Рішення від 21.05.2019 по справі 140/465/19

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2019 року ЛуцькСправа № 140/465/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ксензюка А.Я.,

при секретарі судового засідання Новак Л.О.,

за участю представника позивача Комар С.І.,

представника відповідача Сахарчука А.А.,

розглянувши в судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» (далі - ТзОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН», позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень від 14.11.2018 №0012701405.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що інспекторами Головного управління ДФС у місті Києві проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, що розташована за адресою: місто Київ, вул . Стеценка , 72 , на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН», за результатами проведення якої складено акт фактичної перевірки від 31.10.2018 №1935/26/15/14/41048714.

У висновку акта перевірки встановлено порушення позивачем пункту 11 розділу 2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті» затверджена Постановою Національного банку України №148 від 29.12.2017 (далі - Положення №148).

На підставі даного акту перевірки Головним управлінням ДФС у Волинській області 14.11.2018 винесено податкові повідомлення-рішення №0012701405, яким до позивача застосовано штраф в розмірі 2 193658,30 грн.

ТзОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» не погоджується з прийнятим податковим повідомленням-рішенням, вважає його таким, що суперечать положенням чинного законодавства та фактичним обставинам справи, а тому підлягає скасуванню, оскільки на момент проведення перевірки книги ОРО (далі - КОРО) знаходились на місці проведення розрахункових операцій, заповнені відповідно до вимог чинного законодавства, позивачем забезпечено щоденне друкування та підклеювання Z-звітів, відповідні записи про рух готівки та суми розрахунків внесені до 2 розділу КОРО. Позивач звертає увагу, що дані обставини підтверджуються книгами ОРО №3000376991р/1 та 3000376971р/1, оригінали яких були надані під час перевірки, Z-звітами із зазначенням їх порядкових номерів, та які долучались до заперечень до акт перевірки. В розділі 2 «Облік руху готівки та сум розрахунків» вчинені записи про оприбуткування готівки на підставі відповідних фіскальних звітних чеків, які належними чином підклеєні в розділі І «Фіскальні звітні чеки», тобто здійснено повну фіксацію повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО та відображено на їх підставі готівку у КОРО.

На підставі вищевикладеного, просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 14.11.2018 №0012701405.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 27.02.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено судовий розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 10:00 28.03.2019.

У підготовчому засіданні 28.03.2019 оголошено перерву до 10:30 18.04.2019 у зв'язку з необхідністю отримання додаткових доказів.

Ухвалою суду від 18.04.2019 закрито підготовче засідання та призначено справу до розгляду по суті на 10:00 21.05.2019.

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву від 21.03.2019 проти задоволення позовних вимог позивача заперечив з наступних підстав з тих підстав, що на момент перевірки на АЗС була відсутня книга обліку розрахункових операцій (КОРО) в якій оприбутковується готівка. Працівниками ГУ ДФС в місті Києві в ході проведення фактичної перевірки встановили, що станом на 22.10.2018, Z-звіти по готівці які були на АЗС роздруковані та зберігались окремо від КОРО за 20.10.2018 - на суму 108990.22 грн., за 21.10.2018 - на суму 87503.50 грн., за 20.10.2018 - на суму 128517,37 грн., за 22.10.2018 - на суму 113720, 47 грн., всього на суму 438 731,66 грн., яка не була оприбуткована в КОРО. Даний факт підтверджується пояснення начальника АЗС Мельниченка Р.Ю. Неодноразові запити щодо надання КОРО ТзОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» виконані не були.

За обставин відсутності доказів відображення у КОРО готівкових коштів в розмірі 438 731,66 грн. у повній сумі їх фактичних надходжень на підставі фіскальних звітних чеків РРО за період з 20.10.2018 по 22.10.2018, що підтверджується актом перевірки, поясненнями начальника АЗС, відповідачем правомірно застосовано штрафні санкції в розмірі 2 193 658,30 грн.

З врахуванням вищевикладеного, представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивача повністю.

У відповіді на відзив від 05.04.2019 №154 позивач не погоджується з обгрунтуванням відповідача, наведеному у відзиві на позовну заяву з тих підстав, що відповідач посилається на те, що інспекторами Головного управління ДФС у м. Києві під час проведення фактичної перевірки АЗС з магазином ТзОВ «ЦЕНТУРІОН- ДІСТРІБЮШИН» за адресою: м. Київ, вулиця Стеценка, 72 було встановлено порушення порядку оприбуткування готівки в касі, чим було порушено пункт 11 Положення №148, що є помилковим, оскільки пунктом 18 розділу І Положення №148 (в редакції станом на дату спірних правовідносин) оприбуткування готівки - проведення суб'єктами господарювання обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі/книзі обліку доходів і витрат/книзі обліку дохо дів/фіскальному звітному чеку/розрахунковій квитанції. Пунктом 58 Положення №148 передбачено, що готівка, що надходить до кас, повинна своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися. Порядок оприбуткування готівки в касах, у тому числі і під час розрахунків із застосуванням РРО (або РК), визначено в пункті 11 розділу II цього Положення. Пунктом 11 передбачено, що оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів установ/підприємств, а також у касах фізичних осіб-підприємців, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та/або КОРО без ведення касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень на підставі даних розрахункових документів шляхом формування та друку фіскальних звітних чеків і їх підклеювання до відповідних сторінок КОРО/занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО. Суб'єкти господарювання, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та/або КОРО, використовують КОРО для: підклеювання та зберігання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках КОРО; здійснення операцій із розрахунковими квитанціями в разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії; обліку ремонтів, робіт з технічного обслуговування, перевірок конструкцій та програмного забезпечення РРО.

Позивач зазначає, що на АЗС, перевірка якої здійснювалася, КОРО зареєстровані на РРО, а не на господарську одиницю. У зв'язку з цим, законодавство визначає чіткий порядок використання таких книг обліку. У відповідності до п. 6 розділу 4 «Порядок ведення книг обліку розрахункових операцій» Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 14.06.2016 №547 (в редакції станом на дату виникнення спірних правовідносин) використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає: наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; у разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії - здійснення записів за обліком розрахункових квитанцій.

Суб'єкт господарювання має забезпечити збереження щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі протягом строку, визначеного пунктом 44.3 статті 44 Кодексу. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО оприбуткуванням готівки є сукупність таких дій: щоденне по закінченню зміни формування та друк фіскальних звітних чеків (Z-звіт) і їх підклеювання до відповідних сторінок КОРО/занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО. Жодних інших додаткових вимог до порядку оприбуткування готівки із застосуванням РРО законодавець не встановив.

Як вбачається з копії витягу з КОРО № 000376991р/1 (за період який перевірявся) в ній містяться всі підклеєні Z-звіти щоденно з 20.10.2018 по 31.10.2018. У КОРО №3000376971р/1 (витяг за період, який перевірявся) аналогічно підклеєні щоденні Z-звіти - згідно копії витягу з 19.10.2018 по 31.10.2018. Крім того, до КОРО внесенні щоденні записи про облік руху готівки та сум розрахунків.

Таким чином, на АЗС щоденно забезпечено підклеювання Z-звітів і занесення даних до КОРО, що свідчить про належний облік та оприбуткування готівки в касі на повну суму її фактичного надходження. Відтак, вимоги пункту 11 Положення №148 було дотримано суб'єктом господарювання у повному обсязі, готівка була оприбуткована у повному обсязі згідно порядку, визначеного законодавством. Тому, позивач вважає, що відповідач прийшов до безпідставного висновку про відсутність доказів відображення в КОРО готівкових коштів в розмірі 438 731,66 грн., тому просить позов задовольнити повністю.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив на позовну заяву, просила позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з таких мотивів та підстав.

З матеріалів справи вбачається, що працівниками Головного управління ДФС у місті Києві в період з 22.10.2018 по 31.10.2018, на підставі направлень на перевірку №№6763, 6764 від 22.10.2018, проведено фактичну перевірку господарської одиниці ТзОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» АЗС з магазином, що розташована за адресою: місто Київ, вул.Стеценка, 72 , за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 31.10.2018 1935/26/15/14/41048714.

В ході проведення перевірки встановлено факт несвоєчасного оприбуткування готівкових коштів у сумі 438 731,66 грн. Зокрема, роздруковані на АЗС Z-звіти зберігались окремо від КОРО за 20.10.2018 - на суму 108990.22 грн., за 21.10.2018 - на суму 87503.50 грн., за 20.10.2018 - на суму 128517,37 грн., за 22.10.2018 - на суму 113720, 47 грн., чим порушено пункт 11 розділу ІІ Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України №148 від 29.12.2017.

На підставі акта перевірки від 31.10.2018 1935/26/15/14/41048714 ГУ ДФС у Волинській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 14.11.2018 №0012701405, яким до ТзОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» застосовані штрафні (фінансові) санкції у сумі 2 193 658,30 грн. за несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у КОРО.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг регулюються Законом України №265/95-ВР від 06.07.1995 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Згідно з пунктом 13 частини 1 статті 3 цього ж Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України юридичними особами (крім банків) та їх відокремленими підрозділами незалежно від організаційно-правової форми та форми власності (далі - підприємства), органами державної влади та органами місцевого самоврядування під час здійснення ними діяльності з виробництва, реалізації, придбання товарів чи іншої господарської діяльності (далі - установи), фізичними особами, які здійснюють підприємницьку діяльність врегульований Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 №148.

Пунктом 11 Положення №148 передбачено, що готівка, яка надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки в повній сумі.

Оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Оприбуткуванням готівки в касах фізичних осіб-підприємців, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх товарними чеками (квитанціями) і веденням книги обліку доходів і витрат (або книги обліку доходів), є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у книзі обліку доходів і витрат (або книзі обліку доходів) на підставі товарних чеків (квитанцій).

Оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів установ/підприємств, а також у касах фізичних осіб-підприємців, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та/або КОРО без ведення касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень на підставі даних розрахункових документів шляхом формування та друку фіскальних звітних чеків і їх підклеювання до відповідних сторінок КОРО/занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО.

Суб'єкти господарювання, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та/або КОРО, використовують КОРО для: підклеювання та зберігання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках КОРО; здійснення операцій із розрахунковими квитанціями в разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії; обліку ремонтів, робіт з технічного обслуговування, перевірок конструкцій та програмного забезпечення РРО.

Отже, вищенаведені правові норми дають підстави для висновку, що у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО оприбуткуванням готівки є сукупність дій з фіксації повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО (даних розрахункової книги) та відображення на їх підставі готівки у книзі обліку розрахункових операцій.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 11.12.2012 (справа №21-400а12), від 04.11.2015 (справа №825/554/15-а), Верховним Судом у постановах від 31.07.2018 (справа №813/2229/17), від 17.12.2018 (справа №810/3811/17).

З матеріалів справи та пояснень представника позивача в судовому засіданні встановлено, що на момент проведення перевірки КОРО знаходились на місці проведення розрахункових операцій, заповнені відповідно до вимог чинного законодавства, позивачем забезпечено щоденне друкування та підклеювання Z-звітів, відповідні записи про рух готівки та суми розрахунків внесені до 2 розділу КОРО.

При цьому, суд звертає увагу, що дані обставини підтверджуються книгами ОРО №3000376991р/1 та 3000376971р/1, оригінали яких були надані під час перевірки, Z-звітами із зазначенням їх порядкових номерів, та які долучались до заперечень до акт перевірки.

З оглянутих судом оригіналів КОРО №3000376991р/1 та 3000376971р/1В встановлено, що в розділі 2 «Облік руху готівки та сум розрахунків» вчинені записи про оприбуткування готівки на підставі відповідних фіскальних звітних чеків, які належними чином підклеєні в розділі І «Фіскальні звітні чеки», тобто здійснено повну фіксацію повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО та відображено на їх підставі готівку у КОРО.

З оглянутої КОРО № 000376991р/1 (за період який перевірявся) вбачається, що в ній містяться всі підклеєні Z-звіти за період з 20.10.2018 по 31.10.2018. У КОРО №3000376971р/1 (витяг за період, який перевірявся) аналогічно підклеєні щоденні Z-звіти - згідно копії витягу з 19.10.2018 по 31.10.2018. Крім того, до КОРО внесенні щоденні записи про облік руху готівки та сум розрахунків.

Отже, як встановлено в ході розгляду справи, на позивачем забезпечено щоденно підклеювання Z-звітів і занесення даних до КОРО, що свідчить про належний облік та оприбуткування готівки в касі на повну суму її фактичного надходження та дотримання ТзОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» вимог пункту 11 Положення № 148.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що відповідач прийшов до безпідставного висновку про порушення позивачем пункту 11 розділу ІІ Положення №148 щодо несвоєчасного оприбуткування готівкових коштів у сумі 438 731,66 грн.

Разом з тим, суд критично відноситься щодо тверджень відповідача про ненадання на вимогу перевіряючих необхідних документів, в тому числі КОРО з тих підстав, що пунктом 82.5 статті 85 Податкового кодексу України визначено порядок фактичної перевірки та порядок надання документів під час перевірки, у відповідності до якого платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Пунктом 85.6 статті 85 Податкового кодексу визначено, що у разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадовою (службовою) особою контролюючого органу та платником податків або його законним представником. У разі відмови платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акта в ньому вчиняється відповідний запис.

Відтак, з врахуванням вищевикладеного, відповідач у випадку ненадання КОРО чи будь-яких інших документів повинен скласти відповідний акт, який засвідчив би факт відмови надання таких документів.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, а також пояснень представників сторін в судовому засіданні, такі акти відсутні, що на думку суду, підтверджує безпідставність тверджень відповідача про відсутність КОРО за місцем проведення перевірки.

З огляду на встановлені обставини справи, суд приходить висновку про необхідність задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» до ГУ ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 14.11.2018 №0012701405.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Волинської області судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 19 210,00 грн., сплачені згідно платіжного доручення №4452 від 20.02.2019. (а. с. 2)

Керуючись статтями 139, 243 - 246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 14 листопада 2018 року №0012701405.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» (43010, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кременецька, будинок 38, код ЄДРПОУ 41048714) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 39400859) 19 210 (дев'ятнадцять тисяч двісті десять) гривень понесених витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Я. Ксензюк

Повне судове рішення складено 03.06.2019.