28 травня 2019 року м.Кропивницький Справа № 340/1037/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого-судді Ю.П. Пасічник
за участю секретаря судового засідання - Побочій О.В.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Чернова А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 до Кіровоградського обласного військового комісаріату ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ 07827576) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
24.04.2019р. до Кіровоградського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (надалі - позивач) з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
В позовній заяві позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо відмови у складанні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” вказати розмір надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за кваліфікацію, надбавки за особливі умови служби та інших додаткових грошового забезпечення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсії, за відповідною або аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення із служби;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких осіб” вказати розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за кваліфікацію, надбавки за особливі умови служби та інших додаткових видів грошового забезпечені, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсії, за відповідною або аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення із служби.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказав, що йому з 13.11.1997р. призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» .
При призначенні пенсії було враховано грошове забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу із таємними документами, надбавка за кваліфікацію, надбавка за особливі умови служби, премія.
У зв'язку з набранням 01.03.2018р. чинності Постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпеченням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», відбулося підвищення розміру грошового забезпечення військовослужбовців, у зв'язку з чим пенсія підлягала перерахунку.
Складаючи довідку про розміри грошового забезпечення, які мають бути враховані при перерахунку пенсії, відповідач, застосував положення п. 1 Постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 та п. 5 і додаток 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008р. №45, відповідно до яких під час перерахунку пенсії використовуються такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідно або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Позивач вказує, що всупереч вимогам ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постановою №103 було обмежено складові грошового забезпечення, які мали бути враховані при перерахунку пенсії.
Зважаючи на те, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», позивач звернувся до відповідача із заявою про складення та направлення до органів Пенсійного фонду довідки про складові грошового забезпечення в якій вказати розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за кваліфікацію, надбавки за особливі умови служби та інших додаткових видів грошового забезпечені, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсії, за відповідною або аналогічною посадою.
Листом від 19.04.2019р. позивачеві було відмовлено у складанні та поданні такої довідки у зв'язку з тим, що Міністерство оборони України звернулось з листом до Мінсоцполітики щодо надання роз'яснень стосовно встановлення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18.
Вважаючи вказану відмову протиправною позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 26.04.2019 року відкрито провадження у справі, розгляд адміністративної справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін. Також вказаною ухвалою встановлено відповідачеві строк на подання відзиву на позовну заяву.
16.05.2019р. відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Як підставу для відмови в задоволенні позовних вимог вказав, що відповідачем в порядку та за формою, передбаченою у додатку № 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 надано довідку про розмір грошового забезпечення позивача, складові якого відповідали вимогам Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року, пункти 1, 2 якої були чинними на час проведення перерахунку пенсії.
Скасування Окружним адміністративним судом міста Києва пунктів 1, 2 Постанови №103 не дає Кіровоградському ОВК додаткових або нових підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до органів Пенсійного фонду, оскільки Порядок №45 не передбачає надсилання довідок уповноваженим органом до головних управлінь Пенсійного фонду України за вимогою осіб, які отримують пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Порядок №45 не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення.
Тому, на думку відповідача, він діяв на підставі, в межах та порядку визначеному чинним законодавством України. З огляду на викладене, відповідач вважає, що доводи позовної заяви є необґрунтованими, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню (а.с.37-41).
20.05.2019 року позивачем надано до суду додаткові пояснення, разом з тим, суд вважає що такі не можуть вважатися допустимою заявою по суті справи із таких мотивів.
Згідно ч. 2 ст. 159 КАС України, заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.
Підстави, час та черговість подання заяв по суті справи визначаються цим Кодексом або судом у визначених цим Кодексом випадках (ч. 3 ст. 159 КАС України).
Відповідно до ч. 5 ст. 159 КАС України, суд може дозволити учаснику справи подати додаткові пояснення щодо окремого питання, яке виникло при розгляді справи, якщо визнає це необхідним.
Оцінюючи пояснення позивача від 20.05.2019 року, суд зазначає, що такі не відносяться до заяв, право подання яких прямо передбачено нормою ч. 2 ст. 159 КАС України. При цьому позивач, на підставі ч. 5 ст. 159 КАС України, не отримував дозволу суду на подачу таких пояснень. Відтак, додаткові пояснення позивача подані ним із порушенням встановленого процесуальним Законом порядку, що вказує на їх недопустимість.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, що містяться у матеріалах адміністративної справи, суд встановив, що позивач проходив військову службу з 01.08.1969р. по 02.09.1997р. З 02.09.1997р. року звільнений у запас, що підтверджується послужним списком (а.с.49-52).
З 13.11.1997р. позивачеві призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-XII (надалі - Закон №2262-XII).
Судом встановлено, що станом на час призначення позивачеві пенсії до розрахунку грошового забезпечення для обрахунку пенсії входили такі складові:
- посадовий оклад - 1075 грн.;
- оклад за військове звання (майор) - 125 грн.;
- надбавка за вислугу років (загальна 28 років, 40%) - 480 грн.;
- надбавка за виконання ОВЗ (50%) - 840 грн.;
- надбавка за таємність (15%) - 161,25 грн.;
- надбавка за класну кваліфікацію (11%) - 118,25 грн.;
- надбавка за ОУС (15%) - 161,25 грн.;
- премія (90%) - 967,50 грн.,
всього 3928,25 грн. (а.с.23).
Станом на 01.12.2017р. позивачеві здійснювався перерахунок пенсії при цьому, було враховано види складових грошового забезпечення аналогічні тим, які були враховані під час призначення пенсії (а.с.22).
Враховуючи положення постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року та постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року, відповідачем направлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області. Грошове забезпечення позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року станом на 01.03.2018 включає: посадовий оклад в розмірі 4930 грн., оклад за військовим званням (майор) 1340 грн., надбавка за вислугу років 50% в розмірі 3135 грн., всього 9405 грн. (а.с.21,55).
15.04.2019р. позивач звернувся із заявою до відповідача про складення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, в якій вказати: оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткову надбавку за вислугу років, надбавку за особливості проходження служби, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, премію, надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за кваліфікацію, надбавку за особливі умови служби та інших додаткові види грошового забезпечення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсії за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав на дату звільнення із служби (а.с.24,25).
Проте, відповідач відмовив у задоволенні його заяви та надав відповідь від 19.04.2019 року за № 1447. У відповіді відповідач вказав, що Міністерство оборони України звернулось з листом до Мінсоцполітики щодо надання роз'яснень стосовно встановлення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18 (а.с.26).
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.
Частиною 3статті 46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №2262-XII.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Суд, окреслюючи межі спірних правовідносин, що виникли між сторонами, звертає увагу на те, що такі стосуються питання про наявність чи відсутність підстав для виготовлення та обов'язку направлення відповідачем до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області довідки про грошове забезпечення пенсіонера, як колишнього військовослужбовця. Така довідка, на думку позивача, повинна стати підставою для перерахунку його пенсії та має містити інші складові грошового забезпечення, крім тих, що вказані у довідці складеної станом на 01.03.2018р., яка бралася до уваги органами пенсійного фонду, при проведенні перерахунку його пенсії (а.с.55).
При цьому суд зазначає, що правовідносини щодо перерахунку пенсії позивача не відносяться до сфери спору у цій адміністративній справі.
Отже, враховуючи предмет позову у справі яка розглядається, судом буде надано правову оцінку виключно підставам для оформлення нової довідки про грошове забезпечення у частині, що стосується позивача та направлення її до управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області.
Підстави та порядок оформлення спірної довідки про розмір грошового забезпечення та її направлення головним управлінням Пенсійного фонду України до 21.02.2018 року було врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45 (в редакції до 21.02.2018 року)).
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції до 21.02.2018 року) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Системний аналіз зазначених норм Порядку дає підстави для висновку, що підготовці та поданню довідки про розмір грошового забезпечення передує низка юридичних фактів і лише при їх настанні виникає обов'язок уповноваженого органу оформити відповідну довідку. До таких зокрема належать:
- прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством;
- направлення компетентними державними органами у п'ятиденний строк повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям;
- повідомлення Пенсійним фондом України у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки);
- складення головними управліннями у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списків та подання їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії;
- підготовка уповноваженими органами довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та подання їх головним управлінням Пенсійного фонду України у місячний строк.
Отже, підготовка та подання довідки про розмір грошового забезпечення є завершальним (п'ятим) етапом процедури доведення до відома органів Пенсійного фонду України інформації про наявність підстав для прийняття рішення про проведення перерахунку пенсії. Тому про виникнення у відповідача обов'язку із підготовки такої довідки можна вести мову лише за наявності встановлених вище передумов.
30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 ця постанова набирає чинності з 01.01.2018 року.
21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 103 «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), текст якої офіційно оприлюднений 23.02.2018 року на Урядовому порталі.
Пунктом 1 Постанови № 103 встановлено необхідність перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01.01.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704).
Також, Постановою № 103 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Так, відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції після 21.02.2018 року) пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Аналіз і цієї редакції Порядку свідчить про те, що заява позивача із посиланням на наявний на його думку факт зміни грошового забезпечення не є достатньої підставою для видачі довідки про розмір грошового забезпечення. Підготовці такої довідки повинні передувати:
- підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців;
- прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій;
- отримання Пенсійним фондом України відповідного повідомлення від Мінсоцполітики
- повідомлення Пенсійним фондом України своїх головних управлінь про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилання відповідної інформації;
- складення головними управліннями у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення списків за встановленою формою та подання їх компетентним державним органам;
- підготовка державними органами на підставі отриманих списків довідок про розмір грошового забезпечення та їх направлення до органів пенсійного фонду.
Крім того, відповідно до абз. 1 п. 5 Порядку № 45 (в редакції після 21.02.2018 року) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Перевіряючи наявність передбачених передумов для оформлення та направлення довідки про розмір грошового забезпечення позивача суд встановив наступне.
Позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам», а її розмір склав 5035,61 грн. (а.с.21).
При цьому суд наголошує, що за наслідками перерахунку пенсії, навіть за умови що до складу грошового забезпечення були включені лише посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років, її розмір збільшився у порівнянні з розміром пенсії після її перерахунку станом на 01.12.2017р., коли до складу грошового забезпечення були включені всі складові, які існували станом на час призначення пенсії, а її розмір складав 3197,31 грн. (а.с.22).
Тобто в даному випадку не відбулося звуження змісту соціальних гарантій позивача чи їх скасування.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які затверджені відповідною постановою Уряду.
05.03.2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишив без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року - без змін.
Відповідно до ч.2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Згідно з ч. 1 ст. 325 КАС України, постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Суд зазначає, що пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» втратили чинність з 05.03.2019 року, що узгоджується із нормою ч. 2 ст. 265 КАС України.
Проте суд звертає увагу позивача, що прийняте Окружним адміністративним судом міста Києва в адміністративній справі №826/3858/18 рішення не є тим юридичним фактом, який в силу вимог п. 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції до 21.02.2018 року) тягне за собою обов'язок відповідача оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача.
Як зазначалося вище, першим етапом та приводом для оформлення довідок про грошове забезпечення є прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Суд звертає увагу, що при розгляді справи не встановлено факту прийняття Кабінетом Міністрів України рішень які б тягнули за собою зміни в грошовому забезпеченні військовослужбовців. Тому, підстави для висновків про те, що у відповідача виник обов'язок оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області іншу довідку про новий розмір грошового забезпечення також відсутні.
Водночас суд наголошує, що ані Порядок №45, ані жоден інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення.
Такі повноваження належать Кабінету Міністрів України, реалізація яких, в силу вимог Порядку № 45 (незалежно від того чи в редакції до 21.02.2018 року чи після 21.02.2018 року) має стати підставою для позитивних дій зі сторони як органів Пенсійного фонду України, так державних органів, в яких військовослужбовці проходили службу.
Враховуючи викладене, позовні вимоги в частині визнання бездіяльності відповідача, яка полягає у не включенні в довідку про розмір грошового забезпечення відомостей про додаткові види грошового забезпечення та не виготовленні та не направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нової довідки про розмір грошового забезпечення - задоволенню не підлягають.
Щодо вимоги позивача скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, суд зазначає, що така є похідною від першої позовної вимоги, а тому задоволенню також не підлягає.
Крім того, суд наголошує, що відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені судом, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
При цьому, суд враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Як випливає із п. 25 рішення Європейського суду з прав людини, національні суди не повинні ігнорувати доводи позивача які є специфічними, доречними та важливими в контексті обставин справи.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, суд дійшов переконання, що у спірних правовідносинах відповідач зазначеного Конституційного припису дотримався, а тому відсутні ознаки порушення ним прав, свобод та законних інтересів позивача.
Беручи до уваги викладене вище, суд доходить висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає, що у зв'язку із відмовою в задоволенні позовних вимог, сплачена позивачем при зверненні до суду сума судового збору відшкодуванню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 до Кіровоградського обласного військового комісаріату (вул.Кавалерійська, 17/19, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, код ЄДРПОУ 07827576) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Повний текст рішення складено 30 травня 2019 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. Пасічник