Постанова від 28.05.2019 по справі 2340/3508/18

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 2340/3508/18 Суддя (судді) першої інстанції: В.А. Гайдаш

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2019 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача Аліменка В.О.,

суддів Безименної Н.В., Кучми А.Ю.,

за участю секретаря Лебедєвої Ю.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30 січня 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області, третя особа ОСОБА_2 , про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Топчій Юрій Євгенович (далі - третя особа), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача про затвердження проекту землеустрою та надання у власність земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,08 га по АДРЕСА_1 ;

- зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача про затвердження проекту землеустрою та надати у власність земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,08 га по АДРЕСА_1 .

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 30 січня 2019 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити. На думку апелянта, оскаржувана постанова винесена судом першої інстанції з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги та інші наявні у справі докази, колегія суддів приходить до наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, рішенням Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області від 30.03.2017 №24-29 надано позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,07 га по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в приватну власність.

27.07.2017 Корсунь-Шевченківською міською радою Черкаської області внесено зміни до пп. 1.1 п. 1 вказаного рішення в частині збільшення площі земельної ділянки з 0,07 га до 0,0820 га.

Позивач 03.01.2018 звернулась до Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області із заявою щодо затвердження проекту землеустрою та надання у власність земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,08 га по АДРЕСА_1

Розпорядженням виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради від 23.01.2018 №6/03-06 про скликання 38 чергової сесії Корсунь-Шевченківської міської ради 7 скликання внесено на розгляд сесії вищевказану заяву ОСОБА_1 від 03.01.2018.

З виписки протоколу 38 чергової сесії Корсунь-Шевченківської міської ради 7 скликання вбачається, що 06.02.2018 під час розгляду заяви ОСОБА_1 на 38 черговій сесії Корсунь-Шевченківської міської ради 7 скликання до сесійної зали прибув ОСОБА_2 і повідомив, що він користується земельною ділянкою, яку хоче отримати ОСОБА_1 у власність. У зв'язку з цим, міський голова доручив членам земельної комісії, депутатам, закріпленим за вказаним округом, юридичному відділу вивчити дане питання і доповісти на наступному пленарному засіданні.

Листом Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області №К-9/03-07 від 13.02.2018 позивача повідомлено, що питання затвердження проекту землеустрою про відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд розглянуто на 38 сесії міської ради та за пропозицією депутатів вказане питання відправлено на доопрацювання.

Крім того, Корсунь-Шевченківська міська рада Черкаської області листом від 20.03.2018 №К-216/03-07 повторно повідомила позивача, що питання затвердження проекту землеустрою про відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд не розглядалось на черговій 39 сесії міської ради через перебування на розгляді постійної комісії з питань регламенту, етики, законності і правопорядку міської ради. Тому про результати розгляду вищевказаного питання комісія повідомить позивача додатково.

Вважаючи такі дії протиправними позивач звернулась до суду із даним адміністративним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що всупереч зазначеним положенням Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельного кодексу України Корсунь-Шевченківською міською радою Черкаської області на черговому пленарному засіданні (сесії) з моменту звернення позивача із відповідною заявою у двотижневий строк з моменту погодження проекту землеустрою не було прийнято рішення щодо затвердження або щодо відмови у затвердженні ОСОБА_1 проекту землеустрою та надання у власність земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,08 га по АДРЕСА_1 .

Колегія суддів погоджується із таким висновком суду першої інстанції, мотивуючи свою позицію наступним.

Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право власності набувається в порядку, визначеному законом.

За змістом ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Частиною 1 статті 118 ЗК України передбачено, що громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі, якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Відповідно до ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до ч. 9 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання з регулювання земельних відносин.

Сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради (ч. 1 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, рішенням Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області від 30.03.2017 №24-29 надано позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,07 га по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в приватну власність. 27.07.207 Корсунь-Шевченківською міською радою Черкаської області внесено зміни до пп. 1.1 п. 1 вказаного рішення в частині збільшення площі земельної ділянки з 0,07 га до 0,0820 га.

Однак, як встановлено судом апеляційної інстанції, Корсунь-Шевченківською міською радою Черкаської області відповідного рішення про затвердження проекту землеустрою та надання у власність земельної ділянки, у встановлені законом строки, прийнято не було.

Таким чином, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що всупереч зазначеним вище положенням Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельного кодексу України Корсунь-Шевченківською міською радою Черкаської області на черговому пленарному засіданні (сесії) з моменту звернення позивача із відповідною заявою у двотижневий строк з моменту погодження проекту землеустрою не було прийнято рішення щодо затвердження або щодо відмови у затвердженні ОСОБА_1 проекту землеустрою та надання у власність земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,08 га по АДРЕСА_1.

Враховуючи вищевикладене та переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції у межах доводів та вимог апеляційної скарги, як того вимагає ст. 308 КАС України, судова колегія приходить до висновку, що судом першої інстанції при вирішенні спірних правовідносин було повно встановлено обставини справи та правильно застосовано норми матеріального і процесуального права.

Підсумовуючи наведене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що доводи викладені в апеляційній скарзі не знайшли свого підтвердження, оскаржувана постанова прийнята відповідно до норм матеріального та процесуального права, враховано всі обставини справи, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції немає.

Відповідно до ст. 316 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області залишити без задоволення, а Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30 січня 2019 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття. Касаційна скарга на рішення суду апеляційної інстанції подається безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.

Суддя-доповідач В.О. Аліменко

Судді Н.В. Безименна

А.Ю. Кучма