23 травня 2019 року Справа № 160/1907/19
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Прудник Сергій Володимирович, розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження питання щодо зупинення провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
27 лютого 2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, в якій позивач просив:
- визначити протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії з 76 процентів до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при проведенні з 01.01.2019 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно частини 4 статті 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області провести з 01.01.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно частини 4 статті 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким інших категоріям осіб», виходячи з розміру 76 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що позивач, є пенсіонером органів та підрозділів цвільного захисту та отримує пенсіє за вислугою років відповідно до вимог Закону Укрїни "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб". Листом ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 11.02.2019 року № 1951/С-07 позивача повідомлено про те, що з 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким інших категоріям осіб». Вказана постанова є підставою для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб". На виконання вимог постанови № 103, позивачу з 01.01.2018 року проведено перерахунок пенсії та застосовано приписи ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" та розмір пенсії обмежено 70% відповідних сум грошового забезпечення. Вважаючи дії пенсійного органу безпідставними та протиправними, позивач звернувся до суду із позовною заявою.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.03.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи.
Розглянувши зазначену позовну заяву, суд вважає за можливе зупинити провадження у даній справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі Пз/9901/12/19, виходячи з наступного.
Так, зі змісту ухвали Верховного Суду від 23.05.2019р. у справі №Пз/9901/12/19 вбачається, що Верховним Судом відкрито провадження у зразковій адміністративній справі за позовом особи, якій призначено пенсію згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, розгляд якої призначено на 11 червня 2019 року.
При цьому, ознаками типової справи, в якій може бути ухвалено рішення цієї зразкової справи, є такі:
1) позивачами у ній є особа, яка отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
2) відповідачем - один і той самий суб'єкт владних повноважень (територіальний орган Пенсійного фонду України), на пенсійному обліку якого перебувають позивачі;
3) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку з неперерахунком та невиплатою пенсії з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року);
4) позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року; визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року).
Також, з аналізу змісту заявленого позову у даній адміністративній справі видно, що дана адміністративна справа містить ознаки типової справи, в якій може бути ухвалено рішення за результатом розгляду зразкової справи №Пз/9901/12/19, у якій відкрито провадження Верховним Судом.
Згідно ч.3 ст.291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Відповідно до п.9 ч.2 ст.236 Кодексу адміністративного судочинства України, суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Згідно з ч.1 ст.291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Враховуючи наведене, оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: supreme.court.gov.ua, обов'язковість врахування правових висновків Верховного Суду, викладених у рішенні за результатами розгляду зразкової справи, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих підстав для зупинення провадження у цій справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/12/19 на підставі п.9 ч. 2 ст. 236, ч.1 ст.291 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись п.9 ч.2 ст.236, ч.1 ст.291, ст. ст. 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Провадження в адміністративній справі №160/1907/19 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - зупинити до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/12/19.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в строки передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України окремо від рішення суду у випадку, передбаченому п.5 ч. 1 статті 294 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С. В. Прудник