Справа № 640/18577/18
30 травня 2019 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Судді-доповідача: Бужак Н. П.
Суддів: Костюк Л.О., Пилипенко О.Є.
За участю секретаря: Івченка М.В.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Компанії у формі партнерства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЖЕРІ ТРЕЙД ЛП" на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 березня 2019 року, суддя Літвінова А.В., у справі за адміністративним позовом Компанії у формі партнерства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЖЕРІ ТРЕЙД ЛП" до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
Компанія у формі партнерства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЖЕРІ ТРЕЙД ЛП" звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в якій просила:
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), що полягає у непідготовці проекту рішення Київської міської ради про передачу в користування Компанії у формі партнерства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЖЕРІ ТРЕЙД ЛП" земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: м. Київ, вул. Мічуріна, 44 (кадастровий номер 8000000000:82:102:0029);
- зобов'язати Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) підготувати проект рішення Київської міської ради про передачу в користування Компанії у формі партнерства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЖЕРІ ТРЕЙД ЛП" земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: м. Київ, вул. Мічуріна, 44 (кадастровий номер 8000000000:82:102:0029).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 березня 2019 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), що полягає у непідготовці проекту рішення Київської міської ради про передачу в користування або про відмову у передачі в користування Компанії у формі партнерства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЖЕРІ ТРЕЙД ЛП" земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: м. Київ, вул. Мічуріна, 44 (кадастровий номер 8000000000:82:102:0029).
Крім того, суд першої інстанції вийшов за межі позовних вимог та зобов'язав Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повторно (з урахуванням висновків суду, викладених в даному рішенні) розглянути заяву Компанії у формі партнерства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЖЕРІ ТРЕЙД ЛП" від 03.10.2018 року про надання у користування (оренду) земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Київ, вул. Мічуріна, 44 (кадастровий номер 8000000000:82:102:0029). В іншій частині позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
В матеріалах справи достатньо письмових доказів для вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін у розгляді справи не обов'язкова.
З огляду на викладене, колегія суддів визнала можливим розглянути справу в порядку письмового провадження, оскільки відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
29 травня 2019 року на адресу Шостого апеляційного адміністративного суду від представника Компанії у формі партнерства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЖЕРІ ТРЕЙД ЛП" - адвоката Н.А. Ніколаевої надійшла заява про відкладення розгляду справи у зв'язку з тим, що відповідачем до суду не подано відзив на апеляційну скаргу.
Колегія суддів зазначає, що вказана заява задоволенню не підлягає, оскільки подання відзиву на апеляційну скаргу є правом, а не обов'язком сторони, а чинний КАС України не передбачає таку підставу для перенесення розгляду справи як ненадання відзиву на апеляційну скаргу.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено, що 03.10.2018 року Компанія у формі партнерства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЖЕРІ ТРЕЙД ЛП" через свого представника звернулась до Київської міської ради із заявою щодо передачі Компанії у формі партнерства з обмеженою відповідальністю «ТРЕЖЕРІ ТРЕЙД ЛП» в оренду строком на 10 років земельної ділянки площею 743 кв.м, кадастровий номер 8000000000:82:102:0029, що розташована за адресою: м. Київ, вул. Мічуріна, 44.
До вказаної заяви представником Компанії у формі партнерства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЖЕРІ ТРЕЙД ЛП" було додано наступні документи:
- нотаріально посвідчену копію договору купівлі-продажу №1830 від 02.10.2017 року;
- витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-0002131512018;
- нотаріально посвідчену фотокопію витягу з ДРРП на нерухоме майно № 99064652 від 02.10.2017 року;
- нотаріально посвідчену копію апостилю установчих документів Компанії у формі товариства з обмеженою відповідальністю «ТРЕЖЕРІ ТРЕЙД ЛП»;
- довіреність.
Листом Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 22.10.2018 року №05716-22488 Компанію у формі партнерства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЖЕРІ ТРЕЙД ЛП" було повідомлено про повернення останньому документів, доданих до заяви від 03.10.2018 року.
Вважаючи бездіяльність Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), що полягає у непідготовці проекту рішення Київської міської ради про передачу в користування компанії "ТРЕЖЕРІ ТРЕЙД ЛП" земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд протиправною, позивач звернувся до суду з відповідним позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку обставинам справи суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року № 2768-III (далі -ЗК України), громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно частини 1 статті 123 ЗК України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Частиною 2 вказаної статті ЗК України визначено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Частиною першою статті 124 Земельного Кодексу України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до частини другої статті 124 Земельного Кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 134 Земельного Кодексу України, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі, зокрема, розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Частиною 2 ст. 120 Земельного Кодексу України встановлено, що жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Відповідно до ч.3 ст. 7 Закону України "Про оренду землі" до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.
Частиною 3 ст. 123 Земельного Кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до частини першої статті 123 Земельного кодексу України, надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Як убачається із матеріалів справи, Компанії у формі партнерства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЖЕРІ ТРЕЙД ЛП" на праві приватної власності належить житловий будинок, розташований на земельній ділянці площею 0,0743 га із кадастровим номером 8000000000:82:102:0029, який знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Мічуріна, 44/1а, що підтверджується наявними в матеріалах справи копією договору купівлі-продажу від 02.10.2017 року (зареєстрований в реєстрі за №1830) та копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 02.10.2017 року №99064652.
Відповідно до підпункту 3.11 пункту 3 Положення про Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради від 19 грудня 2002 року №182/342, Департамент розробляє в установленому порядку проекти рішень Київської міської ради, готує та подає розпорядження Київського міського голови, розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), а також подає свої висновки з питань: розпорядження землями в межах міста Києва; передачі земельних ділянок у власність громадян та юридичних осіб.
Згідно п. 2.5. статті 2 Порядку набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві, затвердженого Рішенням Київської міської ради від 20.04.17р. № 241/2463, Департамент земельних ресурсів, керуючись даними міського земельного кадастру, містобудівного кадастру та Державного земельного кадастру, аналізує подані матеріали клопотання на відповідність меж земельної ділянки, її заявленого функціонального призначення даним містобудівного кадастру та протягом не більше семи робочих днів готує проект рішення Київської міської ради про надання дозволу (проект рішення Київської міської ради про відмову у наданні дозволу) на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який невідкладно, не пізніше наступного робочого дня, передає до секретаріату Київської міської ради у порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради.
Відповідно до підпункту 3.9 розділу 3 Порядку набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 20.04.2017 року №241/2463 (далі за текстом - Порядок №241/2463), після державної реєстрації земельної ділянки (внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру про документацію із землеустрою) зацікавлена особа з метою прийняття Київською міською радою відповідного рішення щодо розпорядження земельною ділянкою звертається в установленому порядку до центру надання адміністративних послуг з заявою на отримання адміністративної послуги.
Підпунктом 3.10.3 вказаного Порядку встановлено, що у разі надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право комунальної власності на яку зареєстровано у встановленому порядку, без зміни її меж та цільового призначення, до заяви на отримання адміністративної послуги додаються:
- посвідчені в установленому порядку копії документів щодо правового статусу об'єктів нерухомого майна, розташованих на земельній ділянці;
- витяг з Державного земельного кадастру;
- нотаріально посвідчена письмова згода землекористувача на припинення права користування земельною ділянкою, у разі ненадання чи відмови у наданні такої згоди - рішення суду про вирішення цього питання, окрім випадків, передбачених статтею 31 Закону України "Про оренду землі", а також згода на розірвання договору оренди земельної ділянки;
- засвідчені печаткою (за наявності) та підписом керівника зацікавленої особи копії установчих документів (для юридичних осіб), витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (для юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців), копія реєстраційного номера облікової картки платника податку (крім громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку (ідентифікаційного номера), офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України) (для фізичних осіб - підприємців), а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу, та копія реєстраційного номера облікової картки платника податку (крім громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку (ідентифікаційного номера), офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України);
- довіреність або засвідчена в установленому порядку її копія, на підставі якої інтереси заявника представляє уповноважена ним особа (у разі якщо клопотання подається представником).
Підпунктами 3.16 - 3.18 Порядку №241/2463 встановлено, що підготовка висновку щодо надання в установленому законом порядку земельної ділянки, внесення відповідної інформації до міського земельного кадастру, підготовка проекту рішення Київської міської ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування (у власність) або про відмову у передачі (наданні) земельної ділянки в користування (у власність) у разі наявності підстав для відмови у наданні (передачі) земельної ділянки в користування (у власність) здійснюється у десятиденний термін. Внесення відповідної інформації до міського земельного кадастру здійснюється безпосередньо Департаментом земельних ресурсів на безоплатній основі.
За результатами розгляду заяви на отримання адміністративної послуги Київська міська рада приймає відповідне рішення щодо розпорядження земельною ділянкою в порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради.
Рішення Київської міської ради, прийняте за результатами розгляду заяви про отримання адміністративної послуги, передається секретаріатом Київської міської ради адміністратору Центру надання адміністративних послуг для видачі зацікавленій особі або уповноваженому нею представнику, а засвідчені копії такого рішення надсилаються секретаріатом Київської міської ради до Департаменту земельних ресурсів, Департаменту містобудування та архітектури та територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин у місті Києві. Разом з копією рішення Київської міської ради про надання (передачу) земельної ділянки зацікавленій особі у користування (у власність) або про відмову у передачі (наданні) земельної ділянки в користування (у власність) до Департаменту земельних ресурсів передається відповідна кадастрова справа.
Матеріали справи свідчать та судом першої інстанції встановлено, що з метою отримання у користування ділянки земельної ділянки за адресою: м. Київ, вул. Мічуріна, 44/1а, Компанія у формі партнерства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЖЕРІ ТРЕЙД ЛП" через свого представника звернулась до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) із відповідною заявою, та документами, перелік яких визначений Порядком №241/2463.
Проте, листом Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 22.10.2018 року №05716-22488 документи позивача, додані до заяви про надання землі у користування, було повернуто останньому з тих підстав, що: у Департаменті земельних ресурсів відсутня інформація щодо реєстрації права власності на земельну ділянку. Крім того, ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 01.02.2016 року у справі №757/3842/16-к на вказану земельну ділянку накладено арешт. Також постановою Верховної Ради України введено мораторій на виділення земельних ділянок на відстані не менше 200 метрів від меж земельної ділянки Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка.
Відповідачем у листі зазначено, що відповідно до статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється.
Разом з тим, судом першої інстанції вірно зазначено, що Порядок №241/2463 не містить вимог стосовно того, що заявник, який виявив бажання отримати в оренду земельну ділянку, зареєстровану в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право комунальної власності на яку зареєстровано у встановленому порядку, без зміни її меж та цільового призначення, повинен окрім визначених підпунктом 3.10.3 Порядку документів надати також інформацію щодо реєстрації права власності на таку земельну ділянку.
З матеріалів справи вбачається, що представником Компанії у формі партнерства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЖЕРІ ТРЕЙД ЛП" було надано адміністратору центру надання адміністративних послуг всі необхідні документи, що підтверджується копією опису документів від 03.10.2018 року та не заперечується стронами.
Матеріали справи свідчать, що Компанії у формі партнерства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЖЕРІ ТРЕЙД ЛП" на праві приватної власності належить житловий будинок, розташований на земельній ділянці площею 0,0743 га із кадастровим номером 8000000000:82:102:0029, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Мічуріна, 44/1а, а тому, посилання відповідача на приписи статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», як на одну з підстав для повернення документів позивача, є безпідставними.
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що рішення суду першої інстанції відповідачем не оскаржується, а тому вважає за необхідне здійснювати розгляд справи в межах доводів апеляційної скарги.
Статтею 9 Земельного Кодексу України, визначено, що до повноважень Київської міської ради у галузі земельних відносин на їх території належить, зокрема: розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Частинами першою та другою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до підпункту 1.1 Положення про Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 №182/342, Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та згідно з законодавством забезпечує виконання повноважень Київської міської ради та виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у сфері земельних відносин, є підзвітним та підконтрольній Київській міській раді та виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації), безпосередньо підпорядковується Київському міському голові, а з питань управління землями державної власності, розпорядження якими здійснює виконавчу орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) - виконавчому орган Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації).
Згідно з пунктом 3.11 вказаного Положення Департамент розробляє в установленому порядку проекти рішень Київської міської ради, готує та подає розпорядження Київського міської голови, розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), а також подає свої висновки з питань, зокрема, розпорядження землями в межах міста Києва, надання земельних ділянок в користування, вилучення земельних ділянок.
Відповідно до підпунктів 3.13 - 3.17 Порядку 241/2463, у разі невідповідності заяви про отримання адміністративної послуги та складу доданих до неї документів вимогам цього Порядку заява не приймається.
Адміністратор центру надання адміністративних послуг у день реєстрації заяви на отримання адміністративної послуги або протягом наступного робочого дня передає заяву з доданими до неї документами до приймальні Київради з земельних питань.
Підготовка висновку щодо надання в установленому законом порядку земельної ділянки, внесення відповідної інформації до міського земельного кадастру, підготовка проекту рішення Київської міської ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування (у власність) або про відмову у передачі (наданні) земельної ділянки в користування (у власність) у разі наявності підстав для відмови у наданні (передачі) земельної ділянки в користування (у власність) здійснюється у десятиденний термін. Внесення відповідної інформації до міського земельного кадастру здійснюється безпосередньо Департаментом земельних ресурсів на безоплатній основі.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правомірно визнав протиправною бездіяльність Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), що полягає у непідготовці проекту рішення Київської міської ради про передачу в користування або про відмову у передачі в користування Компанії у формі партнерства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЖЕРІ ТРЕЙД ЛП" земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
З вищенаведених правових норм слідує, що відповідач за результатами розгляду заяви про надання у користування (оренду) земельної ділянки мав прийняти відповідне рішення про передачу (надання) земельної ділянки в користування (у власність) або про відмову у передачі (наданні) земельної ділянки в користування (у власність), проте відповідачем всупереч приписам Порядку набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві було прийнято рішення про повернення документів позивачеві.
За результатами розгляду заяви на отримання адміністративної послуги Київська міська рада приймає відповідне рішення щодо розпорядження земельною ділянкою в порядку встановленому Регламентом Київської міської ради.
Як убачається із матеріалів справи, адміністратором центру надання адміністративних послуг заява та документи, надані 03.10.2018 року представником Компанії у формі партнерства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЖЕРІ ТРЕЙД ЛП", були прийняті без зауважень, проте відповідного рішення відповідачем прийнято не було, натомість вказані документи повернуто позивачу.
Колегія суддів зазначає, що у випадку коли поданих доказів достатньо для того, щоб зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти те чи інше рішення чи зробити ту чи іншу дію суд вправі обрати такий спосіб захисту порушеного права.
Обрана судом форма захисту порушених прав у даному випадку не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача.
Втручанням у дискреційні повноваження суб'єкту владних повноважень може бути прийняття судом рішень не про зобов'язання вчинити дії, а саме прийняття ним рішень за заявами заявників замість суб'єкта владних повноважень.
Тобто законодавець передбачив обов'язок суду змусити суб'єкт владних повноважень до правомірної поведінки, а не вирішувати питання, які належать до функцій і виключної компетенції останнього (дискреційні повноваження), тому втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Згідно судової практики Європейського суду з прав людини (рішення по справі Олссон проти Швеції від 24 березня 1988 року) запорукою вірного застосування дискреційних повноважень є високий рівень правової культури державних службовців, водночас, суди повинні відновлювати порушене право шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, у тому числі колегіальний орган, прийняти конкретне рішення про надання можливості, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.
Враховуючи вищевикладне суд апеляційної інстанції вважає, що належним способом захисту та відновлення порушеного права позивача буде зобов'язання відповідача розглянути заяву Компанії у формі партнерства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЖЕРІ ТРЕЙД ЛП" від 03 жовтня 2018 року про підготовку проекту рішення Київської міської ради про передачу земельної ділянки та за результатами розгляду вказаної заяви підготувати відповідний проект рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про необхідність змінити рішення суду першої інстанції шляхом викладення абзацу третього резолютивної частини рішення наступним чином: «Зобов'язати Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) розглянути заяву від 03 жовтня 2018 року про підготовку проекту рішення Київської міської ради про передачу в користування Компанії у формі партнерства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЖЕРІ ТРЕЙД ЛП" земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: м. Київ, вул. Мічуріна, 44 (кадастровий номер 8000000000:82:102:0029) та за результатами розгляду вказаної заяви підготувати відповідний проект рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки». В іншій частині рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 березня 2019 року залишити без змін.
Відповідно до ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення.
У відповідності до пункту першого частини першої статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Компанії у формі партнерства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЖЕРІ ТРЕЙД ЛП" задовольнити частково.
Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 березня 2019 року змінити, виклавши третій абзац резолютивної частини наступним чином: «Зобов'язати Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) розглянути заяву від 03 жовтня 2018 року про підготовку проекту рішення Київської міської ради про передачу в користування Компанії у формі партнерства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЖЕРІ ТРЕЙД ЛП" земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: м. Київ, вул. Мічуріна, 44 (кадастровий номер 8000000000:82:102:0029) та за результатами розгляду вказаної заяви підготувати відповідний проект рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки».
В іншій частині рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 березня 2019 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду у строк визначений ст. 329 КАС України.
Судя-доповідач: Бужак Н.П.
Судді: Костюк Л.О.
Пилипенко О.Є.