номер провадження справи 16/34/17
04.06.2019 Справа № 908/2109/17
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Ніколаєнка Романа Анатолійовича, розглянувши клопотання Головного управління ДФС у Запорізькій області про витребування доказів по справі (вих.№29867/10/08-01-51-05 від 28.05.2019) та матеріали справи №908/2109/17
За заявою кредитора - публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" (01001, м.Київ, вул.Госпітальна, буд.12-г; код ЄДРПОУ 00032129)
до боржника - публічного акціонерного товариства "Свіжачок" (72142, Запорізька область, Приморський район, село Інзівка, вул.Радянська, 172; код ЄДРПОУ 35739825)
банки, здійснюючі розрахунково-касове обслуговування боржника:
1. філія ЗОУ ПАТ "Державний ощадний банк України"
2. ЗРУ ПАТ КБ "Приватбанк"
про банкрутство
Ліквідатор - арбітражний керуючий Зибін А.О.
без повідомлення та виклику учасників
Господарським судом Запорізької області здійснюється провадження у справі № 908/2109/17 про банкрутство боржника - ПАТ "Свіжачок".
Постановою Господарського суду Запорізької області від 13.02.2018 у справі № 908/2109/17 боржника - ПАТ "Свіжачок" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Зибіна Антона Олександровича ( 49041, м.Дніпро, а/с 2547 ; свідоцтво Мін'юсту № 71 від 08.02.2013, ідент.номер 2848709150 ).
Того ж дня оголошення про визнання ПАТ "Свіжачок" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури опубліковано на офіційному сайті Вищого господарського суду України за № 49302.
Наразі ліквідаційна процедура триває.
31.05.2019 судом отримано клопотання Головного управління ДФС у Запорізькій області про витребування доказів по справі.
На підставі ст.81 Господарського процесуального кодексу України ГУ ДФС у Запорізькій області просить суд:
Витребувати наступні докази по справі (документи фінансово-господарської діяльності ПАТ «Свіжачок») у арбітражного керуючого Зибіна А.О. для проведення перевірки:
- наказ на облікову політику підприємства;
- накази на призначення (звільнення) посадових осіб підприємства;
- головні книги, касові книги;
- укладені угоди, контракти з додатками про придбання та реалізацію ТМЦ, про надання та/або отримання послуг, кредитні угоди, угоди про надання та/або отримання фінансової допомоги;
- договори оренди офісних, складських приміщень, земельних ділянок, основних засобів. тощо;
- наявність розрахункових рахунків у підприємства, рух грошових коштів по ним, платіжні доручення;
- прибуткові та видаткові накладні, податкові накладні па придбання та реалізацію ТМЦ, послуг, переплат, акти виконаних робіт (наданих послуг), товарно-транспортні накладні, подорожні листи;
- сертифікати якості (відповідності), паспорти на придбання/ реалізацію товарів (робіт, послуг);
- регістри аналітичного та синтетичного обліку основних фондів (їх перелік), розрахунки амортизаційних відрахувань;
- ж/о № 1 з додатками, ж/о № 2 з додатками, ж/о № 6 з додатками, ж/о № 8 з додатками, ж/о № 3 з додатками, ж/о № 11 з додатками, ж/о № 7 з додатками;
- оборотно-сальдові відомості по рахункам бухгалтерського обліку;
-відомості та журнали-ордери по бухгалтерським рахункам 10, 14, 16,18, 20,21, 22.23,26,28, 30,31, 34, 35, 36, 42, 50,51,52,60,61,62,63,64,65,66, 68, 70, 71, 72, 73, 74,79, 80,81,82, 83. 84, 90, 91,92 93,94,95,97;
- реєстр отриманих та виданих векселів з найменуванням емітента, векселедавця, заборгованість по векселям (облігацій);
- ліцензії, дозволи, патенти на здійснення діяльності;
- документи щодо формування (зміни) статутного фонду підприємства та його засновників;
- відомості про дебіторську та кредиторську заборгованість в розрізі контрагентів на кожний звітний період з зазначенням дати виникнення;
- відомості щодо залишків товарно-матеріальних цінностей на кожну звітну дату перевірочного періоду, інвентаризаційні описи по проведеним інвентаризаціям за перевірочний період, данні складського обліку;
- відомості щодо обліку та списання матеріалів, лімітно-заборні картки;
- реєстр виданих та отриманих податкових накладних;
- данні фінансової, статистичної звітності;
- авансові звіти, прибуткові касові ордери, видаткові касові ордери, касова книга;
- штатний розпис, табелі обліку робочого часу, відомості нарахування та виплати заробітної плати;
- інформацію щодо наявності в штаті персоналу з відповідальною класифікацією для ведення господарської діяльності підприємства.
- інші документи та пояснення, пов'язані з обчисленням та сплатою податків і зборів.
2. Уповноважити на отримання витребуваних доказів заінтересовану сторону - ГУ ДФС у Запорізькій області.
3. Витребувані документи надати ГУ ДФС у Запорізькій області за адресою: 71118, Запорізька обл., м.Бердянськ, пр.Праці, 20.
Клопотання вирішено без повідомлення та виклику учасників, поза межами судового засідання.
Суд не вбачає підстав для задоволення клопотання з огляду на таке.
Згідно з ч.ч.1, 2, 3, 5, 6 ст.81 Господарського процесуального кодексу України учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
У клопотанні повинно бути зазначено:
1) який доказ витребовується;
2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати;
3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа;
4) заходи, яких особа, яка подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу;
5) причини неможливості отримати цей доказ самостійно особою, яка подає клопотання.
У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази.
Суд може уповноважити на одержання витребуваних ним доказів заінтересовану сторону.
Будь-яка особа, в якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
В даному випадку клопотання ГУ ДФС у Запорізькій області не можна визнати таким, що відповідає та узгоджується з приведеними положеннями ГПК України.
Заявником не зазначені обставини, які може підтвердити докази, або аргументи, які вони можуть спростувати.
Також не вказані підстави, з яких випливає, що докази має ліквідатор боржника, та навпаки зазначається власний висновок, що ліквідатором не було отримано відповідну бухгалтерську документацію.
Не можна залишити поза увагою, що у клопотанні, крім того, зазначається, що ліквідатор не звертався до органів, які здійснюють контроль за діяльністю суб'єкта господарювання, але ж як слідує зі змісту доданої до клопотання копії листа податкового органу на адресу ліквідатора вих.№ 4801/10/08-01-14-14-10 від 31.01.2019 «Про надання інформації» цей лист сформовано саме в зв'язку з отриманням звернення ліквідатора - листа від 06.12.2018 № 02-18/1681 (копії до клопотання не додано).
Матеріали клопотання не свідчать про неможливість налагодження співпраці контролюючого органу з ліквідатором та отримання наявних в нього документів з метою проведення перевірки самостійно.
Зі змісту клопотання також вбачається, що його заявлено в розрізі виконання ухвали Господарського суду Запорізької області від 17.04.2019 у даній справі, якою, крім іншого, ГУ ДФС у Запорізькій області ухвалено надати інформацію про призначення та проведення податкових перевірок щодо боржника відповідно до закону, акти та матеріали перевірок станом на дату судового засідання.
Зважаючи на таке доцільно зазначити, що судом витребувано саме інформацію з документальним підтвердженням, але не зобов'язано провести перевірку.
Поставлення у клопотанні вимоги про зобов'язання надати докази контролюючому органу (не суду) та з метою проведення перевірки взагалі є некоректним, суперечить ст.81 ГПК України та виглядає як перекладання власних повноважень на суд.
Докази витребовуються судом з метою виконання завдань господарського судочинства під час розгляду судових справ, з метою встановлення необхідних обставин у справах, але не для забезпечення підґрунтя для виконання повноважень інших органів.
Окрім викладеного, варто звернути увагу заявника на мотивовану відмову в задоволенні раніше поданого у даній справі клопотання ГУ ДФС у Запорізькій області (вих.№780/8-01-10-06 від 10.05.2018) про зобов'язання ліквідатора здійснити закриття рахунків, надати інформацію про рух грошових коштів по всіх банківських рахунках, ліквідаційний баланс, документи, підтверджуючі інформацію, надану в балансі (у т.ч. що підтверджують кредиторську заборгованість), результати проведеної інвентаризації основних фондів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, тощо та надати документи фінансово-господарської діяльності за період з 2015 року по момент їх надання, інформацію про їх відновлення (ухвала від 01.10.2018 у даній справі).
За таких викладених вище обставин, в задоволенні клопотання Головного управління ДФС у Запорізькій області про витребування доказів слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 9 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції Закону України від 22.12.2011 № 4212-VІ, ст.ст. 3, 12, 20, 81, 232-235 Господарського процесуального кодексу України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VІІІ, суд
В задоволенні клопотання Головного управління ДФС у Запорізькій області про витребування доказів відмовити.
Копії ухвали направити боржнику, ліквідатору, кредитору, ГУ ДФС у Запорізькій області.
Ухвала господарського суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею, відповідно до ч. 2 статті 235 ГПК України. Не підлягає оскарженню окремо від судового рішення.
Ухвалу складено та підписано 04.06.2019.
Суддя Р.А.Ніколаєнко