Ухвала від 12.03.2010 по справі 2а-88/10/2470

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про закриття провадження у справі

12 березня 2010 р. м. Чернівці Справа № 2а-88/10/2470

Колегія суддів Чернівецького окружного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Левицького В.К.;

суддів: -Скакун О.П.;

-Дембіцький П.Д.;

при секретарі судового засідання - Левчуку Д.С.;

за участю представників сторін:

позивача - ОСОБА_3;

представника позивача - ОСОБА_4, за дорученням;

представника відповідача - Марусяк М.В., за дорученням;

представник другого відповідача - не з'явився,

розглянувши в відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_6 до Головного Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Чернівецькій області, другий відповідач - Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - забезпечити житлом або наданням компенсації,-

ВСТАНОВИЛА:

Відповідно до Ухвали Сторожинецького районного суду від 16.06.2009 р. на адресу Чернівецького окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа за правилами предметної підсудності.

27.07.2009 р. Чернівецьким окружним адміністративним судом було винесено ухвалу, якою справу прийнято до свого провадження.

З урахуванням неодноразових змінених позовних вимог, позивач просив:

1. визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Чернівецькій області по забезпеченню позивача та членів його сім»ї поза чергою квартирою або видачі грошової компенсації її дійсної вартості;

2. зобов'язати Головне Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Чернівецькій області надати позачергово позивачу і членам його сім»ї з чотирьох осіб як військовослужбовцю, звільненому в запас із військової служби по причині скорочення штатів у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України у відповідності до Указу Президента України від 19.12.2003 р. № 1467/2003 «Про здійснення організаційних заходів у військах Цивільної оборони», житлову квартиру жилою площею не менше 54,6 кв.м. або видати грошову компенсацію її дійсної вартості в сумі 435134,70 грн.

25 січня 2010 р. ухвалою суду залучено до справи Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, як другого відповідача, за відсутності згоди позивача, а розгляд справи продовжено колегією в складі трьох суддів.

В судовому засіданні представник відповідача заявив клопотання про закриття провадження, мотивуючи це тим, що справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

З'ясувавши обставин справи, колегія суддів приходить до висновку, що адміністративна справа підлягає закриттю, з наступних підстав.

Частиною 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлено інший порядок судового вирішення.

Згідно ч. 1 ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Наведені спори, мають ознаки справи адміністративної юрисдикції.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Для вирішення питання за правилами якого судочинства слід розглядати певний спір, і чи володіє він ознаками справи адміністративної юрисдикції, яка повинна розглядатися за правилами передбаченими Кодексом адміністративного судочинства України, слід виходити із суб'єктного складу сторін у справі, предмету заявленого позову та змісту спірних правовідносин. Судом встановлено, що відповідачем у справі є суб'єкт владних повноважень, проте суд не погоджується із висновком позивача щодо притаманності даної справи ознак справи адміністративної юрисдикції - предмету адміністративного позову. При цьому враховується, що предмет позову - матеріально - правова вимога, позивача до відповідача викладена у позовній заяві. У справі адміністративної юрисдикції вказана вимога повинна ґрунтуватися на публічно - правових відносинах позивача із відповідачем, які виникають у зв'язку із здійсненням останнім владних управлінських функцій на основі законодавства в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Так, статтею 12 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовцій та членів їх сімей» передбачено, що держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами. Із аналізу Глави 28 Цивільного кодексу України вбачається, що право на житло відноситься до категорії цивільних прав. Таким чином, спір про захист права конкретної фізичної особи на одержання житла є не публічним, а приватноправовим. Держава, юридичні особи публічного права, у даному випадку Головне Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Чернівецькій області, другий відповідач - Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, можуть виступати учасниками цивільних відносин (ст.ст. 2, 80 Цивільного кодексу України), і розгляд такого спору між ними проводиться за правилами цивільного судочинства.

Згідно ч. 1 ст. 15 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

У Кодексі адміністративного судочинства не передбачено винятків з установленого Цивільним процесуальним кодексом України правила, зокрема щодо розгляду спорів про забезпечення житлом або отримання грошової компенсації.

З матеріалів справи вбачається, що спірні відносини між сторонами виникли у зв'язку із неотриманням позивачем житла, як особою, що була звільнена з дійсної військової служби.

Предмет спору в даній справі є право позивача на забезпечення житлом або на отримання компенсації, на що вказав представник позивача в судовому засіданні. Тобто між сторонами існує спір про право, що в свою чергу виключає її розгляд в порядку адміністративного судочинства (вказана позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 13.05.2008 р.).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Отже, переданий на вирішення спір за позовом позивача до Головного Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Чернівецькій області, другий відповідач - Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (забезпечити житлом або наданням компенсації), виник з приводу захисту наданого позивачу Законом України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» права на житло, що дає підстави для висновку щодо належності його розгляду за правилами Цивільного процесуального кодексу України, а тому провадження у справі слід закрити.

Колегія суддів роз'яснює позивачеві, що даний спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства України.

На підставі викладеного та керуючись ст. 3, 4, 17, 160, 165 та п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

1. Провадження у справі закрити.

Ухвала, відповідно до ст. 254 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Ухвала може бути оскаржена повністю або частково в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку та в строки передбачені ст.ст. 185-187 КАС України.

Головуючий суддя /підпис/ В.К. Левицький

Судді /підпис/ О.П. Скакун

/підпис/ П.Д. Дембіцький

З ОРИГІНАЛОМ ЗГІДНО:

Головуючий суддя В.К. Левицький