ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № < Внутрішній Номер справи >
м. Київ
14 грудня 2009 року 16:41 № 11/221
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Винокурова К.С. при секретарі судового засідання Горбан А.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовом Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі
м. Запоріжжя
до Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення
про стягнення заборгованості у розмірі 17 624,96 грн.
Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя (надалі УПФ в Орджонікідзевському районі, позивач) звернулось до суду з позовом про стягнення з Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення (надалі Відповідач) 9 221,51 грн. заборгованості по перерахуванню сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за відповідачем обліковується заборгованість по перерахуванню сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій до Пенсійного фонду України у розмірі 1 999,56 грн.
На обліку в Управлінні перебуває 1 чоловік, який отримує пенсію за віком на пільгових умовах (відповідно до п.п. «б», «є», «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1991 р. № 1788-ХП), як працівник Запорізького обласного радіотелевізійного передавального центру, правонаступником якого відповідно до наказу від 27.04.2007 року № 108-А є Запорізька філія Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення, яка створена без права юридичної особи.
В порушення вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення»відповідачем не сплачена сума на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в розмірі 9 221,51 грн. за період з липня 2007 року по березень 2008 року, заявник просить стягнути її у судовому порядку.
30 жовтня 2008 року позивачем подана заява про збільшення позовних вимог у зв'язку з утворенням заборгованості за період з квітня по серпень 2008 року у сумі 8 403,45 грн. Таким чином, з урахуванням збільшення, позивач просив стягнути з Концерну 17 624,96 грн.
Відповідач проти позову заперечував, свою позицію виклав у письмових запереченнях, які долучені до матеріалів справи. В обґрунтування своїх заперечень відповідач зазначав, що за результатами атестації робочих місць, проведеної на підприємстві у 1993 році не підтвердилась наявність шкідливих умов праці за Списком № 2, тому пенсія ОСОБА_1 мала бути призначена відповідно до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Враховуючи, що пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачено відшкодування підприємствами фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», підстав для відшкодування відповідачем у даному випадку витрат немає, а отже відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Ухвалою суду від 21.11.2008 року провадження у справі було зупинено за клопотанням відповідача до набрання чинності рішенням Господарського суду Запорізької області у справі № 27/566-08АП за позовом Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення до УПФ України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про скасування рішення про призначення пенсії ОСОБА_1
12 жовтня 2009 року провадження у справі № 11/221 поновлено у зв'язку з набранням законної сили рішенням Господарського суду Запорізької області у справі № 27/566-08АП.
23 листопада 2009 року позивачем подано клопотання про проведення розгляду справи без участі представника, а 10 грудня 2009 року аналогічна заява надійшла до суду від представника відповідача.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін під час судового розгляду, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
Як підтверджено матеріалами справи, відповідач -Концерн радіомовлення, радіозв'язку та телебачення - зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності -юридична особа Шевченківською районною державною адміністрацією м. Києва 12.02.1992 р., внесений до Єдиного державного реєстру установ та організацій України за № 01190043.
Запорізька філія КРРТ створена наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 20.07.2006р. № 751 шляхом приєднання Державного підприємства Запорізький обласний радіотелевізійний передавальний центр в якості відокремленого підрозділу (філії) до Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення. Пунктом 2 зазначеного наказу встановлено, що Концерн радіомовлення, радіозв'язку та телебачення є правонаступником прав та обов'язків державних підприємств, зазначених у додатку 1 до наказу.
Наказом Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення № 53 від 08.02.2007р. затверджено Положення про Запорізьку філію Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення, до якого наказом № 84 від 30.03.2007р. внесені зміни.
Відповідно до пункту 3.1 Положення про Запорізьку філію КРРТ філія є відокремленим підрозділом Концерну, який не має статусу юридичної особи і здійснює від імені Концерну частину його господарської та іншої діяльності, а також функції представництва в межах повноважень, закріплених цим Положенням.
Чернєв Михайло Дмитрович з 01.06.1978 року по 31.01.1993 року працював електромеханіком, старшим електромеханіком, провідним інженером як фахівець, постійно зайнятий на роботах із джерелами УКВ і СВЧ випромінювань, виконання яких потребує обов'язкового застосування засобів індивідуального захисту від цих випромінювань та дає право на призначення пільгової пенсії за Списком № 2 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173.
Ст. 2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-ІV передбачає, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали на роботах із шкідливими та тяжкими умовами праці (відповідно до п. «б-з»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1991 р. № 1788-ХІІ) здійснюється згідно окремого законодавчого акту через професійні та корпоративні фонди.
До введення пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії назначаються згідно норм Закону України «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1991 р. № 1788-ХІІ.
При цьому зберігається порядок відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, який діяв до набрання чинності (з 01.01.2004 р.) цього Закону. Підприємства та організації також відповідно до Постанови правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України»із грошових коштів, передбачених на оплату праці, вносять у Пенсійний фонд плату, яка покриває фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій. Починаючи із дня набрання чинності цього Закону, у розмірі 20 % із наступним збільшенням її на 10% до 100% розміру покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-ІУ, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.
Повідомлення складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену у повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах.
Позивач у позові зазначає, що ОСОБА_1 призначена та виплачується пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п.п. "б", "є", "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991р. № 1788-ХП за Списком № 2.
Відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статті 20 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пункту 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663, підприємства і організації за рахунок власних коштів покривають фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, зокрема на підставі пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до досягнення працівниками загальновстановленого пенсійного віку.
При цьому у розрахунках та повідомленнях управління Пенсійного фонду в Орджонікідзевському районі М.Запоріжжя вказується, що відбувається відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених саме відповідно до пунктів „б"-„з" статті 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення". Статтею 13 передбачено призначення пільгових пенсій особам, які працювали в шкідливих умовах в період дії Закону України „Про пенсійне забезпечення", який набув чинності з 01.01.1992р. Умовами призначення пенсії відповідно до пункту "б" вказаної норми Закону є:
- назва посади працівника повинна відповідати переліку, що міститься у Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України. Вказаний список було затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.1994 р. № 162;
- шкідливі умови мали бути підтверджені результатами атестації робочого місця за умовами праці, порядок проведення якої було затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992р. № 442.
ОСОБА_1., 27.08.1948 року народження, звернувся за призначенням пенсії 29.09.2003р. Саме як фахівець, який був постійно зайнятий на роботах з джерелами УКВ, УВЧ, СВЧ випромінювань, що при наявності відповідного стажу давало йому право на призначення пільгової пенсії відповідно до статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за Списком № 2 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956р. № 1173, ОСОБА_1. працював на підприємстві відповідача з 01.06.1978р. по 31.01.1993р., що складає 14 років 8 місяців.
У січні 1993р. на підприємстві відповідача була проведена атестація робочих місць на виконання постанови Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991р. № 10 і наказу Міністерства зв'язку СРСР від 19.04.1991р. „Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення". Результати вимірювань параметрів санітарного стану не підтвердили наявність шкідливих умов праці електромонтерів, електромеханіків, інженерів, провідних фахівців, зайнятих на роботах з джерелами УКВ, УВЧ, СВЧ випромінювань, виконання яких потребує обов'язкового застосування засобів індивідуального захисту від цих випромінювань. Тому при наявності відповідного стажу пенсії на пільгових умовах працівникам ЗОРТПЦ мають призначатися відповідно до статті 100 Закону України „Про пенсійне забезпечення».
Частиною четвертою статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»№ 1788-ХП встановлено, що порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону.
Відповідно до статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-ХІІ "особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:
а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;
б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством."
Станом на 01.01.1992р. ОСОБА_1. мав повний стаж на зазначених роботах, а саме з 01.06.1978р. по 01.01.1992р. - 13 років 7 місяців, що давало йому право при досягненні 55-річного віку на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
При призначені пільгової пенсії відповідно до статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за раніше діючим законодавством вимоги щодо атестації робочих місць відсутні. Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992р. № 442. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.1992р. Отже, при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992р. відповідне право повинно бути підтверджене за результатами атестації (згідно пп.4.1 п.4 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005р. № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.12.2005р. за № 1451/11731.
Таким чином, законодавчі акти, відповідно до яких відбувається призначення пенсій на підставі пункту «б»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», були прийняті після набуття ОСОБА_1 пільгового стажу, тому вони не можуть застосовуватись для призначення пенсій зазначеній особі.
За результатами атестації робочих місць, проведеної на підприємстві відповідача у 1993 році не підтвердилась наявність шкідливих умов праці за Списком № 2, тому пенсія ОСОБА_1 мала бути призначена відповідно до статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Такого висновку дійшов Господарський суд Запорізької області при розгляді справи за позовом Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення до УПФ України в м. Мелітополі Запорізької області про скасування протоколу про призначення пенсій № 800919 від 13.11.2003 року та зобов'язання призначити пенсію.
Відповідно до статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постановою Господарського суду Запорізької області від 16.03.2009 року, яка набрала законної сили 22.04.2009 року і копія якої була надана відповідачем у судове засідання, адміністративний позов було задоволено: скасовано рішення УПФ України в м. Мелітополь Запорізької області про призначення пенсії ОСОБА_1, оформлене протоколом № 800919 від 13.11.2003 р. та зобов'язано УПФ України в м. Мелітополь Запорізької області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах на підставі статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення»відповідно до Списку № 2 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 р. № 1173, з дати звернення за призначенням пенсії.
Згідно з ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" № 400/97-ВР від 26.06.97 встановлено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності. їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують найманих працівників.
Згідно ст. 2 зазначеного Закону об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пп. "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Також, пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено відшкодування підприємствами фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
При цьому відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 100 Закону України „Про пенсійне забезпечення", діючим законодавством не передбачено.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, вимоги Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя щодо стягнення з Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення 17 624,96 грн. фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної відповідно до пунктів "б", "є", "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсіонеру ОСОБА_1 не підлягають задоволенню, оскільки не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -
У задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.С. Винокуров
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -20.01.2010.