про закриття провадження у справі
24 лютого 2010 р. м. Чернівці Справа № 2а-498/10/2470
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Спіжавки Г.Г.,
секретаря судового засідання Іваницької А.М.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1, представника прокуратури - Воєводчука О.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_3 до прокурора Першотравневого району в м. Чернівці про визнання протиправною бездіяльності,-
Ухвалою суду від 15 грудня 2009 р. відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_3 до прокуратури Першотравневого району про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови у порушенні кримінальної справи.
В судовому засіданні позивач від своїх позовних вимог не відмовився, наполягав на задоволенні позову.
Представник відповідача позову не визнав.
З'ясувавши позиції сторін, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що провадження у справі слід закрити з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження. Цю норму слід розуміти в системному зв'язку із частиною 1 тієї самої статті, з якої випливає, що захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб шляхом оскарження до адміністративного суду будь-яких рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень можливий лише у сфері публічно-правових відносин.
Пунктом 1 ч. 1 ст. З КАС України також визначено, що справа адміністративної юрисдикції (далі -адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.
Як зазначено в рішенні Конституційного Суду України № 6-рп/2001 від 25.05.2001р., кримінальне судочинство - це врегульований нормами Кримінально-процесуального кодексу порядок діяльності органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу - підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів.
Захист прав і свобод людини не може бути надійним без надання їй можливості при розслідуванні кримінальної справи оскаржити до суду окремі процесуальні акти, дії чи бездіяльність органів дізнання, попереднього слідства і прокуратури. Але таке оскарження може здійснюватись у порядку, встановленому КПК України, оскільки діяльність посадових осіб, як і діяльність суду, має свої особливості, не належить до сфери управлінської діяльності.
Як випливає із змісту заявленого позову, позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_3 звернулися до суду з позовом, в якому просять визнати протиправною бездіяльність прокуратури Першотравневого р-ну щодо порушення кримінальної справи за наслідками розгляду заяви про злочин, що виключає можливість розгляду позову в порядку адміністративного судочинства.
За таких обставин розглядуваний спір не є публічно-правовим, а компетенція адміністративних судів на нього не поширюється.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного та керуючись рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2001 від 25.05.2001р., ч. 1, 2 ст. 2, п. 1 ч. 1 ст. З, п. 2 ч. 2 ст. 17, п. 1. ч. 1 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
1. Закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_3 до прокуратури Першотравневого району про визнання бездіяльності протиправною.
Ухвала, відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає закон ної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повторне звернення до адміністративного суду з тією самою позовною заявою не допускається.
Відповідно до ст.ст. 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала може бути оскаржена повністю або частково в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня постановлення ухвали заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 10 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Г.Г. Спіжавка