Постанова від 26.02.2010 по справі 2А-63-2010

Справа № 2-А-63/2010

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2010 року смт. Красногвардійське

Красногвардійський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого - судді Проскурні С.М.

при секретарі - Грабовенко К.А.,

за участю представників відповідача - Букініч О.Є., Поклонського І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Красногвардійське адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі АР Крим про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії, стягнення матеріальної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 17 вересня 2009 року звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі АР Крим (далі - УПФУ) про визнання протиправною відмови в перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії з 01 серпня 2009 року згідно з положеннями статей 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі - Закон від 28.02.1991р. № 796-ХII), та відшкодування матеріальної шкоди.

Вимоги мотивовані тим, що відповідно до Закону № 796-ХII позивач має право на державну та додаткову (за шкоду, заподіяну здоров'ю) пенсію, розмір яких встановлено діючим законодавством. Звернувшись у липні 2009 року до відповідача з проханням перерахувати розмір пенсії, отримав відмову. Вважав дії УПФУ протиправними.

В судовому засіданні ОСОБА_3 підтримав позов та доводи, наведені в позовній заяві. В обгрунтування своїх позовних вимог зазначив, що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, є інвалідом 3 групи з втратою працездатності 50 %. Відповідно до ст.50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” йому повинна виплачуватися щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, а розмір державної пенсії не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком. УПФУ виплачує йому пенсію в розмірі, з урахуванням інших виплат як інваліду війни, станом на липень 2009р. - 1048,30 грн. У липні 2009 року звернувся до УПФУ з проханням перерахувати пенсію відповідно до норм ч.4 ст.50, ст.54 Закону № 796-ХII. У перерахунку розміру пенсії було відмовлено з посиланням на розрахунок пенсії відповідно до Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” та Постанов КМУ № 530 від 28.05.08 та № 654 від 16.07.08. Вважав, що відповідачем протиправно було відмовлено у перерахунку розміру пенсії. Просив позов задовольнити.

В судовому засіданні представники Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі АР Крим Букініч О.Є. та Поклонський І.О., які діяли на підставі виданих їм довіреностей, позов не визнали. Свої заперечення обґрунтували тим, що розмір пенсії особам, віднесеним до 1 категорії відповідно до ст.49 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” встановлено статтями 50, 54 зазначеного Закону і складається з державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю. З урахуванням Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, Постанови КМУ „Про підвищення розмірів пенсій деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 27.12.05 за № 1293, Постанови КМУ „Про підвищення пенсійного забезпечення громадян” від 16.07.08 за № 654 розмір пенсії для інвалідів 3 групи ЧАЕС з 01.07.08 складає 760 грн. Позивачу виплачується пенсія відповідно до діючого законодавства, розмір якої з 01.10.2010 складає 1241,50 грн., в тому числі, державна пенсія - 760,00 грн., додаткова пенсія інвалідам 3 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи - 85,95 грн., підвищення інвалідам армії, прирівняним до інвалідів війни відповідно до Постанови КМУ № 198 від 11.03.09 - 28,40 грн., доплата відповідно до Постанови КМУ від 23.12.09 - 89,50 грн., державна адресна допомога - 55,75 грн. Просили в позові відмовити.

Вислухавши пояснення осіб, які приймали участь у справі, дослідивши письмові докази, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі ст.71 ч.1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 віднесений до першої категорії як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 С, виданим 10.02.09 (а.с.11), є інвалідом 3 групи, відповідно до довідки МСЕК серії КР 12-05 № 001326 від 21.01.09 (а.с.12).

ОСОБА_3 07.07.09 звертався до УПФУ з заявою про перерахунок пенсії у розмірах, встановлених статтями 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, але отримав відмову з посиланням на відсутність законних підстав та правомірність здійсненого УПФУ розрахунку.

Відповідач вважає, що при нарахуванні та виплаті позивачу пенсії з 01.09.08 застосовується розмір пенсії, встановлений статтями 50, 54 вищезазначеного Закону в редакції від 28.12.07, до яких внесені зміни Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.07 за № 107-VІ.

На виконання зазначеної норми Постановою КМУ від 03.01.02 № 1 „Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок державного бюджету”, визначено порядок розрахунку пенсій та встановлено мінімальний розмір пенсії за віком - 19,91 грн.

Відповідно до положень ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.50 Конституції України кожен має право на безпечне життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Розділ 8 вищезазначеного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4.

Відповідно до ст.49 цього розділу пенсія особам, віднесеним до вказаних категорій, визначається у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно зі ст.50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема, інвалідам 3 групи - 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст.53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Нормами статті 54 цього Закону визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника. Зазначені норми розповсюджуються на позивача як віднесеного до категорії 1. В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим по 3 групі - 6 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до пп.12, 15, 17 п.28 розділу 2 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” з 01 січня 2008 року внесені зміни, зокрема, до статей 50, 54, 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Разом з тим, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 пп.12, 15, 17 п.28 розділу II „Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Суд вважає безпідставним посилання відповідача на необхідність застосування у спірних відносинах Постанови КМУ від 28.05.08 № 530 „Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” та Постанови КМУ від 16.07.08 № 654 „Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян”, оскільки, виходячи із приписів п.1 та п.6 ст.92 Конституції України, ст.71 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, дія положень наведеного Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону. Абзацом другим преамбули, частиною 3 статті 4, п.16 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення, і те, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом, закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно з ч.3 ст.67 спеціального Закону у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України „Про прожитковий мінімум” від 15.07.1999 року № 966-14, а також Законом України „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантій” від 05.10.2000р. № 2017-ІІІ, відповідно до ст.1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі, мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що прожитковий мінімуму на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.

Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.07 № 107-VI, який набрав чинності з 01 січня 2008 року, затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 01 січня - 470 грн., з 01 квітня - 481 грн., з 01 липня - 482 грн., з 01 жовтня - 498 грн.

Відповідно до ст.54 Закону України “Про державний бюджет України на 2009 рік” прожитковий мінімум на 2009 рік на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення встановлено в розмірах, що діяли у грудні 2008р.

Згідно зі ст. 1 Закону України „Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати” встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність: з 1 листопада 2009р. - 573 грн., з 1 січня 2010р. - 695 грн.

Таким чином, для позивача, як інваліда 3 групи, особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, нижчий розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему (про що зазначено в рішенні № 8-рп/2005 від 11.10.05 по справі № 1-21/2005), пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалось, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22 Конституції України не допускається.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з того, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, 3, ч.2 ст.6, ст.8, ч.2 ст.19, ст.22, 23, ч.1 ст.24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як статтею 8 Конституції України, так і статтею 8 КАС України.

З урахуванням наведеного УПФУ як орган державного управління, уповноважений законом здійснювати обчислення розмірів пенсій, призначених відповідно до законодавства України, зокрема положень Закону № 796-ХІІ, діяв неправомірно, ухиляючись від здійснення перерахунку розмірів пенсій, призначених позивачеві, на його вимогу.

Оцінюючи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову ОСОБА_3

Згідно з положеннями статей 21, 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дій, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю.

Установивши, що відповідачем порушено норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд повинен визнати такі дії протиправними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок належних до виплати сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.

Позовні вимоги в частині зобов'язання УПФУ у подальшому здійснювати перерахунок державної та додаткової (за шкоду, заподіяну здоров'ю) пенсії з кожною наступною зміною розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та сплачувати пенсію з урахуванням розміру мінімальної пенсії за віком, діючої на час виплати, задоволенню також не підлягають, оскільки відповідно до п.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.

Таким чином, законодавством передбачено захист прав та інтересів особи, які порушені, але не встановлення права на майбутнє.

Відповідно до ст.94 ч.1 КАС України на користь позивача підлягають стягненню здійснені ним документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 1, 3, 6, 8, 19, 22-24 Конституції України, статтями 49, 50, 54, 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, статтями 11, 71, 86, 94, 158, 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі АР Крим щодо здійснення перерахунку з 1 серпня 2009 року розмірів державної та додаткової (за шкоду, заподіяну здоров'ю) пенсій, призначених ОСОБА_3 Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі АР Крим здійснити перерахунок з 1 серпня 2009 року розмірів державної та додаткової (за шкоду, заподіяну здоров'ю) пенсій, призначених ОСОБА_3, згідно з положеннями статей 49, 50, 54 та 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із розрахунку шести прожиткових мінімумів на одну особу, яка втратила працездатність, на місяць, а додаткової (за шкоду, заподіяну здоров'ю) пенсії із розрахунку 50 процентів від прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, на місяць, затверджених Законами України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 № 107-VI та «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008 № 835-VI.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 суму судового збору в розмірі 03,40 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Красногвардійський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк, з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження, і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.

Суддя