Рішення від 02.05.2019 по справі 826/17340/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

02 травня 2019 року № 826/17340/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клименчук Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кастонс Пром" до Державної фіскальної служби України ти Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Кастонс Пром" (далі - позивач/ТОВ "Кастонс Пром") звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної фіскальної служби України та Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, в якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, №892491/41792305 від 23.08.2018р.; №892492/41792305 від 23.08.2018р.; №892493/41792305 від 23.08.2018р.; №892494/41792305 від 23.08.2018р.; №892495/41792305 від 23.08.2018р.; №892496/41792305 від 23.08.2018р.; №892497/41792305 від 23.08.2018р.; №892498/41792305 від 23.08.2018р.; №892499/41792305 від 23.08.2018р.;

- зобов'язати Державну фіскальну службу України (Код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкову накладну ТОВ «Кастонс Пром» (Код ЄДРПОУ 41792305) №4 від 16.07.2018р. датою її фактичного отримання 10 серпня 2018р.; податкову накладну ТОВ «Кастонс Пром» (Код ЄДРПОУ 41792305) №5 від 16.07.2018р. датою її фактичного отримання 10 серпня 2018р.; податкову накладну ТОВ «Кастонс Пром» (Код ЄДРПОУ 41792305) №6 від 16.07.2018р. датою її фактичного отримання 10 серпня 2018р.; податкову накладну ТОВ «Кастонс Пром» (Код ЄДРПОУ 41792305) №7 від 16.07.2018р. датою її фактичного отримання 10 серпня 2018р.; податкову накладну ТОВ «Кастонс Пром» (Код ЄДРПОУ 41792305) №8 від 17.07.2018р. датою її фактичного отримання 10 серпня 2018р.; податкову накладну ТОВ «Кастонс Пром» (Код ЄДРПОУ 41792305) №9 від 17.07.2018р. датою її фактичного отримання 10 серпня 2018р.; податкову накладну ТОВ «Кастонс Пром» (Код ЄДРПОУ 41792305) №10 від 17.07.2018р. датою її фактичного отримання 10 серпня 2018р.; податкову накладну ТОВ «Кастонс Пром» (Код ЄДРПОУ 41792305) №11 від 17.07.2018 p.; податкову накладну ТОВ «Кастонс Пром» (Код ЄДРПОУ 41792305) №12 від 18.07.2018 р. датою її фактичного отримання 10 серпня 2018р.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає про необґрунтованість спірних рішень ДФС України, яке не містить конкретної інформації щодо причин та підстав для прийняття такого рішення про відмову в реєстрації податкових накладних.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.11.2018 р. відкрито спрощене провадження у справі.

Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, у якому заперечив проти задоволення позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість. Зазначив, що при перевірці податкових накладних, надісланих позивачем, виявлено їх відповідність підпункту 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку. При цьому, на пропозицію контролюючого органу надати пояснення і документи, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, позивачем не надано всього переліку документів, передбаченого пунктом 14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що стало підставою для прийняття оскаржуваний рішень про відмову у реєстрації податкових накладних.

Позивач надав до суду відповідь на відзив, у якій зазначив, що надав контролюючому органу первинні документи, які підтверджують реальність господарських операцій, в ході яких складені податкові накладні, у реєстрації яких відмовлено оскаржуваними рішеннями.

Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружним адміністративним судом міста Києва встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 3 липня 2018 р. між ТОВ «Кастонс Пром» (постачальник) та ТОВ «Агро-Союз» (покупець) укладено Договір №3, згідно з умовами якого постачальник зобов'язується поставити, а покупець прийняти та оплатити продукцію в асортименті, кількості та за ціною, зазначеною в підписаних сторонами специфікаціях, які є невід'ємною частиною цього договору.

Відповідно до п. 2.1. Договору №3 від 03.07.2018р. визначено, що поставка здійснюється відповідно до правил «Інкотермс» на умовах EXW - склад постачальника.

В специфікації №1 від 03.07.2018р. до Договору №3 від 03.07.2018р. сторони визначили: а) асортимент; б) кількість продукції; в) ціну; г) строк поставки - до 31.07.2018р.; д) термін оплати - 90 календарних днів з моменту поставки партії продукції.

Позивачем вказано, на виконання зобов'язань, передбачених Договором №3 від 03.07.2018р., ТОВ «Кастонс Пром» поставлено ТОВ «Агро Союз» добрива органічні згідно з видатковими накладними: №12 від 16.07.2018р., №13 від 16.07.2018р., №14 від 16.07.2018 р., №15 від 16.07.2018р., №16 від 17.07.2018р., №17 від 17.07.2018 р., №18 від 17. 07.2018р., №19 від 17.07.2018р., №20 від 18.07.2018р.

За результатами виконання вище вказаних господарських операцій, відповідно до ст.ст. 187, 201 ПК України ТОВ «Кастонс Пром» складено і направлено на реєстрацію до ЄРПН 9 податкових накладних: №4 від 16.07.2018р.; №5 від 16.07.2018р.; №6 від 16.07.2018р.; №7 від 16.07.2018р.; №8 від 17.07.2018р.; №9 від 17.07.2018р.; №10 від 17.07.2018р.; №11 від 17.07.2018 р. та №12 від 18.07.2018 р.

В подальшому, 10.08.2018р. ТОВ «Кастонс Пром» отримано 9 квитанцій, в кожній із яких вказано, що:

- зупинена реєстрація ПН/РК від 16.07.2018 №4, від 16.07.2018 №5, від 16.07.2018 №6, від 16.07.2018 №7, від 17.07.201 8 №8, від 17.07.201 8 №9, від 17.07.201 8 №10, від 17.07.2018 №11, від 18.07.2018 №12 в ЄРПН на підставі п.201.16 ет.201 Податкового кодексу України;

- податкові накладні відповідають вимогам пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку»;

- запропоновано підприємству надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В подальшому, ТОВ «Кастонс Пром» направлено 9 окремих повідомлень щодо заблокованих податкових накладних разом із копіями достатніх документів для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних, якими підтверджувалась реальність кожної господарської операції та невідповідність ТОВ «Кастонс Пром» Критеріям ризиковості платника податку, у тому числі: а) копія Договору суборенди №1 від 01.03.2018р., копія Договору оренди №1 від 31.01.2018р., копія витягу про державну реєстрацію прав №28494256 від 24.12.2010р., копія свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 24.12.2010р. - в підтвердження оренди ТОВ «Кастонс Пром» виробничого майнового комплексу; б) фото майнового комплексу, який орендує ТОВ «Кастонс Пром», фото виробничих потужностей, фото органічного добрива в упаковці; в) копія технічних умов ТУ У 20.1-41792305-001:20189, копія сертифікату відповідності UA.OD.CI.0024-18 - в підтвердження виробництва ТОВ «Кастонс Пром» органічного добрива із порчених плодів овочівництва, плодівництва, польоводства; г) копія Договору купівлі-продажу №12/03/2018р. від 12.03.2018р., укладеного із ТОВ «Преміум Фрутс», копії видаткових накладних, паперові роздруківки зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних, копії товарно-транспортних накладних, копії платіжних доручень в підтвердження придбання ТОВ «Кастонс Пром» сировини, необхідної для виготовлення органічного добрива; д) копія Договору №3 від 03.07.2018р., копії видаткових накладних; копія довіреності №120 від 16.07.2018р. в підтвердження постачання ТОВ «Кастонс Пром» добрива ТОВ «Агро-Союз»; є) копія контракту №МА 05/18 від 01.05.18, копія вантажної митної декларації ПМК 470500 31.07.2018 ОНП 31.07.2018. - в підтвердження здійснення ТОВ «Кастонс Пром» зовнішньоекономічної діяльності; ж) паперові роздруківки квитанції №2 від 17.06.2018р. щодо подання податкової декларації з ПДВ за травень 2018р.; паперові роздруківки квитанції №2 від 17.06.2018р. щодо подання податкової декларації з ПДВ за червень 2018р.

Як вбачається з матеріалів справи, 23.08.2018р. комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, за результатами розгляду 9 повідомлень ТОВ «Кастонс Пром» прийнято рішення про відмову у реєстрації податкових накладних у ЄРПН, а саме: 1) Рішення №892491/41792305 від 23.08.2018р.; 2) Рішення №892492/41792305 від 23.08.2018р.; 3) Рішення №892493/41792305 від 23.08.2018р.; 4) Рішення №892494/41792305 від 23.08.2018р.; 5) Рішення №892495/41792305 від 23.08.2018р.; 6) Рішення №892496/41792305 від 23.08.2018р.; 7) Рішення №892497/41792305 від 23.08.2018р.; 8) Рішення №892498/41792305 від 23.08.2018р.; 9) Рішення №892499/41792305 від 23.08.2018р.

При цьому, як вказує позивач, комісією у всіх вище вказаних рішеннях визначено однакову підставу відмови у реєстрації кожної із 9 податкових накладних - ненадання платником податку: а) копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування; б) розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків; в) документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспортні якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Вважаючи вказане рішення необґрунтованим, протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року №341) (далі - Порядок №1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з п. 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Пунктом 13 Порядку №1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Відповідно до вимог п. 201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Відповідно до вимог п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 5 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №117 (далі - Порядок №117), податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

При цьому, відповідно до змісту п. 10 Порядку №117 критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Пунктом 13 Порядку №117 передбачено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної/розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД/послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до квитанцій №4 від 16.07.2018.; №5 від 16.07.2018.; №6 від 16.07.2018.; №7 від 16.07.2018 р.; №8 від 17.07.2018 р.; №9 від 17.07.2018 р.; №10 від 17.07.2018 р.; №11 від 17.07.2018 р.; №12 від 18.07.2018 р. реєстрація податкових накладних зупинено з підстав відповідності податкових накладних критеріям ризиковості, визначених пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку.

Зі змісту квитанцій вбачається, що контролюючим органом грубо порушено не тільки принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, а і норми п. 13 Порядку №117, оскільки ним не зазначено у Квитанціях конкретного та чіткого критерію ризиковості платника податку, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі якого здійснено зупинення реєстрації податкової накладної, оскільки фіскальним органом у Квитанції зазначено лише загальне посилання на відповідність податкової накладної критерію ризиковості, визначених пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку.

Натомість, як принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, так і п. 13 Порядку №117 вимагає від контролюючого органу зазначення конкретного виду критерію.

Разом з тим, контролюючим органом не надано будь-яких пояснень, які саме критерії ризиковості платника податку застосовано у даному випадку.

Підпункт 1.6 п. 1 Критеріїв (лист ДФС від 21 березня 2018 року №959/99-99-07-18 "Критерії ризиковості платника податку") містить у собі визначення різних обставин встановлення ризиковості платника податків: платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо: комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:

- платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим);

- дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;

- платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);

- платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;

- платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;

- платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);

- наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв. Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.

Таким чином, фіскальний орган був зобов'язаний у Квитанції чітко вказати не тільки на конкретний вид критерію, який встановлений пп. 1.6 п. 1 Критеріїв №959, а і на відповідне рішення, відповідно до якого позивача внесено до переліку ризикових платників.

Крім того, відповідачем не надано ані самого протоколу засідання Комісії, ані переліку платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості, ані матеріалів, на підставі яких платника податків віднесено до такого переліку.

При цьому, пунктами 6 та 7 Порядку №117 визначено, що у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

З аналізу змісту вказаних норм вбачається, що підставами для зупинення реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування є наступна відповідність:

1) платника податку - критеріям ризиковості платника податку;

2) податкової накладної/розрахунку коригування - критеріям ризиковості здійснення операції.

Отже, положення зазначених пунктів Порядку №117 є чіткими і не припускають неоднозначне (множинне) трактування обов'язків контролюючих органів.

Разом з тим, реєстрація поданих позивачем Податкових накладних зупинена, як зазначено в Квитанціях, через те, що "ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку".

Тобто, відповідачем застосовано критерії ризиковості платника податку до Податкової накладної, а не до платника податку - позивача, що свідчить про те, що контролюючим органом реєстрацію Податкової накладної зупинено з підстав, які не передбачені законодавством - Порядком №117.

У той же час, згідно з п.п. 14, 15 Порядку №117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).

Пунктами 18-21 Порядку №117 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС). Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Поряд з цим, форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначена Порядком №117 (додаток 2 до Порядку).

Форма такого рішення передбачає, що в разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано (з тих, що визначені вказаною формою рішення), мають бути підкреслені.

Проте, в порушення наведених вимог законодавства, рішення №892491/41792305 від 23.08.2018р.; №892492/41792305 від 23.08.2018р.; №892493/41792305 від 23.08.2018р.; №892494/41792305 від 23.08.2018р.; №892495/41792305 від 23.08.2018р.; №892496/41792305 від 23.08.2018р.; №892497/41792305 від 23.08.2018р.; №892498/41792305 від 23.08.2018р. та №892499/41792305 від 23.08.2018р. містять лише загальний перелік документів, передбачений формою такого рішення (додаток 2 до вказаного Порядку), і підкреслення документів, які, на думку контролюючого органу, позивачем не надано, не містить.

Крім того, у даних Рішеннях не зазначено також, які саме із наданих документів складено з порушенням законодавства, норми якого саме закону порушено.

У той же час, аналіз наданих позивачем, згідно з вичерпним переліком, документів та пояснень свідчить про відсутність у них дефекту форми, змісту або походження, які у силу частини другої статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність", пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, спричинили б втрату такими документами юридичної сили.

Таким чином, позовні вимоги позивача про визнання протиправними та скасування рішень комісії ДФС від №892491/41792305 від 23.08.2018р.; №892492/41792305 від 23.08.2018р.; №892493/41792305 від 23.08.2018р.; №892494/41792305 від 23.08.2018р.; №892495/41792305 від 23.08.2018р.; №892496/41792305 від 23.08.2018р.; №892497/41792305 від 23.08.2018р.; №892498/41792305 від 23.08.2018р. та №892499/41792305 від 23.08.2018 р. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо позовної вимоги про реєстрацію податкових накладних, слід зазначити, що відповідно до підпункту 201.16.4. пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:

а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому, відповідно до п. 19, п. 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 (із змінами; далі - Порядок № 1246) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день:

1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду).

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку № 1246).

Відтак, оскільки рішення про відмову у реєстрації податкових накладних/ розрахунків підлягають скасуванню то, відповідно, з урахуванням положень підпункту 201.16.4 пункту 201.16 статті 201, пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, пункту 19, пункту 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29 грудня 2010 р. № 1246, суд приходить до висновку про задоволення позову в частині зобов'язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні ТОВ «Кастонс Пром» (Код ЄДРПОУ 41792305) №4 від 16.07.2018р. датою її фактичного отримання 10 серпня 2018р.; податкову накладну ТОВ «Кастонс Пром» (Код ЄДРПОУ 41792305) №5 від 16.07.2018р. датою її фактичного отримання 10 серпня 2018р.; податкову накладну ТОВ «Кастонс Пром» (Код ЄДРПОУ 41792305) №6 від 16.07.2018р. датою її фактичного отримання 10 серпня 2018р.; податкову накладну ТОВ «Кастонс Пром» (Код ЄДРПОУ 41792305) №7 від 16.07.2018р. датою її фактичного отримання 10 серпня 2018р.; податкову накладну ТОВ «Кастонс Пром» (Код ЄДРПОУ 41792305) №8 від 17.07.2018р. датою її фактичного отримання 10 серпня 2018р.; податкову накладну ТОВ «Кастонс Пром» (Код ЄДРПОУ 41792305) №9 від 17.07.2018р. датою її фактичного отримання 10 серпня 2018р.; податкову накладну ТОВ «Кастонс Пром» (Код ЄДРПОУ 41792305) №10 від 17.07.2018р. датою її фактичного отримання 10 серпня 2018р.; податкову накладну ТОВ «Кастонс Пром» (Код ЄДРПОУ 41792305) №11 від 17.07.2018 p.; податкову накладну ТОВ «Кастонс Пром» (Код ЄДРПОУ 41792305) №12 від 18.07.2018 р. датою її фактичного отримання 10 серпня 2018р.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Кастонс Пром» підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Кастонс Пром» задовольнити у повному обсязі.

2. Визнати протиправними та скасувати рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, №892491/41792305 від 23.08.2018р.; №892492/41792305 від 23.08.2018р.; №892493/41792305 від 23.08.2018р.; №892494/41792305 від 23.08.2018р.; №892495/41792305 від 23.08.2018р.; №892496/41792305 від 23.08.2018р.; №892497/41792305 від 23.08.2018р.; №892498/41792305 від 23.08.2018р.; №892499/41792305 від 23.08.2018р.

3. Зобов'язати Державну фіскальну службу України (Код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкову накладну ТОВ «Кастонс Пром» (Код ЄДРПОУ 41792305) №4 від 16.07.2018р. датою її фактичного отримання 10 серпня 2018р.; податкову накладну ТОВ «Кастонс Пром» (Код ЄДРПОУ 41792305) №5 від 16.07.2018р. датою її фактичного отримання 10 серпня 2018р.; податкову накладну ТОВ «Кастонс Пром» (Код ЄДРПОУ 41792305) №6 від 16.07.2018р. датою її фактичного отримання 10 серпня 2018р.; податкову накладну ТОВ «Кастонс Пром» (Код ЄДРПОУ 41792305) №7 від 16.07.2018р. датою її фактичного отримання 10 серпня 2018р.; податкову накладну ТОВ «Кастонс Пром» (Код ЄДРПОУ 41792305) №8 від 17.07.2018р. датою її фактичного отримання 10 серпня 2018р.; податкову накладну ТОВ «Кастонс Пром» (Код ЄДРПОУ 41792305) №9 від 17.07.2018р. датою її фактичного отримання 10 серпня 2018р.; податкову накладну ТОВ «Кастонс Пром» (Код ЄДРПОУ 41792305) №10 від 17.07.2018р. датою її фактичного отримання 10 серпня 2018р.; податкову накладну ТОВ «Кастонс Пром» (Код ЄДРПОУ 41792305) №11 від 17.07.2018 p.; податкову накладну ТОВ «Кастонс Пром» (Код ЄДРПОУ 41792305) №12 від 18.07.2018 р. датою її фактичного отримання 10 серпня 2018р.

4. Витрати по сплаті судового збору в сумі 3524 грн. (три тисячі п'ятсот двадцять чотири гривні 00 коп.) відшкодувати Товариству з обмеженою відповідальністю «Кастонс Пром» за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Н.М. Клименчук