Постанова від 30.05.2019 по справі 712/5775/19

Постанова

Іменем України

СПРАВА № 712/5775/19

Провадження № 3/712/1458/19

30травня 2019 м. Черкаси

Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Рябуха Ю.В., за участю прокурора Лисик М.В., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла від начальника протидії корупції управління захисту економіки в Черкаській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України майора поліції Кошовського Р.В. відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прож. АДРЕСА_1 , прац. Департамент соціальної політики Черкаської міської ради, головний спеціаліст, ІПН НОМЕР_1

за ч.1 ст. 172-5КпАП України , -

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Соснівського райсуду м. Черкаси надійшли матеріали адміністративної справи про порушення вимог ч.1 ст. 172-5КпАП України відносно ОСОБА_1 .

ОСОБА_1 , згідно протоколу № 315055 від 19.04.2019, будучи головним спеціалістом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради та відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі по тексту - Закону) суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 2 ст. 23 Закону, одержала від громадянки ОСОБА_3 подарунок у негрошовій формі, а саме: відповідно до договору дарування частини житлового блоку (секції) у гуртожитку, загальною площею 25,2 кв.м, за адресою: будинок АДРЕСА_2 , загальною вартістю 110 376 грн., що перевищує дозволений законом розмір сукупної вартості подарунків.

Вона ж, згідно протоколу № 315054 від 19.04.2019, будучи головним спеціалістом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради та відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі по тексту - Закону) суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 2 ст. 23 Закону, одержала від громадянина ОСОБА_4 подарунок у негрошовій формі, а саме, відповідно до е-декларації за 2017 рік, а саме: розділу 3 «Об'єкти нерухомості» та розділу 11 «Доходи, у тому числі подарунки», жилий блок (секцію) за адресою: будинок АДРЕСА_2 , загальною площею 38,4 кв.м., загальною вартістю 39 908 грн., що перевищує дозволений законом розмір сукупної вартості подарунків.

Прокурор в судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адмінвідповідальності. В судове засідання ОСОБА_1 повторно не з'явилася, причини неявки на 30.05.2019 не повідомила, про час та місце судового засідання повідомлялася належним чином, що підтверджується довідками про доставку СМС повідомлення від 14.05.2019. розгляд справи 14.05.2019 року було перенесено з причини подання ОСОБА_1 заяви, у зв'зку з її хворобою, відповідні документи суду надані не були. Неявку в судові засіданні суд розцінює, як затягування процесуальних строків та намагання уникнути відповідальності. Суд, заслухавши прокурора, вивчивши матеріали справи, прийшов до наступного.

Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

У відповідності до статті 1 Закону визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до частини 1 статті 65 Закону за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Згідно ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Абзацом 3 ст. 3 встановлено, що посадами в органах місцевого самоврядування є: посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», цим та іншими законами України. Посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Статтею 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначено, що основними обов'язками посадових осіб місцевого самоврядування є: додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування.

Ч. 2 ст. 12 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» встановлено, що на посадових осіб місцевого самоврядування поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порядку, встановленому Законом України «Про запобігання корупції».

Відповідно до Розпорядження міського голови м. Черкаси №232-р(к) від 07.06.2017 «Про переведення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 переведена із посади заступника начальника загального відділу департаменту соціальної політики Черкаської міської ради на посаду головного спеціаліста відділу документообігу управління організаційного забезпечення цього департаменту.

Згідно з п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові особи місцевого самоврядування, до яких відноситься і посада головного спеціаліста Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради. Одночасно, зазначена категорія посад віднесена до суб'єктів вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, та на них розповсюджуються обмеження і обов'язки передбачені ст.23 Закону.

В статті 8 Закону вказано, що особам, зазначеним п.1 та підпунктах «а», «б» пункту 2 частини 1 статті 4 цього Закону, забороняється безпосередньо або через інших осіб одержувати дарунки (пожертви) від юридичних або фізичних осіб: 1) за рішення, дії чи бездіяльність в інтересах дарувальника, що приймаються, вчиняються як безпосередньо такою особо, так і за її сприяння іншими посадовими особами та органами; 2) якщо особа, яка дарує здійснює дарунок (пожертву), перебуває в підпорядкуванні такої особи.

Згідно зі статтею 718 ЦКУ дарунок -це рухомі речі, в тому числі гроші та цінні папери, нерухомі речі та майнові права, якими дарувальник володіє або які можуть виникнути в майбутньому.

Вказані особи можуть приймати дарунки, які відповідають загальновизнаним уявленням про гостинність, крім випадків, передбачених частиною першою цієї статті, якщо вартість таких подарунків не перевищує один прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на день прийняття подарунка, одноразово, а сукупна вартість таких подарунків, отриманих від однієї особи (групи осіб) протягом року, не перевищує двох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатної особи на 1 січня того року, в якому прийнято подарунки.

Передбачене цією частиною обмеження щодо вартості подарунків не поширюється на подарунки, які: 1) даруються близькими особами; 2) одержуються як загальнодоступні знижки на товари, послуги, загальнодоступні виграші, призи, премії, бонуси. Встановлено, зі слів ОСОБА_1 під час надання пояснень працівникам УЗЕ в Черкаській області, що громадянка ОСОБА_3 не являється близькою особою для суб'єкта декларування.

Отже, особам, зазначеним у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону, забороняється одержувати подарунки:

вартість яких перевищує один прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на день прийняття подарунка, одноразово (крім подарунків, які даруються близькими особами чи є загальнодоступними знижками на товари, послуги, загальнодоступними виграшами, призами, преміями, бонусами);

вартість яких, отриманих від однієї особи (групи осіб) протягом року, перевищує два прожиткові мінімуми, встановлених для працездатної особи на 1 січня того року, в якому прийнято подарунки (крім подарунків, які даруються близькими особами чи є загальнодоступними знижками на товари, послуги, загальнодоступними виграшами, призами, преміями, бонусами);

від осіб, які перебувають у підпорядкуванні, та/або у зв'язку зі здійсненням діяльності, пов'язаної із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування - незалежно від вартості подарунку.

Враховуючи наведені норми Закону особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону, можуть отримати подарунка виключно у разі:

якщо подарунок дарується близькою особою незалежно від його вартості (тобто від осіб, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки, у т.ч. осіб, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі, а також - незалежно від зазначених умов - чоловіка, дружини, батька, матері, вітчима, мачухи, сина, дочки, пасинка, падчерки, рідного брата, рідної сестри, діда, баби, прадіда, прабаби, внука, внучки, правнука, правнучки, зятя, невістки, тестя, тещі, свекра, свекрухи, усиновлювача чи усиновленого, опікуна чи піклувальника, особи, яка перебуває під опікою або піклуванням);

якщо подарунок дарується одноразово не близькою особою, то його вартість не має перевищувати один прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на день прийняття подарунка;

якщо подарунки даруються неодноразово не близькою особою, то їх сукупна вартість не має перевищувати двох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатної особи на 1 січня того року, в якому прийнято подарунки.

В ході розгляду встановлено, що ОСОБА_1 набула у дарунок частину житлового блоку (секції) у гуртожитку загальною площею 25,2 кв.м, за адресою: будинок АДРЕСА_2 від не близької особи ОСОБА_3 Підставою внесення запису є рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №44100948 від 17.11.2018.

В ході розгляду встановлено, що ОСОБА_1 набула у дарунок частину житлового блоку (секції) у гуртожитку за адресою: будинок АДРЕСА_2 , (кімнати №6,7 площею 38,4 кв.м.) від не близької особи ОСОБА_4 Підставою внесення запису є рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №37852805 від 31.10.2017.

Підставою виникнення права власності виступає договір дарування частини житлового блоку (секції) у гуртожитку №11359 від 31.10.2017.

Диспозицією ч.1 ст. 172-5 КУпАП України передбачена відповідальність за порушення встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків.

При цьому приписами Примітки до ст. 172-5 КУпАП визначено, що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції".

Тобто, ОСОБА_1, як головний спеціаліст Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради є суб'єктом цього правопорушення. Згідно з ст.23 Закону України «Про запобігання корупції» особам, зазначеним у пунктах 1,2 частини першої статті 3 цього Закону, забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб.

При цьому ці особи можуть приймати подарунки, які відповідають загальновизнаним уявленням про гостинність, крім випадків, передбачених частиною першою цієї статті, якщо вартість таких подарунків не перевищує один прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на день прийняття подарунка, одноразово, а сукупна вартість таких подарунків, отриманих від однієї особи (групи осіб) протягом року, не перевищує двох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатної особи на 1 січня того року, в якому прийнято подарунки.

Передбачене цією частиною обмеження щодо вартості подарунків не поширюється на подарунки, які:

1) даруються близькими особами;

2) одержуються як загально доступні знижки на товари, послуги, загальнодоступні виграші, призи,премії, бонуси.

Водночас ст.24 цього Закону зобов'язано осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняних до них осіб у разі надходження подарунка, незважаючи на приватні інтереси, невідкладно відмовитися від пропозиції.

Приймаючи рішення про доведеність вини ОСОБА_1 в інкримінованому їй адміністративному правопорушенні, суддя виходить із встановлених обставин отримання нею подарунків у виді частини житлового блоку (секції) у гуртожитку загальною площею 25,2 кв.м, за адресою: будинок АДРЕСА_2 , загальною вартістю 110 376 грн. та жилого блоку (секцію) загальною площею 38,4 кв.м., за адресою будинок АДРЕСА_2 загальною вартістю 39 908 грн.

В свою чергу об'єктом ст. 172-5 КУпАП є порушення передбачених ст.23 Закону України «Про запобігання корупції» заходів щодо запобігання корупції. Як визначено у преамбулі Закону України «Про запобігання корупції», цей Закон визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів.

Таким чином, передбачені ст.23 Закону України «Про запобігання корупції» обмеження щодо одержання подарунку є одним з превентивних антикорупційних механізмів, який забороняє відповідним суб'єктам укладати визначені договори дарування незалежно від реальної мети їх укладання. Сам факт укладання договору дарування є достатнім для констатації порушення встановлених законом обмежень.

Суд вважає доведеним той факт, що ОСОБА_1 , в порушення вимог ч. 2 ст. 23 Закону, одержала від громадянки ОСОБА_3 подарунок у негрошовій формі, частини житлового блоку (секції) у гуртожитку загальною площею 25,2 кв.м, за адресою будинок АДРЕСА_2 , загальною вартістю 110 376 грн.; від громадянина ОСОБА_4 жилий блок (секцію) загальною площею 38,4 кв.м., загальною вартістю 39 908 грн., що перевищує дозволений законом розмір сукупної вартості подарунків, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 1725 КУпАП.

Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Згідно зі ст. 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити. Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами. Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-5КпАП України, а тому підлягає притягненню до адміністративної відповідальності . На підставі викладеного, керуючись ст. 23 Закону України «Про запобігання корупції», ч. 1ст. 172-5 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-5 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 2550 грн. з конфіскацією подарунків на користь держави, а саме: частини жилого блоку (секції) у гуртожитку за адресою будинок АДРЕСА_2 , (рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №44100948 від 17.11.2018), що складається з 13/100 частин житлового приміщення № 8, загальною площею 25,2 кв.м, житлова площа 12,2кв.м; та з 11/50 частин житлового приміщення, кімнати № 6,7 загальною площею 38,4кв.м, житловою площею 22,7 кв.м.,(рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №37852805 від 31.10.2017) .

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у сумі 384,20грн.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня винесення.

Суддя Соснівського

районного суду м. Черкаси Рябуха Ю.В.