28 травня 2019 р. Справа № 480/1586/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Воловика С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1586/19 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якій просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не включення до Довідки про складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за службу в умовах режимних обмежень) та премії;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести зміни до Довідки про складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за службу в умовах режимних обмежень) та премії і надати її до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує наступним. Позивач є пенсіонером та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" в квітні 2018 ГУ ПФУ в Сумській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , однак у розмірі складових пенсії менших, ніж за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав при звільненні.
В свою чергу, військкомат в супереч вимогам ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та раніше встановленому грошовому забезпеченню, передав нову довідку відповідно постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" за № 103 від 21.02.2018 року, якою фактично встановлено новий склад грошового забезпечення, а саме, безпідставно скасовано щомісячні додаткові види грошового забезпечення.
На переконання ОСОБА_1 , дії відповідача щодо надання довідки без врахування всіх складових сум грошового забезпечення є протиправними, оскільки призвели до зниження розміру пенсії та її складових відносно до дати призначення та нарахування пенсії. В зв'язку з цим, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 03.05.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №480/1536/19, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Сумський обласний військовий комісаріат з позовними вимогами не погодився, у відзиві на позовну заяву зазначив, що форма, зміст та порядок видачі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій затверджені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі по тексту - постанова Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45), який прийнятий відповідно до частини четвертої ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а не ст. 43 цього Закону для здійснення перерахунку вже призначених пенсій. При цьому ІНФОРМАЦІЯ_3 не наділений повноваженнями змінювати, вносити або доповнювати вищевказану довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, не передбаченими у ній видами грошового забезпечення. А отже Сумський обласний військовий комісаріат як уповноважений орган, при складенні довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, діяв у межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством України
Враховуючи наведені обставини, Сумський ОВК вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Листом №2520/М-11 від 22.11.2018 (а.с.15) ГУ ПФУ в Сумській області повідомило позивача, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії.
Згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення, наданою Сумським обласним військовим комісаріатом, розмір грошового забезпечення становить 9510,00 грн., де:
- посадовий оклад - 4930,00 грн.;
- оклад за військовим званням - 1410,00 грн.;
- надбавка за вислугу років 50 % - 3170,00 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 3-4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ч. 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. N 103 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"
За приписами п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. N 103), під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Також Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. N 103), затверджено форму та зміст довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій (Додаток 2 до Порядку (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. N 103), відповідно до якої довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій містить посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.
Отже законодавством чітко встановлено форму та зміст довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, при цьому додаткових видів грошового забезпечення, а саме: за секретність, за кваліфікацію, за виконання особливо важливих завдань, премії вона не містить.
З матеріалів справи суд вбачає, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 року № 103, ІНФОРМАЦІЯ_4 було сформовано довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, яка містить посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років. А відтак суд зазначає, що Сумським обласним військовим комісаріатом було сформовано та надано до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка відповідає формі та змісту встановленого Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. N 103).
Посилання позивача на набуття чинності рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби. та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, як на підставу визнання протиправними дій Сумського ОВК при формуванні довідки про розмір грошового забезпечення, суд не приймає до уваги, оскільки вказані норми втратили чинність з моменту набрання рішенням законної сили, 05.03.2019. Тобто, на момент видачі спірної довідки, згадані норми були чинними та мали застосовуватись відповідачем.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В повному обсязі рішення складено 30.05.2019.
Суддя С.В. Воловик