справа № 1.380.2019.001539
30 травня 2019 року зал судових засідань №7
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г,
за участю:
секретаря судового засідання Тронки О.В.,
представника позивача Демчик О.І.,
представника відповідача Булаш З.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ОККО-Рітейл " до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення, -
товариство з обмеженою відповідальністю "ОККО-Рітейл " (далі - ТзОВ "ОККО-Рітейл") звернулось до суду з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - Офіс ВПП ДФС), в якому просить суд визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення №0010704807 від 28.12.2018.
Ухвалою від 08.04.2019 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та призначив справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою від 24.05.2019 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведеної перевірка ТзОВ "ОККО-Рітейл" з питань дотримання вимог п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI зі змінами та доповненнями, щодо порушення термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період 01.03.2018-30.04.2018 відповідач безпідставно дійшов висновку, що позивач порушив строк реєстрації до 15 календарних днів податкових накладних №46306 від 30.03.2018, №46307 від 31.03.2018, №46158 від 16.03.2018, №46215 від 24.03.2018 на загальну суму податку на додану вартість 15 996 532,95 грн (10%). Позивач вважає, що оскаржене податкове повідомлення-рішення № 0010704807 від 28.12.2018 є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки ТзОВ "ОККО-Рітейл" провело реєстрацію зазначених податкових накладних з врахуванням граничних термінів реєстрації 15.04.2018 та в межах операційного дня.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що відповідач провів камеральну перевірку позивача щодо порушення термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 01.03.208-30.04.2018 (акт перевірки №755/28-10-48-07/30841082 від 12.12.2018), яким встановлено порушення ТзОВ "ОККО-Рітейл" вимог п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, а саме позивач зареєстрував податкові накладні №46306 від 30.03.2018, №46307 від 31.03.2018, №46158 від 16.03.2018, №46215 від 24.03.2018 з порушенням терміну реєстрації до 15 днів.
На підставі акта перевірки, відповідач прийняв оскаржене податкове повідомлення-рішення № 0010704807 від 28.12.2018 про нарахування штрафних санкцій на загальну суму 1 599 653,29 грн, визначених ст.201 Податкового кодексу України та відповідно до ст.120-1 Податкового кодексу України за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала. Просила суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила. Просила суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, виходячи з наступних підстав.
Позивач - ТзОВ "ОККО-Рітейл" зареєстроване як юридична особа, код ЄДРПОУ 30841082, місцезнаходження: 82660, Львівська область, Сколівський район, смт.Славське, вул.Івана Франка, буд.14 А.
На підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 розділу І Податкового кодексу України відповідач провів перевірку ТзОВ "ОККО-Рітейл" з питань дотримання вимог п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI зі змінами та доповненнями, щодо порушення термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період 01.03.2018-30.04.2018.
За результатами проведеної перевірки відповідач склав акт №755/28-10-48-07/30841082 від 12.12.2018.
Перевіркою встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних №46306 від 30.03.2018, №46307 від 31.03.2018, №46158 від 16.03.2018, №46215 від 24.03.2018 до 15 календарних днів - на загальну суму податку на додану вартість 15 996 532,95 грн (10%), у зв'язку з чим на підставі п.120-1 ст.120 Податкового кодексу України, на позивача оскарженим податковим повідомленням-рішенням №0010704807 від 28.12.2018 накладено штрафну санкцію в розмірі 10% в сумі 1 599 653,29 грн.
Рішенням ДФС України від 14.03.2019 № 11949/6/99-99-11-06-01-25 про результати розгляду скарги ТзОВ "ОККО-Рітейл" на податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби № 0010704807 від 28.12.2018 податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу позивача - без задоволення.
Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Спірні правовідносини у сфері подачі та реєстрації податкових накладних регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України, постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних".
Відповідно до підпункту 14.1.60 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) Єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконаної влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Пунктом 201.1 ст.201 Податкового кодексу України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно з пунктом 8 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246), податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 вказаного Порядку.
Пунктом 12 Порядку №1246 передбачено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 ст.192 та пунктом 201.10 ст.201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 ст.201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 вказаного Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 вказаного Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з положеннями пунктів 2,3 Порядку №1246 операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Виходячи із вимог п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України для податкових накладних №46306 від 30.03.2018, №46307 від 31.03.2018, №46158 від 16.03.2018, №46215 від 24.03.2018, які складені з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, граничний строк їх реєстрації - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені, тобто до 15.04.2018 включно.
Суд встановив, що ТзОВ "ОККО-Рітейл" 15.04.2018 протягом операційного дня (о 18.32 год) відправило податкові накладні №46306 від 30.03.2018, №46307 від 31.03.2018, №46158 від 16.03.2018, №46215 від 24.03.2018 на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, за допомогою програмного забезпечення «M.Е.Doc», використовуючи «Єдине вікно подання електронної звітності», що підтверджується протоколами відправки податкових накладних (протоколами подій щодо документу в програмному забезпеченні «M.Е.Doc») та листом-відповіддю ТзОВ «Бізнес-Баланс» від 30.04.2018, постачальника комп'ютерної програми «M.Е.Doc» для ТзОВ "ОККО-Рітейл".
Однак, в порушення п.14 Порядку №1246 протягом операційного дня 15.04.2018 квитанція в електронній формі про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування платнику податку не надіслана.
Суд зазначає, що відповідач не надав доказів, які б спростували аргументи позивача щодо вчасного надіслання до реєстрації податкових накладних №46306 від 30.03.2018, №46307 від 31.03.2018, №46158 від 16.03.2018, №46215 від 24.03.2018.
Щодо долучених відповідачем до відзиву на позовну заяву квитанцій №1 від 16.04.2018 про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних №46306 від 30.03.2018, №46307 від 31.03.2018, №46158 від 16.03.2018, №46215 від 24.03.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних суд зазначає, що такі складені відповідачем поза межами операційного дня, в якому позивач направляв для реєстрації податкові накладні, тобто після 15.04.2018.
Пунктом 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 вказаного Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 вказаного Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів: 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.
Згідно з п.109.1 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Таким чином, для наявності в діяннях платника податку податкового порушення, передбаченого п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України, останній повинен вчинити бездіяльність, яка полягає в тому, що він протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідній податковій накладній, не вчинив ніяких дій щодо реєстрації такої податкової накладної.
Суд встановив, що ТзОВ "ОККО-Рітейл" вчинило всі необхідні дії з метою реєстрації податкових накладних в межах строку, наданого Податковим кодексом України для реєстрації таких накладних.
Тому, неналежне виконання вимог податкового законодавства стосовно своєчасної реєстрації позивачем податкових накладних відбулось не з вини останнього, що виключає протиправність діянь платника податку, та як наслідок, притягнення його до відповідальності.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постановах від 03.05.2018 у справі №818/1070/17, від 26.06.2018 у справі №808/2127/17, від 27.04.2018 у справі №820/4064/17, від 11.09.2018 у справі №826/9114/16, від 09.10.2018 у справі №818/1073/17, аналізуючи податкове законодавство, зокрема ст. 109 Податкового кодексу України, зазначив, що відсутність вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовила протиправність застосування штрафних (фінансових) санкцій за оскарженим податковим повідомленням-рішенням.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що ТзОВ "ОККО-Рітейл" не порушило термінів реєстрації податкових накладних №46306 від 30.03.2018, №46307 від 31.03.2018, №46158 від 16.03.2018, №46215 від 24.03.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вказана позиція суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 10.05.2018 у справі №819/869/17 (№К/9901/39987/18).
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що податкове повідомлення-рішення Офісу ВПП ДФС № 0010704807 від 28.12.2018 є протиправним, а тому, його необхідно скасувати.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ст.139 КАС України на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у сумі 19 210,00 грн, сплачений відповідно до платіжного доручення № 0001905154 від 02.04.2019.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 КАС України, суд, -
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби №0010704807 від 28.12.2018.
Стягнути з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби код ЄДРПОУ 39440996, місцезнаходження: 04119, м.Київ, вул.Дегтяріська,11 Г за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-Рітейл» код ЄДРПОУ 30841082, місцезнаходження: 82660, Львівська область, Сколівський район, смт.Славське, вул.Івана Франка, буд.14 А судовий збір в сумі 19 210,00 (дев'ятнадцять тисяч двісті десять) грн. 00 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складене і підписане 31.05.2019.
Суддя А.Г. Гулик