Рішення від 29.05.2019 по справі 400/814/19

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2019 р. № 400/814/19

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020

про:визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач) з вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення повного перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року та ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

- зобов'язати відповідач провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року та ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ (далі - Закон 2262) без обмеження граничного розміру.

Ухвалою суду від 10.04.2019р. справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що був він звільнений зі служби податкової міліції з посади заступника начальника відділу - начальника оперативно-розшукового відділення відділу податкової міліції Вознесенської ОДПІ в Миколаївській області. На день звільнення перебував у спеціальному званні - підполковник податкової міліції, якому з 01.04.2011р. було призначено пенсію за вслугу років в розмірі 50% від грошового забезпечення у відповідності до ст.63 Закону 2262. Наприкінці грудня 2015 року були внесені зміни до Закону стосовно умов здійснення перерахунку пенсії, які розповсюджувались і на позивача, як пенсіонера податкової міліції. Звернувшись до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2016р., відповідач відмовив, про що зазначив у листі від 19.02.2019р.

Відповідач в обгрунтування позовних вимог зазначив, що відповідно до п.1 Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018р. "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103), позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018р. на підставі довідки Головного управліня ДФС у Миколаївській області від 03.04.2018р. Підстав для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016р. відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року (далі - Закон № 900) та п.3 Постанови 103 у відповідача не має. Позивач звільнений зі служби в органах податкової міліції, які є територіальними органами органів доходів і зборів в складі ДФС. підрозділи податквої міліції не відносяться до органів внутрішніх справ (міліції), а тому правових підстав для перерахунку пенсії відповідно до п.3 Постанови № 103 у відповідача не має.

Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку про наступне.

14.02.2019р. позивач звенувся до відповідача з заявою про отримання інформації щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії відповідно до вимог ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у відповідності з сучасними розмірами складових грошового забезпечення поліцейських на відповідних посадах.

Відповідач листом від 19.02.2018р. № 539/03 повідомив позивачу, що Законом 2262 та Постановою КМУ № 103 запроваджено механізм проведення перерахунку пенсії пенсіонерам всіх силових структур. Пунктом 1 Постанови № 103 встановлено перерахувати пенсії призначені згідно із Законом № 2262 до 01.03.2018р. відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704). Відповідно до пенсійної справи позивача, ОСОБА_1 отримує пенсію згідно Закону 2262 як особа, звільнена зі служби в органах і підрозділах податкової міліції, розмір якої станом на 21.12.2017р. становить 1916,56грн. Станом на 01.01.2018 року позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до довідки Головного управління ДФС у Миколаївській області від 03.04.2018р. з урахуванням постанов № 103 та № 704. Інших підстав для перерахунку пенсії позивачу не має.

Таким чином, виходячи з матеріалів справи, позивач був звільнений з податкової міліції у званні підполковника податкової міліції, якому була призначена пенсія у відповідності до Закону України № 2262 як пенсіонеру податкової міліції.

Перерахунок пнсії позивача станом на 01.01.2018р. відповідачем проведено на підставі довідки Головного управління ДФС у Миколаївській області від 03.04.2018р.

Аналізуючи норми чиного законодавства, суд заначає наступне.

Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ та Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців та інших осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат; підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно положень Закону № 900, статті 63 Закону № 2262 та Порядку № 45, існують підстави вважати, що зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії колишнього працівника міліції на підставі постанови № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Таким чином, Законом № 900 внесено зміни щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей, а не колишніх працівників податкової міліції.

Верховний Суд раніше сформулював правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах між пенсійним органом та колишнім працівником органів внутрішніх справ щодо перерахунку пенсії на підставі постанови № 988. Зокрема, у постанові від 20 лютого 2018 року (справа № 669/512/17) вказав, що аналіз положень Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 45, дає підстави вважати, що зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії колишнього працівника міліції на підставі постанови № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Разом з цим, у справі яка розглядається спір виник між пенсійним органом та колишнім працівником податкової міліції та можливості поширення розмірів грошового забезпечення поліцейських Національної поліції, установлених постановою № 988 для перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ на колишніх працівників податкової міліції.

Податкова міліція входить до складу органів доходів і зборів.

Незважаючи на те, що відповідно до пункту 357.2. статті 357 Податкового кодексу України пенсійне забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції здійснюється у порядку, встановленому законом для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, колегія суддів зазначає, підставою для перерахунку пенсії є прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення саме для відповідних категорій військовослужбовці.

Суд зазначає, що нормами Порядку № 45 передбачено чіткий алгоритм та послідовність дій державних органів, які передують проведенню перерахунку.

Відповідно до пунктів 2 -3 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзвязку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Отже, нормами Порядку №45 передбачено інший порядок дій для здійснення перерахунку пенсій.

Крім того, відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. З аналізу вищенаведених норм слідує, що обов'язок щодо направлення до ПФУ інформації про зміни в грошовому забезпеченні осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262, покладено на відповідний державний орган, зазначений у пункті 2 Порядку № 45, в залежності від того, в якому саме органі змінився розмір грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Як установлено матеріалами справи, грошове забезпечення позивача здійснювалось відповідно до довідки Головного управління ДФС у Миколаївській області.

Крім того, суд вважає за необхідне зауважити, що постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - постанова № 988) не встановлено зміни до грошового забезпечення колишніх працівників податкової міліції, жодних доказів збільшення грошового забезпечення працівників податкової міліції матеріали справи не містять, відтак, згідно з Законом № 900, ст. 63 Закону № 2262, постановою № 988 не може бути підставою для перерахунку пенсії позивача.

Вирішуючи зазначену справу, суд враховує висновки щодо застосування норми права, викладені у постанові Верховного Суду від 21.03.2019р. по адміністративній справі № 334/8944/16-а .

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач довів суду правомірність не проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016 року у відповідності до до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року та ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необгрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя І. А. Устинов