Справа № 344/6108/17
Провадження № 2/344/633/19
20 травня 2019 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Пастернак І.А.
секретаря Кріцак Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківської обласної державної адміністрації, третя особа, якя не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 ліквідаційної комісії Обласного комунального підприємства “Західбудсервіс” ОСОБА_3 про стягнення заробітної плати та середнього заробітку за час затримки розрахунку, -
ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з позовом до Івано-Франківської обласної державної адміністрації про стягнення заробітної плати та середнього заробітку за час затримки розрахунку, посилаючись на те, що на підставі контракту з керівником підприємства, що належить до комунальної власності Івано-Франківської області від 04.04.2012 року укладеного між ОСОБА_1 та Івано-Франківською обласною державною адміністрацією в особі начальника Управління житлово-комунального підприємства “Західбудсервіс” на термін з 04.04.2012 року по 03.04.2017 року. Розпорядженням Голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації №111-к від 06.03.2015 року ОСОБА_1 10.03.2015 року звільнено з посади директора обласного комунального підприємства “Західбудсервіс” за угодою сторін. Факт роботи директором УЖКП “Західбудсервіс” підтверджується записами у трудовій книжці. Станом на 10.03.2015 року у відповідача виникла заборгованість по виплаті позивачу заробітної плати за період з грудня 2012 року по березень 2015 року в сумі 92934,52 грн. з урахуванням утриманих податків та зборів. Ні в день звільнення, а також до сьогоднішнього дня вказана заборгованість не погашена.
28.01.2016 року та 22.04.2016р. позивачем було подано до Івано-Франківської обласної державної адміністрації Вимогу про виплату заробітної плати. Проте, в травні 2016 року позивач отримав відмову від Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації у зв”язку з тим, що наданий ним контракт від 04.04.2012 року не дає підстави вважати, що ОСОБА_1 перебував у трудових відносинах з Івано-Франківською обласною державною адміністрацією, а наявні записи в трудовій книжці свідчать, що роботодавцем ОСОБА_1 являється Обласне комунальне підприємство «Західбудсервіс». Позивач вважає, що його роботодавцем згідно Контракту є Івано-Франківська обласна державна адміністрація. До сьогодні позивачу не виплачено заборгованість по заробітній платі, що порушує його право на отримання гідної винагороди за свою працю. Крім цього, за рік суттєво зросли ціни, і ті кошти, які позивач повинен був отримати ще рік тому, на теперішній час мають значно нижчу вартість. Сама по собі відсутність коштів у роботодавця не виключає його відповідальності. Розрахунок компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку із порушенням строків її виплати, здійснений на підставі Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003р. № 1078. Позивач просить стягнути з Івано-Франківської обласної державної адміністрації на його користь заробітну плату у розмірі 92934,52 грн., компенсацію втрати частини заробітної плати у зв'язку із порушенням строків її виплати в сумі 77338,65, середній заробіток у розмірі 4 376,00 грн. за кожен місяць за весь час затримки розрахунку по заробітній платі з 11.03.2015 року по день постановлення рішення.
20.03.2018 року представник Івано-Франківської обласної державної адміністрації подав відзив на позовну заяву відповідно до якої вважає доводи позовної заяви безпідставними та необгрунтованими. Так, контрактом визначаються строк найму, права, обов'язки і відальність керівника, умови його матеріального забезпечення, умови звільнення його з посади, інші умови найму за погодженням сторін. Постановою КМУ від 19.03.1993 року № 203 “Про застосування контрактної форми трудового договору з керівником підприємства, що є у державній власності» рекомендовано місцевим органам виконавчої влади при укладанні контрактів з керівниками підприємств, що є у державній власності, застосовувати порядок, передбачений Положенням цієї постанови. Умовами Контракту не передбачено зобов'язань уповноваженого власником органу перед керівником щодо виплати заробітної плати безпосередньо уповноваженим власником органом. Оплата праці та матеріальне забезпечення керівника підприємства визначаються у контракті, провадяться за рахунок коштів підприємства і встановлюються у прямій залежності від результатів виробничо- господарської діяльності підприємства. Облдержадміністрація як одна із сторін контракту, не несе відповідальність за зобов'язання щодо нарахування та виплати заробітної плати на підприємстві, в тому числі його керівнику, так як ОКП «Західбудсервіс» є самостійною юридичною особою, його керівнику нараховується заробітна плата за рахунок частки доходу, одержаного підприємством внаслідок його господарської діяльності, та обставина, що контракт було укладено між позивачем та обласною державною адміністрацією не може бути достатньою підставою для висновку про виникнення у останньої обов'язку з виплати працівнику заробітної плати, інших виплат, які випливають із трудових правовідносин, які виникли між ним та підприємством, яке є самостійним суб'єктом господарювання, та юридичною особою. Згідно з рішенням Івано-Франківської обласної ради від 25.11.2011. № 340-11/2011 «Про переліки об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області» та з пунктами 1.2, 3.1 Статуту підприємство ОКП «Західбудсервіс» належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області. Повноваження власника щодо підприємства здійснює Івано-Франківська обласна рада. Підприємство несе відповідальність за збов'язаннями в межах переданого йому в господарське відання майна, чинним законодавством. Підприємство не відповідає по зобов'язаннях держави та інших органів державного управління і місцевого самоврядування, а органи державної виконавчої влади та місцевого самоврядування не несуть відповідальності за зобов”язаннями підприємства (пункт 3.5 Статуту). Жодних коштів з обласного бюджету на оплату праці чи інших платежів для ОКП «Західбудсервіс» до облдержадміністрації не надходило. Відтак, стягнення з облдержадміністрації коштів за зобов'язаннями, що виникли з приводу діяльності комунального підприємства, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області вбачається не можливим, у зв'язку з відсутністю у облдержадміністрації коштів місцевого бюджету на зазначені цілі. Власником підприємства Івано-Франківською обласною радою було прийнято рішення від 24.03.2017 № 489-7 «Про ліквідацію обласного комунального підприємства “Західбудсервіс”. Згідно з вказаним рішенням обласної ради, утворено ліквідаційну комісію, для здійснення ліквідаційної процедури обласного комунального підприємства “Західбудсервіс” та доручено ліквідаційній комісії провести ліквідацію обласного комунального підприємства “Західбудсервіс”. Згідно вказаного рішення обласної ради, головою ліквідаційної комісії призначено ОСОБА_3 , директора комунального підприємства Івано-Франківської обласної ради з експлуатації майна та визначено склад ліквідаційної комісії у кількості п'яти осіб. Відтак, вирішення питання щодо стягнення заборгованості лежить у площині діяльності ліквідаційної комісії такого підприємства.
20.03.2018 року ухвалою Івано-Франківського міського суду було залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Голову ліквідаційної комісії Обласного комунального підприємства “Західбудсервіс” Костишина Віталія Івановича.
Позивач в судовому засіданні підтримав вимоги заявленого позову, просив задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача Івано-Франківської обласної державної адміністрації в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав зазначених у відзиві на позовну заяву, просила відмовити в повному обсязі.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Голова ліквідаційної комісії Обласного комунального підприємства “Західбудсервіс” ОСОБА_3 в судове засіданнія не з”явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи(а.с. 139).
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено.
Згідно зі ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі представлених сторонами доказів.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч.3 ст.12 ЦПК України).
Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Приписами ст.43 Конституції України встановлено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає; право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Як вбачається із матеріалів справи, а саме, згідно ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Обласне комунальне підприємство “Західбудсервіс” є юридичною особою, засновник - керівник Зайченко О.І. з 04.04.2012. Івано-Франківська обласна державна адміністрація є центральним чи місцевим органом виконавчої влади , до сфери управління якого належить ДП або частка держави у статутному капіталі юридичної особи, якщо ця частка становить не менше 25 відсотків. Івано-Франківська обласна рада Івано-Франківської області є засновником юридичної особи, у тому числі частки кожного з засновників. Дата державної реєстрації: 17.11.2000. Дата запису: 25.10.2005. Номер запису: 1 119 120 0000 002559 (а.с.107-116).
Відповідно до статуту обласного комунального підприємства “Західбудсервіс” зареєстрованого 13.06.2007 року затвердженого рішенням обласної ради від 20.02.2007. № 229-9/2007, п.1 Обласне комунальне підприємство “Західбудсервіс” (Підприємство) створено на підставі розпорядження голови облдержадміністрації від 06.10.2000. №695. Підприємство належить до спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст області. Повноваження власника щодо Підприємства здійснює Івано-Франківська обласна рада в особі наглядової ради(власник). Івано-Франківська обласна державна адміністрація є органом управління Підприємства. Відповідно до пп.3.1. п.ІІІ Підприємство є юридичною особою, права і обов”язки юридичної особи підприємство набуває з дня його державної реєстрації. Має самостійний баланс, діє на основі повного господарського розрахунку, самофінансування та самоокупності, має відособлене майно, власні розрахункові поточні рахунки, у тому числі валютний, в установах банків, печатку зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом. Згідно п.6 прав та обов”язків підприємства пп.6.2.6. Забезпечує додержання законодавства про працю і своєчасно проводити розрахунки з працівниками підприємства, вдосконалювати систему оплати праці з метою посилення матеріального зацікавлення співробітників як в результаті особистої праці, так і у кінцевому результаті роботи Підприємства(а.с.58-65).
Рішенням Івано-Франківської Обласної Ради шостого демократичного скликання 13 сесія від 23.03.2012 року № 454-13/2012 Про управління об”єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, затверджено Положення про управління об”єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області. Відповідно до п.2 рішення Обласній державній адміністрації уповноважено продовжувати здійснювати функції управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області згідно з додатком 1 до рішення обласної ради від 25.11.2011. №340-11/2011 та пов”язані з цим функції, окрім призначення і звільнення керівників підприємств, установ, організації спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області(а.с.101, 102).
Відповідно до п. 4 положення про управління об”єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області затвердженого рішенням обласної ради від 23.03.2012. №454-13/2012, повноваження обласної ради у сфері упралівння об”єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, Обласна рада є суб”єктом управління, що визначає об”єкти управління спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, стосовно яких виконує функції з управління, а також об”єкти управління спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, повноваження з управління якими передані обласній державній адміністрації. Згідно пп.3, 11 п.2 Положення, здійснюючи управління об”єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, обласна рада, в порядку і в межах, визначених чинним законодавством приймає рішення про призначення на посади та звільнення з посад керівників підприємств, установ і організацій, заснованих на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст області. Приймає рішення про оплату праці і винагороди керівникам підприємств спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області.
Відповідно до пп.14 п.5 Положення, повноваження обласної державної адміністрації за дорученням обласної ради укладає трудові договори з керівниками підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області(а.с.102-106).
Вілповідно до контракту з керівником підприємства, що належить до комунальної власності Івано-Франківської області від 04.04.2012 року укладеного Івано-Франківською обласною державною адміністрацією, в особі начальника Управлінні ЖКГ Івано-Франківської області Дерев ОСОБА_4 та ОСОБА_1 , ОСОБА_1 призначено на посаду директора обласного комунального підприємства “Західбудсервіс” на термін з 04.04.2012 року по 03.04.2017 року.
Відповідно до пп. 3.1. п. 3 контракту за виконання обов”язків, передбачених контрактом, керівникові нараховується заробітна плата за рахунок частки доходу, одержаного підприємством в результаті його господарської діяльності, виходячи з установлених Керівнику: посадового окладу в розмірі 4 376 гривень і фактично відпрацьованого часу; премії в розмірі 100 відсотків нарахованої заробітної плати за посадовим окладом; доплати за роботу в понадурочний час, за роботу у вихідні та святкові дні у розмірі 25 відсотків нарахованої заробітної плати за посадовим окладом фактично відпрацьованого часу; надбавки за інтенсивність праці та особливий характер роботи в розмірі 25 відсотків нарахованої заробітної плати за посадовим окладом і фактично відпрацьованого часу(а.с.12-16).
Розпорядженням виданого головою Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 06.03.2015 року №111-к ОСОБА_1 звільнено з посади директора обласного комунального підприємства “Західбудсервіс” 10.03.2015 року за угодою сторін відповідно до п.1 ст. 36 КзпПУкраїни(а.с.17).
Факт роботи ОСОБА_1 директором обласного комунального підприємства “Західбудсервіс” підтверджується записами в трудовій книжці(а.с.18-20) та не заперечується представником відповідача.
Такти чином, твердження позивача, що його роботодавцем був відповідач, оскільки був прийнятий та звільнений з посади саме обласною державною адміністрацією, спростовується Статутом обласного комунального підприємства “Західбудсервіс” та Положенням про управління об”єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області. Відповідно до яких, Обласна рада є суб”єктом управління, що визначає об”єкти управління спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, стосовно яких виконує функції з управління, а також об”єкти управління спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, повноваження з управління якими передані обласній державній адміністрації. Обласна рада, в порядку і в межах, визначених чинним законодавством приймає рішення про призначення на посади та звільнення з посад керівників підприємств, установ і організацій, заснованих на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст області. Приймає рішення про оплату праці і винагороди керівникам підприємств спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області. Повноваження обласної державної адміністрації за дорученням обласної ради укладає трудові договори з керівниками підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області.
Отже, як було встановлено в судовому засіданні, позивач перебував у трудових відносинах з Обласним комунальним підприємством “Західбудсервіс”, яке є юридичною особою. Підприємство належить до спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст області. Повноваження власника щодо Підприємства здійснює Івано-Франківська обласна рада в особі наглядової ради(власник). Івано-Франківська обласна державна адміністрація є органом управління Підприємства. Підприємство має самостійний баланс, діє на основі повного господарського розрахунку, самофінансування та самоокупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення.
Як вбачається з ксерокопії довідки про стан заборгованості виданої директором ОКП “Західбудсервіс” від 10.03.2015 року, станом на 10.03.2015 року заборгованість по заробітній платі перед ОСОБА_1 складає 92 934, 52 грн. (а.с.21).
Відповідно до ст. 94 КЗпП України заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства, установи, організації і максимальним розміром не обмежується. Питання державного і договірного регулювання оплати праці, прав працівників на оплату праці та їх захисту визначається цим Кодексом, Законом України "Про оплату праці" та іншими нормативно-правовими актами.
08.01.2016 року, 02.04.2016 року позивач звертався із вимогою про виплату заробітної плати до Івано-Франківської обласної державної адміністрації у розмірі 92 934,52грн.(а.с.22-26, 28).
Статтею 115 КЗпП України та ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Власник або уповноважений ним орган зобов'язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок (ст. 47 КЗпП України).
Та листом Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури від 12.05.16 № 529/01-04 позивачу було повідомлено, що контракт від 04.04.2012 року не дає підстав вважати, що ОСОБА_1 перебував у трудових відносинах з Івано-Франківською обласною державною адміністрацією, а наявні записи в трудовій книжці свідчать, що його роботодавцем являється Обласне комунальне підприємство “Західбудсервіс”. Оскільки, заявник перебував у трудових відносинах із Обласним комунальним підприємством “Західбудсервіс”, ОСОБА_1 має право звернутися з вимогою щодо виплати заробітної плати тільки до свого роботодавця (а.с.27).
Згідно ст. 116 КЗпП України, - при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 233 КЗпП України передбачено, що працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права.
Непроведення розрахунку з працівником у день звільнення або, якщо в цей день він не був на роботі, наступного дня після його звернення з вимогою про розрахунок є підставою для застосування відповідальності, передбаченої статтею 117 КЗпП України.
Відповідно до ч. 1 ст. 117 КЗпП України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Частиною 2 ст. 117 КЗпП України передбачено, що при наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.
При розрахунку середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку суд керується п.21 постанови Пленуму Верховного Суду України № 13 від 24.12.1999 р. «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці», згідно якого при визначенні середньої заробітної плати слід виходити з того, що в усіх випадках, коли за чинним законодавством вона зберігається за працівником, це слід робити відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 р. № 100 (з наступними змінами і доповненнями).
Середній заробіток працівника визначається відповідно до ст. 27 Закону України «Про оплату праці» за правилами, передбаченими Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 р. №100.
Отже, суд прийшов до висновку, що оскільки, позивач звернувся до суду з позовом до Івано-Франківської обласної державної адміністрації, яка не є ьналежним відповідачем, так як не є роботодавцем позивача, а тому не несе відповідальності за неналежне виконання зобов”язань по виплаті заробітної плати.
як було встановлено судом, позивач звернувся з позовом до неналежного відповідача, а тому позовні вимоги щодо стягнення заробітної плати та середнього заробітку за час затримки розрахунку є безпідставними.
На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є не обгрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.
На підставі наведеного, відповідно до ст.ст. 94, 115, 117, 233 КЗпП України, Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 р. № 100, керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 81, 82, 141, 263-265 ЦПК України, суд,-
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Івано-Франківської обласної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 ліквідаційної комісії Обласного комунального підприємства “Західбудсервіс” ОСОБА_3 про стягнення заробітної плати та середнього заробітку за час затримки розрахунку - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Довідка: повний текст рішення виготовлено 30.05.2019 року.
Суддя Пастернак І.А.