Окрема ухвала від 30.05.2019 по справі 1240/2571/18

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ОКРЕМА УХВАЛА

30 травня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2571/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності в порядку визначеному ст. 383 КАС України у справі № 1240/2571/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

21 травня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Фролова ОСОБА_2 , в якій заявник просив суд:

- постановити окрему ухвалу, якою визнати протиправною бездіяльність щодо невиплати пенсії з 01 березня 2016 року по 31.07.2018 року, оскільки така бездіяльність порушує право на отримання пенсійних виплат підтверджене судовим рішенням;

- визначити окремою ухвалою обов'язок Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області усунути порушення права позивача на отримання пенсії шляхом виплати пенсії з 01.03.2016 року по 31.07.2018 року згідно ст. 46 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-1У “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у строк не пізніше п'яти робочих днів з дня набрання законної сили цією окремою ухвалою і у цей же строк письмово повідомити суд про усунення цих порушень з наданням підтверджуючих документів;

- постановити окрему ухвалу стосовно порушення законодавства керівником Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, яке містить ознаки кримінального правопорушення, надіслати органу досудового розслідування Марківському РВ національної поліції України у Луганській області та зобов'язати Марківське РВ національної поліції України у Луганській області надати суду відповідь про вжиті ним заходи у визначений в окремій ухвалі судом строк.

В обґрунтування заяви зазначено, що заборгованість за рішенням суду за період з 01.03.2016 по 31.07.2018 відповідач виплачувати відмовляється з посиланням на підзаконний нормативний акт, а саме: на п.15 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат ВПО, затвердженого КМУ від 08.06.2016 року № 365, суми пенсійних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в Пенсійному фонді України та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного КМУ. У зв'язку з тим, що КМУ не визначив порядок виплати соціальних виплат ВПО, які були виплачені за минулий період, відповідач відмовляється провести виплату заборгованості по пенсії. Вважає, що відповідачем вчинено бездіяльність щодо невиплати пенсії з 01 березня 2016 року по 31.07.2018 року, оскільки така бездіяльність порушує право на отримання пенсійних виплат підтверджене судовим рішенням.

Ухвалою суду від 23.05.2019 прийнято до розгляду заяву, вирішено розглянути заяву у письмовому провадженні, зобов'язано Марківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області у строк до 30 травня 2019 року надати до суду: письмові відомості щодо виконання рішення суду від 20.09.2018 у справі № 1240/2571/18 разом з відповідними доказами (арк. спр. 102).

Марківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області вимоги ухвали суду від 23.05.2019 не виконало, витребуваних документів суду не надало.

Вирішуючи заяву про визнання протиправною бездіяльність Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо невиконання судового рішення, суд виходить з такого..

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 20.09.2018 у справі № 1240/2571/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо невиплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 01.03.2016 року по 31.06.2018. Зобов'язано Марківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний код 41247405, місцезнаходження: 92400, Луганська область, Марківський район, селище міського типу Марківка, вул. Центральна, будинок 20) виплатити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) заборгованість з виплати пенсії за період з 01.03.2016 року по 31.07.2018 року. Зобов'язано Марківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний код 41247405, місцезнаходження: 92400, Луганська область, Марківський район, селище міського типу Марківка, вул. Центральна, будинок 20) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 , Луганська область АДРЕСА_4 ) компенсацію втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати станом на дату виплати заборгованості у відповідному місяці (арк. спр. 60-64).

Рішення суду від 20.09.2018 у справі № 1240/2571/18 набрало законної сили 04.12.2018.

17.01.2019 позивач отримав оригінали виконавчих листів.

Постановою заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 18.03.2019 відкрито виконавче провадження № 58636384 з виконання виконавчого листа № 1240/2571/18, виданого 17.01.2019 Луганським окружним адміністративним судом про зобов'язання Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області виплатити ОСОБА_1 заборгованість з виплати пенсії за період з 01.03.2016 року по 31.07.2018 року (арк. спр. 111).

Постановою заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 18.03.2019 відкрито виконавче провадження № 58636923 з виконання виконавчого листа № 1240/2571/18, виданого 17.01.2019 Луганським окружним адміністративним судом про зобов'язання Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати станом на дату виплати заборгованості у відповідному місяці (арк. спр. 112).

15.05.2019 позивач отримав лист № ФР-9054683 від 25.02.2019, в якому Марківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повідомило, що управлінням на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20.09.2018 року по справі № 1240/2571/18 проведено позивачу нарахування суми пенсії 39273,00 грн за період з 01.03.2016 року по 31.07.2018 року на окрему відомість лютого 2019 року та буде виплачено за умови фінансування (арк. спр. 110).

З вищевикладеного судом встановлено, що Марківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20.09.2018 не виконано.

Надаючи правову оцінку діям Марківського об'єднаного управлінням Пенсійного фонду України Луганської області, суд виходить з такого.

Відповідно до частин першої та другої статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Європейський Суд з прав людини звертає увагу на те, що судове та виконавче провадження є першою та другою стадіями у загальному провадженні (рішення у справі “Скордіно проти Італії”. Таким чином, виконання рішення не відокремлюється від судового розгляду і провадження повинно розглядатися загалом (рішення у справі “Сіка проти Словаччини”).

Аналіз зазначених вище рішень Європейського Суду з прав людини свідчить про те, що з метою забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві існує інститут судового контролю за виконанням судового рішення. Судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.

Згідно з частиною першою статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Відповідно до частини шостої статті 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Частинами першою, другою, четвертою статті 249 КАС України визначено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.

Згідно із статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Частинами першою, другою, четвертою статті 13 Закону України від 02.06.2016 № 1402-VIII “Про судоустрій і статус суддів” визначено, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в суді, ухвалюється іменем України.

Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

З вищевикладеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим до виконання всіма учасниками справи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.20118 № 649 “Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду” (далі - Порядок № 649) затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Пунктом 2 якої установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затвердженого цією постановою.

Пунктом 1 Порядку № 649 передбачено, що цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.

Черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника (пункт 4 Порядку № 649).

Для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України:

документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника;

копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа;

розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою (пункт 5 Порядку № 649).

Згідно з пунктом 6 Порядку № 649 перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду (далі - комісія).

Відповідно до пункту 10 Порядку № 649 виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.

Таким чином, судом встановлено, що боржник - орган Пенсійного фонду України, визначений судом боржником у виконанні судового рішення, з метою виконання судового рішення зобов'язаний вжити заходів, визначених Порядком № 649.

У свою чергу, Марківське об'єднане управлінням Пенсійного фонду України Луганської області не надало суду жодних доказів вжиття ним будь-яких заходів щодо виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20.09.2018 у справі № 1240/2571/18.

Відповідно, суд дійшов висновку, що з боку Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області наявне протиправне невиконання рішення суду.

В рамках адміністративного судочинства:

дії - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;

бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;

рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).

Оскільки судом встановлено невиконання Марківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області дій щодо виконання судового рішення, відповідно, суд дійшов висновку, що Марківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області допущена протиправна бездіяльність.

За таких обставин, враховуючи, що до теперішнього часу рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20.09.2018 у справі № 1240/2571/18 не виконано, суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви ОСОБА_1 , та наявність з боку Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області протиправної бездіяльності щодо невиконання рішення суду та необхідності направлення на його адресу окремої ухвали.

Разом з тим, ОСОБА_1 формуючи вимоги своєї заяви, вийшов за межі вимог статті 249 КАС України, якою, як вже вищевказано, визначено можливість постановлення окремої ухвали і її направлення її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, або для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

Відповідно, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 249, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності в порядку визначеному ст. 383 КАС України у справі № 1240/2571/18 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо невиконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20.09.2018 у справі № 1240/2571/18 про зобов'язання Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області виплатити ОСОБА_1 заборгованість з виплати пенсії за період з 01.03.2016 року по 31.07.2018 року.

Визнати протиправною бездіяльність Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо невиконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20.09.2018 у справі № 1240/2571/18 про зобов'язання Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати станом на дату виплати заборгованості у відповідному місяці.

Зобов'язати Марківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, а саме невиконанню рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20.09.2018 у справі № 1240/2571/18 про зобов'язання Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області виплатити ОСОБА_1 заборгованість з виплати пенсії за період з 01.03.2016 року по 31.07.2018 року.

Зобов'язати Марківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, а саме невиконанню рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20.09.2018 у справі № 1240/2571/18 про зобов'язання Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати станом на дату виплати заборгованості у відповідному місяці.

Зобов'язати Марківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області протягом тридцяти календарних днів з дня отримання окремої ухвали надати відповідь до Луганського окружного адміністративного суду.

Копію ухвали направити заявнику та Марківському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Луганської області.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Суддя В.С. Шембелян