ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № < Внутрішній Номер справи >
м. Київ
14.10.2009 р. 11:59 № 2а-3725/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Келеберда В. І. , суддів Винокурова К.С. Кочана В.М. при секретарі судового засідання Горбан А. В. вирішив адміністративну справу
ОСОБА_1 ОСОБА_2
до Кабінету Міністрів України
провизнання незаконною Постанову №211 від 18.03.2009р.
Обставини справи:
ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулись до суду з вимогами про визнання незаконними положення Постанови Кабінету Міністрів України від 18.03.2009р. № 211 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2009 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" в частині щодо встановлення розмірів виплати ветеранам війни разової щорічної допомоги до 5 травня у 2009році.
В обгрунтування заявлених вимог позивачі посилаються на невідповідність оскаржуваної Постанови Кабінету Міністрів України Конституції України, Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та зазначають, що оскаржений акт Кабінету Міністрів України порушує їхні права на виплату разової грошової допомоги у розмірі передбаченому Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.1998р. № 367-XIV.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.06.2009р. адміністративні справи № 2а-3725/09/2670 за позовом ОСОБА_1 та № 2а-3704/09/2670 за позовом ОСОБА_2 об'єднано для спільного розгляду відповідно до положень ст. 116 Кодексу адміністративного судочинства України.
07.08.2009р. до суду надійшла телефонограма від ОСОБА_2 про розгляд справи без її участі, яка міститься в матеріалах справи.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечив. В якості безпідставності заявленого позову Кабінет Міністрів України вказує на ті обставини, що видання оскаржуваної постанови проведено в межах компетенції відповідача та у відповідності актам вищої юридичної сили.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.03.2009р. № 211 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2009 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - Постанова № 211) встановлюються розміри виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та жертвам нацистських переслідувань відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік".
ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, копія якого наявна в матеріалах справи.
ОСОБА_2 є учасником війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2, копія якого наявна в матеріалах справи.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" позивачі користуються правами передбаченими ст. 12 вказаного Закону.
Позивачі вважають, що Постанова № 211 обмежує законні права та інтереси в частині визначення розмірів разової грошової допомоги учасникам бойових дій у розмірі 340 грн. та учасникам війни у розмірі 70 грн.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правовий акт -акт волевиявлення (рішення) уповноваженого суб'єкта права, що регулює суспільні відносини за допомогою встановлення (зміни, скасування, зміни сфери дії) правових норм, а також визначення (зміни припинення) на основі цих норм прав і обов'язків учасників конкретних правовідносин, міри відповідальності конкретних осіб за скоєне ними правопорушення.
Форми, найменування і порядок прийняття актів державними чи іншими органами залежать від місця даного органу в системі відповідних органів та його компетенції і регламентуються Конституцією України, відповідними законами України та положенням (статутом) про такий орган.
Відповідно до ст. 113 Конституції України Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, якій у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
До повноважень Кабінету Міністрів України, визначених ст. 116 Конституції України, зокрема належить: здійснення внутрішньої і зовнішньої політики держави, виконання Конституції і законів України, актів Президента України; вжиття заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина; забезпечення проведення політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування.
Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Акти Кабінету Міністрів України підписує Прем'єр-міністр України (ст. 117 Конституції України).
Відповідно до статті 22 Закону України «Про Кабінет Міністрів України»від 16.05.2008р. № 279-VI до повноважень Кабінету Міністрів України належить, зокрема, забезпечення проведення державної соціальної політики.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.
З урахуванням закріплених законом принципів здійснення державної влади, виконання основних функцій держави та завдань органів виконавчої влади у відповідності до Конституції та законів України, суд вбачає за необхідне зазначити про наступне.
Відповідно до частини другої статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, що і відображено у принципі верховенства права.
З 22.10.1993р. набрав чинності Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Цей Закон визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
В редакції Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 09.07.2007р. частиною 4 та частиною 14 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" було передбачено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, а учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю та бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, та іншим учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Законом України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів" були внесені зміни до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". З урахуванням внесених змін ч. 5 та ч. 14 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" викладені наступного змісту: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України" (ч. 5 ст. 12 Закону) та "Щорічно до 5 травня учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю та бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, та іншим учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України" (ч. 14 ст. 12. Закону).
Враховуючи вищанаведене, суд вважає за необхідне зазначити про наступне.
Постанова Кабінету Міністрів України від 18.03.2009р. № 211 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2009 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" прийнята відповідно до вимог ст. 12 "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Згідно з частиною другою статті 95 Конституції України будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно Законом про державний бюджет України.
Стаття 7 Бюджетного Кодексу України закріплює основні принципи на яких ґрунтується Бюджетна система України, в тому числі принцип збалансованості - повноваження на здійснення витрат бюджету повинні відповідати обсягу надходжень до бюджету на відповідний бюджетний період; принцип обгрунтованості - бюджет формується на реалістичних макропоказниках економічного і соціального розвитку держави та розрахунках надходжень до бюджету і витрат бюджету, що здійснюються відповідно до затверджених методик та правил.
Будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності бюджетних призначень, які встановлюються законом про Державний бюджет України (стаття 23 Бюджетного кодексу України).
Згідно з Додатком № 3 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», який набрав чинності з 01.01.09, розподілено видатки Державного бюджету України серед головних розпорядників коштів.
Відповідно до коду програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету 2501150 до загальнодержавних видатків Міністерства праці та соціальної політики України віднесено щорічну разову грошову допомогу ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань в розмірі 402995,6 тис грн.
Згідно з частиною другою стаття 61 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють відповідні видатки за загальним фондом бюджету тільки в межах бюджетних асигнувань.
Стаття 4 названого Кодексу до нормативно-правових актів, що регулюють бюджетні відносини в Україні відносить Конституцію України, Бюджетний Кодекс України; закон про Державний бюджет України, інші закони, що регулюють бюджетні правовідносини, нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного Кодексу та інших законів України.
Погоджуючись з обгрунтованістю такого показника, суд виходить з того, що Кабінет Міністрів України прийняв зазначену постанову на виконання вимог ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", в межах своїх повноважень, не порушуючи прав чи законних інтересів позивачів.
Тобто, оскаржувана постанова видана Кабінетом Міністрів України з метою реалізації покладених на Уряд повноважень щодо виконання затвердженого Верховною Радою України Державного бюджету України, в частині виплати Міністерством праці та соціальної політики України щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань, в межах бюджетних асигнувань, що затверджені Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік».
За таких обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 161-163, 171 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.
На постанову може бути подана апеляційна скарга в порядку ст. 186 КАС України шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови протягом 10 днів з дня оголошення та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили у порядку встановленому ст. 254 КАС України.
Головуючий суддя В.І. Келеберда
Судді В. М. Кочан
К. С. Винокуров
Дата складання повного тексту постанови - 26.10.2009р.