Іменем України
04 березня 2010 року м. Чернівці Справа № 2а-253/10/2470
11 год. 48 хв. (№ 2а-1587/09/2470)
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі :
головуючого судді: Скакун О.П.
при секретарі судового засідання: Пишній К.Г.
за участю:
представника позивача -Темчука В.І.
представника відповідача -Мажара В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні»до Приватного підприємства «Золотий колосок»про стягнення заборгованості,-
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні»звернулося з адміністративним позовом до Приватного підприємства «Золотий колосок»про стягнення штрафу у сумі 3400,00 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що відповідачем -Приватним підприємством «Золотий колосок»було порушено норми законодавства про електроенергетику, не виконано обов'язковий до виконання припис, у зв'язку з чим відносно нього винесено постанову про накладення штрафу №6/40-12 від 30.04.2009 року у розмірі 3400,00 грн., який підлягає стягненню у судовому порядку.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача проти позову заперечував, з підстав викладених у письмових запереченнях. Представник відповідача зазначив, що 17 квітня 2009 року особисто привіз на перевірку інспектора з Кіцманського РЕМ, який зауважив, що не всі пункти припису усунено та повідомив, що буде складений протокол, однак більше не з'являвся. Представник відповідача вважає постанову про накладення штрафу №6/40-12 від 30.04.2009 року неправомірною, оскільки тією ж датою було винесено постанову про адміністративне правопорушення за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Цією постановою на представника відповідача було накладено адміністративний штраф у розмірі 85 грн., який було сплачено.
10 грудня 2008 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Чернівецькій області проведено обстеження Приватного підприємства «Золотий колосок». За результатами обстеження позивачем складено акт № 6-40-1090 від 10.12.2008 року, яким було встановлено ряд порушень законодавства про електроенергетику. На підставі акту видано припис № 6/40-566 від 10.12.2008 року, яким відповідача зобов'язано у визначені терміни вжити ряд заходів, спрямованих на усунення виявлених порушень у сфері електроенергетики. Зокрема:
1. Узгодити список осіб, які мають право вести оперативні переговори з персоналом Кіцманського РЕМ.
2. Розробити та затвердити в установленому порядку посадову інструкцію для особи відповідальної за електрогосподарство.
3. Виконати графіки щомісячного навчання на виробництві.
4. Розробити і затвердити календарні графіки ремонтів і технічного обслуговування електрообладнання.
5. Виконати на дверях РЩ-0 4 кВ та ЩО попереджувальні плакати та написи з електробезпеки.
6. Захистити вихідні кабелі з ввідного РЩ-0,4 кВ від механічних пошкоджень.
7. Очистити всі РЩ-0,4 кВ від пилу.
8. Відновити відповідні диспетчерські надписи «включено, відключено»на ручках приводів автоматичних вимикачів та роз'єднувачів в РЩ-0,4 кВ споживача.
9. Виконати на збірці мережі освітлення на вимикачах написи з найменуванням приєднання.
10. Виконати схеми на РЩ-0,4 кВ по всьому підприємству.
11. Виконати список відповідальних оперативних працівників електропередавальної організації та перелік робіт, що виконуються в порядку поточної експлуатації.
12. Виконати виконавче креслення кабельної траси.
13. Завести паспорти на заземлюючі пристрої.
14. Переукласти з енергопостачальною організацією Договір про постачання електричної енергії з внесенням всіх змін та доповнень.
15. Виконати загальну схему електропостачання, складену для споживача в цілому.
З метою контролю за виконанням зазначеного припису, працівником позивача проведено відповідну перевірку, за результатами якої складено акт № 6/40-13 від 17.04.2009 року. Згідно з актом перевірки було виявлено факт невиконання вимог припису № 6/40-566 від 10.12.2008 року, а саме пунктів 1,2,3,4,10,11,12,13,14,15, що є порушенням ст.ст. 26, 27 Закону України «Про електроенергетику».
30.04.2009 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Чернівецькій області винесено постанову № 6/40-12 про накладення на відповідача штрафу у сумі 3400 грн. за порушення законодавства про електроенергетику, а саме за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, встановивши фактичні обставини у справі, дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд доходить висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці, регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі, відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії врегульовано Законом України «Про електроенергетику».
Відповідно до Закону України «Про електроенергетику»державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року № 929.
Статтею 26 Закону України «Про електроенергетику»передбачено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 27 Закону України «Про електроенергетику»суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Держенергонагляду. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Відповідачем до матеріалів справи надано копії листів, з якими він звертався до позивача та копії відповідей на них. Також надано копію Акту №6/40-479, в якому зазначено дату «липня 2009 року» без числа. В даному акті зазначено:«вимоги розпорядження від 30.04.2009р. №6/40-184 виконано в повному обсязі». З копії Акту вбачається, що складений він після винесення Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Чернівецькій області постанови № 6/40-12 від 30.04.2009 року.
В судовому засіданні представник відповідача стверджував, що вимоги припису, які було не усунено, є незначними.
Суд вважає безпідставним твердження відповідача про неправомірність постанови про накладення штрафу у розмірі 3400 грн., так як ним сплачено адміністративний штраф. Оскільки, притягнення до адміністративної відповідальності посадової особи відповідача не виключає застосування до відповідача як юридичної особи штрафних санкцій за вчинене порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
Постанова Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Чернівецькій області № 6/40-12 від 30.04.2009 року відповідачем в адміністративному або судовому порядку не оскаржувалась.
Відповідно до пункту 10 Положення «Про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.07.1999 р., суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позивачем доведено обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
На момент розгляду справи штраф відповідачем не сплачений.
Однією з позовних вимог є вимога про стягнення з відповідача державного мита та витрат на інформаційно -технічне забезпечення судового процесу.
Суд вважає таку позовну вимогу безпідставною, оскільки відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Крім того, Кодекс адміністративного судочинства України не містить такого виду судових витрат, як витрати на інформаційно -технічне забезпечення судового процесу.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позовна вимога Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні»до Приватного підприємства «Золотий колосок»про стягнення штрафних санкцій у сумі 3400,00 грн. підлягає задоволенню, а позовна вимога про стягнення з відповідача державного мита та витрат на інформаційно -технічне забезпечення судового процесу є безпідставною.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Керуючись ст.ст.2,3,6-12,17,18,160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Приватного підприємства «Золотий колосок»до Державного бюджету України штраф у сумі 3400,00 грн. (на рр31115106700127 ВДК у Кіцманському районі, МФО 856135, код платежу 21081100).
3. В частині стягнення з відповідача державного мита та витрат на інформаційно -технічне забезпечення судового процесу в позові відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
У судовому засіданні 04 березня 2010р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанову виготовлено в повному обсязі 09 березня 2010 року.
Суддя О.П. Скакун