Постанова від 16.12.2009 по справі 2а-11286/09/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

Вн. № < Внутрішній Номер справи >

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

16 грудня 2009 року 08:55 № 2а-11286/09/2670

За позовомОСОБА_1, ОСОБА_2

До

Треті особиДніпровської районної організації Християнсько-ліберальної партії України, Дніпровської районної у міста Києві партійної організації Української партії «Зелена планета», виборчого блоку місцевих організацій політичних партій «Блок Леоніда Черновецького»

Дніпровська районна у місті Києві територіальна виборча комісія, Дніпровська районна у місті Києві рада

Проскасування рішень Міжпартійної конференції виборчого блоку місцевих організацій політичних партій «Блок Леоніда Черновецького» від 03.09 2008 року в частині відкликання і дострокового припинення повноважень позивачів як депутатів Дніпровської районної у м. Києві ради

Суддя Вовк П.В.

Секретар судового засідання Голод В.С.

Представники:

Від позивача 1

Від позивача 2

Від відповідача 1

Від відповідача 2ОСОБА_1

ОСОБА_2

не прибув

не прибув

Від відповідача 3

Від третьої особи 1

Від третьої особи 2 не прибув

не прибув

не прибув

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 16.12.2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови складено 21.12.2009 року.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивачі звернулися до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про скасування рішення Міжпартійної конференції виборчого блоку місцевих організацій політичних партій «Блок Леоніда Черновецького»від 03.09.2008 року в частині відкликання і дострокового припинення повноважень позивачів як депутатів Дніпровської районної у м. Києві ради.

16.01.2009 року Окружним адміністративним судом міста Києва відкрито провадження в адміністративних справах № 18/2 та 18/3.

Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.04.2009 року закрито провадження у справах № 18/2, № 18/3.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.07.2009 року, ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.04.2009 року про закриття провадження в адміністративній справі № 18/2 скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для подальшого розгляду.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 28.07.2009 року, ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.04.2009 року про закриття провадження в адміністративній справі № 18/3 скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для подальшого розгляду.

Згідно резолюції Голови Окружного адміністративного суду міста Києва адміністративні справи № 18/3 та № 18/2 передано на розгляд судді Вовку П.В.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.10.2009 року адміністративні справи № 18/2 (2а-11286/09/2670) та 18/3 (2а-11287/09/2670) об'єднано для спільного розгляду в адміністративну справу № 18/2 (2а-11286).

Позивачами подано заяву про розширення позовних вимог, але дана заява не була прийнята судом оскільки, відповідно до ст. 51 КАС України позивачі мають право змінити підставу або предмет позову, а у вищезазначеній заяві про розширення позовних вимог, позивачі змінили і підставу позову і предмет. Крім того, заявлені позивачами вимоги тягнуть за собою зміну підсудності даної справи.

Таким чином, справу розглянуто в межах позовних вимог, заявлених у первісних позовних заявах.

16.12.2009 року в судовому засіданні позивачі позов підтримали та просять суд позов задовольнити.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачі вважають, спірне рішення про відкликання та дострокове припинення їх повноважень, як депутатів Дніпровської районної у місті Києві ради, протиправним та таким, що суперечить с ст. 58 Конституції України та ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»оскільки Рішенням Конституційного Суду України від 27.05.2008 р. N 11-рп/2008 положення частини четвертої статті 5 у частині надання права достроково припиняти повноваження депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутата місцевої ради за рішенням вищого керівного органу політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за виборчим списком політичної партії (виборчого блоку політичних партій) якої він був обраний депутатом, з "інших підстав, встановлених вищим керівним органом політичної партії (виборчого блоку політичних партій)", визнано такими, що не відповідають Конституції України, а заяв про вихід із фракції позивачі не подавали.

Відповідачі в судове засідання не прибули, судові виклики направлені на адреси відповідачів повернулися до суду з відмітками поштових відділень про незнаходження адресатів за вказаними адресами. З метою належного повідомлення відповідачів про відкриття провадження в адміністративних справах за вищезазначеними позовами та повідомлення про дату, час та місце проведення судового засідання з ініціативи суду в газеті «Експрес об'ява» № 210 (3991) від 30.10.2009 року надруковано відповідне оголошення (примірник газети додано до матеріалів справи).

Враховуючи, що відповідачі, по відношенню до позивачів є суб'єктами владних повноважень, які без поважних причин не прибули до суду, суд прийшов до висновку про можливість вирішення справи без участі відповідачів, за наявним в ній доказами.

Представники третіх осіб до суду не прибули, про причини неприбуття суд не повідомили.

Дослідивши матеріали справи, суд -

ВСТАНОВИВ:

26 березня 2006 року відповідно до Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»позивачів було обрано депутатами Дніпровської районної у місті Києві ради за виборчим списком виборчого блоку політичних партій «Блок Леоніда Черновецького»на виборах у Дніпровську районну у місті Києві раду.

Відповідно до частини 2 статті 27 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 № 93-IV, депутатські фракції місцевих рад формуються на партійній основі депутатами місцевих рад (крім депутатів сільських, селищних рад), обраними за виборчим списком відповідної місцевої організації політичної партії (виборчого блоку політичних партій).

Як вбачається з протоколу № 1 від 04.05.2006 року зборів депутатської фракції політичної партії «Блок Леоніда Черновецького»Дніпровської районної у місті Києві ради, позивачі у складі 25 депутатів Дніпровської районної у місті Києві ради прийняли участь у зборах фракції політичної партії «Блок Леоніда Черновецького»Дніпровської районної у місті Києві ради, на яких крім іншого, одностайно вирішили створити депутатську фракцію політичної партії «Блок Леоніда Черновецького»Дніпровської районної у місті Києві ради, обрали голову фракції- Артеменко С.В.

Згідно з частиною 4 статті 27 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»після відповідного оформлення матеріалів про утворення депутатської фракції головуючий на пленарному засіданні відповідної місцевої ради інформує депутатів місцевої ради про реєстрацію такої депутатської фракції, її кількісний склад.

10.05.2009 року Дніпровською районною у місті Києві радою під вх. № 511-Р, зареєстровано повідомлення про створення депутатської фракції політичної партії «Блок Леоніда Черновецького»у складі 25 осіб.

Як вбачається з листа голови фракції політичної партії «Блок Леоніда Черновецького»від 14.06.2006 року № 12, фракція орієнтовно пропонувала ОСОБА_2 для участі в комісії з питань торгівлі, ринків, сфери послуг та захисту прав споживачів, а ОСОБА_1. для участі в комісії з питань майна та майнових відносин.

Отже матеріалами справи підтверджується, що з 04.05.2006 року позивачі вступили до фракції політичної партії «Блок Леоніда Черновецького»Дніпровської районної у місті Києві ради V скликання.

05.09.2008 року в газеті «Хрещатик»надруковано рішення Міжпартійної конференції виборчого блоку місцевих організацій політичних партій «Блок Леоніда Черновецького»від 03.09.2008 року про відкликання і дострокового припинення повноважень позивачів як депутатів Дніпровської районної у м. Києві ради на підставі п. 2 ч. 1 та частин 4-6 ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Як вбачається з Листа Голови Дніпровської районної у місті Києві територіальної виборчої комісії від 15.09.2008 року, на підставі рішення Міжпартійної конференції виборчого блоку місцевих організацій політичних партій «Блок Леоніда Черновецького»від 03.09.2008 року про відкликання і дострокового припинення повноважень позивачів як депутатів Дніпровської районної у м. Києві ради та оприлюдненням цих подій у ЗМІ, Дніпровська ТВК, керуючись постановою ЦВК № 15 від 05.03.2007 року «Про роз'яснення щодо застосування окремих положень Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», та згідно ч. 1 ч. 3 ст. 77 та ч. 1 ч. 2 ст. 78 та Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»08.09.2008 року, прийняла рішення у формі постанов № 76 та 77 (копії яких долучено до матеріалів справи) про визнання повноважень та реєстрацію депутатами Дніпровської районної у м. Києві ради V скликання наступних за черговістю кандидатів у депутати, включених до виборчого списку від виборчого блоку політичних партій «Блок Леоніда Черновецького».

Відповідно до части 3 ст. 2 КАСУ у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до п. 2 ч. 1 статті 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" (далі Закон № 93-IV ) повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі відкликання його політичною партією (виборчим блоком політичних партій), за виборчим списком відповідної місцевої організації якої його було обрано депутатом місцевої ради, у разі невходження депутата місцевої ради (крім депутата сільської, селищної ради), обраного за виборчим списком відповідної місцевої організації політичної партії (виборчих блоків політичних партій) у багатомандатному виборчому окрузі, межі якого збігаються з межами відповідної ради, до складу депутатської фракції відповідної місцевої організації політичної партії (виборчого блоку політичних партій) або його виходу зі складу такої депутатської фракції внаслідок подання депутатом особистої заяви про вихід з депутатської фракції, або переходу депутата в іншу депутатську фракцію, або з інших підстав, встановлених вищим керівним органом політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за виборчим списком відповідної місцевої організації якої він був обраний депутатом місцевої ради.

Відповідно до ч. 4 статті 5 Закону № 93-IV у разі невходження депутата місцевої ради (крім депутата сільської, селищної ради), обраного за виборчим списком відповідної місцевої організації політичної партії (виборчих блоків політичних партій) у багатомандатному виборчому окрузі, межі якого збігаються з межами відповідної ради, до складу депутатської фракції відповідної місцевої організації політичної партії (виборчого блоку політичних партій) або його виходу зі складу такої депутатської фракції внаслідок подання депутатом особистої заяви про вихід з депутатської фракції, або переходу депутата в іншу депутатську фракцію, або відкликання депутата з інших підстав, встановлених вищим керівним органом політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за виборчим списком якої він був обраний депутатом місцевої ради, його повноваження припиняють достроково за рішенням вищого керівного органу політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за виборчим списком відповідної місцевої організації якої він був обраний депутатом місцевої ради.

Рішенням Конституційного Суду України від 27.05.2008 р. N 11-рп/2008 положення частини четвертої статті 5 у частині надання права достроково припиняти повноваження депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутата місцевої ради за рішенням вищого керівного органу політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за виборчим списком політичної партії (виборчого блоку політичних партій) якої він був обраний депутатом, з "інших підстав, встановлених вищим керівним органом політичної партії (виборчого блоку політичних партій)", визнано такими, що не відповідають Конституції України.

Отже, вищезазначеними нормами встановлено вичерпний перелік підстав для відкликання депутата місцевої ради та дострокового припинення його повноважень за рішенням відповідної ради, а саме: "вихід", "невходження".

Таким чином, враховуючи, що матеріалами справи підтверджується вступ позивачів до фракції політичних партій «Блок Леоніда Черновецького»Дніпровської у місті Києві районної ради V скликання, єдиною підставою для дострокового припинення повноважень позивачів як депутатів Дніпровської у місті Києві районної ради V скликання є подання депутатом особистої заяви про вихід з депутатської фракції, або переходу депутата в іншу депутатську фракцію.

Позивачі у своїх поясненнях зазначили, що вони не подавали заяв про їх вихід з депутатської фракції політичних партій «Блок Леоніда Черновецького»Дніпровської у місті Києві районної ради V скликання, а також зазначили, що не входили до інших депутатських фракцій.

В матеріалах справи відсутні відомості про подання позивачами особистих заяв про вихід з депутатської фракції політичних партій «Блок Леоніда Черновецького»Дніпровської у місті Києві районної ради V скликання, а також про перехід позивачів до інших депутатських фракцій.

Відповідачі не спростували твердження позивачів про неподання особистих заяв про вихід з депутатської фракції політичних партій «Блок Леоніда Черновецького»Дніпровської у місті Києві районної ради V скликання.

Крім того, як вбачається з відповіді Голови Дніпровської районної у місті Києві ради (лист № 664/1-23р від 01.12.09 року) на запит позивачів щодо підтвердження або спростування факту подачі позивачами особистих заяв про вихід з депутатської фракції політичних партій «Блок Леоніда Черновецького»Дніпровської у місті Києві районної ради V скликання, порядок вступу та виходу депутатів до депутатської фракції визначається рішенням вищого керівного органу політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за виборчим списком відповідної місцевої організації якої його було обрано депутатом. Такий самий порядок визначено Регламентом Дніпровської районної у місті Києві ради V скликання. В апараті Ради реєструються лише зміни, які сталися у складі депутатської фракції на підставі письмового повідомлення голови фракції, або уповноваженої особи.

Отже, Голова Дніпровської районної у місті Києві ради не повідомляє позивачів про наявність в апараті Ради, зареєстрованих письмових повідомлень голови фракції політичних партій «Блок Леоніда Черновецького»Дніпровської у місті Києві районної ради V скликання про зміни в складі фракції щодо позивачів.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінивши наявні у справі докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, про обґрунтованість позовних вимог оскільки, рішення Міжпартійної конференції виборчого блоку «Блок Леоніда Черновецького»від 03.09.2008 року щодо відкликання та дострокового припинення повноважень позивачів, як депутатів Дніпровської у місті Києві районної ради V скликання, прийняті з перевищенням повноважень та у спосіб, що не передбачені Конституцією та законами України; не обґрунтовано, та без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення та без урахування права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст. 2, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Міжпартійної конференції виборчого блоку «Блок Леоніда Черновецького»від 03 вересння 2008 року щодо відкликання та дострокового припинення повноважень ОСОБА_2, ОСОБА_1, як депутатів Дніпровської районної у місті Києві ради, які були обрані депутатами Дніпровської районної у місті Києві ради V скликання за виборчим списком виборчого блоку політичних парті «Блок Леоніда Черновецького».

3. Присудити на користь ОСОБА_2 з Державного бюджету України сплачений судовий збір у сумі 03 грн. 40 коп.

4. Присудити на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України сплачений судовий збір у сумі 03 грн. 40 коп.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя П.В. Вовк