30 травня 2019 р. справа № 400/1240/19
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марича Є.В., розглянув в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ), Первомайськ,Миколаївська область,55200
до відповідача:Первомайського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області, вул. Вокзальна, 36, Первомайськ, Миколаївська область,55213
про:визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду з позовом до Первомайського об'єднаного управління Пенсійного фонду країни Миколаївської області (далі-відповідач), в якому просить визнати протиправною відмову відповідача у зарахуванні до страхового стажу періоди військової служби з 01.07.2000 р. по 15.02.2002 р., з 01.01.2004 р. по 28.02.2004 р., з 01.05.2004 р. по 31.05.2004 р.; зобов'язати відповідача зарахувати періоди військової служби з 01.07.2000 р. по 15.02.2002 р., з 01.01.2004 р. по 28.02.2004 р., з 01.05.2004 р. по 31.05.2004 р. та здійснити перерахунок і виплату пенсії з урахуванням нового періоду страхового стажу, починаючи з часу призначення пенсії з 27.11.2017 р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно не зарахував до страхового стажу періоди військової служби з 01.07.2000 р. по 15.02.2002 р., з 01.01.2004 р. по 28.02.2004 р., з 01.05.2004 р. по 31.05.2004 р., адже ним на підтвердження проходження військової служби у вказані періоди були надані всі необхідні документи.
Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки страхові внески за спірні періоди за позивача не сплачувалися, тому ці періоди неможливо зарахувати як страхові, а за період з липня 2000 р. по липень 2001 р. взагалі відсутні дані про нараховану заробітну плату.
Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Позивач у березні 2019 року із облікових даних дізнався про не зарахування до страхового стужу періоди військової служби з 01.07.2000 р. по 15.02.2002 р., з 01.01.2004 р. по 28.02.2004 р., з 01.05.2004 р. по 31.05.2004 р.
25.03.2019 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок страхового стажу, в якій просив включити для розрахунку страхового стажу наступні періоди військової служби з 01.07.2000 р. по 15.02.2002 р., з 01.01.2004 р. по 28.02.2004 р., з 01.05.2004 р. по 31.05.2004 р., до заяви додав копію трудової книжки та витяг з наказу про звільнення з військової служби.
15.04.2019 р. листом №27-н-08 відповідач повідомив позивача, що періоди військової служби з 01.07.2000 р. по 15.02.2002 р., з 01.01.2004 р. по 28.02.2004 р., з 01.05.2004 р. по 31.05.2004 р. не підлягають зарахуванню до страхового стажу, у зв'язку відсутністю відомостей про сплату страхових внесків.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 8 Закону України № 1058-VI "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі-Закон №1058), передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Згідно з п. 11 ч. 1 ст. 11 Закону №1058, Загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейські, особи рядового і начальницького складу, у тому числі ті, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про військовий обов'язок і військову службу".
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 20 Закону №1058, страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Частиною 1 ст. 24 Закону №1058 передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до ч. ст. 20 Закону №1058, у разі ухилення страхувальника чи його посадових осіб від надання територіальному органу Пенсійного фонду звітності чи інших документів про сплату страхових внесків страхові внески обчислюються територіальним органом Пенсійного фонду в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, за непрямим методом виходячи з оцінки валового доходу та витрат страхувальника, кількості осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, обсягу виробленої (реалізованої) продукції (послуг), суми сплачених ним податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законодавством.
Відповідно до ч. 10 ст. 20 Закону №1058, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
У періоди з 01.07.2000 р. по 15.02.2002 р., з 01.01.2004 р. по 28.02.2004 р., з 01.05.2004 р. по 31.05.2004 р. позивач проходив військову службу, що підтверджується копією трудової книжки, довідкою Управління кадрів Південного оперативного командування про проходження військової служби від 11.11.2002 р. №23/4/2977, довідкою Військового інституту від 20.06.2001 р. 864, довідкою Запорізького військомату від 19.10.2017 р. №701/ф, довідкою начальника фінансової служби від 04.07.2006 р. №8698 та довідкою Миколаївського обласного комісаріату від 20.05.2019 р. №ЮН-44598/34.
Таким чином, проходження позивачем військової служби у спірні періоди підтверджено вищезазначеними документами, а невнесення страхових внесків чи відсутність даних, у зв'язку з втратою відомостей про внесення страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відбулось не з вини позивача.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що несплата страхових внесків не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу спірних періодів військової служби, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе страхувальник, в якому працює або проходить службу застрахована особа.
Внаслідок невиконання військовим інститутом Київського національного Університету ім. Т.Г. Шевченко, Запорізьким обласним військоматом та контрольно-ревійзійним управлінням Південного оперативного командування обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за спірний період, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Аналогічна правова позиція зазначена у постанові Верховного Суду від 24.05.2018 року по справі № 490/12392/16-а.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно зі ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В ході розгляду справи відповідач не довів правомірність своїх дій щодо не врахування страхового стужу спірних періодів військової служби позивача.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги необхідно задовольнити.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішувалось, так як позивач на підставі ст. 5 ч. 1 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору, а доказів понесення інших судових витрат сторони суду не подали.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Первомайського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (вул. Вокзальна, 36, Первомайськ, Миколаївська область, 55213, ідентифікаційний код 37822160) задовольнити.
2. Визнати протиправною відмову Первомайського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (вул. Вокзальна, 36, Первомайськ, Миколаївська область, 55213, ідентифікаційний код 37822160) у зарахуванні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до страхового стажу періодів військової служби з 01.07.2000 р. по 15.02.2002 р., з 01.01.2004 р. по 28.02.2004 р., з 01.05.2004 р. по 31.05.2004 р.
3. Зобов'язати Первомайське об'єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (вул. Вокзальна, 36, Первомайськ, Миколаївська область, 55213, ідентифікаційний код 37822160) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) періоди військової служби з 01.07.2000 р. по 15.02.2002 р., з 01.01.2004 р. по 28.02.2004 р., з 01.05.2004 р. по 31.05.2004 р. та здійснити перерахунок і виплату пенсії з урахуванням нового періоду страхового стажу, починаючи з часу призначення пенсії з 27.11.2017 р.
4. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Є. В. Марич