1/332
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про відкриття спрощеного провадження у справі
30 травня 2019 року м. Київ№ 640/9222/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Клочкової Н.В., ознайомившись з позовною заявою і доданими до неї матеріалами
ОСОБА_1
до Міністерства оборони України
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач), адреса: АДРЕСА_1 до Міністерства оборони України (надалі - відповідач), адреса: 03168, м. Київ, проспект Повітрофлотський, буд. 6, у якій просить суд:
- визнати неправомірними дії Міністерства оборони України щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги;
- зобов'язати Міністерство оборони України призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу відповідно до вимог пункту «б» частини першої статті 16-2 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, що діяла на момент встановлення ІІ групи інвалідності) та постанови Кабінету Міністрів України №975 від 25 грудня 2013 року (у редакції, що діяла на момент встановлення ІІ групи інвалідності).
Підставою позову вказано порушення прав та інтересів позивача, внаслідок не вчинення дій та неприйняття суб'єктом владних повноважень рішення з приводу призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням останньому ІІ групи інвалідності.
Після надходження позовної заяви, суд вирішує питання, в тому числі про відкриття спрощеного або загального позовного провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі- КАС України), за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з ч. 2 ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Згідно з ч. 3 ст. 257 КАС України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Судом враховано в даній справі її значення для сторони, обраний та чітко сформульований спосіб захисту, незначну складність справи, незначний обсяг доказів, відсутність необхідності на цій стадії допиту свідків або призначення експертизи, незначну кількість сторін (один позивач та один відповідач), відсутність суспільного інтересу та відсутність заперечень позивача щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Пунктом 10 частини 6 статті 12 КАС України встановлено, що для цілей цього Кодексу справами незначної складності є також справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком переліку справ, визначених ч. 4 ст. 257 КАС України, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
При цьому, судом встановлено, що даний позов до цього переліку винятків не відноситься.
Відтак, враховуючи, що дана справа не підпадає під обмеження, встановлені чинним КАС України, а також незначну складність справи, судом вирішено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Крім того, згідно ч. 2 ст. 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
З позовної заяви вбачається, що позивач звертався спочатку до Луганського обласного військового комісаріату з заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги разом з пакетом документів, за результатами якої позивачу було відмовлено в оформленні.
Також, до позовної заяви додано копію постанови Луганського окружного адміністративного суду від 29 червня 2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 серпня 2016 року, якими визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язано останнього прийняти документи ОСОБА_1 для призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності згідно постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 та направити їх до комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та осіб звільнених з військової служби.
В той же час, позивач зазначає, що він після зміни місця проживання у лютому 2019 року звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 з аналогічною заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, а вже у квітні 2019 року від відповідача отримав копію Витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №40 від 29 березня 2019 року, відповідно до якого у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги позивачу було відмовлено.
Проте, матеріали справи не містять відомостей щодо того, на підставі висновку якого саме обласного військового комісаріату (Луганського або Київського) відповідачем було прийняте вказане вище рішення, оформлене протоколом №40 від 29 березня 2019 року, як і не містять відомостей щодо виконання Луганським обласним військовим комісаріатом постанови Луганського окружного адміністративного суду від 29 червня 2016 року.
Враховуючи викладені обставини, суд дійшов висновку про необхідність залучення в якості третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_4 , оскільки рішення в даній справі безпосередньо впливає на їх права та обов'язки.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 49, 80, 160, 161, 171, 241, 243, 248, 257-262 КАС України, суд -
1. Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
2. Здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
3. Залучити до участі у справі у якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса: АДРЕСА_2 в, код ЄДРПОУ НОМЕР_1 .
4. Залучити до участі у справі у якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 .
5. Зобов'язати ОСОБА_1 відповідно до вимог ч. 11 ст. 171 КАС України не пізніше двох днів з дня одержання копії вказаного судового рішення направити на адресу ІНФОРМАЦІЯ_5 та ІНФОРМАЦІЯ_1 копію позовної заяви з додатками до неї.
6. Повідомити позивача, що відповідно до ч. 4 ст. 161 КАС України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
7. Повідомити позивача, що відповідно до ч. 4 ст. 161 КАС України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
8. Повідомити відповідача про можливість подати відзив на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів, з дати отримання цієї ухвали.
9. Встановити позивачу триденний термін із дня отримання відзиву відповідача для подання до суду відповіді на відзив у порядку, встановленому в ст. 163 КАС України.
10. Встановити відповідачу триденний термін із дня отримання відповіді на відзив позивача для подання до суду заперечень проти відповіді на відзив у порядку, встановленому в ст. 164 КАС України.
11. Запропонувати третім особам надати до суду пояснення щодо позову у п'ятиденний строк з дня отримання позову, а також надати докази надіслання (надання) пояснень і доданих до них доказів іншим учасникам справи.
12. Зобов'язати Луганський обласний військовий комісаріат подати на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали належним чином засвідчені копії матеріалів на ОСОБА_1 щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги разом з висновком, а також відомості щодо того, чи направлялися такі матеріали до комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та осіб звільнених з військової служби для розгляду.
13. Зобов'язати Київський обласний військовий комісаріат подати на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали належним чином засвідчені копії матеріалів на ОСОБА_1 щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги разом з висновком, а також відомості щодо того, чи направлялися такі матеріали до комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та осіб звільнених з військової служби для розгляду.
14. Зобов'язати Міністерство оборони України подати на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали відомості щодо того, за наслідками розгляду яких саме матеріалів на ОСОБА_1 разом з висновком якого саме обласного військового комісаріату (Луганського чи Київського) було прийняте рішення, оформлене протоколом засідання комісії від 29 березня 2019 року №40 про відмову у призначенні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та осіб звільнених з військової служби.
15. Повідомити суб'єкт владних повноважень про наявні в суді матеріали, які підлягають врученню суб'єкту владних повноважень як стороні, та про можливість їх отримання лише безпосередньо у суді.
16. Інформацію щодо справи можна отримати на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: http://court.gov.ua/fair/sud2670/.
Ухвала набирає законної сили згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції виключно в частині дотримання підсудності, за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом п'ятнадцяти днів, з дня складання повного тексту ухвали.
Суддя Н.В. Клочкова