23.02.2010
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
23 лютого 2010 р. м. Чернівці Справа № 2а-1019/10/2470
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Ватаманюк Р.В., розглянувши адміністративний позов управління Пенсійного фонду України у Глибоцькому районі Чернівецької області до відділу Державної виконавчої служби Глибоцького району управління юстиції про бездіяльність відділу ДВС Глибоцького районного управління юстиції у виконанні судового рішення по виконавчому провадженню , -
В поданому до суду 22.02.2010р. адміністративному позові управління Пенсійного фонду України у Глибоцькому районі Чернівецької області просить суд визнати протиправною бездіяльність відділу Державної виконавчої служби Глибоцького районного управління юстиції по виконанню виконавчих документів направлених на примусове виконання управлінням Пенсійного фонду України в Глибоцькому районі Чернівецької області стосовно боржника ТзОВ "Україна" і які на даний час знаходяться на виконанні у відповідача; зобов'язати відділ Державної виконавчої служби Глибоцького районного управління юстиції в примусовому порядку здійснити в повному обсязі всі необхідні виконавчі дії передбачені Законом України "Про виконавче провадження" щодо належного виконання виконавчих документів направлених управлінням Пенсійного фонду України в Глибоцькому районі Чернівецької області стосовно боржника ТзОВ "Україна" на адресу відповідача і по яких відповідачем відкриті виконавчі провадження №264 від 04.12.2007; №3969 від 02.11.2007; №469 від 24.01.2008; №3285 від 14.08.2008; №331 від 08.12.2008.
В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне.
Управління Пенсійного фонду України в Глибоцькому районі Чернівецької області, (далі - Управління) відповідно до вимог Закону України "Про виконавче провадження" № 606-ХІУ від 21 квітня 1999 року (далі - Закон № 606-ХІУ), направило на примусове виконання до відділу Державної виконавчої служби Глибоцького районного управління юстиції виконавчі документи за рішеннями, що підлягають виконанню державною виконавчою службою, а саме судові рішення про стягнення коштів з боржника ТзОВ "Україна" на користь Управління (в т.ч.):
- 11.07.2005 року направлено рішення суду від 25.04.2005 року на стягнення з боржника ТзОВ "Україна" -15056,48 грн. (виконавче провадження №264 відкрите 04.12.2007);
- 30.10.2007 року направлено рішення суду від 09.10.2007 року на стягнення з боржника ТзОВ "Україна" - 2587,11 грн. (виконавче провадження №3969 відкрите 02.11.2007);
- 28.12.2007 року направлено рішення суду від 05.12.2007 року на стягнення з боржника ТзОВ "Україна" - 93975,39 грн. (виконавче провадження №469 відкрите 24.01.2008);
- 05.08.2008 року направлено рішення суду від 30.06.2008 року на стягнення з боржника ТзОВ "Україна" - 28715,39 грн. (виконавче провадження №3285 відкрите 14.08.2008);
- 28.11.2008 року направлено рішення суду від 20.10.2008 року на стягнення з боржника ТзОВ "Україна" - 9656,25 грн. (виконавче провадження №331 відкрите 08.12.2008).
Всього направлено Управлінням 5 виконавчих документів про стягнення з боржника ТзОВ "Україна" заборгованості на загальну суму - 149990,62 грн. (копії виконавчих документів додаються).
В зв'язку з чим відділом Державної виконавчої служби Глибоцького районного управління юстиції, відповідно до вимог ст.ст. 3, 18, 24 Закону № 606-ХІУ було відкрито 5 виконавчих проваджень по боржнику ТзОВ "Україна" на примусове стягнення боргу на користь Управління.
Згідно ст. 4 Закону України "Про виконавче провадження" відділ Державної виконавчої служби Глибоцького районного управління юстиції зобов'язаний був вжити заходи примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно та повно вчиняти виконавчі дії.
Стаття 25 Закону України "Про виконавче провадження" зазначає, що державний виконавець зобов'язаний провести виконавчі дії по виконанню рішення протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
З вищенаведеного вбачається, що виконавчі документи передані до відділу Державної виконавчої служби Глибоцького районного управління юстиції щодо стягнення з боржника ТзОВ "Україна" заборгованості на користь органу Пенсійного фонду України знаходяться тривалий час (декілька років) на виконанні та безпідставно не виконуються відділом Державної виконавчої служби. Державними виконавцями не проводяться все необхідні дії спрямовані на виконання вищезазначених виконавчих документів, що в свою чергу грубо порушує вимоги ст. ст. 4, 25 Закону України "Про виконавче провадження" та законні права стягувана управління Пенсійного фонду України в Глибоцькому районі Чернівецької області, який здійснює свою діяльність в інтересах держави.
Згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах №8-2 від 30.04.2002 (зареєстроване в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 №442/6730 основними завданнями органу Пенсійного фонду України є збирання та акумулювання коштів , призначених для пенсійного забезпечення громадян України. В даному випадку бездіяльність органу виконавчої служби при виконанні своїх обов'язків грубо порушує інтереси держави в особі органу Пенсійного фонду України у забезпеченні здійснення вчасного та в повному обсязі пенсійного забезпечення громадян України.
Оскільки спори юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень, щодо оскарження його дій чи бездіяльності відноситься до компетенції адміністративних судів то позивач вважає, що дану справу слід розглядати за нормами Кодексу адміністративного судочинства у відповідності до вимог ст. 17, 19 КАС України.
В ході перевірки матеріалів позову встановлено, що вказані вище виконавчі провадження відкрито на підставі рішень господарського суду Чернівецької області, яким видано відповідні виконавчі листи та наказ.
Відповідно до вимог ст. 181 Кодексу адміністративного судочинства України визначено коло учасників виконавчого провадження, які вправі звернутися до адміністративного суду з позовом якщо рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, - це сторони, представники сторін, експерти, спеціалісти, перекладачі, суб'єкти оціночної діяльності - суб'єкти господарювання, поняті, працівники органів внутрішніх справ, представники органів опіки і піклування, інших органів і установ у порядку, встановленому Законом.
Інший порядок судового оскарження та коло учасників цього оскарження регламентовано ст. 121-2 Господарського процесуального кодексу України та сьомим розділом (судовий контроль за виконанням судових рішень) Цивільного процесуального кодексу України 2004 року, а саме, згідно до зазначених процесуальних норм учасники виконавчих проваджень вправі оскаржити рішення, дію або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби якщо порушено їхні права, свободи чи інтереси по виконанню рішень відповідно господарських та цивільних судів.
Як слідує з матеріалів справи, порушено права та інтереси позивача по виконанню рішення господарського суду.
Таким чином, суд вважає, що даний спір не може бути розглянутий в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суд відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
За таких обставин слід відмовити у відкритті провадження, а позовна заява та додані до неї документи підлягають поверненню позивачу.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, -
1. Відмовити у відкритті провадження в даній адміністративній справі.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі разом з позовною заявою та доданими до неї документи надіслати позивачу негайно.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала, відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає закон ної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Відповідно до ст.ст. 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала може бути оскаржена повністю або частково в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня постановлення ухвали заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 10 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Р.В. Ватаманюк