Рішення від 30.05.2019 по справі 855/145/19

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 855/145/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2019 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача Кузьменка В. В.,

суддів Василенка Я. М., Шурка О. І.,

за участю секретаря Кірієнко Н. Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язати вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Центральної виборчої комісії, яка полягає у не опублікуванні нею у строк, визначений частиною 14 статті 107 ЗУ «Про вибори народних депутатів України», у «Переліку одномандатних виборчих округів для позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року» даних про одномандатні округи, утворені на постійній основі на території АР Крим та міста Севастополя.

- зобов'язати Центральну виборчу комісію опублікувати у друкованому виданні визначеному законодавством «Перелік одномандатних виборчих округів для позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року» з включенням до нього одномандатних виборчих округів №№ 1-10 та №224 і №225 (згідно діючої редакції додатків 1 та 27 до постанови Центральної виборчої комісії від 28.04.2012 року № 82).

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 25 травня 2019 року у офіційному виданні - газеті «Голос України» №97 (7103) відповідачем був опублікований «Перелік одномандатних виборчих округів для позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року» за змістом якого вбачається, в опублікованому переліку одномандатних округів відсутні одномандатні округи 1-10 та 224 і 225 (згідно додатків 1 та 27 до постанови Центральної виборчої комісії від 28 квітня 2012 року № 82), тобто округи, утворені у межах окупованої території АР Крим та міста Севастополя. (При цьому, цей перелік містить одномандатні округи, утворені на постійній основі з центрами, які перебувають на інших окупованих територіях України - Луганської та Донецької областей).

Зазначає, що а ні загальним, а ні спеціальним законодавством з питань організації виборів народних депутатів не встановлено будь-яких обмежень щодо проведення в одномандатних виборчих округах, утворених на території АР Крим та міста Севастополя, інших визначених статтею 15 ЗУ «Про вибори народних депутатів України» видів виборів народних депутатів - чергових, позачергових чи повторних. Більше того, на відміну від норм частини 1 статті 18 ЗУ «Про вибори народних депутатів України», якими визначена кількість одномандатних виборчих округів, норми частини 2 статті 18 цього Закону щодо критеріїв утворення виборчих округів (зокрема і п.п.2 цієї частини) не носять зобов'язального характеру - додержання цих вимог повинно відбуватися «за можливістю», тобто законодавець визнав пріоритетним саме утворення виборчих округів у кількості, необхідній для формування конституційного складу Верховної Ради України.

На думку позивача, Центральна виборча комісія, будучи єдиним державним органом з організації підготовки і проведення виборів народних депутатів України, протиправно, без наявності будь-яких законодавчих обмежень, допустила бездіяльність, яка полягає у не опублікуванні у визначений частиною 14 статті 107 ЗУ «Про вибори народних депутатів України» у «Переліку одномандатних виборчих округів для позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року» даних про одномандатні округи утворені на постійній основі на території АР Крим та міста Севастополя.

Як вказує позивач, така бездіяльність, порушує його особисті виборчі права, як громадянина України зареєстрованого на території АР Крим щодо участі у виборчому процесі, зокрема:

- безпідставно унеможливлює гарантоване частиною 2 статті 3 ЗУ «Про вибори народних депутатів України», як виборцю, право віддати свій голос у виборах за кандидата в депутати в одномандатному окрузі;

- безпідставно обмежує право вибору одномандатного округу для участі у виборах у якості кандидата в депутати шляхом само висування в порядку визначеному статтею 55 ЗУ «Про вибори народних депутатів України», зокрема в одномандатному окрузі, з яким позивач пов'язаний місцем своєї реєстрації.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.05.2019 відкрито провадження у справі та, враховуючи особливості строку розгляду вказаної категорії справ, призначено до розгляду в судовому засіданні на 30.05.2019 о 18.00 год.

До суду надійшов відзив Центральної виборчої комісії на адміністративний позов.

В судове засідання позивач не з'явився, про розгляд справи повідомлений належним чином, що підтверджується відповідною телефонограмою в матеріалах справи.

Представник Центральної виборчої комісії в судовому засіданні позовні вимоги не визнав.

Відповідно до ч. 11 ст. 273 КАС України, суд вирішує адміністративні справи, визначені цією статтею, у дводенний строк після надходження позовної заяви.

Згідно з ч. 3 ст. 268 КАС України, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Судом встановлено, Указом Президента України №303/2019 від 21.05.2019 постановлено припинити достроково повноваження Верховної Ради України восьмого скликання та призначити позачергові вибори до Верховної Ради України на 21 липня 2019 року.

25 травня 2019 року у офіційному виданні - газеті «Голос України» №97 (7103) був опублікований «Перелік одномандатних виборчих округів для позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року».

В опублікованому переліку одномандатних округів відсутні одномандатні округи 1-10 та 224 і 225 (згідно додатків 1 та 27 до постанови Центральної виборчої комісії від 28 квітня 2012 року № 82), тобто округи, утворені у межах території АР Крим та міста Севастополя.

Вважаючи що Центральна виборча комісія допустила бездіяльність, яка полягає у не опублікуванні у визначений частиною 14 статті 107 ЗУ «Про вибори народних депутатів України» у «Переліку одномандатних виборчих округів для позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року» даних про одномандатні округи утворені на постійній основі на території АР Крим та міста Севастополя, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Заслухавши пояснення представника Центральної виборчої комісії, дослідивши надані докази, відзив на позов, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

У статті 38 Конституції України закріплено право громадян вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів народних депутатів України визначено Законом України «Про вибори народних депутатів України» від 17.11.2011 № 4061-VI.

За змістом статті 15, 16 ЗУ «Про вибори народних депутатів України» вибори депутатів можуть бути черговими, позачерговими, повторними, проміжними. Позачергові вибори депутатів призначаються Президентом України з підстав і в порядку, встановлених Конституцією України.

Позачергові вибори депутатів відбуваються в останню неділю шістдесятиденного строку з дня опублікування Указу Президента України про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України, виданого відповідно до Конституції України.

Виборчий процес позачергових виборів депутатів починається з дня, наступного після дня опублікування Указу Президента України, зазначеного у частині третій цієї статті.

Спеціальним законом, який визначає порядок утворення, правовий статус, основні засади організації діяльності Центральної виборчої комісії як постійно діючого колегіального державного органу, до компетенції якого належить забезпечення організації підготовки та проведення виборів і референдумів в Україні, забезпечення реалізації та захисту конституційних виборчих прав громадян України і прав на участь у референдумах, суверенного права Українського народу на виявлення своєї волі є Закон України «Про Центральну виборчу комісію» від 30 червня 2004 р. № 1932-IV (надалі за текстом - «Закон № 1932-IV»).

Частиною 1 статті 1 Закону № 1932-IV установлено, що Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.

Пунктом 1 частини 1 статті 16 Закону № 1932-IV до повноважень Центральної виборчої комісії віднесено забезпечення реалізації і захисту виборчих прав громадян України та права на участь у референдумах.

Згідно пункту 1 частини 1 статті 19 Закону № 1932-IV Центральна виборча комісія організовує підготовку і проведення виборів народних депутатів України.

Статтею 2 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» встановлено, що Комісія відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України. Комісія будує свою діяльність на принципах верховенства права, законності, незалежності, об'єктивності, компетентності, професійності, колегіальності розгляду і вирішення питань, обґрунтованості прийнятих рішень, відкритості і публічності.

Статтею 18 ЗУ «Про вибори народних депутатів України» передбачено, що вибори депутатів проводяться у загальнодержавному окрузі, який включає в себе всю територію України і закордонний виборчий округ, та у 225 одномандатних округах, що утворюються Центральною виборчою комісією та існують на постійній основі.

Закордонний виборчий округ (далі - закордонний округ) включає в себе всі закордонні виборчі дільниці, утворені відповідно до статті 22 цього Закону.

Одномандатні округи по можливості повинні відповідати таким вимогам:

1) одномандатні округи утворюються в межах Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя з приблизно рівною кількістю виборців у кожному окрузі. Орієнтовна середня кількість виборців в одномандатних округах визначається Центральною виборчою комісією виходячи з відомостей Державного реєстру виборців. Відхилення кількості виборців в одномандатному окрузі не може перевищувати дванадцяти відсотків орієнтовної середньої кількості виборців в одномандатних округах;

2) одномандатний округ визначається територією, в межах якої знаходяться виборчі дільниці, що входять до його складу. Центром одномандатного округу є адміністративно-територіальна одиниця за місцезнаходженням окружної виборчої комісії;

3) межі одномандатних округів визначаються з урахуванням меж адміністративно-територіальних одиниць, інтересів членів територіальних громад та проживання на відповідній території національних меншин.

Адміністративно-територіальні одиниці, на території яких компактно проживають окремі національні меншини та які межують між собою, повинні входити до одного виборчого округу. У разі якщо в суміжних адміністративно-територіальних одиницях кількість виборців, які належать до національної меншини, є більшою, ніж необхідно для формування одного виборчого округу, округи формуються таким чином, щоб в одному з них виборці, які належать до національної меншини, становили більшість від кількості виборців у виборчому окрузі.

Відомості щодо компактності проживання національних меншин на відповідній території надаються Центральній виборчій комісії центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міжнаціональних відносин та захисту прав національних меншин України.

У разі необхідності утворення нових (ліквідації) постійних виборчих дільниць або зміни меж існуючих виборчих дільниць в межах одномандатного округу Центральна виборча комісія приймає відповідне рішення про зміну меж суміжних одномандатних округів та їх центрів.

Зміна меж та центрів одномандатних округів протягом виборчого процесу не допускається.

Центральна виборча комісія не пізніш як за сто сімдесят п'ять днів до дня голосування оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті перелік одномандатних округів із зазначенням їх номерів, меж, а також адрес приміщень відповідних виборчих комісій та не пізніш як на другий день після початку виборчого процесу публікує зазначені відомості у загальнодержавних та регіональних друкованих засобах масової інформації.

Вказана норма кореспондується з частиною 14 статті 107 ЗУ «Про вибори народних депутатів України», якою визначені особливості підготовки і проведення повторних, проміжних та позачергових виборів депутатів, зокрема, Центральна виборча комісія не пізніш як на другий день після початку виборчого процесу публікує перелік відповідних одномандатних округів із зазначенням їх номерів, меж та центрів у загальнодержавних та відповідних регіональних друкованих засобах масової інформації, а також не пізніш як за сорок днів до дня виборів оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті інформацію, що стосується загального інформаційного забезпечення повторних, проміжних або позачергових виборів.

На виконання вказаного положення Закону Центральна виборча комісія 23 травня 2019 року надіслала редакціям газет «Голос України» та «Урядовий кур'єр», а також регіональним друкованим засобам масової інформації відповідні переліки одномандатних виборчих округів для позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року для опублікування, а 24 травня 2019 року оприлюднила зазначену інформацію на своєму офіційному веб-сайті www.cvk.gov.ua.

Так, 25 травня 2019 року в газеті «Голос України» № 97 (7103) оприлюднено перелік одномандатних виборчих округів для позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року без зазначення в указаному переліку одномандатних виборчих округів, утворених постановою Центральної виборчої комісії від 28 квітня 2012 року № 82 в межах Автономної Республіки Крим (№ 1 - 10) та міста Севастополя (№ 223 - 224).

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя визначається тимчасово окупованою територією.

Статтею 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що на тимчасово окупованій території України на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим проведення виборів та референдумів.

Згідно з частиною першою статті 8 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» під час проведення виборів народних депутатів України голосування громадян України на тимчасово окупованій території не організовується і не проводиться.

Громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території, створюються умови для вільного волевиявлення під час виборів народних депутатів України на іншій території України.

Громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території, мають право реалізувати своє право голосу на таких виборах шляхом зміни місця голосування без зміни виборчої адреси згідно з частиною третьою статті 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців» (частини друга, третя статті 8 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).

Вказане спростовує доводи позивача стосовно неможливості реалізувати гарантоване йому Конституцією України та Законом України «Про вибори народних депутатів України» виборче право.

Таким чином, аналізуючи зміст вказаних норм, голосування позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року не повинно організовуватися та проводитися на усій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя що є підставою не здійснювати на цих територіях будь-яких заходів щодо організації підготовки та проведення чергових виборів Президента України.

За таких обставин підстави для опублікування одномандатних виборчих округів, утворених в межах Автономної Республіки Крим (№ 1 -10) та міста Севастополя (№ 223 - 224) у переліку одномандатних округів для підготовки та проведення позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року відсутні.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить висновку, що публікуючи на виконання частини чотирнадцятої статті 107 Закону України «Про вибори народних депутатів України» переліку одномандатних виборчих округів для позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року, Комісія діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Також, не підлягає задоволенню позовна вимога про зобов'язання Комісії опублікувати перелік одномандатних виборчих округів для позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року з включенням до нього одномандатних виборчих округів, утворених в межах Автономної Республіки Крим (№ 1 - 10) та міста Севастополя (№ 223 - 224, яка є похідною від вищезазначеної вимоги.

Отже, враховуючи усі доводи учасників процесу, перевіривши мотивування та доводи адміністративного позову, відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст. 6 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, судова колегія вважає, що доводи позивача не знайшли своє відображення в ході розгляду справи.

Суд також застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, Законом України «Про Центральну виборчу комісію», Законом України «Про вибори народних депутатів», ст.ст. 242, 272, 273, 278, 328, КАС України, колегія суддів, -

ВИРІШИЛА:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язати вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у дохід Державного бюджету України судовий збір за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп.

Рішення суду відповідно до ч. 1 ст. 272 КАС України набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Верховного суду у дводенний строк з дня його проголошення за правилами, встановленими ч. 2 ст. 278 КАС України.

Відповідно до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень КАС України, апеляційна скарга подається учасниками справи до Верховного суду через Шостий апеляційний адміністративний суд.

Суддя-доповідач: В. В. Кузьменко

Судді: Я. М. Василенко

О. І. Шурко

Повний текст рішення виготовлено 30.05.2019

Головуючий суддя Кузьменко Володимир Володимирович

Судді: Шурко Олег Іванович

Василенко Ярослав Миколайович