Рішення від 27.05.2019 по справі 913/152/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2019 року м.Харків Справа № 913/152/18

Провадження №14/913/156/19

Господарський суд Луганської області у складі судді Лісовицького Є.А.,

за участю секретаря судового засідання Рвачова О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Міністерства освіти і науки України, м. Київ,

до 1-го відповідача: Приватного підприємства "Секьюріті Бізнес Компані-Індекс", м.Сєвєродонецьк Луганської області,

до 2-го відповідача: Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Луганській області, м. Сєвєродонецьк Луганської області

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державний навчальний заклад "Сєвєродонецьке вище професійне училище", м.Сєвєродонецьк Луганської області

про визнання недійсним договору оренди та зобов'язання повернути приміщення

У засіданні брали участь:

від органу прокуратури: Комісар О.О., прокурор відділу Прокуратури Харківської області, посвідчення № 043187 від 06.05.2016;

від відповідача-1: представник не прибув;

від відповідача-2: Льовін В.А., представник за довіреністю № 8 від 25.01.2019;

від третьої особи: представник не прибув.

ВСТАНОВИВ:

Заступник прокурора Луганської області 30.03.2018 звернувся до Господарського суду Луганської області з позовною заявою №08-184вих-18 від 26.03.2018 в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України до відповідачів: Приватного підприємства "Секьюріті Бізнес Компані-Індекс" та Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Луганській області з наступними вимогами:

- визнати недійсним договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №004426/09 від 13.01.2017, укладений між Регіональним відділенням Фонду Державного майна України по Луганській області та Приватним підприємством "Секьюріті Бізнес Компані-Індекс";

- зобов'язати Приватне підприємство "Секьюріті Бізнес Компані-Індекс" звільнити державне окреме індивідуально визначене майно - нежитлове вбудоване приміщення площею 91,74 м2, вартістю 173200,00 грн. на першому поверсі п'ятиповерхового адміністративно-господарського приміщення (інвентарний номер 10310716), розміщене за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, пр-т Центральний, 22 та повернути його Державному навчальному закладу "Сєвєродонецьке вище професійне училище" (балансоутримувачу).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірний договір суперечить Закону України "Про освіту", Закону України "Про оренду державного та комунального майна"; при укладенні цього договору не було дотримано порядку, визначеного ч. 4 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна". Прокурор також зазначає, що невикористання Державним навчальним закладом "Сєвєродонецьке вище професійне училище" спірного приміщення для навчального процесу не є підставою для визнання цього договору правомірним, оскільки чинним законодавством встановлена заборона на використання такого приміщення з іншою метою, не пов'язаною з навчально-виховним процесом. Отже, спірний договір оренди підлягає визнанню недійсним, а приміщення - поверненню балансоутримувачу.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 10.04.2018 відкрито провадження у справі №913/152/18 та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Державний навчальний заклад "Сєвєродонецьке вище професійне училище".

Рішенням Господарського суду Луганської області від 05.07.2018 у позові відмовлено повністю.

Постановою Східного апеляційного господарського суду від 29.11.2018 рішення Господарського суду Луганської області від 05.07.2018 залишено без змін.

Постановою Верховного суду від 13.02.2019 рішення Господарського суду Луганської області від 05.07.2018 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 29.11.2018 у справі №913/152/18 скасовано, а справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції в іншому складі суду.

Справа №913/152/18 надійшла на адресу Господарського суду Луганської області 27.03.2019.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.03.2019, справу передано на розгляд судді Лісовицькому Є.А.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 27.03.2019 справу №913/152/18 прийнято до провадження. Суд ухвалив справу розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 24.04.2019 о 10 год. 00 хв.

У судове засідання 24.04.2019 прибув прокурор.

Інші учасники справи правом на участь в судовому засіданні 24.04.2019 своїх повноважних представників сторін не скористались.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 24.04.2019 підготовче засідання відкладено на 20.05.2019 о 10 годині 15 хвилин.

У судове засідання 20.05.2019 прибув прокурор.

Інші учасники справи правом на участь в судовому засіданні 20.05.2019 своїх повноважних представників сторін не скористались.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 20.05.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу №913/152/18 до судового розгляду по суті на 27.05.2019.

В судове засідання 27.05.2019 прибув повноважний представник прокуратури, який підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити повністю.

Також, в судове засідання 27.05.2019 прибув повноважний представник відповідача -2 - Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Луганській області, який проти позовних вимог заперечив в повному обсязі.

Позивач та відповідач -1 правом на участь своїх представників у судовому засіданні 27.05.2019 не скористалися, хоча про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, будь - яких заяв або клопотань до суду не надали.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

13.01.2017 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Луганській області (Орендодавець) та Приватним підприємством "Секьюріті Бізнес Компані- Індекс" (Орендар) укладено договір оренди №004426/09 нерухомого майна, що належить до державної власності (далі - Договір).

За умовами п. 1.1. вказаного договору Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування державне окреме індивідуально визначене майно - нежитлові вбудовані приміщення, площею 91,74 кв.м. на першому поверсі п'ятиповерхового адміністративно-господарського приміщення (інв. №10310716) (далі- Майно), розміщене за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, пр-т Центральний, 22, та обліковується на балансі Державного навчального закладу "Сєвєродонецьке вище професійне училище" (далі - Балансоутримувач), вартість якого визначена згідно зі звітом про оцінку станом на 30.09.2016 і становить 173 200 грн.

Майно Орендодавець передає Орендареві під розміщення офісу (п. 1.2. Договору)

Пунктом 10.1. договору сторони визначили, що цей договір укладено строком на 2 роки 364 дні, що діє з 13 січня 2017 року по 11 січня 2020 року включно.

Пунктом п. 10.4 передбачено, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення договору або зміну його умов після закінчення строку його чинності протягом одного місяця договір вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим Договором.

13.01.2017 майно за Договором оренди №004426/09 від 13.01.2017 було передано в строкове платне користування Орендарю на підставі акту приймання-передавання, підписаного сторонами договору.

На виконання приписів ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" відповідач 2 отримав дозвіл на укладення договору оренди на строк до 3 років з органом, уповноваженим управляти майном - Міністерством освіти і науки України", що підтверджено листом №04-06-02012 від 05.10.2016.

Листом №166 від 26.03.2018 балансоутримувач повідомив прокуратуру Луганської області, що ДНЗ "Сєвєродонецьке вище професійне училище" при укладанні договорів оренди надає згоду на оренду лише тих приміщень, які в учбовому та виховному процесі не використовуються. Спірне приміщення, що передано за Договором оренди №004426/09 від 13.01.2017, багато років не використовується та у зв'язку з малим учнівським навантаженням в найближчі роки використовуватись не буде.

Вказані обставини встановлені в рішенні Господарського суду Луганської області від від 05.07.2018 (суддя Іванов А.В.), яким у задоволені позовних відмовлено повністю.

В той же час, постановою Східного апеляційного господарського суду від 29.11.2018 встановлені наступні обставини:

- згідно наявного у матеріалах справи листа Міністерства освіти і науки України від 15.11.2016 №1/11-14663, повідомлено Регіональне відділення Фонду державного майна України по Луганській області, що враховуючи пропозиції Комісії з майнових питань підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства освіти і науки України (протокол №125 від 02.11.2016) Міністерство надає дозвіл на передачу в оренду приміщення 1-го поверху адміністративно-господарського приміщення площею 91, 74кв.м, розташованого за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, пр-т Центральний, 22, з метою розміщення офісу, відповідно до законодавства терміном до 3-х років. Під час передачі приміщень в оренду Міністерство зобов'язує керівників ураховувати напрямок діяльності орендаря з тим, щоб не завадити умовам безпечної роботи закладу.

Відповідно до Положення про Міністерство освіти і науки України, МОН є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності, трансферу (передачі) технологій, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю навчальних закладів, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов'язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності. Зокрема, одним із завдань МОН є здійснення управління об'єктами державної власності, що належать до сфери його управління (т.1 а.с.28-30).

- Положеннями Статуту Державного навчального закладу "Сєвєродонецьке вище професійне училище" передбачено, що вище професійне училище є підпорядкованим Міністерству освіти і науки України.

Розділом 7 Статуту передбачено, що порядок фінансування та матеріально-технічного забезпечення вищого професійного училища визначаються Бюджетним кодексом України, законами України "Про освіту", "Про професійно-технічну освіту", "Про загальну середню освіту", іншими законодавчими актами України. Додатковими джерелами фінансування зокрема є доходи від надання в оренду приміщень, споруд, обладнання в установленому законодавством порядку.

Відповідно до пункту 7.9. Статуту функції управління майном, яке закріплено за вищим професійним училищем, здійснює Міністерство освіти і науки України. Майно та земельні ділянки, закріплені за вищим професійним училищем, не можуть бути предметом застави, а також не підлягають вилученню або передачі у власність, а також оренду (суборенду) юридичним і фізичним особам без згоди Міністерства освіти і науки України, крім передбачених законодавством випадків.

- Згідно наданої ДНЗ "Сєвєродонецьке ВПУ" інформації (лист вих.№166 від 26.03.2018) на запит прокурора (т.1 а.с.69-70), контингент учнів та слухачів в ДНЗ "Сєвєродонецьке ВПУ" станом на 01.01.2018 становить 404 особи, слухачів за направленням обласного центру зайнятості 11 осіб. Дохід отриманий від оренди нежитлових приміщень ПП "Секьюріті Бізнес Компані-Індекс" становить: у 2016 році - 5 145, 28грн - 0, 6%; у 2017 році - 7 355, 26грн - 1, 05%, у 2018 (до 26.03.2018) - 1 338, 51грн - 0, 58%.

Як вказує ДНЗ "Сєвєродонецьке ВПУ", при укладання договорів оренди воно надає згоду лише на ті об'єкти оренди, що що в учбовому та виховному процесі ДНЗ "Сєвєродонецьке ВПУ" не використовується. Крім того, з початком АТО у 2014 року училище прийняло на своїй території та надало згоду на укладення відповідних договорів оренди із багатьма обласними бюджетними організаціями і установами, що були переміщені із м. Луганська та області, та які є бюджетними, а тому звільнені від сплати орендних платежів. Небагаточисельні орендарі, які не є бюджетними організаціями, у тому числі і ПП "Секьюріті Бізнес Компані-Індекс", які сплачують на користь ДНЗ "Сєвєродонецьке ВПУ" орендні платежі є єдиним джерелом надходження не бюджетних коштів, що надає можливість підтримувати майно училища в належному стані; орендарі підтримують орендовані приміщення в належному стані, роблять поліпшення майна, сплачують комунальні послуги. До того ж, зокрема ПП "Секьюріті Бізнес Компані-Індекс" займає приміщення, що в учбовому та виховному процесі ДНЗ "Сєвєродонецьке ВПУ" не використовується та у зв'язку із малим учнівським навантаженням в найближчі роки використовуватись не буде.

- Орендоване ПП "Секьюріті Бізнес Компані-Індекс" приміщення знаходиться в адміністративно-господарському приміщенні, що безпосередньо не використовується в навчальній діяльності, знаходиться окремо від навчальних корпусів та має окремий вхід.

- Крім того, згідно матеріалів справи, були здійснені заходи пов'язані з розміщенням оголошення про намір передати майно в оренду (копія газети "Відомості приватизації" від 28.12.2016 №104 (1020).

Відповідно до частини 4 статті 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" протягом 10 робочих днів після розміщення оголошення орендодавець приймає заяви про оренду відповідного майна.

Протягом трьох робочих днів після закінчення строку приймання заяв орендодавець своїм наказом ухвалює рішення за результатами вивченню попиту на об'єкт оренди. У разі, якщо подано лише одну заяву, конкурс на право оренди не проводиться і договір оренди укладається із заявником. У разі надходження двох і більше заяв орендодавець оголошує конкурс на право оренди.

Як вказує Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Луганській області, і прокурором доказів іншого не надано, оскільки було подано лише одну заяву про оренду, конкурс на право оренди не проводився і договір оренди уклався із ПП "Секьюріті Бізнес Компані-Індекс".

- Відповідно до розділу 3 Договору, орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 №786 і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку грудень 2016 - 2 298, 00грн. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Орендна плата перераховується до Державного бюджету - 70% та Балансоутримувачу - 30% щомісяця не пізніше 15 числа місяця відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.

Зобов'язання орендаря щодо сплати орендної плати забезпечуються у вигляді завдатку у розмірі, не меншому, ніж орендна плата за базовий місяць, який вноситься в рахунок орендної плати за останній місяць (останні місяці) оренди (пункт 3.10 Договору).

Згідно розділу 4 (Використання амортизаційних відрахувань і відновлення орендованого майна) передбачені законодавством амортизаційні відрахування на орендовано майно нараховуються балансоутримувачем і використовуються на повне відновлення орендованих основних фондів. Поліпшення орендованого майна, здійснені за рахунок амортизаційних відрахувань є власністю держави.

Розділом 5 Договору визначені обов'язки орендаря, зокрема, використовувати орендоване майно відповідно до його призначення та умов цього Договору; своєчасно та у повному обсязі сплачувати орендну плату до державного бюджету та Балансоутримувачу; забезпечувати збереження орендованого майна, запобігати його пошкодженню і псуванню, тримати майно в порядку, передбаченому санітарним нормам та правилам протипожежної безпеки, підтримувати орендоване майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з врахуванням нормального фізичного зносу, здійснювати заходи протипожежної безпеки; своєчасно здійснювати за власний рахунок капітальний, поточний та інші види ремонтів орендованого майна; протягом місяця після укладення цього Договору застрахувати орендоване майно не менше, ніж його вартість за висновком про вартість на користь орендаря, який несе ризик випадкової загибелі чи пошкодження об'єкта оренди, у порядку, визначеному законодавством, і надати орендодавцю копії страхового полісу і платіжного доручення, постійно поновлювати договір страхування таким чином, щоб увесь строк оренди майно було застрахованим; нести відповідальність за дотримання правил експлуатації інженерних мереж, пожежної безпеки і санітарії в приміщеннях згідно з законодавством.

Згідно пункту 8.3. Договору, орендодавець має право контролювати з можливим залученням балансоутримувача виконання умов Договору та використання майна, переданого в оренду за Договором, а у разі необхідності спільно з балансоутримувачем вживати відповідних заходів реагування; здійснювати контроль за станом майна шляхом візуального обстеження зі складанням акта обстеження.

Розділ 9 передбачає відповідальність і вирішення спорів за Договором.

Відповідно до пункту 10.9 Договору, у разі припинення або розірвання цього Договору, майно протягом 3-х робочих днів повертається орендарем балансоутримувачу.

Сторонами також складено та підписано додатки до Договору: №1 - розрахунок плати за базовий місяць оренди державного майна, яке обліковується на балансі ДНЗ "Сєвєродонецьке ВПУ", а також №2 - акт приймання-передавання нерухомого майна, яке перебуває на балансі ДНЗ "Сєвєродонецьке ВПУ" від 13.01.2017.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 13.02.2019 встановлено, що Відмовляючи у визнанні оспорюваного договору недійсним, господарські суди, встановивши, що вказане майно - нежитлові вбудовані приміщення, площею 91, 74 кв.м на першому поверсі п'ятиповерхового адміністративно-господарського приміщення (інв. № 10310716) (майно), розміщене за адресою: Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, пр-т. Центральний, 22 та обліковується на балансі ДНЗ "Сєвєродонецьке вище професійне училище", було передано відповідачу-1 під розміщення офісу (п. 1.2 договору № 004426/09), за наявності відповідного дозволу Міністерства освіти і науки України, належним чином не дослідили для яких цілей відповідачем -1 було розміщено в спірних приміщеннях офіс і яким видом діяльності в цьому офісі займається відповідач -1. Отже, в порушення вимог ст. 86 ГПК України, судами не було встановлено який вид діяльності здійснюється відповідачем в орендованих приміщеннях, а лише обмежилися посиланням на те, що ця діяльність не порушує умови безпечної роботи закладу, сприяє непогіршенню стану майна та є єдиним джерелом надходження небюджетних коштів, що надає можливість підтримувати майно училища в належному стані.

Без належного дослідження і встановлення яким видом діяльності в цих приміщеннях займається відповідач-1 і чи є така діяльність пов'язана з навчально-виховним процесом чи ні, не можна прийняти законне і обґрунтоване рішення в силу ст. 236 ГПК України. Також, судами не було належним чином взято до уваги і те, що невикористання навчальним закладом спірних приміщень для навчального процесу не надає орендодавцю права передати ці приміщення в оренду з іншою метою, ніж пов'язаною з навчально-виховним процесом.

За таких обставин, з урахуванням висновків, викладених у постанові Великої Палати Верховного Суду від 27.11.2018 у справі № 905/1227/17, об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 15.06.2018 у справі № 906/164/17, які Верховний Суд враховує в силу ч. 4 ст. 236 ГПК України, судові рішення про відмову у позові скасовані, а справа передана на новий розгляд до суду першої інстанції.

Під час нового розгляду розгляду справи, Господарським судом Луганської області встановлено, наступне.

Як вже було встановлено судом, 13.01.2017 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Луганській області (Орендодавець) та Приватним підприємством "Секьюріті Бізнес Компані- Індекс" (Орендар) укладено договір оренди №004426/09 нерухомого майна, що належить до державної власності - окреме індивідуально визначене майно - нежитлові вбудовані приміщення, площею 91,74 кв.м. на першому поверсі п'ятиповерхового адміністративно-господарського приміщення (інв. №10310716) (далі- Майно), розміщене за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, пр-т Центральний, 22, та обліковується на балансі Державного навчального закладу "Сєвєродонецьке вище професійне училище" (далі - Балансоутримувач), вартість якого визначена згідно зі звітом про оцінку станом на 30.09.2016 і становить 173 200 грн.

Вказане приміщення згідно інвентарних карток обліку основних засобів Державного навчального закладу "Сєвєродонецьке вище професійне училище" (далі - ДНЗ "Сєвєродонецьке ВПУ") розміщується в будівлі гуртожитку та є об'єктом освіти.

Відповідно до Реєстру суб'єктів освітньої діяльності ДНЗ «Сєвєродонецьке ВПУ» здійснює навчання учнів за кваліфікаційним рівнем «кваліфікований робітник» за професіями: слюсар з ремонту автомобілів; водій автотранспортних засобів; машиніст крана автомобільного; електрогазозварник; електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування; оператор з обробки інформації та програмного забезпечення. За освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» за спеціальностями: обслуговування та ремонт автомобілів і двигунів; обслуговування комп'ютерних систем і мереж; бухгалтерський облік.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ПП «СБК-І» здійснює діяльність приватних охоронних служб (основна) та діяльність у сфері права.

Згідно інформації ДНЗ «Сєвєродонецьке ВПУ» від 10.04.2019 встановлено, що в учбовому процесі задіяно 376 студентів. Дохід від оренди спірного приміщення протягом дії договору оренди склав - 18664,79 грн., що становить 0,004 % від потреб закладу.

Крім того, 01.11.2018 між Державним навчальним закладом «Сєвєродонецьке вище професійне училище» та приватним підприємством «Секьюріті Бізнес Компані - Індекс» було укладено договір централізованого спостереження за станом системи типу дозвон на мобільний телефон і реагування охорони на відповідні сигнали.

Відповідно до пункту 1.2 Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України № 563 від 01.08.2001, навчально-виховний процес є системою організації навчально-виховної, навчально-виробничої діяльності, визначеної навчальним, науковим, виховним планами (уроки, лекції, лабораторні заняття, час відпочинку між заняттями, навчальна практика, заняття з трудового, професійного навчання і професійної орієнтації, виробнича практика, робота У трудових об'єднаннях, науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, походи, екскурсії, спортивні змагання, перевезення чи переходи до місця проведення заходів тощо).

Згідно Положення про організацію навчально-виробничого процесу у професійно-технічних навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України № 419 від 30.05.2006, навчально- виробничий процес у професійно-технічному навчальному закладі - це система організаційно-педагогічних, методичних і технічних заходів, спрямованих на реалізацію змісту і завдань ступеневої професійно-технічної освіти відповідно до державних стандартів.

У той же час, укладений 01.11.2018 між ПП «СБК-І» та ДНЗ «Сєвєродонецьке вище професійне училище» договір централізованого спостереження за станом системи типу дозвону на мобільний телефон і реагування охорони на відповідні сигнали, не є підтвердженням прийняття Приватним підприємством «СБК-І» участі в навчально-виховному процесі освітнього закладу та не є підставою для визнання відсутності порушень вимог законодавства під час укладання договору оренди державного майна № 004426/09 від 13.01.2017.

Оскільки, умови укладеного 01.11.2018 договору централізованого спостереження ніяким чином не стосуються положень оспорюваного договору оренди та не містять положень про взаємовідносини сторін з питань навчально-виховного процесу.

Спірне приміщення передано в оренду ПП «СБК-І» для розміщення суб єкта господарювання, що діє на основі приватної власності і провадить господарську діяльність приватних охоронних служб і у сфері права, тобто суто в цілях підприємницької діяльності орендаря, не пов'язаної з навчально- виховним процесом навчального закладу.

Статтею 174 Господарського кодексу України передбачено, що однією з підстав виникнення господарських зобов'язань є укладення господарського договору та інших угод.

Зі змістом зазначеної норми кореспондуються приписи ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, відповідно до яких підставами виникнення цивільних прав і обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів (ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України).

Приписами ст. 626 Цивільного кодексу України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.

Згідно ст. 3 Цивільного кодексу України загальними засадами цивільного законодавства, в тому числі, є: свобода договору; справедливість, добросовісність та розумність.

Стаття 627 Цивільного кодексу України встановлює, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Положеннями ст. 215 Цивільного кодексу України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону України "Про освіту" матеріально-технічна база навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інші цінності. Майно навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених чинним законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 61 Закону України "Про освіту", фінансування державних навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів, коштів галузей народного господарства, державних підприємств і організацій, а також додаткових джерел фінансування.

Частиною 4 ст. 61 Закону України "Про освіту" унормовано, що додатковими джерелами фінансування є: кошти, одержані за навчання, підготовку, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів відповідно до укладених договорів; плата за надання додаткових освітніх послуг; кошти, одержані за науково-дослідні роботи (послуги) та інші роботи, виконані навчальним закладом, на замовлення підприємств, установ, організацій та громадян; доходи від реалізації продукції навчально-виробничих майстерень, підприємств, цехів і господарств, від надання в оренду приміщень, споруд, обладнання: дотації з місцевих бюджетів; дивіденди від цінних паперів; валютні надходження; добровільні грошові внески, матеріальні цінності, одержані від

Частиною 2 п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 27.08.2010 року за № 796 "Про ствердження переліку платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної і комунальної форми власності" (яка є чинною і не скасована) передбачена можливість надання в оренду будівель, споруд, окремих тимчасово вільних приміщень і площ, іншого рухомого та нерухомого майна або обладнання, що тимчасово не використовується у навчально-виховній, навчально-виробничій, науковій діяльності, у разі, коли це не погіршує соціально-побутових умов осіб, які навчаються або працюють у навчальному закладі.

Пунктом 3.19 Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу ДСанПіН 5.5.2.008-01, затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України № 63 від 14.08.2001, встановлено, що здача в оренду території, будівель, приміщень, обладнання підприємствам, установам, організаціям іншим юридичним та фізичним особам для використання, що не пов'язано з навчально-виховним процесом, не дозволяється.

Отже, виходячи зі змісту вищенаведених правових положень, як додаткове джерело фінансування навчальних закладів законом передбачена можливість залучати, у тому числі, доходи від надання в оренду приміщень, споруд, обладнання. Проте, надання в оренду таких приміщень, споруд, обладнання, що тимчасово не задіяні, дозволяється лише для їх використання, пов'язаного з навчально-виховним процесом відповідного навчального закладу, за умови, коли це не погіршує соціально-побутових умов осіб, які навчаються або працюють у навчальному закладі.

Невикористання навчальним закладом спірних приміщень для навчального процесу не надає права передачі цих приміщень в оренду з іншою метою, ніж пов'язаною з навчально-виховним процесом (правова позиція, викладена у п. 70 постанови Великої Палати Верховного Суду від 27.11.2018 у справі № 905/1227/17; така ж правова позиція викладена і в постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 15.06.2018 у справі № 906/164/17).

Частиною 2 ст. 4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що не можуть бути об'єктами оренди, зокрема, об'єкти державної власності, що мають загальнодержавне значення і не підлягають приватизації відповідно до частини другої статті 5 Закону України "Про приватизацію державного майна" (крім пам'яток культурної спадщини, нерухомих об'єктів, які знаходяться на території історико-культурних заповідників).

Пунктом "б" ч. 2 ст. 5 Закону України "Про приватизацію державного майна" встановлено, що приватизації не підлягають об'єкти, що мають загальнодержавне значення, а також казенні підприємства, об'єкти, діяльність яких забезпечує соціальний розвиток, збереження та підвищення культурного, наукового потенціалу, духовних цінностей, до яких, зокрема, відноситься об'єкти освіти, крім навчальних закладів, майно яких вноситься до статутного капіталу ПАТ залізничного транспорту загального користування відповідно до Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування", фізичної культури, спорту і науки, що фінансуються з державного бюджету.

Однак, відповідно до абз. 20 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" окреме індивідуально визначене майно із складу цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу, забороненого до оренди як цілісний майновий комплекс, може бути об'єктом оренди (без права приватизації та суборенди), якщо воно не заборонене до оренди законами України, не задіяне у процесі основного виробництва та за висновком органу, уповноваженого управляти цим майном, його оренда не порушить цілісності майнового комплексу.

Пунктом 5 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", яка кореспондується з п.1. ч.1. ст. 287 Господарського кодексу України, передбачено, що орендодавцем нерухомого майна, що є державною власністю є: Фонд державного майна України, його регіональні відділення.

Згідно ст. 10 Закону "Про оренду державного та комунального майна", істотними умовами договору оренди є: об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); термін (строк), на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань; відновлення орендованого майна та умови його повернення; виконання зобов'язань; забезпечення виконання зобов'язань - неустойка (штраф, пеня), порука, завдаток, гарантія тощо; порядок здійснення орендодавцем контролю за станом об'єкта оренди; відповідальність сторін; страхування орендарем взятого ним в оренду майна; обов'язки сторін щодо забезпечення пожежної безпеки орендованого майна. За згодою сторін у договорі оренди можуть бути передбачені й інші умови.

Згідно частини 2 статті 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що у разі надходження до орендодавця заяви про оренду цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу, нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), орендодавець, за умови відсутності заборони на передачу майна в оренду, у п'ятиденний строк після дати реєстрації заяви надсилає копії матеріалів органу, уповноваженому управляти відповідним майном.

Частиною 3 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначено, що орган, уповноважений управляти державним майном, розглядає подані йому матеріали і протягом п'ятнадцяти днів після їх надходження надсилає орендодавцеві висновки про умови договору оренди або про відмову в укладенні договору оренди.

Згідно з ч. 4 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендодавець протягом п'яти днів після погодження умов договору оренди з органом, уповноваженим управляти відповідним майном (у випадках, передбачених цим Законом, - органом Антимонопольного комітету України), а в разі якщо заява про оренду майна не потребує узгодження (щодо оренди окремого індивідуально визначеного майна, крім нерухомого), протягом 15 днів після дати її реєстрації розміщує в офіційних друкованих засобах масової інформації та на веб-сайтах орендодавців оголошення про намір передати майно в оренду або відмовляє в укладенні договору оренди і повідомляє про це заявника. Протягом 10 робочих днів після розміщенняоголошення орендодавець приймає заяви про оренду відповідного майна. Протягом трьох робочих днів після закінчення строку приймання заяв орендодавець своїм наказом ухвалює рішення за результатами вивчення попиту на об'єкт оренди. У разі якщо подано лише одну заяву, конкурс на право оренди не проводиться і договір оренди укладається із заявником. У разі надходження двох і більше заяв орендодавець оголошує конкурс на право оренди.

Відповідно до ч. 6 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" порядок проведення конкурсу визначається: Кабінетом Міністрів України - для об'єктів, що перебувають у державній власності; органами, визначеними Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим; органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності. У разі визначення орендаря на конкурсних засадах орендодавець надсилає копії проекту договору та інших матеріалів відповідним органам, зазначеним у частині другій цієї статті, у п'ятиденний термін після дати затвердження результатів конкурсу.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" договір оренди вважається укладеним з моменту досягнення домовленості з усіх істотних умов і підписання сторонами тексту договору.

Процедуру проведення конкурсу на право оренди державного майна, зокрема цілісних майнових комплексів державних підприємств, установ, організацій, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць), нерухомого майна (будівель, споруд, нежитлових приміщень) та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває у державній власності, визначає Порядок проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.2011 № 906 (надалі - Порядок).

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України обов'язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин(фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищевикладене судом встановлено, що на виконання приписів ч. 3 статті 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", відповідач -2 погодив порядок та отримав дозвіл на укладення договору оренди з органом уповноваженим управляти майном (Міністерство освіти і науки України), що підтверджується листом від 15.11.2016 №1/11-14663.

13.01.2017 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Луганській області (Орендодавець) та Приватним підприємством "Секьюріті Бізнес компані" (Орендар) укладено договір оренди №004426/09 нерухомого майна, що належить до державної власності (далі - Договір).

За умовами п. 1.1. вказаного договору Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування державне окреме індивідуально визначене майно - нежитлові вбудовані приміщення, площею 91,74 кв.м. на першому поверсі п'ятиповерхового адміністративно-господарського приміщення (інв. №10310716) (далі- Майно), розміщене за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, пр-т Центральний, 22, та обліковується на балансі Державного навчального закладу "Сєвєродонецьке вище професійне училище" (далі - Балансоутримувач), вартість якого визначена згідно зі звітом про оцінку станом на 30.09.2016 і становить 173 200 грн.

Майно Орендодавець передає Орендареві під розміщення офісу (п. 1.2. Договору)

На виконання умов договору відповідач -2 передав, а відповідач - 1 прийняв нежитлове вбудоване приміщення площею 91,74 кв.м на першому поверсі п'ятиповерхового адміністративно - господарського приміщення (інв.№10310716), розміщене за адресою: Луганська область, м.Сєвєродонецьк, пр.-т.Центральний, 22, що перебуває на балансі Державного навчального закладу «Сєвєродонецьке вище професійне училище», що підтверджується актом приймання-передачі від 13.01.2017.

Дослідивши обставини справи та встановивши, що нежитлове вбудоване приміщення площею 91,74 кв.м на першому поверсі п'ятиповерхового адміністративно - господарського приміщення Державного навчального закладу «Сєвєродонецьке вище професійне училище», яке було надано в оренду відповідачу-1 згідно оспорюваного Договору, належить до об'єктів освіти, і, відповідно до ст. 63 Закону України "Про освіту", не може використовуватися не за призначенням, зокрема, для надання послуг зв'язку, а може бути передане в оренду виключно для діяльності, пов'язаної з навчально-виховним процесом, тому суд дійшов висновку, що невикористання державним навчальним закладом спірного приміщення для навчального процесу не надає права передачі цього приміщення в оренду з іншою метою, ніж пов'язаною з навчально-виховним процесом.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендодавець протягом п'яти днів після погодження умов договору оренди з органом, уповноваженим управляти відповідним майном розміщує в офіційних друкованих засобах масової інформації та на веб-сайтах орендодавців оголошення про намір передати майно в оренду або відмовляє в укладенні договору оренди і повідомляє про це заявника. Протягом 10 робочих днів після розміщення оголошення орендодавець приймає заяви про оренду відповідного майна, однак в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження розміщення відповідачем -2 оголошення про намір передати майно в оренду.

За таких обставин відповідачами не було доведено дотримання порядку укладання договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №004426/09 від 13.01.2017, а саме не виконано умови ч. 4 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та не розміщено оголошення про намір передати майно в оренду та, як наслідок відповідно до ч. 6 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та листа № 04-06-00390 від 21.02.2017 Міністерство Освіти і Науки України не було проведено конкурсу на право оренди державного майна, також порушено норму ч. 5 ст. 63 Закону України «Про освіт» щодо використання об'єктів освіти та науки, що фінансуються з бюджету, за призначенням, а тому вимоги прокурора про визнання недійсними договору оренди державного майна та зобов'язання звільнити приміщення є законними, обґрунтованими, доведеними належними та допустимими доказами, та такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позову заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України до Приватного підприємства «Секьюріті Бізнес Компані - Індекс», Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державний навчальний заклад «Сєвєродонецьке вище професійне училище» про визнання недійсним договору оренди та зобов'язання повернути приміщення.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір в сумі 4360 грн. 00 коп. покладається пропорційно на відповідачів.

З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 129, 233,238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України до Приватного підприємства "Секьюріті Бізнес Компані-Індекс", Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державний навчальний заклад "Сєвєродонецьке вище професійне училище", про визнання недійсним договору оренди та зобов'язання повернути приміщення - задовольнити повністю.

2. Визнати недійсним договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №004426/09 від 13.01.2017, укладений між Регіональним відділенням Фонду Державного майна України по Луганській області та Приватним підприємством "Секьюріті Бізнес Компані-Індекс".

3. Зобов'язати Приватне підприємство "Секьюріті Бізнес Компані-Індекс" звільнити державне окреме індивідуально визначене майно - нежитлове вбудоване приміщення площею 91,74 м2, вартістю 173200,00 грн. на першому поверсі п'ятиповерхового адміністративно-господарського приміщення (інвентарний номер 10310716), розміщене за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, пр-т. Центральний, 22 та повернути його Державному навчальному закладу "Сєвєродонецьке вище професійне училище" (балансоутримувачу).

4. Стягнути з Приватного підприємства «Секьюріті Бізнес Компані - Індекс» (93400, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, пр.-т. Космонавтів, буд. 9-а, код ЄДРОПУ 33792028) на користь прокуратури Луганської області (93400, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул. Богдана Ліщини, буд. 27; р/р 35211068000839, банк ДКСУ м.Київ МФО 820172, код ЄДРПОУ 02909921, код класифікації доходів - 2800) витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви в сумі 2180 грн. 00 коп. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

5. Стягнути з Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Луганській області (93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, б-р. Дружби Народів, 32 а, код ЄДРОПУ 13398493) на користь прокуратури Луганської області (93400, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул. Богдана Ліщини, буд. 27; р/р 35211068000839, банк ДКСУ м.Київ МФО 820172, код ЄДРПОУ 02909921, код класифікації доходів - 2800) витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви в сумі 2180 грн. 00 коп. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

6. Стягнути з Приватного підприємства «Секьюріті Бізнес Компані - Індекс» (93400, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, пр.-т. Космонавтів, буд. 9-а, код ЄДРОПУ 33792028) на користь прокуратури Луганської області (93400, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул. Богдана Ліщини, буд. 27; р/р 35211068000839, банк ДКСУ м.Київ МФО 820172, код ЄДРПОУ 02909921, код класифікації доходів - 2800) витрати зі сплати судового збору за подання касаційної скарги в сумі 4360 грн. 00 коп. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

7. Стягнути з Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Луганській області (93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, б-р. Дружби Народів, 32 а, код ЄДРОПУ 13398493) на користь прокуратури Луганської області (93400, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул. Богдана Ліщини, буд. 27; р/р 35211068000839, банк ДКСУ м.Київ МФО 820172, код ЄДРПОУ 02909921, код класифікації доходів - 2800) витрати зі сплати судового збору за подання касаційної скарги в сумі 4360 грн. 00 коп. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Дане рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено - 03 червня 2019 року.

Суддя Є.А.Лісовицький