04 червня 2019 року Справа № 160/3684/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, стягнення заборгованості по пенсії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 23.04.2019 ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить суд:
- визнати неправомірною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо припинення виплати пенсії за віком ОСОБА_1 з серпня 2018 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 невиплаченої пенсії за віком з серпня 2018 року;
- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заборгованості по пенсії за віком на користь ОСОБА_1 за період з серпня 2018 року.
2. Позивачем заявлено клопотання про звернення до негайного виконання рішення суду в межах стягнення пенсії за один місяць.
3. Ухвалою суду від 26.04.2019 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі № 160/3684/19.
4. 13.05.2019 від відповідача до канцелярії суду надійшов відзив на адміністративний позов з додатками та доказами направлення позивачу.
5. У зв'язку із перебуванням головуючого судді І.О. Верба з 20.05.2019 по 23.05.2019 та з 25.05.2019 по 03.06.2019, справу розглянуто 04.06.2019.
щодо строків розгляду справи
6. Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що обґрунтованість тривалості провадження завжди повинна оцінюватися в світлі обставин справи з посиланням на наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади а також те, що було головним для заявника в спорі.
7. У рішенні ЕСПЛ у справі «Сомор'яй проти Угорщини» (заява № 60934/13) відзначає, що пенсійні спори потребувають особливої ретельності.
8. Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що обґрунтованість тривалості провадження завжди повинна оцінюватися в світлі обставин справи з посиланням на наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади а також те, що було головним для заявника в спорі.
9. Справа є важливою для позивача та вимагала особливої ретельності, чим обумовлена тривалість її розгляду.
10. У зв'язку із перебуванням головуючого судді І.О. Верба з 25.05.2019 по 03.06.2019 включно у відпустці, справа розглянута 04.06.2019.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
11. Пенсійні виплати пенсійним органом позивачу проводились регулярно до липня 2018 року, з серпня 2018 року позивач не отримує пенсійних виплат, будь-яких рішень про припинення виплати пенсії позивач також не отримувала.
12. У лютому 2019 року ОСОБА_1 звернулась до пенсійного органу із письмовими зверненнями про надання інформації щодо причин припинення виплати пенсії, надання копії рішення, яким припинено виплату пенсії та відновлення пенсійних виплат.
13. У квітні 2019 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшла відповідь № 442/03-8-15 від 28.03.2019 в якій зазначено, що пенсійні виплати припинені з серпня 2018 року у зв'язку з скасуванням довідки.
14. З припиненням виплати пенсії та відповіддю пенсійного органу позивач не згодна.
15. Припиняючи виплату пенсії, пенсійний орган діяв не легітимно, оскільки статтею 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено такої підстави для припинення виплати пенсії, як скасування будь-якої довідки.
16. Відтак, з серпня 2018 року по теперішній час відповідач безпідставно не виплачує пенсію позивачу.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
17. Відповідач проти позову заперечив у повному обсязі зазначивши, що після отримання протоколу № 66 від 06.09.2018 засідання Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради виплату пенсії з 01.08.2018 було припинено у зв'язку з скасуванням довідки № 1205001212 від 25.11.2014.
18. Питання щодо відновлення виплати пенсії буде розглянуто після підтвердження місця фактичного проживання та отримання повідомлення про відсутність підстав для скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
19. Постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 335 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365» було внесено зміни до Порядку здійснення контролю з проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, а саме пункт 12 викладено в такій редакції: «Соціальні виплати за рішенням комісій або органів, що здійснюють соціальні виплати, припиняються у разі: 1) наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати; 2) встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї; 3) отримання рекомендацій Мінфіну щодо фактів, виявлених під час здійснення верифікації соціальних виплат; 4) скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав визначених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»; 5) отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.»
20. Постанова Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 335 «Про внесення змін до по станови Кабінету Міністрів України від 08.06.2018 № 365», та, зокрема, постанова Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365, досі є чинними. Отже, не виконувати їх відповідачем, означало б порушувати закон. Тому, дії відповідача не можливо класифікувати як протиправні або ж протиправною бездіяльністю.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
21. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером, вид пенсії - за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 (а.с.16).
22. Відповідно до довідки від 25.11.2014 № 1205001226 позивач узятий на облік внутрішньо переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, контактна адреса: АДРЕСА_1 (а.с.40).
23. 05.11.2014 позивач звернулась до начальника Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровськ з заявою про переведення її пенсійної справи з Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька Донецької області (а.с.33).
24. Супровідним листом від 05.11.2014 № 6459/10 Управлінням Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровськ було запитано пенсійну справу ОСОБА_2 з Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька Донецької області (а.с.38).
25. Розпорядженням № 72902 від 12.11.2014 позивачу здійснено перерахунок пенсії, вид пенсії - за віком, шифр пенсії - 101, дата перерахунку 12.11.2014 попереднього 10.07.2007, вид перерахунку - облік справи, призначеної в минулих роках (а.с.28).
26. Розпорядженням № 809273 від 18.11.2014 позивачу здійснено перерахунок пенсії через зміну надбавки, дата перерахунку 12.11.2014 попереднього 10.07.2007 (а.с.39).
27. Розпорядженням від 19.09.2018 Відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 4 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області припинено виплату пенсії з 01.08.2018 на підставі протоколу № 66 від 06.09.2018 у зв'язку зі скасуванням довідки про взяття на облік ВПО (а.с.41).
28. Листом № 442/03.8-15 від 28.03.2019 Відділ з питань призначення та перерахунків пенсій № 4 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за результатами розгляду звернення від 07.02.2019 щодо порядку виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам надав відповідь в якому, зокрема, зазначено:
- з метою забезпечення належного контролю за адресністю соціальних виплати з 01.08.2018 Вас було виключено з відомості на виплату пенсії як таку, що перетинала державний кордон «Аркан» і понад 60 діб перебувала на непідконтрольній території України з порушенням вимог пункту 3 частини 2 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»;
- інформацію стосовно тривало відсутніх за фактичним місцем проживання осіб було надіслано до Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради;
- після отримання протоколу № 66 від 06.09.2018 засідання Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Амур-Нижньодніпровської у місті Дніпрі ради виплату пенсії з 01.08.2018 було припинено в зв'язку з скасуванням довідки № 1205001226 від 25.11.2014;
- питання щодо поновлення виплати пенсії буде розглянуто після підтвердження місця фактичного проживання та отримання повідомлення про відсутність підстав для скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
29. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
30. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
31. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
32. Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV) визначає, зокрема, принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел.
33. Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
34. Згідно з частиною другою статті 46 Закону № 1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
35. Пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України (частина перша статті 47 Закону № 1058-IV).
36. Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 1706-VII від 20.10.2014 (далі - Закон № 1706-VII) відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
37. Абзацом першим частини першої статті 1 Закону № 1706-VII встановлено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
38. Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
39. Згідно до пункту 1 «Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 (далі - Порядок № 509) довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
40. Пунктом 2 Порядку № 509 встановлено, що для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).
41. Пунктом 6 Порядку № 509, зокрема, встановлено:
- довідка діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону та абзацом шостим цього пункту;
- довідка, видана до 20.06.2016, яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону.
42. Відповідно до частини першої статті 12 Закону № 1706-VII підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:
1) подала заяву про відмову від довідки;
2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;
3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;
4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;
5) подала завідомо недостовірні відомості.
43. За правилами статті 7 Закону № 1706-VII для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.
44. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
45. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
46. Постановою Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» № 637 від 05.11.2014 встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, проводиться через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» з можливістю отримання готівкових коштів і проведення безготівкових операцій через мережу установ і пристроїв будь-яких банків тільки на території населених пунктів, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.
47. Припинення або відновлення соціальних виплат проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад або територіальними органами Пенсійного фонду України згідно з Порядком здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам».
48. «Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 08.06.2016 визначає механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
49. Відповідно до пункту 4 вказаного порядку соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення), територіальними органами Пенсійного фонду України, робочими органами Фонду соціального страхування, центрами зайнятості (далі - органи, що здійснюють соціальні виплати) за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.
50. Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування», затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 08.06.2016 (далі - Порядок № 365) визначає механізм здійснення контролю за проведенням виплати внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
51. Контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) шляхом відвідування не рідше ніж одного разу на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики. Якщо в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб є інформація щодо проходження особою фізичної ідентифікації в публічному акціонерному товаристві «Державний ощадний банк України», чергова перевірка у відповідному періоді не проводиться (пункт 2 Порядку № 365).
52. Пунктом 12 Порядку № 365 встановлено, що соціальні виплати за рішенням комісій або органів, що здійснюють соціальні виплати, припиняються у разі:
1) наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати;
2) встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї;
3) отримання рекомендацій Мінфіну щодо фактів, виявлених під час здійснення верифікації соціальних виплат;
4) скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»;
5) отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
53. Підстави припинення виплати пенсії визначені у пункті першому статті 49 Закону № 1058-IV.
54. Виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
Положення пункту 2 частини першої статті 49 втратили чинність, як такі, що є неконституційними на підставі Рішення Конституційного Суду № 25-рп/2009 від 07.10.2009}
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
щодо визнання неправомірної бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України щодо припинення виплати пенсії з серпня 2018 року
55. Позивач є внутрішньо переміщеною особою, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області як отримувач пенсії, виплату якої було безпідставно припинено з серпня 2018 року.
56. Пенсійні виплати були припинені у зв'язку із скасуванням довідки № 1205001226 від 25.11.2014.
57. З листа № 442/03.8-15 від 28.03.2019 встановлено, що з 01.08.2018 позивача виключено з відомості на виплату пенсії, як таку, що перетинала державний кордон «Аркан» і понад 60 діб перебувала на непідконтрольній території України з порушенням вимог пункту 3 частини 2 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
58. Проте, інформації із підтверджуючими доказами щодо перетину державного кордону та тривалої відсутності ОСОБА_2 за місцем проживання суду не надано.
59. Конституційний Суд України у рішенні від 07.10.2009 № 25-рп/2009 зауважив, що виходячи із правової, соціальної природи пенсій право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні; держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія, в Україні чи за її межами.
60. У рішенні у справі «Пічкур проти України», яке набрало статусу остаточного 07.02.2014, Європейський суд з прав людини вказав, що право на отримання пенсії, яке стало залежним від місця проживання заявника, свідчить про різницю у поводженні, яка порушувала статтю 14 Конвенції у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу.
61. Припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення з підстав, визначених статтею 49 цього Закону № 1058-IV.
62. Суд зазначає, що статтею 49 Закону № 1058-IV не передбачено таких підстав припинення виплати пенсії, як скасування довідки внутрішньо переміщеної особи.
63. Скасування довідки не є передбаченою законом підставою для припинення виплати пенсії, а Постанова Кабінету Міністрів України № 365 є підзаконним нормативно-правовим актом, який обмежує встановлене законодавством право на отримання пенсії позивачем.
64. У цьому випадку наявність у позивача статусу внутрішньо переміщеної особи потребує від пенсіонера на відміну від інших громадян України здійснення додаткових дій, не передбачених законами щодо пенсійного забезпечення, зокрема ідентифікація особи, надання заяви про поновлення виплати пенсії, яка була припинена органом Пенсійного фонду без законних на те підстав.
65. У рішенні у справі «Суханов та Ільченко проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності.
66. Тому, припиняючи нарахування та виплату позивачеві пенсії за відсутності передбачених законами України підстав, відповідач порушив право позивача на отримання пенсії. При цьому право на отримання пенсії є об'єктом захисту за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
67. Втручання відповідача у право позивача на мирне володіння своїм майном у вигляді пенсії Суд вважає таким, що не ґрунтується на Законі.
68. Зазначена правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду у зразковій справі № Пз/9901/20/18 (№ 805/402/18) за позовом ОСОБА_3 до Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
69. Вказане рішення набрало законної сили.
70. Адміністративна справа, яка розглядається судом, відповідає ознакам типової справи, що визначені у пункті 113 рішення Верховного Суду № Пз/9901/20/18.
71. На підставі частини третьої статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
72. Крім того, належить зазначити, що бездіяльність це пасивна поведінка суб'єкта, тобто не здійснення/не вчинення дій, які особа повинна була і могла вчинити, тоді як дією є сукупність вчинків кого-небудь, здійснення особою певних функцій/обов'язків у межах наданих повноважень, тощо.
73. Припинення виплати пенсії є діями, а не бездіяльністю, яка може бути оскаржена до суду, у зв'язку із чим для повного захисту прав позивача суд визначає протиправними саме дії щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з серпня 2018 року.
щодо стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заборгованості по пенсії
74. Згідно з частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
75. За приписами статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
76. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
77. Суд зазначає, що стягненню підлягають суми які нараховані, проте не виплачені.
78. Таким чином, позивачем заявлено неналежний спосіб захисту порушеного права, оскільки пенсія за період з серпня 2018 року не нарахована.
щодо строку порушеного права позивача на соціальний захист
79. Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов, не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України.
80. Строки у сфері соціального захисту застосовує відповідний суб'єкт владних повноважень або суд, у випадку, визнання рішення, дії чи бездіяльності відповідного суб'єкта протиправними та задоволення позову особи. У свою чергу, строк на звернення до суду застосовується виключно судом, як правило, на етапі прийняття рішення про відкриття провадження в адміністративній справі. Строк звернення до суду стосується виключно питання прийняття до розгляду або відмови у розгляді позовних вимог по суті, але не застосовується для прийняття рішення про задоволення чи не задоволення таких вимог, а також періоду протягом якого такі вимоги підлягають задоволенню.
81. Суд також виходить з того, що у триваючих правовідносинах суб'єкт владних повноважень протягом певного проміжку часу ухиляється від виконання своїх зобов'язань (триваюча протиправна бездіяльність) або допускає протиправну поведінку (триваюча протиправна діяльність) по відношенню до фізичної або юридичної особи.
82. Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб'єктом владних повноважень заяви особи, до якого додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, крім якщо інше прямо не передбачено законом.
83. Суд зазначає, що про свої порушене право позивач дізналась з листа № 442/03.8-15 від 28.03.2019 Відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 4 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, який був направлений позивачу за результатами розгляду її звернення від 07.02.2019 щодо порядку виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам
84. При застосуванні строків звернення до адміністративного суду у вказаній категорії справ слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та повернення позовної заяви на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення, в пергу чергу, з боку держави.
85. Строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає.
86. Зазначена правова позиція щодо строку порушеного права позивача на соціальний захист викладена у постановах Верховного Суду від 19.03.2019 у справі № 806/1952/18 (адміністративне провадження № К/9901/66396/18), від 22.01.2019 року у справі № 201/9987/17(2-а/201/304/2017), від 24.04.2018 у справі № 646/6250/17, від 30.10.2018 у справі № 493/1867/17, від 25.05.2016 у справі № 164/1904/14-ц, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17.
щодо клопотання позивача про негайне виконання рішення суду
87. Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позовної вимоги немайнового характеру про зобов'язання відповідача відновити нарахування та виплату суми нарахованої пенсії за період з серпня 2018 року, відсутні підстави для звернення судового рішення до негайного виконання, яке застосується у разі присудження (стягнення) грошових коштів в порядку, встановленому статтею 371 КАС України.
VІІ. ВИСНОВОК СУДУ
88. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
89. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
90. Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
91. Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
92. Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
93. За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.
94. З метою ефективного та повного захисту прав позивача, відповідно до частини другої статті 9 КАС України, суд виходить за межі позову та скасовує розпорядження Відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 4 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 19.09.2018.
95. Суд зазначає, що Відділ з питань призначення та перерахунків пенсій № 4 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області є не окремою юридичною особою, а структурною одиницею Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
96. У зв'язку з задоволенням позову немайнового характеру, суд присуджує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 768,40 грн. сплачений за подання цього позову.
щодо клопотання позивача про негайне виконання рішення суду
97. Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позовної вимоги немайнового характеру про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити суму нарахованої пенсії за період з серпня 2018 року, відсутні підстави для звернення судового рішення до негайного виконання, яке застосується у разі присудження (стягнення) грошових коштів в порядку, встановленому статтею 371 КАС України.
98. Керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
99. Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_2 ; адреса для листування: АДРЕСА_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094) про визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, стягнення заборгованості по пенсії - задовольнити частково.
100. Скасувати розпорядження Відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 4 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 19.09.2018 про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2018.
101. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо припинення виплати пенсії за віком ОСОБА_1 з серпня 2018 року.
102. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії за віком, починаючи з 01.08.2018.
103. В іншій частині позовних вимог відмовити.
104. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати на сплату судового збору у розмірі 768,40 грн.
105. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
106. Повне рішення складено 04.06.2019.
Суддя І.О. Верба