Постанова від 27.01.2010 по справі 2а-16896/09/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

Вн. № 27/228

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

27 січня 2010 року 17:34 № 2а-16896/09/2670

за позовом Закритого акціонерного товариства по виробництву інсулінів "Індар"

до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України

3-і особиФонд державного майна України

Державна акціонерна компанія "Укрмедпром"

провизнання протиправними та скасування актів

Судова колегія у складі:

Головуючий суддя О.В.Головань

судді О.О.Власенкова, В.А.Донець

секретар Р.М.Рисик

Представники:

Від позивача: Гонтаренко К.С. - п/к (дов. від 28.10.09 р.), Гуріна В.В. - п/к (дов. від 21.12.09р.)

Від відповідача: Герасименко Н.Г. - нач.від. (дов. від 13.11.09 р. №100/18859), Мартиненко І.І. - нач.від. (дов. від 13.11.09 р. №100/18860)

Від 3-ї особи-1: Уланов І.В. - голов.спец. (дов. від 11.01.10 р. №1)

Від 3-ї особи-2: Ткачик Т.А. - п/к (дов. від 01.09.09 р.)

В судовому засіданні присутній представник прокуратури м. Києва Розум С.М. (посв. №250)

Обставини справи:

Позовні вимоги заявлені про визнання незаконними та скасування акту №82-КП про правопорушення на ринку цінних паперів від 30.09.09 р. та постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів №12/01/15944 від 30.09.09р., постанови №776-КП від 21.10.09 р. про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, що були складені за результатами перевірки діяльності ЗАТ "Індар" на ринку цінних паперів, що проводилася у період з 03.08.09 р. по 30.09.09 р.

Ухвалою суду від 27.01.10 р. закрито провадження в частині позовних вимог про визнання незаконними та скасування акту №82-КП про правопорушення на ринку цінних паперів від 30.09.09 р. та постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів №12/01/15944 від 30.09.09р. на підставі п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України.

В судовому засіданні 27.01.10 р. оголошено резолютивну частину постанови про задоволення позовних вимог.

Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін та 3-х осіб, суд, -

ВСТАНОВИВ:

З 03.08.09 р. по 30.09.09 р. Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку проведено планову перевірку Закритого акціонерного товариства по виробництву інсулінів "Індар", за результатами якої складено акт проведення планової перевірки.

На підставі вказаного акту перевірки уповноваженою особою Комісії складено акт №82-КП від 30.09.09 р. про правопорушення на ринку цінних паперів, згідно якого встановлено, що на запит про надання інформації від 20.08.09 р., складений робочою групою Комісії під час проведення планової перевірки ЗАТ "Індар", товариством не надано протоколи спостережної ради та ревізійної комісії ЗАТ "Індар" за період з 2007 р. по 2009 р., документи, що підтверджують участь ЗАТ "Індар" у створенні інших суб'єктів господарювання за період з 2006р. по 2009 р., що є порушенням вимог п. 10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", п. 4.2 Правил проведення перевірок діяльності емітентів та саморегулівних організацій на ринку цінних паперів, затверджених рішенням ДКЦПФР від 08.07.03 р. №302. За результатами опрацювання наявної в Комісії інформації документами ЗАТ "Індар", що підтверджують участь ЗАТ "Індар" у створенні інших суб'єктів господарювання за період з 2006 р. по 2009 р. є акт прийому-передачі майна, що вноситься в статутний капітал від 19.11.08 р., та статут ТОВ "Трудовий колектив Індар", затверджений загальними зборами учасників від 19.11.08 р. (протокол №1), зареєстрований Оболонською районною у м. Києві державною адміністрацією 09.12.08 р.

30.09.09 р. уповноваженою особою Комісії винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів за вказаним фактом виявленого порушення.

Постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 07.10.09 р. розгляд справи призначено на 21.10.09 р.

Постановою №776-КП від 21.10.09 р. за наслідками розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів до ЗАТ "Індар" застосовано санкцію у вигляді попередження.

Позивач - Закрите акціонерне товариство по виробництву інсулінів "Індар" - вважає вказану постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів незаконною та просить її скасувати з таких підстав.

Позивач стверджує, що ним виконано вимоги запиту про надання інформації від 20.08.09р. та надано всі наявні документи. Також позивач зазначає, що жодних рішень спостережної ради чи ревізійної комісії з приводу участі ЗАТ "Індар" у створенні інших суб'єктів господарювання за період з 2006 р. по 2009 р. не приймалося, тому ці документи не могли бути надані.

Крім того, в судовому засіданні представник позивача зазначив, що до повноважень Комісії не відноситься перевірка статутів господарських товариств на предмет дотримання вимог законодавства, тому оскаржувана постанова винесена з перевищенням компетенції суб'єкта владних повноважень.

Представник позивача покликається також на те, що ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів, і вона не містить такого правопорушення як невідповідність статуту акціонерного товариства законодавству, а також не передбачає застосування такої санкції як попередження.

Відповідач - Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" основним завданням Комісії є захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

В даному випадку Комісією встановлено факт ненадання інформації на запит Комісії (не надано робочій групі під час проведення перевірки повну та достовірну інформацію щодо діяльності емітента на ринку цінних паперів, що є порушенням вимог п. 4.2 Правил проведення перевірок діяльності емітентів та саморегулівних організацій на ринку цінних паперів, затверджених рішенням ДКЦПФР від 08.07.03 р. №302), що стало підставою для застосування до товариства санкції у вигляді попередження.

Такий захід як попередження застосований Комісією на підставі п. 14 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", якою передбачено право Комісії накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Такий вид санкцій як попередження передбачений п. 5 ст. 8 Закону.

Також відповідач зазначає, що застосування санкції у вигляді попередження обгрунтоване не посиланням на ст. 11 Закону, а саме п. 5 ст. 8 Закону, оскільки до позивача не застосовано фінансових санкцій.

3-і особи, а також представник прокуратури м. Києва проти задоволення позовних вимог заперечили, підтримавши позицію відповідача по справі.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.

В даному випадку, на думку суду, оскаржувана постанова №777-КП від 21.10.09 р. винесена Комісією як суб'єктом владних повноважень з перевищенням наданих повноважень, необгрунтовано.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Компетенція Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку визначена спеціальним законодавчим актом - Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".

Відповідно до п. 4 ст. 7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" одним з завдань Комісії є захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів.

Відповідно до п. 5 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" у разі порушення законодавства про цінні папери, нормативних актів Комісії Комісія має право виносити попередження.

Згідно п. 4.2 Правил проведення перевірок діяльності емітентів та саморегулівних організацій на ринку цінних паперів, затверджених рішенням ДКЦПФР від 08.07.03 р. №302, посадові особи емітента зобов'язані своєчасно надавати робочій групі повну та достовірну інформацію щодо діяльності емітента на ринку цінних паперів.

Тобто, встановлювати факт правопорушення та накладати за нього санкції Комісія має право виключно щодо правопорушень на ринку цінних паперів, тоді як встановлювати порушення, що не мають безпосереднього відношення до ринку цінних паперів, Комісія не має.

Законодавство не містить визначення поняття "правопорушення на ринку цінних паперів", проте це не надає права Комісії як суб'єкту владних повноважень поширювати це поняття на всі правовідносини, що виникають у діяльності акціонерних товариств, та здійснювати контроль за всіма сферами їх діяльності.

В даному випадку Комісією в якості порушення на ринку цінних паперів зазначено ненадання інформації на запит Комісії (робочої групи), що не стосується безпосередньо діяльності емітента на ринку цінних паперів, а стосується господарської діяльності ЗАТ "Індар", зокрема, прийняття участі у заснуванні юридичних осіб.

Тобто, право на отримання інформації використане Комісією поза межами встановленої законодавством компетенції.

В той же час, обгрунтованими можуть вважатися вимоги суб'єкта владних повноважень, що здійснюються ним виключно на виконання покладених на нього повноважень.

За таких обставин суд не може погодитися з законністю підстав направлення запиту щодо отримання інформації про участь ЗАТ "Індар" у створенні господарських товариств.

Крім того, як встановлено у судовому засіданні, такі документи як рішення спостережної ради та ревізійної комісії ЗАТ "Індар" про участь товариства у створенні інших суб'єктів господарювання за період з 2006 р. по 2009 р. не приймалося, тому не могли бути надані взагалі, тобто, Комісією в цій частині направлено запит про надання документів, щодо яких було невідомо, чи існують вони.

Щодо акту прийому-передачі майна, що вноситься в статутний капітал від 19.11.08 р., та статуту ТОВ "Трудовий колектив Індар", затвердженого загальними зборами учасників від 19.11.08 р. (протокол №1), зареєстрованого Оболонською районною у м. Києві державною адміністрацією 09.12.08 р., то вказані документи в оригіналах знаходяться в реєстраційній справі ТОВ "Трудовий колектив Індар" в органі державної реєстрації, і офіційна інформація щодо створення цього підприємства могла бути отримана саме у державного реєстратора як Комісією, так і будь-яким іншим суб'єктом владних повноважень, що в межах своєї компетенції витребовує необхідну інформацію.

Окремо суд відзначає, що в даному випадку таке правопорушення як неподання, подання не в повному обсязі інформації до Комісії чітко передбачене як вид правопорушення на ринку цінних паперів згідно п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", і за нього передбачений такий вид фінансової санкції як штраф.

В той же час положення п. 5 ст. 8 Закону, що передбачає можливість застосування такого заходу як попередження, переліку правопорушень, за які можна застосовувати такий захід, не містить, як не містять його і інші акти законодавства.

За таких обставин будь-яких законодавчих підстав для застосування такого заходу впливу у Комісії немає, оскільки підстави його застосування не визначені.

Поширення застосування цього заходу впливу на необмежене коло випадків на розсуд Комісії суд вважає необгрунтованим та таким, що виходить за межі компетенції суб'єкта владних повноважень.

Тобто, навіть за умов наявності підстав для притягнення позивача до відповідальності за правопорушення на ринку цінних паперів, підстав застосовувати до нього такий вид відповідальності як попередження. не було.

За таких обставин суд вважає, що Комісією в порядку ч. 2 ст. 71 КАС України не доведено правомірність прийнятого рішення, що є підставою для задоволення позовних вимог.

На підставі вищевикладеного, ст. 160-163, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Закритого акціонерного товариства по виробництву інсулінів "Індар" задовольнити.

2. Визнати незаконною та скасувати постанову №776-КП від 21.10.09 р. про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, що була складена за результатами перевірки діяльності Закритого акціонерного товариства по виробництву інсулінів "Індар" на ринку цінних паперів, що проводилася у період з 03.08.09 р. по 30.09.09 р.

3. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.

Головуючий Суддя О.В. Головань

Судді О.О. Власенкова В.А. Донець

Повний текст постанови

складений і підписаний 01.02.10 р.