28 травня 2019 р. Справа № 480/879/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
за участю секретаря судового засідання - Волкової Ю.В.,
представника позивача -Острицького А.О.,
представника відповідача - Іваницької А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/879/19
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області які полягають у зменшенні розміру пенсії з надбавками ОСОБА_1 за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року з 01.01.2018 та за рахунок виплати лише 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року з 01.01.2019 протиправними;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018, здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 та з 01.01.2019 однією сумою, з нарахуванням і виплатою компенсації втрати частини доходу з 01.01.2018 і з 01.01.2019 розрахував її розмір за методикою відповідно ст. 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати», подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання рішення суду законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАСУ.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103) йому було перераховано пенсію з 01 січня 2018 року, але відповідач виплачує тільки частину основного розміру пенсії, а саме з 1 січня 2018 року - 50 % від суми підвищення перерахованої пенсії, з 1 січня 2019 року- 75 %.
Позивач вважає дії відповідача щодо невиплати пенсії в повному обсязі такими, що не відповідають Конституції України, Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Крім того, зазначає, що п.п.1,2 Постанови КМУ №103 врегульовані строки виплати пенсій, а не порядок проведення перерахунку, з огляду на що має право на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 01.01.2018 в повному обсязі.
Протоколом автоматизованого розподілу справа №480/897/19 розподілена судді Соколову В.М.
Ухвалою суду від 15.03.2019 у справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою суду від 17.04.2019 р. справу призначено до розгляду у судовому засіданні з викликом сторін на 06.05.2019 р.
Ухвалою суду від 06.05.2019 р. розгляд справи відкладено на 21.05.2019 р.
У зв'язку з закінченням суддею Соколовим В.М. повноважень судді Сумського окружного адміністративного суду на підставі Указу Президента України №195/2019 від 07.05.2019 року та наказу голови Сумського окружного адміністративного суду №18-ОС від 11.05.2019, на підставі розпорядження керівника апарату №59 від 14.05.2019 призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №480/879/19.
14.05.2019 справа розподілена автоматизованою системою документообігу суду судді Прилипчуку О.А.
Ухвалою суду від 17.05.2019 прийнято до провадження вищезазначену справу, призначено до розгляду у судовому засіданні на 28.05.2019.
Відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103), відповідно до якої проводиться перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом №2262 до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції та поліцейських), з урахуванням розміру посадового окладу за посадою, військовим (спеціальним званням), відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно де постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Перерахунок проводиться з 01.01.2016. Проте, виплата перерахованих пенсій проводиться з 01.01.2018.
Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 станом на 01.01.2018 обчислюється органами Пенсійного фонду України та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету в такому порядку:
з 01.01.2019 по 31.12.2019 - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 % різниці між місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017;
з 01.01.2020 - щомісяця окремою сумою у розмірі 100% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Відповідно до Постанови № 103 від 21.02.2018, позивачу було проведено перерахунок пенсії.
При проведенні перерахунку пенсії застосовано норми законодавства, чинні на момент його проведення, а саме статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якою максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення. Зміни щодо визначення максимального розмір) були внесені до статті 13 відповідно до Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", та набрали чинності з 01.05.2014.
Дія нормативно-правового акта в часі починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто, до події, факту, застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони стали або мали місце.
На залежність розмірів соціальних виплат від економічних чинників вказав Конституційний Суд України, зокрема, у рішенні від 26 грудня 2011 року N 20-рп/2011 у справі за конституційними поданнями 49 народних депутатів України, 53 народних депутатів України і 56 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності' пункту 4 розділу VII Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік".
Як відзначив Конституційний Суд України, передбачені законами соціально- економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
Крім цього, вимога позивача про виплату компенсації за несвоєчасну виплату пенсії необгрунтована та не відповідає вимогам законодавства, що підтверджується наступним.
Головним управлінням не порушені встановлені строки виплати та перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” ОСОБА_2 Всі перерахунки здійснені вчасно згідно з чинним законодавством.
З питання нарахування компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати відповідач повідомив, що відповідно до ч. 2 ст. 14, ст. 255 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних спорах, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до покладених зобов'язань, в установленому чинним законодавством порядку.
Статтею 2 Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” від 19.10.2000 № 2050-ІІІ (далі- Закон № 2050) передбачено, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Зазначена правова позиція викладена також в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 10.07.2018 по справі № 404/6317/16-а, у відповідності до якого суд касаційної інстанції зазначив, що відповідно до ст. 4 Закону №2050 виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Оскільки, рішенням суду не визначено головному управлінню зобов'язань щодо нарахування компенсації відповідно до Закону № 2050, а перерахунок відповідно до рішення суду проведений вчасно, то підстави для нарахування компенсації за втрату частини доходів відсутні.
Враховуючи вищезазначене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні.
Заслухавши доводи представників сторін, дослідивши письмові матеріали справи та наявні докази у ній, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України та 17.07.1992 року його звільнено у запас за пунктом "В" ст.59 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" (а.с. 9).
З 18.07.1992року позивачу призначено пенсію у розмірі 50% грошового забезпечення за вислугу років (20 календарних років).
З 01.01.2018 відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" ОСОБА_1 перераховано раніше призначену пенсію (а.с. 11).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Питання пенсійного забезпечення військових пенсіонерів регулюється Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
На виконання ч.4 ст.63 Закону України № 2262-ХІІ, Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято Постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Пунктом 1 Постанови КМУ №103 встановлено необхідність перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року, відповідно до постанови Кабінету стрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова КМУ №704).
Пунктом 2 Постанови № 103 передбачено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Як вбачається із позову, ОСОБА_1 , не погоджуючись із поетапним підвищенням виплат перерахованих пенсій, зазначає про невідповідність таких дій пенсійного органу нормам Конституції України, Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Суд зазначає, що питання правомірності пунктів 1 та 2 Постанови № 103 було предметом розгляду справи №826/3858/18 в Окружному адміністративному суді міста Києва за позовом фізичної особи до Кабінету Міністрів України.
За результатами розгляду даної справи 12.12.2018 Окружним адміністративним судом міста Києва прийнято рішення (набрало законної сили 05.03.2019), яким:
- визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
- зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Відповідно до ч.2 ст.265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
З урахуванням наведеного, пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" втратили чинність з 05.03.2019.
Приймаючи до увагу втрату чинності цих пунктів з 05.03.2019, суд зауважує, що до вказаної дати постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" у цій частині була чинною, а отже підлягала виконанню адресатами цього нормативно-правового акту, в тому числі і Пенсійним фондом України, і його управліннями.
Як вбачається з позовної заяви перерахунок пенсії, з яким не згоден позивач, проведено у травня 2018 року, тобто спірні правовідносини виникли у період, коли пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" були чинними.
Відтак, поетапний перерахунок пенсії Чучіліну ОСОБА_3 здійснено у відповідності та згідно норм чинної (на момент виникнення спірних правовідносин) постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
При цьому посилання позивача на те, що Постановою №103 врегульовані строки виплати пенсій, а не порядок проведення перерахунку, є необгрунтованим, оскільки зворотнє випливає із буквального тлумачення норм зазначеної Постанови та її назви.
З вказаного слідує висновок, що Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, посилаючись на обов'язковість застосування пунктів 1 та 2 Постанови №103 при перерахунку та виплаті пенсії позивачу, а також фактично виплачуючи перераховану пенсію з 01.01.2018 у розмірі 50 відсотків, діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
Враховуючи викладене, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити ді задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити ді - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 30.05.2019 р.
Суддя О.А. Прилипчук