Рішення від 31.05.2019 по справі 300/516/19

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" травня 2019 р. справа № 300/516/19

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу ОСОБА_1 до Комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Збройних Силах України Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення від 20.12.2018 та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 11.03.2019 звернувся до суду з позовною заявою до Комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Збройних Силах України Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення від 20.12.2018 та зобов'язання до вчинення дій.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.03.2019 дану позовну заяву залишено без руху, а позивачу надано десятиденний строк для усунення її недоліків.

У зазначений строк позивач недоліки позовної заяви усунув.

Ухвалою суду від 28.03.2019 відмовлено у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Збройних Силах України Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій в частині заявлених позовних вимог про визнання факту підробки документів, винесення окремої ухвали в порядку статті 262 Цивільного процесуального кодексу України та направлення її до правоохоронних органів.

Що стосується решти позовних вимог, то ухвалою суду від 28.03.2019 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Комісією Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Збройних Силах України Міністерства оборони України протиправно повторно відмовлено ОСОБА_1 в наданні статусу учасника бойових дій.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що рішенням Івано-Франківського міського суду встановлено факт його безпосередньої участі в бойових діях під час проведення антитерористичної операції в зоні її проведення у складі Добровольчого Українського Корпусу “Правий Сектор” та Збройних силах України. За наслідками судового оскарження позивачем рішення відповідача від 26.02.2018 про відмову в наданні статусу учасника бойових дій, Івано-Франківський окружним адміністративним судом 14.08.2018 прийнято рішення, яке набрало законної сили та яким визнано протиправним і скасовано рішення Комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасником бойових дій у Збройних силах України від 26.02.2018 про відмову ОСОБА_1 в наданні статусу учасника бойових дій та зобов'язано Комісію Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасником бойових дій у Збройних силах України розглянути документи ОСОБА_1 щодо надання йому статусу учасника бойових дій та прийняти відповідне рішення. За наслідками повторного розгляду заяви позивача про надання статусу учасника бойових дій Комісія Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Збройних Силах України Міністерства оборони України 20.12.2018 прийняла рішення, яким знову відмовила ОСОБА_1 в наданні статусу учасника бойових дій. Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Відповідач Комісія Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Збройних Силах України Міністерства оборони України скористався правом на подання відзиву на позовну заяву (03.05.2019), відповідно до якого зазначив, що позивач на засідання комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій не надав наказу командира військової частини про його звільнення з військової служби після 15.08.2017, як того вимагає стаття 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та пункт 12 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008, а тому комісія Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій правомірно відмовила позивачу у наданні статусу учасника бойових дій. Також звернув увагу суду, що повноваження приймати рішення про встановлення учасників бойових дій передано до комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України. Зважаючи на викладене, у задоволенні позову просив відмовити.

28.05.2019 від Івано-Франківського обласного військового комісаріату надійшло клопотання про розгляд зазначеної справи без участі представника відповідача.

Позивач в судове засідання, призначене на 31.05.2019 о 14:00 год. також не з'явився, подав суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Згідно частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно пункту 10 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Слід зазначити, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (частина 4 статті 229 цього Кодексу).

За таких обставин, суд вважає за необхідне розглянути дану справу в порядку письмового провадження.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові докази, письмові пояснення викладені у заявах по суті справи, зазначає наступне.

Рішенням Івано-Франківського міського суду від 26.01.2018 встановлено факт безпосередньої участі ОСОБА_1 в бойових діях під час проведення антитерористичної операції в зоні її проведення у період з 06.12.2016 по 25.12.2016 та з 15.07.2017 по 15.08.2017 у складі Добровольчого Українського Корпусу “Правий Сектор” та ЗСУ на території м. Мар'янка Донецької області та с. Піски Ясинуватського району Донецької області.

Позивачем 05.02.2018 через військового комісара Івано-Франківського міського військового комісаріату подано заяву про надання йому статусу учасника бойових дій, на підставі рішення Івано-Франківського міського суду від 26.01.2018.

Комісією Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Збройних Силах України Міністерства оборони України прийнято рішення від 26.02.2018 про відмову ОСОБА_1 в наданні статусу учасника бойових дій, оскільки заявником не було надано доказів про участь в бойових діях в зоні проведення антитерористичної операції. Додатково зазначено, що надане ОСОБА_1 судове рішення не набрало законної сили.

Вважаючи таку відмову Комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Збройних Силах України Міністерства оборони України протиправною, позивач оскаржив її до суду.

За наслідками судового розгляду даного позову ОСОБА_1 , Івано-Франківським окружним адміністративним судом 14.08.2018 прийнято рішення, яким визнано протиправним і скасовано рішення Комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасником бойових дій у Збройних силах України від 26.02.2018 про відмову ОСОБА_1 в наданні статусу учасника бойових дій та зобов'язано Комісію Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасником бойових дій у Збройних силах України розглянути документи ОСОБА_1 щодо надання йому статусу учасника бойових дій та прийняти відповідне рішення (а.с. 34-37).

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.11.2018 рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.08.2018 у справі №0940/1223/18 залишено без змін (а.с. 38-41).

На виконання рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.11.2018 справа №857/700/18 Комісія Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Збройних Силах України Міністерства оборони України повторно розглянула документи ОСОБА_1 щодо надання статусу учасника бойових дій.

За результатами такого розгляду, відповідачем 20.12.2018 прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 у наданні статусу учасника бойових дій та повернуто документи (а.с. 7-8).

Вважаючи повторну відмову Комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Збройних Силах України Міністерства оборони України у наданні статусу учасника бойових дій протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з наступного.

Відповідно до пункту 19 частини 1 статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (в редакції від 24.02.2018) учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

В пункті 20 ст. 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” зазначено, що учасниками бойових дій визнаються особи, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб, терміни їх участі в антитерористичній операції чи в забезпеченні її проведення, а також райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту, визначає Кабінет Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 затверджено Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.

Відповідно до пункту 2 Порядку (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін'юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДФС.

Наказом Міністерства оборони України від 07.05.2015 №200 затверджено Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, зареєстроване у Міністерстві юстиції України 14.05.2015 за № 531/26976.

Відповідно до пункту 9 Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (в редакції від 06.05.2016) на Комісії військового комісаріату Автономної Республіки Крим, обласних та Київського міського військових комісаріатів покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників - за місцем їх реєстрації.

Комісії зобов'язані: приймати до розгляду заяви громадян про визнання їх учасниками бойових дій відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”; реєструвати заяви в спеціальній книзі обліку; інформувати заявника про прийняття заяви до розгляду і дату засідання Комісії; розглядати внесені на розгляд заяви та інші документи в місячний строк з дня їх отримання; робити запити до відповідних архівних установ (за потреби), про що повідомляти заявника; заслуховувати пояснення осіб, які подали заяви, свідків, представників організацій, установ та громадських організацій ветеранів, досліджувати інші докази особистої участі заявника в бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (сил) або розмінуванні (траленні бойових мін); доводити рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві, до відома громадянина в письмовій формі, а також роз'яснювати порядок його оскарження; розглядати документи стосовно надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, а в разі відсутності підстав, які підтверджуються документами, повертати їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів з метою подальшого доопрацювання; засідання Комісії проводити не рідше одного разу на місяць (за наявності документів) (Пункт 10 Порядку).

Згідно підпункту 5 пункту 11 наведеного Положення підставою для надання статусу учасника бойових дій для осіб, які в складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції в період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу військових частин Збройних Сил України є: довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України; витяги із наказів, директив, розпоряджень, журналів бойових дій, оперативних завдань, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень; матеріали службових розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтва; показання свідків (не менше двох), які в період, що потребує підтвердження, у складі добровольчого формування разом із заявником брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення та визнані учасниками бойових дій; інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Документи, які подаються на розгляд Комісій, готують відповідні кадрові органи або особисто заявник (Пункт 15 Положення).

При цьому пунктом 14 Положення встановлено, що у разі звернення особи до суду стосовно встановлення факту участі в бойових діях чи інших подіях, які дають право на визнання його учасником бойових дій, і прийняття судом відповідного позитивного рішення, таке рішення суду визнається як документ, що підтверджує право громадянина на визнання його учасником бойових дій. Копія рішення суду підлягає зберіганню разом з іншими документами.

Постановою Апеляційного суду Івано-Франківської області від 16.04.2018 рішення Івано-Франківського міського суду від 26.01.2018, яким встановлено факт безпосередньої участі ОСОБА_1 в бойових діях під час проведення антитерористичної операції в зоні її проведення у період з 06.12.2016 по 25.12.2016 та з 15.07.2017 по 15.08.2017 у складі Добровольчого Українського Корпусу “Правий Сектор” та Збройних Силах України на території м. Мар'янка Донецької області та с. Піски Ясинуватського району Донецької області, залишено без змін.

Постанова Апеляційного суду Івано-Франківської області від 16.04.2018 Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом до суду касаційної інстанції не оскаржувалася, рішення Івано-Франківського міського суду від 26.01.2018 набрало законної сили 16.04.2018.

Судом встановлено, що під час повторного розгляду документів ОСОБА_1 знову відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій, оскільки останнім не надано наказ командира військової частини про звільнення з військової служби після 15.08.2017, як того вимагає стаття 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та п. 12 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008.

Суд не погоджується з доводами відповідача щодо правомірності відмови у наданні позивачу статусу учасника бойових дій з підстав неподання останнім наказу про звільнення його з військової служби, з огляду на наступне.

Відповідно до частин 1-2 статті 24 Закону України « Про військовий обов'язок та військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII, початком проходження військової служби вважається: 1) день відправлення у військову частину з обласного збірного пункту - для громадян, призваних на строкову військову службу; 2) день зарахування до списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) - для громадян, прийнятих на військову службу за контрактом, у тому числі військовозобов'язаних, які проходять збори, та резервістів під час мобілізації; 3) день призначення на посаду курсанта вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу вищого навчального закладу - для громадян, які не проходили військову службу, та військовозобов'язаних; 4) день відправлення у військову частину з районного (міського) військового комісаріату - для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу (частина 1). Закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України (частина 2).

Також абзацом 1 пункту 12 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 передбачено, що встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.

Таким чином, законодавством передбачена необхідність документального оформлення виникнення, зміни та припинення правових відносин військовослужбовців з приводу проходження ними військової служби.

Однак у даному випадку участь ОСОБА_1 у бойових діях під час проведення антитерористичної операції в складі Добровольчого Українського Корпусу “Правий Сектор” та Збройних Сил України встановлена рішенням суду від 26.01.2018 та є достатнім документом, що підтверджує участь позивача у бойових діях та відповідно до пункту 14 Положення надає право позивачу на визнання його учасником бойових дій

Таким чином, Комісією Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Збройних Силах України Міністерства оборони України безпідставно відмовлено позивачу у наданні статусу учасники бойових дій через ненадання останнім наказу командира військової частини про звільнення з військової служби.

В статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України).

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи приписи 14 Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та те, що рішенням Івано-Франківського міського суду від 26.01.2018, яке набрало законної сили 16.04.2018, підтверджено участь позивача у бойових діях у складі Збройних Сил України, суд вважає рішення Комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Збройних Силах України Міністерства оборони України від 20.12.2018 про відмову ОСОБА_1 в наданні статусу учасника бойових дій є протиправним та таким, що підлягає до скасування.

Щодо доводів відповідача про відсутність повноваження приймати рішення про встановлення статусу учасника бойових дій, суд вважає їх помилковими, оскільки відповідно до пункту 10 Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.05.2015 №200, на Комісії військового комісаріату Автономної Республіки Крим, обласних та Київського міського військових комісаріатів покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил та Державної спеціальної служби транспорту (які набули право на отримання статусу під час проходження військової служби у Збройних Силах та Державній спеціальній службі транспорту), колишніх партизанів та підпільників,- за місцем їх реєстрації (перебування на військовому обліку).

Таким чином, повноваження щодо прийняття рішення про встановлення статусу учасника бойовий дій покладено саме на комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, які створюються в Міністерстві оборони України, військовій частині НОМЕР_1 , військовому комісаріаті Автономної Республіки Крим, обласних та Київському міському військових комісаріатах.

З приводу вимоги позивача про зобов'язання відповідача прийняти рішення щодо визнання ОСОБА_1 учасником бойових дій та надати відповідне посвідчення, суд зазначає наступне.

Оскільки встановлено, що відповідач протиправно відмовив у встановленні позивачу статусу учасника бойових дій, а також прийнявши до уваги наявність у позивача права на встановлення такого статусу, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права, у спірному випадку, є зобов'язання відповідача надати позивачу статус учасника бойових дій і, як наслідок, видати відповідне посвідчення.

При цьому, слід зазначити, якщо відмова відповідного органу визнана судом протиправною, а іншого варіанту поведінки у суб'єкта владних повноважень за законом не існує, то суд має право зобов'язати такий орган влади вчинити конкретні дії, які б гарантували захист прав і свобод позивача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним і скасувати рішення Комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Збройних силах України Міністерства оборони України від 20.12.2018 про відмову ОСОБА_1 в наданні статусу учасника бойових дій.

Зобов'язати Комісію Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Збройних силах України Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00742609, вул.О.Довженка, 21, м.Івано-Франківськ) прийняти рішення щодо визнання ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) учасником бойових дій та надати посвідчення встановленого законодавством зразка.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 );

відповідач - Комісія Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Збройних силах України Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00742609, вул.О.Довженка, 21, м.Івано-Франківськ, 76026).

Суддя Главач І.А.