Постанова від 12.02.2010 по справі 2а-11416/09/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

Вн. № < Внутрішній Номер справи >

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

12 лютого 2010 року 15:01 № 2а-11416/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Григоровича П.О. , суддів Васильченко І.П. Каракашьян С.К. при секретарі судового засідання Очколясу О.В. вирішив адміністративну справу

за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Фактор Коммерс"

до Державна податкова інспекція у Печерському районі м. Києва

провизнання нечинним рішення

За участю представників:

позивача :Михайленко Л.С.

відповідача :Бевза В.І., Журавльова Т.Б.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 12.02.2010р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Фактор Коммерс»звернулося до окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва про визнання та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 08.09.2009 р. №0003952202/0.

В судовому засіданні 11.02.2010р. представником відповідача подано клопотання про призначення колегіального розгляду справи №2а-11416/09/2670, яке було задоволено судом. Розпорядженням Голови Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.02.10р. «Про призначення справи до колегіального розгляду»призначено до розгляду справи №2а-11416/09/2670 колегію суддів у складі : головуючого судді Григоровича П.О., суддів Васильченко І.П., Каракашьян С.К.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що позивач не погоджується з прийнятим рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій та вважає його незаконним з огляду на те, що відповідачем при визначені пені за порушення встановлених ст.ст. 1, 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»порушено строки застосування адміністративно -господарських санкцій, встановлені статтею 250 Господарського кодексу України.

Відповідач проти позову заперечує та в обґрунтування зазначає, що за результатами виїзної позапланової перевірки позивача встановлено порушення ст.. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»по контракту від 30.11.2007р. № SW 301107, про що складено акт №279/22-02 від 27.08.2009р. та винесене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003952202/0 від 08.09.2009р. у розмірі 270 340,00 грн.

Крім того відповідач вважає, що сума штрафних санкцій, згідно ст. 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»за змістом Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»є складовою податкового зобов'язання. А відтак на штрафні санкції поширюється строк давності, встановлений підпунктом 15.1.1 пункту 151 статті 15 Закону №2181-ІІІ, а не строки застосування адміністративно -господарських санкцій, визначені статтею 250 ГК України.

Розглянувши подані позивачем і відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва проведено виїзну позапланову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Фактор Коммерс» з окремих питань дотримання вимог валютного законодавства згідно повідомлень ТОВ «Фонтуна Банк»за період з 01.07.2008р. по 31.07.2009р. За результатами перевірки був складений Акт перевірки від 27.08.2009 р. № 279/22-02.

В ході проведення перевірки відповідачем було встановлено порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» по контракту від 30.11.2007р. №SW 301107.

Відповідно до статті 4 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” ДПІ у Печерському районі м. Києва винесене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003952202/0 від 08.09.2009р. у розмірі 270340,00 грн. за порушення законодавчо встановлених термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд не бере до уваги наступне.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, між «Цукрово Виробниче Об'єднання»(попередня назва ТОВ «Фактор-Коммерс») (продавець) та компанією «Swindom Trading Co Limited" (Кіпр, Покупець) укладений експортний контракт від 30.11.2007 №SW 301107. Предмет контракту - продаж дизельного пального в кількості 10 000 тон по ціні 745,00дол.США за одну тону, яке знаходиться в системі магістральних трубопроводів ВАТ «АК Транс нафтопродукт», загальна сума контракту - 7 450 000,00дол.США. Умови поставки - DDU на НП «Новоград-Волинський»/ЛПДС «5С». Умови оплати - по факту оплати.

Актом попередньої планової перевірки від 03.11.08р. №553/23-11/32862717 станом на 01.07.08 по контракту від 30.11.2007 №SW 301107 встановлена дебіторська заборгованість в сумі 7 450 000,00 дол.США.

Законодавчо встановлений терміни отримання виручки в іноземній валюті відповідно до вимог ст.1 Закону України "№185/94-ВР від 23.09.94 р. «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»29.07.2008 року.

З наданих до перевірки SWIFT- повідомлень банку від 13.06.2008, 18.06.2008, 24.06.20008 та виписок банку від 13.06.2008, 18.06.2008, 24.06.20008 на рахунок №2600531380 відкритому в ТОВ «Фортуна-банк»від компанії "Swindom Trading Co Limited" (Кіпр) надійшла виручка в сумі 7 450 000,00 дол.США (23.07.08 - 1100000,00 дол.США, 25.07.08 - 1 100 000,00 дол.США, 28.07.08 - 1 100 000,00 дол.США, 30.07.08 -1 100 000,00 дол.США, 31.07.08 - 1 1150 000,00 дол.США, 06.08.08 - 1 900 000,00 дол.США) з порушенням вимог ст. 1 Закону України №185/94-ВР від 23.09.94 р. "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»по окремими сумам:

- 4 150 000,00 дол.США 30.07.2008 (1 дн.);

- 3 050 000.00 дол.США 31.07.2008 (1 дн.)

- 1 900 000.00 дол.США з 01.08.08 по 08.06.08 ( 6 дн.).

Законом України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» установлено порядок розрахунків в іноземній валюті при здійсненні експортно-імпортних операцій та відповідальність за недотримання термінів розрахунків.

Так актом перевірки встановлено, що при виконання зовнішньоекономічного контракту від 30.11.2007 № SW 301107 було порушено ст.1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»якою встановлено, що виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 90 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.

ТОВ «Фактор Коммерс»не надано висновок центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики на перевищення встановленого строку розрахунків по даному контракту та документ, що підтверджує виникнення форс-мажорних обставин позивачем, а також докази звернення до міжнародного комерційного арбітражного суду при торгово-промисловій палаті України або інших судових органів з метою стягнення заборгованості з нерезидента.

Відповідно до статті 4 Закону України від 23.09.94 N 185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" порушення резидентами строків повернення валютної виручки або строків поставки товару, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості.

Розрахунок суми пені відповідачем здійснено виходячи з наступних сум та періодів прострочення:

сума, по якій порушено законодавчо встановлені терміни - 4 150 000,00 дол. США термін прострочки - 30.07.2008 (1 день) курс НБУ на 30.07.2008 - 4,8447 грн.

4 150 000,00 дол. США х 0,3% х 1 день х 4,8448 грн. = 60 317,76 грн.

сума, по якій порушено законодавчо встановлені терміни - 3 050 000,00 дол. США

термін прострочки - 31.07.2008 (1 день)

курс НБУ на 30.07.2008 - 4,8447 грн.

З 050 000,00 дол. США х 0,3% х 1 день х 4,8448 грн. = 44 329,92 грн.

сума, по якій порушено законодавчо встановлені терміни - 1 900 000,00 дол. США

термін прострочки - 01.08.2008 по 06.08.2008 (6 днів)

курс НБУ на 30.07.2008 - 4,8447 грн.

1 900 000,00 дол. США х 0,3% х 6 днів х 4,8448 грн. = 165 692,19 грн.

Всього нараховано по контракту від пені на суму 270 340,00 грн.

Таким чином, суд погоджується з встановленим порушенням термінів розрахунків в іноземній валюті по імпортному контракту від 30.11.2007 № SW301107 з компанією «Swindom Trading Co Limited»(Кіпр).

Однак, суд не погоджується з правомірністю застосування штрафних (фінансових) санкцій до ТОВ «Фактор Коммерс»та винесенням рішення від 08.09.2009року. з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути засновані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків.

Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Пеня за порушення встановлених ст. ст. 1,2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, нарахування якої передбачено ст. 4 цього Закону, підпадає під законодавче визначення адміністративно-господарської санкції та є такою санкцією за своєю юридичною сутністю.

Згідно ст. 250 Господарського кодексу України адміністративного-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Штрафні (фінансові) санкції (пеня за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності) можуть бути застосовані лише з дотриманням строків, установлених статтею 250 цього Кодексу, -протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше ніж через один рік з дня порушення суб'єктом установлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.

Як свідчать матеріали справи та встановлено актом перевірки, правопорушення позивачем вчинено 06.08.08р. (дата останнього платежу), а штрафні (фінансові санкції було застосовано рішенням від 08.09.2009р., тобто з пропущенням річного строку, встановленого статтею 250 Господарського кодексу України.

Суд не погоджується з позицією відповідача, що застосування при вирішенні спору норми ст. 15 Закону №2181-ІІІ та поширення його дії на порядок нарахування і сплати штрафних (фінансових) санкцій (пені у сфері зовнішньоекономічної діяльності).

Відповідно до підпункту 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Вичерпний перелік загальнодержавних та місцевих податків і зборів (обов'язкових платежів) встановлений ст.ст. 14, 15 Закону України «Про систему оподаткування»та які не містять пені за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД.

Таким чином, строк давності встановлений п.п. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовим фондами»не може бути застосований при нарахуванні штрафних санкцій у вигляді пені за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, оскільки початок його перебігу не пов'язаний з граничним строком подання податкової декларації або днем фактичного подання.

Враховуючи вищезазначене в сукупності суд приходить до висновку про відсутність у відповідача права здійснювати нарахування штрафних (фінансових) санкцій (пені) за порушення строків здійснення розрахунків в іноземній валюті у зв'язку зі спливом відповідного граничного строку права здійснення таких нарахувань.

З огляду на те, що кінцевий строк нарахування штрафних (фінансових) санкцій сплив 06.08.2009р., суд вважає безпідставним та необґрунтованим винесення податковою службою оскаржуваного рішення від 08.09.2009р. Право на винесення відповідного рішення у відповідача на день його видання було відсутнє.

У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підтвердження викладеного в заяві, позивач, на думку суду, довів правомірність заявлених в позові вимог, натомість відповідач зворотнього не довів.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ТОВ «Фактор Коммерс»про рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003952202/0 від 08.09.2009р. Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 69-71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003952202/0 від 08.09.2009р. ДПІ у Печерському районі м. Києва.

2.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Головуючий Суддя П.О. Григорович

Судді І.П. Васильченко Каракашьян С.К.