26.02.2010
26 лютого 2010 р. м. Чернівці Справа № 2а-1085/10/2470
13:35
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Боднарюка О.В.;
при секретарі судового засідання -Романко М.І.;
з участю:
представника позивача - Кузь Р.В.;
відповідача -Пупаларетхінам Киритхаран;
перекладача - ОСОБА_1;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Чернівецького прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланка ОСОБА_2 про примусове видворення за межі України та затримання до 6-ти місяців, -
Чернівецький прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України звернувся з адміністративним позовом до громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланка ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, про видворення за межі території України в примусовому порядку та затримання до 6-ти місяців.
Обґрунтовував позовні вимоги тим, що зазначений громадянин 15.02.2010 року близько 20 години був затриманий на території Сокирянської міської ради Сокирянського району Чернівецької області при спробі вчинити незаконний перетин державного кордону України до Республіки Молдова.
На підставі п.14 ст.20 Закону України «Про Державну Прикордонну службу України» та ст..263 Кодексу України про адміністративні правопорушення 15.02.2010р. стосовно громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланка ОСОБА_2 було застосовано адміністративне затримання та поміщено останнього в пункт тимчасового тримання Чернівецького прикордонного загону.
18.02.2010р. позивачем повідомлено Міністерство закордонних справ України про затримання ОСОБА_2 та направлений запит щодо встановлення його особи, оскільки консульства Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланка в Україні немає. В зв'язку з тим, що відповідь на вказаний запит не надійшла, то відповідач не притягнутий Сокирянським районним судом Чернівецької області до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення за ч.2 ст. 204 - 1 КУпАП.
Позивач вважає, що ОСОБА_2 порушує законодавство України з прикордонних питань, а тому підлягає притягненню до адміністративної відповідальності та примусовому видворенню за межі території України.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач позовні вимоги визнав повністю, і просив позов задовольнити, а також пояснив те, що дійсно намагався незаконно перетнути Державний кордон України, без належних документів.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані докази та матеріали справи, прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.
Згідно з ч. 4 ст. 50 КАС України громадяни України, іноземці чи особи без громадянства можуть бути відповідачами за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень про примусове видворення іноземців чи особи без громадянства.
Судом встановлено, що громадянин Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланка ОСОБА_2 15.02.2010 року близько 20 години був затриманий на території Сокирянської міської ради Сокирянського району Чернівецької області при спробі вчинити незаконний перетин державного кордону України з Республікою Молдова.
Підставами ухилення вказаного громадянина від виїзду з республіки Україна є: затримання працівниками Державної прикордонної служби України спільно з представниками ГУ МВС України в Київській області та СГІРФО Сокирянського РВ УМВС України в Чернівецькій області за спробу незаконного перетину державного кордону України - Молдови в групі осіб, відсутність коштів на виконання рішення органу охорони кордону про видворення за межі території України у добровільному порядку, відмова самостійного повернення на батьківщину, намір потрапити в країни Західної Європи з метою кращого життя та працевлаштування, свідомого порушення законодавства України з прикордонних питань.
Надані сторонами в судовому засіданні пояснення та письмові докази, свідчать про те, що реалізуючи свої права та свободи, відповідач міг встановленим порядком іммігрувати в Україну або іншу Європейську країну на постійне місце проживання, не завдавши шкоди національним інтересам України. Проте, знаючи про можливість легально в'їхати до Європейських країн, відповідач вибрав найбільш легкий та незаконний шлях.
Відповідно до ч. 6 ст. 32 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, затримані за незаконне перебування на території України, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з регламентованим внутрішнім розпорядком на період, необхідний для підготовки їх видворення за межі України у примусовому порядку, але не більше ніж шість місяців.
Аналогічна норма міститься в п. 3.1. п.п. 3.1.1., 3.1.3 Положення про пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженого наказом МВС України від 16.10.2007 р. № 390.
Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1110 «Про затвердження Типового положення про пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні» та п. 3.1 п.п. 3.1.3 наказу МВС України від 16.10.2007р. № 390 «Про затвердження Положення про пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні», поміщення іноземців до пункту перебування здійснюється за направленням МВС України, Адміністрації Держприкордонслужби України чи Служби безпеки України або їх територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, містах. Києві та Севастополі на період, необхідний для підготовки їх адміністративного видворення за межі держави, але, як правило, не більше ніж на 6 місяців.
Встановлені судом обставини справи, а саме: відсутність у громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланка ОСОБА_2 власного житла, постійного джерела існування та законних представників на території України, незаконне перетинання ним державного кордону з метою подальшого транзитного пересування без належним чином оформлених проїзних документів по території України з метою виїзду до Республіки Молдова, свідчать про те, що ним порушені вимоги cт.ст. 25, 28 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», тому згідно вимог ч.2, ч.5 ст.32 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» він підлягає видворенню за межі України.
Крім того, відповідач визнає факт намагання незаконного перетинання кордону держави без відповідного дозволу та порушення норм чинного законодавства України, а також добровільно залишити територію України не в змозі, оскільки у нього відсутні кошти.
Згідно ч. 5, 6 ст.32 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”орган внутрішніх справ чи орган охорони державного кордону можуть затримати і примусово видворити з України іноземця або особу без громадянства тільки на підставі постанови адміністративного суду. Така постанова приймається судом за зверненням органу внутрішніх справ, органу охорони державного кордону або Служби безпеки України, якщо іноземець або особа без громадянства ухиляються від виїзду після прийняття рішення про видворення або є обґрунтовані підстави вважати, що вони будуть ухилятися від виїзду.
Іноземці та особи без громадянства, затримані за незаконне перебування на території України (в порушення заборони щодо в'їзду в Україну, за відсутності визначених законодавством та міжнародними договорами України підстав для перебування в Україні (транзитного проїзду через її територію), у тому числі перебування за чужими, підробленими, зіпсованими або такими, що не відповідають встановленому зразку, візою (дозволом), паспортним документом), розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з регламентованим внутрішнім розпорядком на період, необхідний для підготовки їх видворення за межі України у примусовому порядку, але не більше ніж шість місяців.
Також суд погоджується із необхідністю викладеною позивачем, щодо того з метою підготовки документів для його видворення за межі України у примусовому порядку, необхідно затримати громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланка ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження на термін до 6-ти місяців з розміщенням в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства Міністерства Внутрішніх справ України.
Виходячи з встановлених обставин та вимоги Закону, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, які відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а позов таким, що підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. 32 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», постановою Кабінету Міністрів України № 1074 від 29.12.1995р. «Про Правила в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію», п. 3 постанови Кабінету Міністрів України № 1110 від 17.07.2003р. «Про затвердження Типового положення про пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні» та п. 3.1 п.п. 3.1.3 наказу МВС України від 16.10.2007р. № 390 «Про затвердження Положення про пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні», ст. 2, 9, 11, 69 - 71, 86, 94, 158 - 163, 167 КАС України, суд , -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Примусово видворити громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланка ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, за межі території України.
3. З метою підготовки документів для видворення за межі України у примусовому порядку, затримати громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланка ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження на термін до 6-ти місяців з розміщенням в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства Міністерства Внутрішніх справ України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апе ляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає закон ної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Відповідно до частини першої статті 185, частини першої-третьої, п'ятої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд.
Заява про апеляційне оскарження даної постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, з дня її складання. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для її подання.
Суддя О.В. Боднарюк