст. 187, 280, 283-284 КУпАП,
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 187 КУпАП та накласти на нього, із застосуванням ст. 36 КУпАП, адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 85,00 (вісімдесят п'ять грн. 00 коп.) гривень (Код платежу: 21081100, рахунок: 31119106005564, одержувач: Краснолим. УК м. Лиман/21081100, ЄДРПОУ: 37894853, МФО: 899998, банк одержувача: Казначейство України).
У разі не сплати штрафу в добровільному порядку, штраф підлягає стягненню в примусовому порядку в подвійному розмірі в сумі 170,00 (сто сімдесят грн. 00 коп.) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави (рахунок одержувача: 31213206005564, ЄДРПОУ: 37894853, МФО: 899998, одержувач: УК м. Лиман/отг м. Лиман/22030101, Банк одержувача: Казначейство України (ЕАП)) судовий збір в розмірі 384,20 (триста вісімдесят чотири грн. 20 коп.) гривень.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду через Краснолиманський міський суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення.
Суддя -