Рішення від 30.05.2019 по справі 810/4516/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2019 року м. Київ № 810/4516/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області (далі - відповідач), в якому просить суд (з урахуванням уточненої позовної заяви):

- визнати протиправними дії відповідача щодо направлення до Головного управління ПФУ в Київській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, у якій не вказано премії у розмірі 40% грошового забезпечення, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, щорічної виплати на оздоровлення в розмірі посадового окладу;

- зобов'язати відповідача виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 р. із зазначенням як основних, так і додаткових видів грошового забезпечення у наступних розмірах: посадовий оклад (за посадою начальника Обухівського РВ ГУ МВС України у Київській область) - 3600 грн. 00 коп.; оклад за спеціальне звання (підполковник поліції) 2200 грн. 00 коп.; надбавки за стаж служби 40% - 2320 грн. 00 коп.; надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції; надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15 % посадового окладу - 540 грн. 00 коп.; премії 40% грошового забезпечення - 5 239 грн. 04 коп.; щорічна доплата на оздоровлення в розмірі посадового окладу.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 затверджено розміри грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України, а тому позивач, як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України, має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розмірів грошового забезпечення поліцейських. Проте, відповідачем безпідставно не внесено у довідку про розмір грошового забезпечення інших надбавок. Не погоджуючись з зазначеними показниками у довідці, вважаючи, що Ліквідаційна комісія умисно створила передумови для неврахування надбавки та премії у належному розмірі під час перерахунку його пенсії, чим порушила його конституційні права та гарантії, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 3 вересня 2018 р. відкрито спрощене позовне провадження в цій адміністративній справі та призначено судове засідання.

11 вересня 2018 р. до суду надійшов відзив від відповідача, в якому він позову не визнав, у його задоволенні просив відмовити. Стверджує, що надбавки та доплати, які передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2015 р. № 1294 та наказом МВС України від 31 грудня 2015 р. № 499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» до перерахунку пенсії не включаються.

17 вересня 2018 р. до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначає, що премія в поліції не має ні нижньої, ні верхньої межі, а тому не є обов'язковою умовою для керівника при встановленні такої премії. Стверджує, що в міліції розмір премії був не менше від 10 % грошового забезпечення. Оскільки позивачу встановлено розмір премії на момент звільнення, то цей розмір і повинен застосовуватись при перерахунку пенсії. Зазначає, що щорічні надбавки на оздоровлення є постійними виплатами у поліції та постійними виплатами у міліції, але відповідачем про це взагалі не зазначено у відзиві, що вказує на мовчазну згоду з цією вимогою.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2018 р. у цій справі зупинено провадження до набрання чинності рішенням Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18). 12 грудня 2018 р. постановою Великої Палати Верховного Суду апеляційну скаргу залишено без задоволення, а рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 березня 2018 р. залишено без змін.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24 січня 2019 р. поновлено провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.

24 січня 2019 р. до суду від позивача надійшов уточнений адміністративний позов.

6 березня 2019 р. до суду надійшов відзив на уточнений позов від відповідача, в якому він позову не визнав, у його задоволенні просив відмовити.

25 березня 2019 р. до суду надійшла заява від позивача про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.

25 березня 2019 р. до суду сторони не прибули.

Ураховуючи положення ч. 9 ст. 205 КАС України, розгляд справи здійснено судом без участі представників сторін у порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Позивач з 25 червня 2003 року є пенсіонером органів внутрішніх справ України, якому призначена та виплачується пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується посвідченням № 4531від 12 серпня 2003 р.

На пенсію позивач пішов з посади начальника Обухівського РВ ГУ МВС України в Київській області в званні підполковник міліції.

Згідно з розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі К 7838 позивачу призначена пенсія з 1 січня 2007 р. із наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 1300 грн. 00 коп.; оклад за військове звання - 130 грн. 00 коп.; процентна надбавка за вислугу років 35% - 500 грн. 50 коп.; робота з таємними виробами, носіями, документами 15 % - 195 грн. 00 коп.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 15% - 195 грн. 00 коп.; надбавка за особливо важливі завдання 48% - 926 грн. 64 коп.; премія 40% - 1298 грн. 86 коп.; всього - 4546 грн. 00 коп. Основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі: 3636 грн. 80 коп. Вид підвищення або надбавки до пенсії: підвищення по постанові Кабінету Міністрів України 2012 р. № 355 (35 % від 3636 грн. 80 коп. = 1272 грн. 88 коп., максимальний розмір = 1658 грн. 94 коп.) (з 1 по 31) - 1272 грн. 88 коп. Згідно з цим розрахунком підсумок пенсії (з усіма надбавками) становить 4909 грн. 68 коп.

Отже, пенсію позивачу призначено з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військове звання; надбавка за вислугу років; робота з таємними виробами, носіями, документами 15%; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 15 %; надбавка за особливо важливі завдання 48 %; премія 40 %.

Позивач звернувся до Головного управління ПФУ у Київській області із заявою про надання довідок для здійснення перерахунку і виплати пенсії.

22 травня 2018 р. листом Головного управління ПФУ у Київській області за №1602/Б-01 позивачу надано довідку від 19 березня 2018 р. № К-7838 про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Згідно з наданою позивачу довідкою відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 та від 11 листопада 2015 р. № 988 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 р., за прирівняною посадою поліцейського начальник відділу поліції - Управління, відділи (відділення) поліції до посади на день звільнення із служби - начальник Обухівського РВ ГУ МВС України в Київській області становить: посадовий оклад - 3600 грн. 00 коп.; оклад за спеціальним званням (підполковник міліції/підполковник поліції) - 2200 грн. 00 коп.; надбавки за стаж служби 40 % - 2320 грн. 00 коп.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 % - 540 грн. 00 коп.; премії 1,39% - 120 грн. 37 коп.; всього - 8780 грн. 37 коп.

24 травня 2018 р. позивач вернувся із заявою до відповідача, в якій просив встановити розміри нової надбавки за спеціальні умови проходження служби в поліції та врахувати виплати суми матеріальної допомоги на оздоровлення за два роки, починаючи з 1 січня 2016 року. При неможливості встановлення розміру нової надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, просив встановити її в розмірі встановленої йому ідентичної попередньої надбавки 48%. Крім того, просить розмір премії встановити йому з розміру премії отриманої поліцією в травні 2016 року за січень 2016 року.

19 червня 2018 р. листом відповідача № 29/Б-678 позивача повідомлено про наступне: «наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 лютого 2017 р. за № 138, затвердженим у Міністерстві юстиції України від 15 березня 2017 р. за № 348/30216, затверджено перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються до посад поліцейських. Спеціальні звання міліції прирівнюються до спеціальних звань поліції згідно з п. 12 розділу ХІ Прикінцевих положень Закону України «Про Національну поліцію».

14 червня 2018 р. позивач звернувся до відповідача із заявою. Як убачається з цієї заяви позивач просить відповідача зобов'язати посадових осіб ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області, на яких покладено такі зобов'язання, надіслати повторну довідку з інформацією про зміни у його грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області для здійснення перерахунку призначеної йому пенсії з встановленням розміру премії 40%.

19 червня 2018 р. листом відповідача № 29/Б-678, № 29/Б-757 позивача повідомлено про те, що законами України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 р. № 900-VIIІ та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 р. № 1774 -VIII внесено зміни до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 138 від 17 лютого 2017 р. затверджено перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських. Урядом прийнята постанова від 21 лютого 2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», згідно з якою був проведений перерахунок та виготовлені довідки про розмір грошового забезпечення, відповідно до списків наданих ПФУ з урахуванням окладу за посадою, спеціальним званням, відсотковою надбавкою за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплат, підвищення) та премій, що виплачені поліцейським у - січні 2016 року відповідно до постанови КМУ від 11 листопада 2015 р. № 988, у тому числі і Ваша.

Листом Міністерства внутрішніх справ України від 12 березня 2018 р. № 3261/05/22-2018 щодо окремих питань підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, була надіслана інформація про середні розміри надбавок та премії поліцейських, що фактично виплачені в січні 2016 року, за переліком посад поліцейських Національної поліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2016 р. № 988. Надбавки та доплати, які передбачені постановою КМУ від 7 листопада 2015 р. № 1294 та наказом МВС України від 31 грудня 2015 р. № 499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», до перерахунку пенсії не включаються.

23 червня 2018 р. позивач знову звернувся до відповідача із заявою. Листом відповідача від 13 липня 2018 р. за № 29/Б-806 позивачу було надано аналогічну відповідь.

Позивач з показниками у довідці не погоджується із наступних причин: у цій довідці не зазначено надбавку за спеціальні умови проходження служби в поліції, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15 % посадового окладу; премії у розмірі 40 % та щорічної доплати на оздоровлення в розмірі посадового окладу, у зв'язку з чим звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 2 ст. 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

7 листопада 2015 року набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 р. (далі - Закон № 580-VIII), крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом № 900-VIIIстаттю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Законом № 900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.

Кабінет Міністрів України постановою «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 р. № 988 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції. Ця постанова набрала чинності 2 грудня 2015 року.

Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року.

Відповідно до вимог п. 2 постанови № 988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.

На виконання вимог статті 94 Закону № 580-VIII та постанови № 988 МВС видало наказ № 260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським).

Пунктом 2 наказу № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом № 580-VIII, тобто з 7 листопада 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Згідно з вимогами пунктів 1-3 Порядку № 45 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.

Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Абзацом 7 п. 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

У рішенні від 8 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).

До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою № 988 та наказом № 260, чинним законодавством України, а саме постановою № 1294 та наказом № 499, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.

Як установлено судом, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15 % посадового окладу, яку отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.

При цьому, суд зазначає, що доказів, які б доводили, що при обчисленні позивачу пенсії до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, враховано грошову допомогу на оздоровлення відповідачем до суду не надано. Не зазначена допомога на оздоровлення при врегулювання вищеназваним законодавством виплат для поліцейських.

За наведених обставин, суд не вбачає підстав для включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, матеріальної допомоги на оздоровлення.

Суд також відхиляє доводи позивача про неправомірність зазначення відповідачем премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 1,39% замість 40%.

Відповідно до вимог абз. 5 п. 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсії враховуються інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Судом встановлено, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 20 квітня 2017 р. № 5551/05/22-2017 "Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій" головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі довело до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року.

Натомість відповідно до положень пункту 4 постанови № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ;

2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Ураховуючи наведене, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.

Так, положеннями пункту 4 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, передбачено, що розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.

Відповідно до вимог пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Крім того, при вирішенні справи судом також враховано правову позицію, викладену в постанові Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17-а.

Зокрема, у названій постанові зазначено таке.

З огляду на закріплене у частині третій статті 63 Закону № 2262-XII правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45, Велика Палата Верховного Суду дійшла таких висновків у зразковій справі:

1) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась. Натомість при розгляді типових справ судам необхідно з'ясувати: чи здійснювалася органом Національної поліції виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована постановою № 988, за відповідною посадою поліцейського у січні 2016 року та чи вказана у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії така надбавка у середньому розмірі;

2) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Згідно із частиною третьою статті 291 КАС України правові висновки Великої Палати Верховного Суду в цій зразковій справі мають враховуватися судами при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 березня 2018 року.

Наведеними вище положеннями частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що перерахунок пенсій особам, які отримують пенсії за цим Законом, провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

При цьому довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу складено Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Київській області та направлено до відповідача відповідно до Порядку № 45, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, є обов'язковим для виконання органами державної влади, зокрема відповідачем у справі.

Положення абзаців 5 та 7 пункту 5 Порядку № 45 щодо врахування для перерахунку пенсії щомісячної премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, а також неврахування для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, скасованих чи таких, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), відповідають висновкам ЄСПЛ, викладеним у пункті 23 рішення від 8 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00).

Судом також враховано, що проведений відповідачем на підставі довідки від 19 березня 2018 р. № К-7838 перерахунок пенсії позивача призвів до збільшення розміру пенсії позивача.

За таких обставин, дії та рішення відповідача, які оскаржує позивач, не містять ознак порушення права особи на належне пенсійне забезпечення. Інформація про складові грошового забезпечення позивача, яка міститься у довідці Ліквідаційної комісії від 19 березня 2018 р. № К-7838, є повною та об'єктивною.

Позивачем під час розгляду справи не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження позиції щодо наявності в діях відповідача протиправності щодо не відображення в довідці про розмір грошового забезпечення надбавки за спеціальні умови проходження служби в поліції, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15 % посадового окладу, премії у розмірі 40 % та щорічної доплати на оздоровлення в розмірі посадового окладу, які він отримував до перерахунку пенсії.

Ураховуючи викладене та виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Оскільки суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову, то підстави для вирішення питання про повернення судового збору і витрат на правничу допомогу у цій справі відсутні.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Повне найменування сторін:

Позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .

Відповідач - Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області, адреса: вул. Володимирська, буд. 15, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ - 08592218.

Суддя Журавель В.О.

Дата складення рішення суду 30 травня 2019 року.