Рішення від 03.06.2019 по справі 922/998/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" червня 2019 р.м. ХарківСправа № 922/998/19

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Новікової Н.А.

без виклику представників сторін

розглянувши в порядку письмового провадження справу

за позовом Державної екологічної інспекції у Харківській області, 61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 1 під'їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 37999518;

до Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області, 63544, Харківська область, Чугуївський район, смт. Чкаловське, вул. Свободи, 1, код ЄДРПОУ 04397738;

про стягнення шкоди заподіяної державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства у розмірі 15813, 00 грн.

Суть спору:

Державна екологічна інспекція у Харківській області звернулась до господарського суду Харківської області з позовом вих. № 960/12-14 від 13.03.2019 до Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області про стягнення шкоди заподіяної державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства у розмірі 15813, 00 грн.

В обґрунтування позову посилається на порушення відповідачем процедури видалення зелених насаджень по вул. Первомайській, 9 в смт. Чкаловське Чугуївського району Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області, а саме: порушення пункту 4 Постанови КМУ від 01.08.2006 № 1045 «Про затвердження порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах» оскільки: відповідачем не направлено лист до Інспекції щодо можливості участі її представника в роботі комісії по обстеженню зелених насаджень; не затверджено склад комісії по обстеженню зелених насаджень; не складено акт обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню за формою затвердженою Мінрегіоном.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 09.04.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження, розгляд справи визначено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами. Відповідачеві, згідно ст. 251 ГПК України, встановлено строк 15 днів з дня вручення цієї ухвали для подання відзиву на позов та заяви із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження. Позивачеві, згідно ст. 251 ГПК України, встановлено строк 5 днів на подання до суду відповіді на відзив з дня його отримання.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 16.05.2019 задоволено клопотання про поновлення строку для надання відзиву на позов (вх. № 11157 від 08.05.2019), поновлено Чкаловській селищній раді Чугуївського району Харківської області строк на подання відзиву на позовну заяву та відзив на позовну заяву (вх. № 11157 від 08.05.2019) прийняти до розгляду.

Відповідач у відзиві на позов (вх. № 11157 від 08.05.2019) просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, в обґрунтування зазначив, що твердження позивача про незаконне знесення таким, що не відповідає дійсності, оскільки п. 3 Постанови видалення зелених насаджень населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради. Позивачу при перевірці було надано копію відповідного рішення відповідача про знесення дерев № 1198 від 25.10.2018, а також документи, що були підставою для цього - колективне звернення мешканців смт. Чкаловське від 24.10.2018, акт обстеження, яке було здійснено на підставі вказаної заяви. За результатами вказаного обстеження було встановлено, що дерева, які стали причиною виникнення спору, знаходились у критично аварійному стані, загрожують майну, а можливо і здоров'ю або життю громадян. У зв'язку з чим, на підставі ч. 4 ст. 28 ЗУ «Про благоустрій в населених пунктах», відповідачем прийнято рішення про видалення вказаних зелених насаджень, яке було виконано негайно. Вказав, що лише той факт, що видалення дерев було здійснено без участі представника позивача в прийнятті про видалення, не свідчить про незаконність вказаного видалення, так як рішення відповідача № 1198 від 25.10.2018 є чинним, ним не скасовано, в судовому порядку не оскаржувалось, тому твердження про незаконність дій, вчинених на підставі діючого рішення є необґрунтованим, більш того, рішення органів місцевого самоврядування є обов'язковими для виконання. Крім того, просив суд врахувати той факт, що право негайного видалення дерев встановлено законом України, постанова КМУ № 1045, є підзаконним нормативним актом та передбачає тривалий час для вирішення питання щодо видалення дерев та для їх видалення (загальний строк, згідно положень п. 4 Постанови складає 1 місяць і 23 дні). Зазначив, що вважає безпідставними доводи позивача про незаконність видалення дерев виключно на тій підставі, що представники позивача не приймали участі у вирішенні питання щодо видалення, так як Постановою № 1045 (пункт 4) визначено, що метою утворення комісії з участю Держекоінспекції є визначена стану зелених насаджень та їх відновної вартості. Однак, позивачем по справі не були враховані положення п. 6 вказаної постанови, яким визначено, що у разі знесення аварійних, сухостійних дерев сплата відновної вартості не проводиться, що свідчить про те, що потреби з визначенні розміру відновної вартості не було, відповідно, у відповідача були відсутні підстави для незастосування положень ч. 4 ст. 28 ЗУ «Про благоустрій в населених пунктах», враховуючи стан дерев, що були видалені. Крім того вказав, що п. 5 Постанови № 1045 встановлено, що відновна вартість зелених насаджень, що належать до комунальної власності, сплачується до відповідного місцевого бюджету, вказане свідчить про те, що позивач просить стягнути з Чкаловської селищної Ради збитки на користь Чкаловської селищної Ради, що протирічить вимогам глави 82 ЦК України та загальним принципам цивільного права.

Позивачем подано відповідь на відзив (вх. № 11830 від 15.05.2019) в якій останній зазначив, що рішення Виконавчого комітету Чкаловської селищної ради Чугуївського району № 1198 від 25.10.2018 «Про видалення дерев в смт. Чкаловське Чугуївського району Харківської області» стосується вул. Першотравневої та під'їзду до вул. Спортивна у смт. Чкаловське Чугуївського району, а не безпосередньо вул. Первомайській, 9, крім того, вказаним рішенням надано дозвіл на проведення санітарної обрізки та чистики зелених насаджень, а не їх видаленню. Зазначив, що відповідачем всупереч вимогам п. 4 Постанови КМУ № 1045 «Про затвердження порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах»: не направлено листа до Інспекції щодо можливості участі її представника в роботі комісії по обстеженню зелених насаджень, не затверджено склад комісії по обстеженню зелених насаджень, не складено акт обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню за формою, затвердженою Мінрегіоном. Наданий до відзиву акт обстеження від 24.10.2018 є неналежним та недопустимим доказом у справі, оскільки складений всупереч п.4 Постанови. Відповідно до вказаного пункту, комісія у п'ятиденний строк після її затвердження визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, і їх відновну вартість та складає акт обстеження тих насаджень, що підлягають видаленню, за формою, затвердженою Мінрегіоном. Пунктом 1.4 наказу 12.05.2009 № 127 Міністерства з питань житлово-комунального господарства України «Про затвердження Методики визначення відновної вартості зелених насаджень» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.06.2009 за № 549/16565 затверджено форму Акту обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню, разом з тим, затверджена форма акту суттєво відрізняється від наданого акту обстеження від 24.10.2018 та як наслідок не може підтверджувати факт законності знесення зелених насаджень по вул. Первомайській, 9. Крім того зазначив, що п. 7 Постанови встановлено, що видалення аварійних, сухостійних і фаутних дерев на об'єкті благоустрою здійснює балансоутримувач на підставі акта, що складається відповідно до п. 4 цього Порядку. Пунктом 8 Постанови встановлено, що у процесі ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації, а також у разі, коли стан зелених насаджень загрожує життю, здоров'ю громадян чи майну громадян та/або юридичних осіб, видалення зелених насаджень здійснюється негайно з подальшим оформленням акта відповідно до п. 4 цього Порядку. Однак, Чкаловська селищна рада не дотрималася і вказаного пункту Постанови, що підтверджує незаконність дій ради під час видалення зелених насаджень по вул. Первомайській, 9. Вказав, що Інспекція просить суд стягнути з відповідача шкоду, а не відновну вартість зелених насаджень, про яку зазначає відповідач. Крім того зазначив, що станом на час розгляду справи відповідачем не було використано свого права на звернення до суду з метою захисту нібито порушених прав, а саме: визнання дій щодо проведення перевірки, нарахування шкоди або складання акту такими, що вчиненні з порушенням вимог діючого законодавства, а відтак, на час вирішення спору матеріали перевірки є чинними, відомості зазначені в акті, відповідачем за допомогою належних і допустимих доказів, не спростовані, розмір визначеної в розрахунку шкоди не заперечений, контррозрахунок шкоди не подано. У зв'язку з наведеним, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно перевіривши матеріали справи та надані докази, суд встановив наступне.

Державна екологічна інспекція у Харківській області відповідно до Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11.08.2017 № 312, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів щодо, зокрема: про охорону, утримання і використання зелених насаджень.

Згідно з абз. 2 ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» під заходами державного нагляду (контролю) розуміють планові та позапланові заходи, які здійснюються органами держаного нагляду (контролю) шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Для проведення позапланової перевірки Державною екологічною інспекцією у Харківській області було видано наказ № 1036/01-04 від 06.12.2018 Про здійснення позапланового заходу (перевірки) Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області та направлено Заярну Є.А. (головного спеціаліста відділу державного екологічного нагляду (контролю) природно - заповідного фонду, лісів та рослинного світу - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Харківської області) для проведення позапланового заходу - перевірки у термін з 07.12, 10.12 - 12.12.2018 (арк. справи 10).

Також Державною екологічною інспекцією у Харківській області на підставі звернення громадянина Чоломбитько Я. Т . від 19.11.2018 було видано направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природного законодавства Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області в частині видалення зелених насаджень по вул. Первомайській, 9 в смт. Чкаловське Чугуївського району (арк. справи 11-12).

За результатами проведеної позапланової заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Державною екологічною інспекцією було складено акт № 1036/01-04/05-09 (арк. справи 14-21).

Із вказаного акту вбачається, що перевірку було проведено у період з 07.12.2018 по 12.12.2018 державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища у Харківської області Заярною Є.А. в присутності Чкаловського селищного голови Чугуївського району Соловйова В.Д., в ході якої було виявлено порушення, а саме: незаконне знесення 5 (п'яти) сироростучих дерев та пошкодження одного дерева до ступеня непринення росту (на розі біля будинку гуртожитку), що також відображено у переліковій відомості пнів.

Від підписання акту № 1036/01-04/05-09 Чкаловський селищний голова Чугуївського району Соловйова В .Д. відмовився, у зв'язку з чим, листом № 4886/01-22/05-09 від 12.12.2018 другий екземпляр вказаного акту був направлений засобами поштового зв'язку на адресу Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області для ознайомлення (арк. справи 13).

22.12.2018 відповідачу за вих. № 5100/01-22/05-11 направлено претензію № 221 про відшкодування матеріальної шкоди у розмірі 13663, 00 грн., заподіяної внаслідок незаконного знесення 5 сироростучих дерев, що встановлено актом перевірки № 1036/01-04/05-09 від 12.12.2018, до претензії додано розрахунок шкоди (арк. справи 22-23).

22.12.2018 відповідачу за вих. № 5099/01-22/05-11 направлено претензію № 222 про відшкодування матеріальної шкоди у розмірі 2150, 00 грн., заподіяної внаслідок пошкодження 1 (одного) дерева до ступеня неприпинення росту (на розі біля будинку гуртожитку), що встановлено актом перевірки № 1036/01-04/05-09 від 12.12.2018, до претензії додано розрахунок шкоди (арк. справи 24-25).

Позивач вказує, що відповіді на претензії № 221, 222 від 22.12.2018 відповідачем надано не було, матеріальна шкода у розмірі 15813, 00 грн. (13663, 00 грн. + 2150, 00 грн.) не сплачена, у зв'язку з чим, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним вище обставинам, суд виходить з наступного.

У відповідності до ст. 38 ЗУ «Про охорону навколишнього середовища» використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

В ст. 40 вказаного Закону встановлено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог: здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Згідно приписів ст. 68, 69 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодування позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.

Підставою деліктної відповідальності є протиправне шкідливе винне діяння особи, яка завдала шкоду. Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести такі факти: неправомірність поведінки особи; вину заподіювача шкоди; наявність шкоди; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою.

Наявність всіх зазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.

В даному випадку позивачем повинна бути доведена неправомірність поведінки відповідача, яка виражається у діях чи бездіяльності особи, до якої заявляється позов про стягнення шкоди. При цьому, такі дії повинні мати конкретне вираження, тобто позивачем має бути доведено, що відповідач вчинив неправомірні дії по видаленню дерев з порушенням порядку, встановленого чинним законодавством.

Відповідач не заперечує проти того, що по вул. Першотравневій та під'їзді до вул. Спортивна в смт. Чкаловське Чугуївського району Харківської області було видалено зелені насадження, але зазначає про те, що видалення проводилось на підставі рішенням Виконавчого комітету Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області № 1198 від 25.10.2018 та акту обстеження від 24.10.2018, відповідно до яких надано дозвіл на видалення аварійних дерев.

Так, 24.10.2018 до селищного голови Чкаловської селищної ради з колективною заявою звернулись мешканці вул. Першотравнева смт. Чкаловське з проханням прибрати великі вітки та перший ряд дерев, які при вітрі достають до лінії електропередач, а також можуть впасти на будинки (арк. справи 27).

З метою перевірки фактів, викладених у колективній заяві мешканців Чкаловської громади щодо стану прилеглих до будинків по вул. Першотравневій в смт. Чкаловське комісією у складі: Чернявського К.О. (перший заступник селищного голови), Загерт Л.В. (начальник комунального підприємствіа «Чкаловське житлово - комунальне експлуатаційне управління -2013»), ОСОБА_1 (начальник відділу комунальної власності та земельних відносин) складено акт обстеження від 24.10.2018, яким встановлено, що вздовж вказаної вулиці на відстані 3, 3 м. посаджені дерева породи клен віком приблизно 40 років, частково підсохлі та пошкоджені внаслідок часткового усихання. Над першим рядом дерев проходить лінія електропостачання, в яку проникає крона зазначених дерев. Крім того, гілки дерев схилені у напрямку житлових будинків, у зв'язку з чим існує загроза пошкодження будинків № 24, 26, 28, 30, 32, 34, 36, 38, 40 по вул. Першотравневій в смт. Чкаловське, окремих частин вказаних будівель та лінії електромереж, що розташовані над ними. Висновок: зазначені дерева знаходяться у аварійному стані і створюють загрозу пошкоджень будівель та ліній електропередач та підлягають негайному знесенню (арк. справи 40).

Рішенням Виконавчого комітету Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області № 1198 від 25.10.2018, розглянувши колективну заяву від мешканців вул. Першотравнева смт. Чкаловське (вх. № Кол-1040/01-01-08 від 24.10.2018), відповідно до постанови КМУ від 01.08.2006 № 1045 «Про порядок видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах», постанови КМУ від 11.04.2012 № 349, керуючись пп. 7. п. «а» ст. 30, 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішено надати дозвіл на проведення санітарної обрізки та чистки зелених насаджень по вул. Першотравневій та під'їзді до вул. Спортивна в смт. Чкаловське Чугуївського району Харківської області (арк. справи 26).

Згідно зі п. 5 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

На момент розгляду справи рішення Виконавчого комітету Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області № 1198 від 25.10.2018 є чинним та в судовому порядку не оскаржувалось.

Водночас, процедуру видалення дерев, кущів, газонів і квітників (зелених насаджень) на території населеного пункту регламентовано Порядком, затвердженим постановою КМУ від 01.08.2006 № 1045 (надалі Порядок).

Відповідно до п. 2 Порядку видалення зелених насаджень здійснюється, у тому числі, у разі, знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самосійних і порослевих дерев з діаметром кореневої шийки не більш як 5 сантиметрів; проведення ремонтних та експлуатаційних робіт в охоронній зоні повітряних ліній електропередачі, на трансформаторній підстанції і розподільному пункті системи енергопостачання, мережі водо - теплопостачання та водовідведення, телекомунікаційній і кабельній електромережі та досягнення деревом вікової.

Згідно з п. 3 Порядку передбачено, що видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - компетентний орган) на підставі ордера (крім випадків, передбачених п. 7-10 цього Порядку).

За змістом п. 4 Порядку підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява про видалення зелених насаджень, подана юридичною чи фізичною особою (далі - заявник).

Після надходження заяви компетентний орган утворює комісію з питань визначення стану зелених насаджень та їх відновної вартості (далі - комісія), до складу якої входять представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, територіального органу Держекоінспекції, а у разі потреби - балансоутримувача території та комунального підприємства, що здійснює утримання зелених насаджень.

Під час формування складу комісії компетентний орган протягом двох днів після надходження заяви надсилає запити до територіального органу Держекоінспекції, власника земельної ділянки (користувача), балансоутримувача території та комунального підприємства, що здійснює утримання зелених насаджень, щодо можливості їх участі в роботі комісії.

Територіальний орган Держекоінспекції та заінтересовані організації у п'ятиденний строк після надходження запиту надсилають компетентному органу в письмовій формі повідомлення про включення свого представника до складу комісії.

Після надходження повідомлень компетентний орган протягом трьох днів затверджує склад комісії. У разі надходження повідомлень про відмову від участі представників територіального органу Держекоінспекції та заінтересованих організацій склад комісії затверджується без таких представників.

Комісія у п'ятиденний строк після її затвердження визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, і їх відновну вартість та складає акт обстеження тих насаджень, що підлягають видаленню (далі - акт), за формою, затвердженою Мінрегіоном.

Відновна вартість зелених насаджень визначається згідно з методикою, затвердженою Мінрегіоном.

У разі знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев комісія з'ясовує причину набуття деревами такого стану, про яку зазначається в складеному комісією акті.

Кожному члену комісії надається один примірник акта. У разі відсутності представника територіального органу Держекоінспекції у складі комісії один примірник акта у триденний строк надсилається до територіального органу Держекоінспекції.

Голова комісії готує в п'ятиденний строк проект рішення компетентного органу про видалення зелених насаджень, в якому зазначається інформація про кількість зелених насаджень, що підлягають видаленню і залишаються на земельній ділянці.

Компетентний орган у місячний строк після надходження зазначеного проекту рішення про видалення зелених насаджень приймає відповідне рішення і видає наступного дня заявнику його копію для оплати відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.

Відповідно до п. 5 Порядку ордер на видалення зелених насаджень компетентний орган видає не пізніше наступного робочого дня після подання заявником документа про сплату відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню. Методику визначення відновної вартості зелених насаджень і зразок ордера затверджує Мінрегіон. Відновна вартість зелених насаджень, що належать до комунальної власності, сплачується до відповідного місцевого бюджету.

У п. 6 Порядку визначено, що сплата відновної вартості зелених насаджень не проводиться у разі знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самосійних і порослевих дерев з діаметром кореневої шийки не більш як 5 сантиметрів; проведення ремонтних та експлуатаційних робіт в охоронній зоні повітряних ліній електропередачі, на трансформаторній підстанції і розподільному пункті системи енергопостачання, мережі водо-теплопостачання та водовідведення, телекомунікаційній і кабельній електромережі.

Передбачена приписами чинного законодавства процедура оформлення дозвільних документів на видалення зелених насаджень передбачає чітко встановлене коло обов'язків суб'єкта господарювання та функцій компетентного органу щодо її здійснення.

Таким чином Порядком, затвердженим постановою КМУ від 01.08.2006 № 1045 чітко передбачений порядок видалення зелених насаджень.

Як вбачається з матеріалів справи відповідач в порушення вищезазначеного порядку не повідомив Державну екологічну інспекцію у Харківській області щодо створення відповідної комісії з видалення дерев на території Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області. В акті обстеження від 24.10.2018 також відсутній підпис компетентного органу, а саме: Державної екологічної інспекції у Харківській області.

Відповідач вказує, що видалення зелених насаджень дійсно проводилось без участі представника позивача, оскільки дерева знаходяться у аварійному стані, створюють загрозу пошкоджень будівель і ліній електропередач та підлягають негайному знесенню.

Разом з тим, п. 8 Порядку встановлено, що у процесі ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації, а також у разі, коли стан зелених насаджень загрожує життю, здоров'ю громадян чи майну громадян та/або юридичних осіб, видалення зелених насаджень здійснюється негайно з подальшим оформленням акта відповідно до п. 4 цього Порядку.

Однак, доказів дотримання п. 8 Порядку відповідачем до суду не надано.

Крім того, суд звертає увагу, що рішенням Виконавчого комітету Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області № 1198 від 25.10.2018 надано дозвіл на проведення санітарної обрізки та чистки зелених насаджень по вул. Першотравневій та під'їзді до вул. Спортивна в смт. Чкаловське Чугуївського району Харківської області, дозволу на видалення зелених насаджень надано не було.

У відповідності до ст. 28 ЗУ «Про благоустрій в населених пунктах» встановлено, що охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження в межах населених пунктів під час проведення будь-якої діяльності, крім зелених насаджень, які висаджені або виросли самосівом в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв. Охорона, утримання та відновлення зелених насаджень на об'єктах благоустрою, а також видалення дерев, які виросли самосівом, здійснюються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів залежно від підпорядкування об'єкта благоустрою, а на земельних ділянках, переданих у власність, наданих у постійне користування або в оренду, - за рахунок коштів їх власників або користувачів відповідно до нормативів, затверджених у встановленому порядку. Видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України. У містах та інших населених пунктах ведеться облік зелених насаджень та складається їх реєстр за видовим складом та віком.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 16 ЗУ «Про благоустрій в населених пунктах» на об'єктах благоустрою забороняється самовільно влаштовувати городи, створювати, пошкоджувати або знищувати газони, самовільно висаджувати та знищувати дерева, кущі тощо.

Відповідно до ст. 13 ЗУ «Про благоустрій в населених пунктах» до об'єктів благоустрою населених пунктів належать: території загального користування: парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; пам'ятки культурної та історичної спадщини; майдани, площі, бульвари, проспекти; вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; пляжі; кладовища; інші території загального користування; прибудинкові території; території будівель та споруд інженерного захисту територій; території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору. До об'єктів благоустрою можуть належати також інші території в межах населеного пункту.

У відповідності до п. 3.1. Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 за № 105 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 27.07.2006 за № 880/12754 визначено, що до об'єктів благоустрою у сфері зеленого господарства населених пунктів належать: парки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, гідропарки, лугопарки, лісопарки, буферні парки, районні сади; дендрологічні парки, національні, меморіальні та інші; сквери; міські ліси; зони рекреації; зелені насадження в охоронних та санітарно-захисних зонах, зони особливого використання земель; прибережні зелені насадження; зелені насадження прибудинкової території.

Відповідно до п. 3.2. цих Правил визначено, що елементами благоустрою є: покриття доріжок відповідно до норм стандартів; зелені насадження (у тому числі снігозахисні, протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, у парках, скверах і алеях, бульварах, садах, інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях; будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів; засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами; комплекси та об'єкти монументального мистецтва; обладнання дитячих, спортивних та інших майданчиків; малі архітектурні форми; інші елементи благоустрою.

На підставі викладеного вбачається, що зелені насадження, які розташовані по вул. Першотравневій та під'їзді до вул. Спортивна в смт. Чкаловське Чугуївського району Харківської області відносяться до об'єктів благоустрою та їх самовільне знищення забороняється.

Згідно зі ст. 25 ЗУ «Про рослинний світ» охорона рослинного світу здійснюється центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, власниками та користувачами земельних ділянок, на яких знаходяться об'єкти рослинного світу, а також користувачами природних рослинних ресурсів.

Відповідно до п. 5.5. Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 року за № 105 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 27.07.2006 за № 880/12754 відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними є:

на об'єктах благоустрою державної чи комунальної власності - балансоутримувачі цих об'єктів;

на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях - установи, організації, підприємства;

на територіях земельних ділянок, які відведені під будівництво, - забудовники чи власники цих територій;

на безхазяйних територіях, пустирях - місцеві органи самоврядування;

на приватних садибах і прилеглих ділянках - їх власники або користувачі.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідальною особою за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними на вище вказаній земельній ділянці, на якій видалені зелені насадження є саме відповідач.

У відповідності до ст. 40 ЗУ «Про рослинний світ» порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні, зокрема, у протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу, порушенні вимог щодо охорони, використання та відтворення рослинного світу під час проектування, розміщення, будівництва, реконструкції, введення в дію, експлуатації споруд та об'єктів, застосування технологій, які негативно впливають на стан об'єктів рослинного світу.

За приписами ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Для застосування такої міри відповідальності, як стягнення майнової шкоди (збитків), потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками, вини; за відсутності хоча б одного з цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає.

У відповідності до ст. 224 ГК України передбачено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено; під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Особливості застосування цивільної відповідальності визначені у ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», згідно з якою шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Згідно з вимогами ст. 66, 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не завдавати шкоду природі, відшкодувати завдані ним збитки.

Проаналізувавши подані сторонами докази в обґрунтування своїх позицій, суд зазначає, що позивачем доведена неправомірність поведінки відповідача, яка виражається у вчиненні неправомірних дії по видаленню дерев з порушенням порядку, при цьому відповідачем не надано доказів дотримання законодавчо встановленого порядку видалення зелених насаджень, а тому суд вважає доведеним факт видалення зелених насаджень без дотримання зазначених норм права, у зв'язку з чим такі дії є незаконними.

Виходячи з вищенаведеного, суд дійшов висновку, що у даному випадку наявні всі складові елементи делікту.

Розмір заявленої до стягнення шкоди за видалення зелених насаджень становить 15813, 00 грн.

Перевіривши розрахунок шкоди, заподіяної внаслідок незаконного знесення 5 сироростучих дерев у розмірі 13663, 00 грн. та розрахунок шкоди, заподіяної внаслідок пошкодження одного дерева до ступеня неприпинення росту у розмірі 2150, 00 грн., що здійснений згідно із додатком № 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 № 559 «Такси для обчислення розміру шкоду, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 01.02.2012 № 111), суд вважає їх обґрунтованими та правомірно нарахованими.

Враховуючи наведене, позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Харківській області про стягнення шкоди заподіяної державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства у розмірі 15813, 00 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд виходить з положень ст. 129 ГПК України та витрати по сплаті судового збору у розмірі 5526,54 грн. покладає на відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись ст. 4, 13-15, 41-46, 80, 86, 129, 233, 237-241ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області (63544, Харківська область, Чугуївський район, смт. Чкаловське, вул. Свободи, 1, код ЄДРПОУ 04397738) на користь держави р/р 33113331020545 Чкаловської селищної ради, УДКСУ у Чугуївському районі, код ЄДРПОУ 37792204, МФО 899998, код бюджетної класифікації 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності», символ звітності 331, банк одержувач Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області, шкоду заподіяну державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства у розмірі 15813, 00 грн.

3. Стягнути з Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області (63544, Харківська область, Чугуївський район, смт. Чкаловське, вул. Свободи, 1, код ЄДРПОУ 04397738) на користь Державної екологічної інспекції у Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 1 під'їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 37999518, р/р 35214005081164, УК ДКСУ у м. Києві, МФО 820172) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1921, 00 грн.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається в строки та в порядку визначеному ст.ст. 256, 257 ГПК України з врахуванням п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.

Повний текс рішення складено та підписано 03.06.2019.

Суддя Н.А. Новікова