Постанова від 22.12.2009 по справі 4/529-4/530-4/532

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

Вн. № < Внутрішній Номер справи >

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

22 грудня 2009 року 12:19 № 4/529-4/530-4/532

За позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2.

до Ради блоку політичних партій «Блок Юлії Тимошенко»

Треті особи Дніпровська районна у місті Києві територіальна виборча комісія, Дніпровська районна у місті Києві рада.

про визнання нечинним та скасування рішення від 30.06.2008 року Ради блоку виборчого блоку політичних партій «Блок Юлії Тимошенко»щодо дострокового припинення депутатських повноважень

Суддя Вовк П.В.

Секретар судового засідання Голод В.С.

Представники:

Від позивача 1

Від позивача 2

Від відповідачаОСОБА_1

ОСОБА_2

Білалов С.В.

Від третьої особи 1

Від третьої особи 2не прибув

не прибув

На підставі ч. 3 ст. 160 КАСУ в судовому засіданні 22.12.09 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. В повному обсязі постанова виготовлена 28.12.2009 року

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивачі звернулися до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом про та скасування рішення Ради блоку виборчого блоку політичних партій «Блок Юлії Тимошенко»від 30.06.2008 року про відкликання та дострокове припинення повноважень ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_6, як депутатів Дніпровської районної у м. Києві ради.

20.08.2008 року Окружним адміністративним судом міста Києва відкрито провадження в адміністративних справах № 4/529, № 4/530, № 4/532.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.09.2008 року адміністративні справи № 4/529, № 4/530, № 4/532 об'єднано для спільного розгляду в одне провадження під номером № 4/529-4/530-4/532.

23.09.2009 року позивачами подано заяву про зміну позовних вимог, але дана заява не була прийнята судом оскільки, відповідно до ст. 51 КАС України позивачі мають право змінити підставу або предмет позову, а у вищезазначеній заяві про розширення позовних вимог, позивачі змінили і підставу позову і предмет. Крім того, заявлені позивачами вимоги тягнуть за собою зміну підсудності даної справи.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.10.2009 року провадження у справі № 4/529-4/530-4/532 в частині вимог ОСОБА_6 закрито у зв'язку з його відмовою від позову.

26.10.2009 року позивачами подано заяву про зміну позивних вимог, а саме позивачі просили визнати не чинним з моменту їх прийняття рішення Ради блоку виборчого блоку політичних партій «Блок Юлії Тимошенко»від 30.06.2008 року про відкликання та дострокове припинення повноважень ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_6, як депутатів Дніпровської районної у м. Києві ради, яке прийнято судом.

Таким чином, справу розглянуто з урахуванням заяви позивачів від 26.10.2009 року про зміну позовних вимог.

22.12.2009 року у судовому засіданні позивачі позовні вимоги підтримали та просять суд позов задовольнити.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачі вважають, рішення Ради Блоку виборчого блоку політичних партій «Блок Юлії Тимошенко», затвердженого рішенням Міжпартійного з'їзду виборчого блоку політичних партій «Блок Юлії Тимошенко»від 30.06.2008 року про відкликання та дострокове припинення їх повноважень, як депутатів Дніпровської районної у місті Києві ради у зв'язку з невходженням позивачів до складу депутатської фракції «Блок Юлії Тимошенко»у Дніпровській районній у місті Києві раді, неправомірним у зв'язку з тим, що воно суперечить ст.58 Конституції України, та ст. 30 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»оскільки, позивачі після обрання їх депутатами Дніпровської районної у місті Києві ради 10.05.2006 року підписали колективне рішення про створення та входження до депутатської фракції «Блок Юлії Тимошенко»у Дніпровській районній у місті Києві раді, у зв'язку з чим головою фракції до Голови Дніпровської районної у місті Києві ради подано заяву про реєстрацію фракції.

Представник відповідача проти позову заперечує та просить суд відмовити у задоволенні позову з підстав.

В усних запереченнях представник відповідача зазначив, що підставою відкликання та дострокового припинення повноважень позивачів як депутатів місцевої ради є факт їх невходження до складу депутатської фракції «Блок Юлії Тимошенко»у Дніпровській районній у місті Києві раді, після набрання законної сили Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо статусу депутатів Верховної ради АР Крим та місцевих рад»від 12 січня 2007 року № 602- V.

Треті особи, які належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання до суду не прибули про причини не неприбуття суд не повідомили.

Дослідивши матеріали справи, суд -

ВСТАНОВИВ:

26.11.2005 року на підставі рішення з'їздів, відповідно до частини другої, третьої, четвертої ст. 56 Закону України «Про вибори народних депутатів України»політичні партії «Всеукраїнське об'єднання Батьківщина»та Українська Соціал-демократична партія в особі їх представників уклали угоду про утворення блоку політичних партій на виборах народних депутатів 26.03.2006 року з назвою «Блок Юлії Тимошенко».

26 березня 2006 року відповідно до Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» позивачів було обрано депутатами Дніпровської районної у місті Києві ради за виборчим списком виборчого блоку політичних партій «Блок Юлії Тимошенко»на виборах у Дніпровську районну у місті Києві раду.

Відповідно до пункту 1 статті 27 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»від 11.07.2002 № 93-IV, депутатські фракції місцевих рад формуються на партійній основі депутатами місцевих рад (крім депутатів сільських, селищних рад), обраними за виборчим списком відповідної місцевої організації політичної партії (виборчого блоку політичних партій).

10.05.2006 року позивачі у складі 22 депутатів Дніпровської районної у місті Києві ради підписали рішення про створення та входження до депутатської фракції «Блок Юлії Тимошенко»Дніпровської районної у місті Києві ради V скликання.

Відповідно до даного рішення, депутати встановили порядок входу до фракції, а саме вступ до фракції відбувається за попередньою заявою депутатів за умови, що їхня заява про бажання вступити до фракції буде задоволена більшістю членів фракції на її засіданні. Рішення про депутатів що увійшли у фракцію доводиться до відома депутатів місцевої ради головуючим на пленарному засіданні ради.

Згідно з пунктом 4 статті 27 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»від, після відповідного оформлення матеріалів про утворення депутатської фракції головуючий на пленарному засіданні відповідної місцевої ради інформує депутатів місцевої ради про реєстрацію такої депутатської фракції, її кількісний склад.

Отже матеріалами справи підтверджується, що з 10.05.2006 року позивачі вступили до фракції «Блок Юлії Тимошенко»Дніпровської районної у місті Києві ради V скликання.

25.09.2006 року листом № 23, Голова фракції «Блок Юлії Тимошенко»Дніпровської районної у місті Києві ради -М. Дацюк повідомив Голову Дніпровської районної у місті Києві ради про зміни у складі фракції зокрема, про виключення ОСОБА_2 з складу фракції «Блок Юлії Тимошенко»Дніпровської районної у місті Києві ради.

Згідно довідки Дніпровської районної у місті Києві ради № 742/1-21 р від 10.09.2008 року та заяви № 10 Голови фракції «Блок Юлії Тимошенко»Дніпровської районної у місті Києві ради М. Дацюка, відповідно до рішення засідання депутатської фракції «Блок Юлії Тимошенко»Дніпровської районної в місті Києві ради від 11.05.2006 року крім іншого, депутата ОСОБА_1 виключено з фракції.

Як вбачається зі списків реєстрації депутатських фракцій Дніпровської районної у місті Києві ради V скликання, присутніх на пленарному засіданні V сесії ради 28.12.2006: ОСОБА_2 реєструвався, як депутат Дніпровської районної у місті Києві ради V скликання, який входить до фракції «Партія регіонів»Дніпровської районної у місті Києві ради, а ОСОБА_1, як депутат Дніпровської районної у місті Києві ради V скликання, який входить до фракції «Народний союз Наша Україна-Пора»Дніпровської районної у місті Києві ради.

8 лютого 2007 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо статусу депутатів Верховної ради АР Крим та місцевих рад»від 12 січня 2007 року № 602- V, який встановив додаткові підстави дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради за рішенням вищого керівного органу політичної партії (виборчого блоку політичних партій)

Пунктом 1 розділу II «Прикінцеві положення»Закону України»від 12 січня 2007 року № 602- V встановлено, що його дія поширюється на депутатів місцевих рад (крім депутатів сільських, селищних рад), обраних 26 березня 2006 року відповідно до Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»від 6 квітня 2004 року № 1667-IV.

Рішенням Конституційного Суду України від 27 травня 2008 року № 11-рп/2008 у справі за конституційними поданнями 56 та 48 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень законів України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо статусу депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим та місцевих рад»зазначено, що дія Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо статусу депутатів Верховної ради України АР Крим тат місцевих рад» від 12 січня 2007 року № 602- V поширюється на депутатів місцевих рад обраних 26 березня 2006 року щодо тих правовідносин, які виникли після набрання чинності цим Законом.

Рішеннями Ради виборчого блоку політичних партій «Блок Юлії Тимошенко»№ 42-04-0658 та № 42-04-0645 від 30 червня 2008 року, затверджені рішенням міжпартійного з'їзду виборчого блоку політичних партій «Блок Юлії Тимошенко»від 30 червня 2008 року, на підставі п.2 ч. 1 ст. 5 ч. 4-6 ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»повноваження позивачів як депутатів місцевої ради було достроково припинено у зв'язку з їх невходженням до складу депутатської фракції «Блоку Юлії Тимошенко»у Дніпровській районній у місті Києві ради.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»від 11.07.2002 № 93-IV (із змінами, внесеними згідно із Законом № 602- V) повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково у разі відкликання його політичною партією (виборчим блоком політичних партій), за виборчим списком відповідної місцевої організації якої його було обрано депутатом місцевої ради, у разі невходження депутата місцевої ради (крім депутата сільської, селищної ради), обраного за виборчим списком відповідної місцевої організації політичної партії (виборчих блоків політичних партій) у багатомандатному виборчому окрузі, межі якого збігаються з межами відповідної ради, до складу депутатської фракції відповідної місцевої організації політичної партії (виборчого блоку політичних партій) або його виходу зі складу такої депутатської фракції внаслідок подання депутатом особистої заяви про вихід з депутатської фракції, або переходу депутата в іншу депутатську фракцію, або з інших підстав, встановлених вищим керівним органом політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за виборчим списком відповідної місцевої організації якої він був обраний депутатом місцевої ради.

Відповідно до ч. 4 ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі невходження депутата місцевої ради (крім депутата сільської, селищної ради), обраного за виборчим списком відповідної місцевої організації політичної партії (виборчих блоків політичних партій) у багатомандатному виборчому окрузі, межі якого збігаються з межами відповідної ради, до складу депутатської фракції відповідної місцевої організації політичної партії (виборчого блоку політичних партій) або його виходу зі складу такої депутатської фракції внаслідок подання депутатом особистої заяви про вихід з депутатської фракції, або переходу депутата в іншу депутатську фракцію, або відкликання депутата з інших підстав, встановлених вищим керівним органом політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за виборчим списком якої він був обраний депутатом місцевої ради, його повноваження припиняють достроково за рішенням вищого керівного органу політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за виборчим списком відповідної місцевої організації якої він був обраний депутатом місцевої ради.

Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»вищий керівний орган політичної партії (виборчого блоку політичних партій) приймає рішення про відкликання та дострокове припинення повноважень депутата місцевої ради (крім депутата сільської, селищної ради), якщо такий депутат не подав заяву до місцевої ради про входження його до складу депутатської фракції відповідної місцевої організації політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за виборчими списками відповідної місцевої організації якої його було обрано депутатом місцевої ради, або вийшов зі складу депутатської фракції (подав особисту заяву про вихід зі складу депутатської фракції або перейшов в іншу депутатську фракцію. Повноваження депутата місцевої ради (крім депутата сільської, селищної ради) вважаються припиненими достроково з моменту прийняття відповідного рішення вищим керівним органом політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за виборчими списками відповідної місцевої організації якої його було обрано депутатом місцевої ради.

Як вбачається з списків реєстрації депутатських фракцій Дніпровської районної у місті Києві ради V скликання, присутніх на пленарному засіданні V сесії ради 16.11.2007 року та 27.06.2008 року (копії яких додано до матеріалів справи): ОСОБА_2 (16.11.07) реєструвався, як депутат Дніпровської районної у місті Києві ради V скликання, який входить до фракції «Партія регіонів»Дніпровської районної у місті Києві ради та (27.06.08), як позафракційний депутат Дніпровської районної у місті Києві ради, а ОСОБА_1, як депутат Дніпровської районної у місті Києві ради V скликання, який входить до фракції «Народний союз Наша Україна-Пора»Дніпровської районної у місті Києві ради.

Як вбачається з відповіді Дніпровської районної у місті Києві ради (лист від 17.12.2009 року № 739/1-22р) на запит Голови депутатської фракції «Блок Юлії Тимошенко»Дніпровської районної у місті Києві ради, станом на 08.02.07 депутат ОСОБА_2 реєструвався за списками депутатів фракції «Партія Регіонів», депутат ОСОБА_1 за списками депутатів «Народний союз Наша Україна-Пора», а станом на 30.03.2008 року, депутат ОСОБА_1 залишився у фракції «Народний союз Наша Україна-Пора», а депутат ОСОБА_2 реєструвався, як позафракційний.

Крім того, в листі Дніпровської районної у місті Києві ради від 17.12.2009 року № 739/1-22р вказано, що в апарат Дніпровської районної в місті Києві ради V скликання не надходили заяви позивачів про їх входження до фракції «Блок Юлії Тимошенко»Дніпровської районної у місті Києві ради.

Отже, матеріалами справи підтверджується, що станом на час набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо статусу депутатів Верховної ради АР Крим та місцевих рад»від 12 січня 2007 року № 602- V»( 08.02.2007 року) та станом на час прийняття рішення Ради виборчого блоку політичних партій «Блок Юлії Тимошенко»№ 42-04-0658 та № 42-04-0645 від 30 червня 2008 року про дострокове припинення повноваження позивачів як депутатів місцевої ради, позивачі не входили до складу фракції «Блок Юлії Тимошенко»Дніпровської районної у місті Києві ради оскільки, ОСОБА_2, як депутат Дніпровської районної у місті Києві ради V скликання з 28.12.2006 року, увійшов до фракції «Партія регіонів»Дніпровської районної у місті Києві ради, а станом на 30.06.2008 року реєструвався як позафракційний, а ОСОБА_1, з 28.12.2006 як депутат Дніпровської районної у місті Києві ради V скликання, увійшов до фракції «Народний союз Наша Україна-Пора»Дніпровської районної у місті Києві ради та станом на 30.06.08 залишався у даній фракції.

Відповідно до ч. 6 ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»вищий керівний орган політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за рішенням якого у порядку, визначеному цим Законом, достроково припинено повноваження депутата місцевої ради (крім депутата сільської, селищної ради), обраного за виборчим списком відповідної місцевої організації політичної партії (виборчого блоку політичних партій), зобов'язаний негайно оприлюднити зазначене рішення шляхом його публікації в друкованих засобах масової інформації та повідомити територіальну виборчу комісію про дострокове припинення повноважень депутата місцевої ради та направити їй рішення вищого керівного органу політичної партії (виборчого блоку політичних партій) про дострокове припинення повноважень депутата місцевої ради.

01.07.2008 року рішення Ради виборчого блоку політичних партій «Блок Юлії Тимошенко» № 42-04-0658 та № 42-04-0645 від 30 червня 2008 року про дострокове припинення повноваження позивачів як депутатів місцевої ради було надруковано у спецвипуску № 6 в газеті Київський майдан (копію якої додано до матеріалів справи).

Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що підставою прийняття рішень Ради виборчого блоку політичних партій «Блок Юлії Тимошенко»№ 42-04-0658 та № 42-04-0645 від 30 червня 2008 року, став факт невходження позивачів до складу депутатської фракції «Блоку Юлії Тимошенко»у Дніпровській районній у місті Києві ради, вже після набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо статусу депутатів Верховної ради АР Крим тат місцевих рад»від 12 січня 2007 року № 602- V, а саме в період з 8 лютого 2007 року по 30 червня 2008 року, а тому у даному випадку відповідач мав право реалізувати надані йому Законом повноваження щодо дострокового припинення повноважень депутата, якого обрано за виборчим списком відповідної місцевої організації політичної партії (виборчих блоків політичних партій), у разі невходження депутата місцевої ради (крім депутата сільської, селищної ради) до фракції «Блок Юлії Тимошенко»за виборчим списком якої він був обраний депутатом місцевої ради.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що

відповідачем доведено правомірність прийнятих ним рішень № 42-04-0658 та № 42-04-0645 від 30 червня 2008 року про дострокове припинення повноваження ОСОБА_2 та ОСОБА_1 як депутатів Дніпровської районної у місті Києві ради у зв'язку з невходженням іх, після набрання законної сили Законом України Про внесення змін до деяких законів України щодо статусу депутатів Верховної ради АР Крим та місцевих рад»від 12 січня 2007 року № 602- V, до фракції «Блок Юлії Тимошенко» Дніпровської районної у місті Києві ради за виборчим списком якої вони були обрані до Дніпровської районної у місті Києві ради, тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя П.В. Вовк