Рішення від 14.05.2019 по справі 320/6255/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, тел. +380 (044) 207 80 91

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2019 року № 320/6255/18

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Мілієнко О.М., за участю представника позивача - Дегтяренка В.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Баришівської районної ради Київської області, третя особа: ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Баришівської районної ради Київської області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Баришівської районної ради Київської області від 04.10.2018 №784-32-07 "Про проведення конкурсу на посаду директора Веселинівського навчально-виховного комплексу "загальноосвітня школа І-ІІ ступенів - дитячий садок";

- визнати протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії по проведенню конкурсу на заміщення посади директора Веселинівського навчально-виховного комплексу "загальноосвітня школа І-ІІ ступенів - дитячий садок", оформлене протоколом №2 засідання конкурсної комісії з призначення директора Веселинівського навчально-виховного комплексу "загальноосвітня школа І-ІІ ступенів - дитячий садок" від 14.11.2018, яким за підсумками трьох етапів конкурсу та за результатами конкурсного відбору на посаду директора Веселинівського навчально-виховного комплексу "загальноосвітня школа І-ІІ ступенів - дитячий садок" визнано переможцем конкурсу ОСОБА_2 ;

- зобов'язати Баришівську районну раду Київської області провести повторний конкурс на заміщення посади директора Веселинівського навчально-виховного комплексу (далі - НВК) "загальноосвітня школа І-ІІ ступенів - дитячий садок" Баришівського району Київської області.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.11.2018 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.12.2018 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження.

У зв'язку з тимчасовим відстороненням судді ОСОБА_3 від здійснення правосуддя, відповідно до рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14.07.2016 та розпорядження керівника апарату Київського окружного адміністративного суду Геліч Т.В. від 28.03.2019 № 111 було призначено повторний автоматичний розподіл адміністративних справ та матеріалів справи № 320/6255/18.

Згідно витягу з протоколу повторного автоматизованого розполіду судової справи між суддями позов передано на розгляд судді Щавінському В.Р.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.04.2019 прийнято адміністративну справу до провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ознайомившись із чисельним і персональним складом конкурсної комісії, нею виявлено той факт, що представником батьківської громадськості Веселинівського НВК до складу конкурсної комісії було включено ОСОБА_4 , яка насправді перебуває у трудових відносинах із Веселинівським НВК (працює сторожем НВК) і, діти якої навчаються у цьому навчальному закладі.

Також зазначає, що до складу комісії з правом дорадчого голосу було включено Веселинівського сільського голову ОСОБА_5 , який не є експертом у сфері загальної середньої освіти, чим порушено вимоги п. 6 Положення про конкурс на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Баришівської районної ради Київської області, затвердженого рішенням сесії Баришівської районної ради Київської області від 20.07.2018 №746-30-07, оскільки до складу конкурсної комісії незаконно, на думку позивача, було включено від трудового колективу 3 особи, а не 2 особи, як передбачено ст. 6 Положення про конкурс.

Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив, в якому у його задоволенні просив відмовити та розгляд справи здійснювати без його участі.

Посилався на те, що позивач будучи обізнаною про персональний склад конкурсної комісії не заявляла до засновника закладу освіти або до конкурсної комісії про будь-які порушення при формуванні конкурсної комісії.

Вказує, що включення представників громадських об'єднань та експертів у сфері загальної середньої освіти до участі в роботі комісії є правом, а не обов'язком засновника закладу освіти та не призводить до незаконності результатів конкурсу.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі. Просив суд позов задовольнити.

Третя особа в судове засідання не з'явилась, пояснень та заперечень до суду від неї не надходило.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, 04 жовтня 2018 року Баришівською районною радою Київської області прийнято рішення № 784-32-07 „Про проведення конкурсу на посаду директора Веселинівського навчально-виховного комплексу„ загальноосвітня школа І-ІІ ступенів - дитячий садок ". В пункті 2 цього рішення зазначено, що відповідно до ст. 6 Положення про конкурс на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Баришівської районної ради Київської області для проведення цього конкурсу створено комісію у складі:

ОСОБА_10 - голови комісії, заступника голови районної ради,

ОСОБА_6 - заступника голови комісії, представника батьківської громадськості Веселинівського НВК,

ОСОБА_7 . - секретаря комісії, представника трудового колективу Веселинівського НВК.

Члени комісії: ОСОБА_8. - депутат Баришівської районної ради;

ОСОБА_11 - директор Волошинівського НВК ім. Р. Лужевського;

ОСОБА_12 - директор Баришівського НВК;

ОСОБА_13 - вчитель хімії та біології Веселинівського НВК;

ОСОБА_4 - представник батьківської громадськості Веселинівського НВК;

ОСОБА_14 - Веселинівський сільський голова (з правом дорадчого голосу).

Відповідно до Положення про конкурс на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Баришівської районної ради Київської області, затвердженого рішенням сесії Баришівської районної ради від 20 липня 2018 року №746-30-07, 14 листопада 2018 року відбувся конкурс на посаду директора Веселинівського навчально-виховного комплексу „загальноосвітня школа І-ІІ ступенів - дитячий садок ". До участі у цьому конкурсі було допущено ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , яка на даний час є виконуючою обов'язки директора навчального закладу.

В ході проведеного конкурсу за підсумками трьох етапів конкурсу та за результатами конкурсного відбору на посаду директора Веселинівського навчально-виховного комплексу „загальноосвітня школа І-ІІ ступенів - дитячий садок" визнано переможцем конкурсу ОСОБА_9 , яка набрала 18,89 балів, а ОСОБА_1 . набрала 17,18 балів.

Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним позивач звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню суд зазначає наступне.

Відносини, що виникли між сторонами регулюються Положенням про конкурс на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Баришівської районної ради Київської області, затвердженого рішенням сесії Баришівської районної ради від 20 липня 2018 року №746-30-07 (далі - Положення про конкурс).

Відповідно до вимог п. 6 Положення про конкурс для проведення конкурсу Баришівська районна рада Київської області затверджує персональний склад конкурсної комісії з рівною кількістю представників кожної із сторін, визначених Законом України «Про загальну середню освіту», одночасно з прийняттям рішення про конкурс.

До складу конкурсної комісії входять: представники Баришівської районної ради (2 особи), трудового колективу закладу загальної середньої освіти (2 особи), представники батьківської громадськості учнів (вихованців) закладу загальної середньої освіти (2 особи), представники керівників закладів загальної середньої освіти (2 особи). До участі в роботі комісії з правом дорадчого голосу можуть залучатися експерти у сфері загальної середньої освіти та представник органу місцевого самоврядування території розташування відповідного закладу загальної середньої освіти (сільський, селищний голова).

Виходячи з вищевикладеного, твердження позивача щодо незаконності включення до складу конкурсної комісії від трудового колективу 3 (три) особи, а не 2 (дві) є необґрунтованим.

Членом конкурсної комісії не може бути особа, яка:

- за рішенням суду визначена недієздатною або її дієздатність обмежена;

- має судимість за вчинення злочину, якщо така судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку, або на яку протягом останнього року накладалось адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення;

- є близькою особою або членом сім'ї учасника конкурсу.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 включена до складу конкурсної комісії, як представник батьківської громадськості учнів (вихованців) закладу загальної середньої освіти, оскільки її діти навчаються у Веселинівському НВК, а факт її працевлаштування сторожем НВК не перешкоджає їй бути представником батьківської громадськості та мати законний вплив, як члену конкурсної комісії та представнику громадськості, на здійснення конкурсного відбору директора НВК.

Щодо включення до складу конкурсної комісії Веселинівського сільського голови ОСОБА_5, то суд зазначає, що в даному випадку Положення про конкурс, яке позивачем не оскаржувалось та є чинним, порушено не було.

Оскільки, згідно ч. 2 ст. 26 Закону України «Про загальну середню освіту» до участі у роботі комісії з правом дорадчого голосу можуть залучатися представники громадських об'єднань та експерти у сфері загальної середньої освіти. Тобто, включення вказаних осіб до участі в роботі комісії є правом, а не обов'язком засновника закладу освіти та не призводить до незаконності результатів конкурсу.

Суд вважає, що сам по собі факт перебування у складі конкурсної комісії ОСОБА_4 та ОСОБА_5 не спричинив наслідків незаконності проведення конкурсу та (або) неправильного оцінювання кандидатів.

Крім того слід зазначити, що конкурсний відбір переможця конкурсу здійснюється за результатами:

- перевірки на знання основних положень Конституції України, законодавства України у сфері загальної середньої освіти, зокрема Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», інших нормативно-правових актів у сфері загальної середньої освіти, а також Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 року № 988-р;

- перевірки професійних компетентностей, що відбувається шляхом письмового вирішення ситуаційних завдань;

- публічної та відкритої презентації державною мовою перспективного плану розвитку закладу загальної середньої освіти, а також надання відповідей на запитання членів конкурсної комісії щодо проведеної презентації.

Конкурсний відбір відбувається в один день у три етапи: виконання тестових завдань, вирішення ситуаційних завдань, презентації здобуття загальної середньої освіти (ЗЗСО).

Щодо тверджень представника позивача про те, що результат конкурсу позивачу безпідставно занижений у ході перевірки на знання законодавства України у сфері загальної середньої освіти, перевірки професійних компетентностей, публічної та відкритої презентації державною мовою перспективного плану розвитку закладу загальної середньої освіти, а також надання відповідей на запитання членів конкурсної комісії щодо проведеної презентації, суд зазначає наступне.

Під час розгляду справи суд ознайомився з відеозаписом конкурсу на заміщення посади директора Веселинівської НВК Баришівського району Київської області від 14.11.2018.

Однак суд не є конкурсним комітетом та немає кваліфікації щодо оцінки знань та навичок педагогічних працівників, тому не може оцінювати професійні знання конкурсантів на вказану вище посаду.

Обгрунтування оцінок конкурсу на заміщення посади директора не є предметом судового контролю. Оцінювання професійної компетенції кандидатів за результатами конкурсного відбору здійснюється виключно членами конкурсної комісії. Суд не може підміняти відповідний державний орган, зважаючи на його дискреційний повноваження.

Враховуючи вище викладене суд дійшов висновку, що відповідач при прийнятті оскаржуваних рішень діяв в порядку, спосіб та в межах наданих йому повноважень.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Щавінський В.Р.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення- 20 травня 2019 р.