Рішення від 31.05.2019 по справі 360/1792/19

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

31 травня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1792/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також позивач), в інтересах якого звернувся представник позивача - адвокат Степанова Ольга Володимирівна, до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (далі також відповідач, УПФУ в Попаснянському районі), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення УПФУ в Попаснянському районі від 05.03.2019 «Про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком згідно частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачу;

- зобов'язати УПФУ в Попаснянському районі зарахувати позивачу до його пільгового стажу період роботи респіраторником у 9-му воєнізованому гірничорятувальному загоні Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України з 14.08.1998 по 31.07.1999 та період роботи респіраторником у 2-му воєнізованому гірничорятувальному загоні Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України з 01.08.1999 по 03.06.2002;

- зобов'язати УПФУ в Попаснянському районі призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 27.02.2019 з урахуванням до його пільгового стажу періодів роботи респіраторником у 9-му воєнізованому гірничорятувальному загоні Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України з 14.08.1998 по 31.07.1999 та період роботи респіраторником у 2-му воєнізованому гірничорятувальному загоні Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України з 01.08.1999 по 03.06.2002.

Також допустити рішення суду до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць в порядку статті 371 КАС України.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що 27.02.2019 позивач звернувся до УПФУ в Попаснянському районі із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», додавши до заяви трудову книжку, довідки на підтвердження пільгового стажу роботи, військовий квиток, диплом.

Рішенням УПФУ в Попаснянському районі від 05.03.2019 в призначені пенсії на пільгових умовах позивачу відмовлено, з тих підстав, що на думку відповідача, записи трудової книжки позивача не містять повної інформації про роботу на пільгових умовах і до пільгового стажу позивача не зараховано періоди роботи з 14.08.1998 по 31.07.1999, з 01.08.1999 по 03.06.20002 у 2-му та 9-му воєнізованому гірничорятувальному загоні, з посиланням на те, що ОСОБА_1 не надав пільгових довідок.

До пільгового стажу позивача УПУФУ в Попаснянському районі за Списком №1 було зараховано періоди роботи на шахті «Радуга» з 16.05.1995 НОМЕР_1 23.05.1995, з 24.02.1997 по 23.06.1997 згідно довідок від 06.11.2018 № 1065-1066, виданих ДП «Первомайськвугілля», з 21.07.1997 по 15.10.1997, з 16.10.1997 по 10.08.1998, з 04.13.2002 по 14.03.2003, з 22.09.2003 по 27.02.2019 згідно довідок від 23.11.2018 № 607-609, від 06.12.2018 № 875-898, від 27.02.2019 № 197, виданих ВП шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» за виключенням відпусток без збереження заробітної плати, аварій, повісток ВГК, медогляду, відсутністю на роботі в зв'язку з АТО, тобто, тих періодів робот, протягом яких він не перебував повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах.

Позивач вважає таке рішення і дії відповідача незаконними та такими, що позбавили його права на пенсійне забезпечення, а тому він вимушений звернутися до суду за захистом своїх порушених прав до суду, оскільки у трудовій книжці вказано, що позивач працював 9-му воєнізованому гірничорятувальному загоні: 14.08.1998 прийнятий на службу респіраторником 3 взводу по переводу з шахти Гірська (наказ 106 К від 13.08.1998) згідно наказу № 84 від 23.10.1995 атестації робочих місць професія респіраторника надає право на пенсію на пільгових умовах за Списком № 1, 31.07.1999 звільнений за переводом до 2-ї ВГРЗ в зв'язку з реорганізацією (наказ МВП України № 287 від 22.06.1999) (наказ 107 К від 29.07.1999); у 2-му воєнізованому гірничорятувальному загоні: 01.08.1999 прийнятий на службу респіраторником 3 взводу по переводу з 9-го ВГРЗ (наказ 106 К від 31.07.1999), 03.06.2002 звільнений за власним бажанням (наказ 108 К від 03.06.2002).

Представник відповідача надіслав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на таке (арк. спр. 56-58).

27.02.2019 позивач звернувся до УПФУ в Попаснянському районі із заявою щодо призначення пенсії згідно з частиною третьою статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування», до заяви були надані: трудова книжка АВ № 009861 від 21.05.1995, довідки підтверджуючі пільговий стаж/роботи, військовий квіток УН НОМЕР_2 НОМЕР_3 , диплом ГР № 011016.

За розрахунком УПФУ в Попаснянському районі позивач на час звернення має страховий стаж роботи 25 років 06 місяців, 15 днів, в тому числі на пільгових умовах за списком №1 згідно частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - 21 рік 07 місяців 02 дні. До пільгового стажу за списком №1 зараховано періоди роботи на шахті «Радуга» з 16.05.1995 по 23.05.1995, з 24.02.1997 по 23.06.1997 згідно уточнюючих довідок: №1065- 1066 від 06.11.2018 року виданих Державним підприємством «Первомайськвугілля», з 21.07.1997 по 15.10.1997, з 16.10.1997 по 10.08.1998, з 04.11.2002 по14.03.2003, з 22.09.2003 по 27.02.2019 згідно з довідок від 23.11.2018 № 607-609, від 06.12.2018 № 875-898, від 27.02.2019 № 197, виданих Відокремленим підрозділом шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» за виключенням періодів перебування в відпустках без збереження заробітної плати, прогулів, простоїв, курсів по охороні праці, медогляду, екзаменів, періодів АТО, повістки ВГК, тобто тих періодів роботи, протягом яких заявник не перебував повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах.

Дійсно, відповідно до статті 62 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» та згідно з пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі Порядок підтвердження наявного трудового стажу), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Згідно записів трудової книжки НОМЕР_4 від 21.05.1995 заявник працював у період з 14.08.1998 по 31.07.1999 у 9-му воєнізованому гірничорятувальному загоні, а у період з 01.08.1999 по 03.06.2002 у 2-му воєнізованому гірничорятувальному загоні в якості респіраторника.

Але записи в трудовій книжці АВ № 009861 не містять повної інформації про роботу ОСОБА_1 на зазначених підприємствах в умовах, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. Згідно з пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугою років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їхніх правонаступників. Тобто, документом, що підтверджує пільговий стаж є довідка, уточнююча пільговий характер роботи. Такі довідки є обов'язковими, оскільки в трудових книжках не зазначається у яких умовах працювали особи і чи були вони зайняті певними роботами або на певних виробництвах протягом повного робочого дня. Час, відпрацьований в умовах, передбачених Списками, обліковується власником або уповноваженим ним органом. Період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи, визначає підприємство та зазначається в довідці. У довідці має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу. професію або посаду, характер виконуваної роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано таку довідку.

Позивач надав заяву від 27.02.2019 про те, що надати уточнюючі довідки за спірні періоди, а саме: з 14.08.1998 по 31.07.1999 та з 01.08.1999 по 03.06.2002, він не має можливості, оскільки документи підприємств знаходяться на тимчасово окупованій території. Саме тому , через відсутність довідок, уточнюючих пільговий характер роботи Позивача , періоди з 14.08.19098 по 31.07.1999 та з 01.08.1999 по 31.03.2002 зараховані до страхового стажу та не зараховані до пільгового стажу за списком №1 .

Згідно з листом 2-го воєнізованого гірничорятувального загону від 08.11.2018 № 133 «Про підтвердження стажу» та на виконання наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 28.10.2014 № 764 «Про затвердження положення про Другий воєнізований гірничорятувальний загін» 07.11.2014 було проведено державну перереєстрацію зазначеного підприємства за новою адресою , а саме: м. Лисичанськ, вулиця ім. В.Сосюри, 197. Архівні документи 2-го та 9-го воєнізованих гірничорятувальних загонів залишились на тимчасово окупованій території , на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Відповідно до внесених Постановою Кабінету Міністрів України № 1028 від 09.12.2015 змін до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. На підставі вищеозначеного, період роботи Позивача з 01.04.2002 по 03.06.2002 у другому воєнізованому гірничорятувальному загоні зараховано до пільгового стажу за списком №1 згідно даних трудової книжки та наявних даних по спецстажу індивідуальних відомостей про застраховану особу.

Щодо вимог позовної заяви визнати рішення УПФУ в Попаснянському районі «Про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з частиною третьою статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачу від 05.03.2019 протиправним, зазначено, що на дату звернення до УПФУ в Попаснянському районі із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 не має необхідного пільгового стажу роботи, а саме: 25 років, тому рішення управління від 05.03.2019 про відмову в призначенні йому такої пенсії - цілком правомірне.

Щодо зобов'язання управління зарахувати позивачу до пільгового стажу періоди роботи респіраторником у 9-му воєнізованому гірничорятувальному загоні з 14.08.1998 по 31.07.1999 та у 2-му воєнізованому гірничорятувальному загоні, та призначити пенсію на пільгових умовах згідно частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” зазначено, що статтею 58 Закону № 1058-ІV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. До його повноважень належить питання зарахування періодів роботи до стажу роботи, що дає право на призначення пенсій, у тому числі і на пільгових умовах на підставі документів, встановлених законодавством. Відповідно до частини п'ятої статті 45 Закону №1058- IV, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Згідно з пунктом 1 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. За наявності необхідного, підтвердженого документами пільгового стажу, позивач мав би право на пенсію з 27.02.2019. Тобто, територіальний орган Пенсійного фонду має виключну компетенцію у питаннях призначення (переведення з одного виду пенсії на інший) та перерахунку пенсії. Повноваження територіального органу Пенсійного фонду у питаннях зарахування періодів роботи до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, є дискреційними. Відповідно суд не повноважний втручатися до таких повноважень і не може підміняти територіальний орган Пенсійного фонду, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, у питаннях призначення (переведення з одного виду пенсій на інший) та перерахунку пенсії.

Щодо звернення рішення до негайного виконання відповідно до приписів пункту 1 частини першої статті 256 КАС України слід зазначено, що вказаний пункт стосується випадків прийняття судом рішення про стягнення певних, конкретно визначених в грошовому розмірі платежів, в той час як позовними вимогами у цій справі є вимоги про зобов'язання відповідача вчинити певні дії За таких обставин не має правових підстав для звернення до негайного виконання судового рішення у даній справі.

Щодо вимог позовної заяви в частині стягнення за рахунок асигнувань УПФУ в Попаснянському районі сплаченого позивачем судового збору, просить врахувати що, відповідно до частини першої статті 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду формуються переважно за рахунок страхових внесків (частини єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) та використовується на: 1) виплату пенсій, передбачених цим Законом; 2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; 3) фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; 4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій; 5) формування резерву коштів Пенсійного фонду. Згідно з частиною другою статті 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

З огляду на вищенаведене, УПФУ в Попаснянському районі вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить суд відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, надали заяви про розгляд справи за їх відсутності.

Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 02.05.2019 позовна заява залишена без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви (арк. спр. 30).

Ухвалою від 10.05.2019 справа призначена до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін, справа призначена на 31.05.2019 (арк. спр. 1-3).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

27.02.2019 позивач звернувся до УПФУ в Попаснянському районі Луганської області із заявою щодо призначення пенсії відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (арк. спр. 61).

До заяви було надано: паспорт, код, військовий квиток, диплом, трудову книжку, довідки про зміну назви організації № 1067, 133, довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах № 606-609, 1065-1066, 875-898, 197 (арк. спр. 73-95).

Рішенням УПФУ в Попаснянському районі від 05.03.2019 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах в порядку, встановленому частиною третьою статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» через відсутність необхідного пільгового стажу роботи, а саме: 25 років. Також зазначено, що заявником не було надано пільгових довідок за періоди роботи з 14.08.1998 по 31.07.1999 та з 01.08.1999 по 03.06.2002у 2-му та 9-му воєнізованому гірничорятувальному загоні. Періоди роботи з 14.08.1998 по 31.07.1999 та з 01.08.1999 по 31.03.2002 зараховані до страхового стажу та не зараховані до пільгового стажу за списком №1 в зв'язку з відсутністю пільгових довідок (арк. спр. 44, 60) .

У трудовій книжці від 21.05.1995 серія АВ №009861 на ім'я ОСОБА_1 заначено, що 14.08.1998 позивач прийнятий на службу респіраторником 3 взводу по переводу з шахти Гірська (наказ 106 К від 13.08.1998) згідно наказу № 84 від 23.10.1995 атестації робочих місць професія респіраторника надає право на пенсію на пільгових умовах за Списком № 1, 31.07.1999 звільнений за переводом до 2-ї ВГРЗ в зв'язку з реорганізацією (наказ МВП України № 287 від 22.06.1999) (наказ 107 К від 29.07.1999); у 2-му воєнізованому гірничорятувальному загоні: 01.08.1999 позивач прийнятий на службу респіраторником 3 взводу по переводу з 9-го ВГРЗ (наказ 106 К від 31.07.1999), 03.06.2002 звільнений за власним бажанням (наказ 108 К від 03.06.2002) (арк. спр. 40-43).

Згідно з довідкою Другого воєнізованого гірничорятувального загону Державної воєнізованої гірничорятувальної служби від 08.11.2018 № 133 на виконання наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 28.10.2014 № 764 «Про затвердження положення про Другий воєнізований гірничорятувальний загін» 07.11.2014 було проведено державну перереєстрацію 2 ВГРЗ за новою адресою. Робітники 2 ВГРЗ приступили до виконання своїх службових обов'язків за новим місцем розташування загону: м. Лисичанськ, вул.Свердлова,197 з 01.12.2014. Архіви 2 ВГРЗ залишилися на непідконтрольній Україні території в м. Стаханов, вул. Мичуріна 2 (арк. спр. 46).

Вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає таке.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом визначається Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058).

В силу пункту 1 частини першої статті 8 Закону №1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються, у тому числі, пенсія за віком ( пункт 1 частини першої статті 9 Закону №1058).

Згідно з частиною третьою статті 114 Закону №1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

Статтею 26 Закону №1058 визначені умови призначення пенсії за віком.

Згідно із частиною першою статті 44 Закону №1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Тобто, Законом №1058 передбачено, що як для призначення, так і для перерахунку пенсії особа повинна звернутися із відповідною заявою та необхідними документами особисто або через представника до територіального органу Пенсійного фонду.

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженому постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок № 221-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

В силу пункту 1.7 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, «письмово повідомляє заявника» про те, які документи «необхідно подати» додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви (абзац третій пункту 1.7 розділу І Порядку).

Пунктом 2.1. розділу ІІ Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком, серед інших, додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

Абзацом другим пункту 1 Порядку № 637 визначено, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 Порядку № 637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.

Згідно пункту 8 Порядку № 637 час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.

За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.

Абзацом першим пункту 17 Порядку № 637 визначено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.

В свою чергу, пункт 18 Порядку № 637 передбачає, що за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Пунктом 3.3. розділу ІІІ Порядку № 22-1 визначено, що саме «орган, що призначає пенсію», надає роз'яснення особам з питань призначення та виплати пенсій.

Пункт 4.7. розділу ІV Порядку № 22-1 також визначає, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Натомість, відповідач проігнорував вище зазначені нормативно визначені вимоги для належного прийняття та розгляду документів щодо призначення пенсії позивачу.

З урахуванням положень пункту 4.7. розділу ІV Порядку № 22-1 саме відповідач як орган, що призначає пенсію, повинен спочатку всебічно, повно і об'єктивно розглянути усі подані документи, на підставі пункту 3.3. розділу ІІІ вказаного Порядку надати необхідні роз'яснення, і лише після цього вирішувати питання про наявність чи відсутність права особи на одержання пенсії.

Матеріалами справи встановлено, що відповідач належним чином не оцінював подані позивачем документи, не надавав необхідних фахових роз'яснень (порушення п. 3 Порядку № 637), не пропонував в рамках наданих повноважень (п. 3.3. Порядку № 22-1) можливість виклику до пенсійного органу свідків (пункти 17, 18 Порядку № 637).

Натомість, судом встановлено, що трудова книжка позивача має необхідні дані за спірні періоди, які свідчать про роботу позивача з 14.08.1998 по 31.07.1999 у 9-му воєнізованому гірничорятувальному загоні Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України респіраторником, з 01.08.1999 по 03.06.2002 у 2-му воєнізованому гірничорятувальному загоні Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України респіраторником.

Відповідачем не зазначено, а судом не виявлено доказів тому, що спірні записи в трудовій книжці позивача можна визнати такими, які не відповідають дійсності чи зроблені з порушенням визначеної процедури.

З практики Європейського суду з прав людини слідує таке: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.

Статтею 58 Закону № 1058-IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Згідно з частинами третьою, п'ятою статті 45 вказаного Закону переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Тобто, територіальний орган Пенсійного фонду має виключну компетенцію у питаннях призначення (переведення з одного виду пенсії на інший) та перерахунку пенсії. Повноваження територіального органу Пенсійного фонду у питаннях зарахування періодів роботи до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, є дискреційними. Відповідно суд не повноважний втручатися до таких повноважень і не може підміняти територіальний орган Пенсійного фонду, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, у питаннях призначення (переведення з одного виду пенсії на інший) та перерахунку пенсії.

Щодо способу захисту порушеного права суд зазначає таке.

Статтею 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд, серед іншого, може прийняти рішення про:

- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій.

Частиною третьою статті 245 КАС України передбачено, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином, суд вважає, що є всі підстави для призначення ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням до його пільгового стажу періодів роботи: з 14.08.1998 по 31.07.1999 у 9-му воєнізованому гірничорятувальному загоні Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України респіраторником, з 01.08.1999 по 03.06.2002 у 2-му воєнізованому гірничорятувальному загоні Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України респіраторником.

На підставі вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн.

Оскільки у даній справі позов задовольняється, судовий збір у розмірі 768,40 грн належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з УПФУ в Попаснянському районі на користь позивача.

На підставі пункту 1 частини першої статті 371 КАС України, яким закріплено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць, рішення суду слід звернути до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 133, 139, 241-246, 250, 255, 262, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 05.03.2019 «Про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком згідно частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 .

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області зарахувати ОСОБА_1 до його пільгового стажу період роботи респіраторником у 9-му воєнізованому гірничорятувальному загоні Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України з 14.08.1998 по 31.07.1999 та період роботи респіраторником у 2-му воєнізованому гірничорятувальному загоні Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України з 01.08.1999 по 03.06.2002.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 27.02.2019 з урахуванням до його пільгового стажу періодів роботи респіраторником у 9-му воєнізованому гірничорятувальному загоні Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України з 14.08.1998 по 31.07.1999 та період роботи респіраторником у 2-му воєнізованому гірничорятувальному загоні Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України з 01.08.1999 по 03.06.2002.

Рішення суду звернути до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (ідентифікаційний код: 21792608, місцезнаходження: 93300, Луганська обл., Попаснянський район, місто Попасна, вулиця Шкільна, будинок 2) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , і.н. НОМЕР_5 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 Попаснянський АДРЕСА_2 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Борзаниця