про залишення позовної заяви без руху
30 травня 2019 року СєвєродонецькСправа № 360/2170/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , заступника секретаріату комітету Верховної ради України з питань соціальної політики, зайнятості та соціального забезпечення про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчити певні дії,-
24 травня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , заступника секретаріату комітету Верховної ради України з питань соціальної політики, зайнятості та соціального забезпечення, в якому позивач просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, який упродовж двох місяців не надав відповіді на електронне звернення позивача від 11.02.2019 та не надав відповіді на письмове звернення від 02.05.2019 упродовж 15 днів;
- зобов'язати відповідача надати відповідь ОСОБА_1 на електронне звернення від 11.02.2019 і письмове звернення від 02.05.2019.
Пунктом 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 160, 161, 172 цього Кодексу.
Суддя вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху для усунення недоліків з таких підстав.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати, повернення судового збору, відстрочення та розстрочення сплати судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI “Про судовий збір” з відповідними змінами (далі - Закон № 3674-VI).
Згідно із частиною першою статті 3 Закону України “Про судовий збір” судовий збір, зокрема, справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України “Про судовий збір” визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, судовий збір становить - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (абзац 2 частини третьої статті 6 Закону України “Про судовий збір”).
В позовній заяві позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру.
З огляду на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2019 року - 1921,00 грн, встановлений статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2019 рік”, та враховуючи кількість заявлених немайнових вимог, позивач за подання даної позовної заяви повинен був сплатити судовий збір у розмірі 1536,80 грн. (768,40 грн. х 2 немайнові вимоги).
З тексту позовної заяви вбачається, що позивач вважає, що його звільнено від сплати судового збору відповідно до пункту третього частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», у зв'язку із тим, що предметом позову є захист соціальних прав - захист права пенсіонерів із числа внутрішньо переміщених осіб на отримання пенсії без штучно створених Кабінетом Міністрів України перешкод, які позивач просив усунути народного депутата України, що обіймає відповідну посаду.
Проте, ОСОБА_1 звернувся до суду із позовними вимогами до ОСОБА_2 , заступника секретаріату комітету Верховної ради України з питань соціальної політики, зайнятості та соціального забезпечення про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, а не із позовною заявою про захист прав пенсіонерів - переселенців.
На думку судді, позивач безпідставно стверджує про наявність у нього такої пільги щодо сплати судового збору при зверненні до суду з даною позовною заявою, оскільки позовні вимоги в ній не пов'язані із захистом соціальних прав пенсіонерів із числа внутрішньо переміщених осіб.
Частиною другою статті 8 Закону України “Про судовий збір” передбачено, що суд може відстрочити та розстрочити сплату судового збору, зменшити його розмір або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Такими умовами є:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена;
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Вказаний перелік умов є вичерпний і розширеному тлумаченню не підлягає, тому позивачу необхідно або надати суду докази, які б підтвердили підстави для звільнення від сплати судового збору згідно частини 1 статті 8 Закону України “Про судовий збір”, або сплатити судовий збір у розмірі, встановленому цим Законом.
Таким чином, сума судового збору у розмірі 1536,80 грн. повинна бути сплачена за наступними реквізитами:
Вказана сума судового збору повинна бути сплачена за наступними реквізитами:
отримувач коштів - УК у м.Сєвєродон./Луг.окр.адм.суд/22030101;
код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37944909;
банк отримувача - Казначейство України (ЕАП);
код банку отримувача (МФО) - 899998;
рахунок отримувача - 34312206084029;
код класифікації доходів бюджету - 22030101;
призначення платежу - *;101; (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Луганський окружний адміністративний суд.
Крім того, суддею встановлено, що позивачем у позовній заяві відповідачем вказано - ОСОБА_2 , заступника секретаріату комітету Верховної ради України з питань соціальної політики, зайнятості та соціального забезпечення.
Відповідно до пункту п'ятого частини другої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, зокрема, повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Згідно відомостей офіційного-веб сайту Верховної ради України комітет з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення входить до складу і структури комітетів Верховної ради України, а ОСОБА_2 є виконуючим обов'язки керівника секретаріату вказаного комітету Верховної ради України VII скликання. При цьому, позивачем помилково вказано найменування самого комітету. Тобто, замість вірної назви - комітет Верховної ради України VII скликання з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення, позивачем вказано - комітет Верховної ради України з питань соціальної політики, зайнятості та соціального забезпечення.
Враховуючи, що ОСОБА_2 , виконуючий обов'язки керівника секретаріату вказаного комітету є посадовою особою (в.о. керівника) комітету Верховної ради VII скликання з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення, який входить до складу і структури комітетів Верховної ради України VII скликання, тому належним відповідачем у справі має бути комітет Верховної ради України VII скликання з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення, у зв'язку з чим суддя пропонує позивачу уточнити відповідача у справі із зазначенням усіх необхідних відомостей, визначених пунктом 2 частини п'ятої статті 160 КАС України, а також приведення у відповідність та сформування позовних вимог до належного відповідача у справі.
За правилами, визначеними частинами третьою, четвертою, п'ятою статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки вищевказані обставини перешкоджають відкриттю провадження у справі, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає залишенню без руху з встановленням позивачу строку для усунення вказаних недоліків протягом 5 (п'яти) календарних днів з дня отримання копії даної ухвали суду.
Керуючись статтями 160, 161, 167, 169, 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , заступника секретаріату комітету Верховної ради України з питань соціальної політики, зайнятості та соціального забезпечення про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчити певні дії - залишити без руху.
Встановити ОСОБА_1 строк для усунення недоліків протягом 5 (п'яти) календарних днів з дня отримання копії даної ухвали шляхом надання до суду:
- доказів про сплату судового збору у розмірі 1536,80 (одна тисяча п'ятсот тридцять шість гривень) 80 коп. на вказані реквізити або доказів, які б підтвердили підстави для звільнення від сплати судового збору згідно ч.1 ст.8 Закону України “Про судовий збір”;
- позовної заяви із зазначенням належного відповідача у справі та усіх необхідних відомостей, визначених пунктом 2 частини п'ятої статті 160 КАС України, а також приведення у відповідність та сформування позовних вимог до належного відповідача у справі з відповідною кількістю примірників позовної заяви для відповідачів.
У разі ненадання вищевказаних документів, позовна заява буде повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
СуддяЄ.О. Кисельова