Постанова від 16.03.2010 по справі 10447/09/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" березня 2010 р. Справа № 2-а-10447/09/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бездрабка О.І.,

при секретарі - Кусик Г.С.,

за участю:

прокурора - Пуляєва І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора м.Нова Каховка до виконавчого комітету Новокаховської міської ради Херсонської області про визнання незаконним рішення № 262 від 24.10.2006 р. "Про дозвіл на проектування та будівництво, узаконення раніш збудованих споруд",

встановив:

Прокурор м.Нова Каховка (далі - позивач) звернувся із адміністративним позовом до виконавчого комітету Новокаховської міської ради Херсонської області (далі - відповідач), в якому просить визнати незаконним та скасувати рішення № 262 від 24.10.2006 р. "Про дозвіл на проектування та будівництво, узаконення раніш збудованих споруд".

Свої вимоги мотивує тим, що рішенням виконавчого комітету Новокаховської міської ради від 22.07.2008 р. № 272 відхилено протест прокурора м.Нова Каховка від 27.06.2008 р., внесеного на рішення виконавчого комітету Новокаховської міської ради № 262 від 24.10.2006 р. "Про дозвіл на проектування та будівництво, узаконення раніш збудованих споруд", яким ТОВ "Торговий дім-Омега" надано дозвіл на проектування та реконструкцію приміщень першої та другої блок-секції з 2-го по 5-й поверх будинку № 72 по вул.М.Букіна в м.Нова Каховка під житлові квартири. Пунктом 25 рішення на період реконструкції жилі приміщення загальною площею 2844,9 м2 першої та другої блок-секції по вуд.М.Букіна, 72, виведені з житлового фонду та введені до нежитлового. Вважає вказане рішення необгрунтованим, оскільки відповідно до вимог ст.ст.7, 8 Житлового кодексу Української РСР до компетенції виконавчого комітету Новокаховської міської ради не входить вирішення питань про переведення жилих приміщень громадського житлового фонду в нежилі. Тому відповідач вийшов за межу наданих йому повноважень.

У судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити, посилаючись на те, що при прийнятті п.25 рішення № 262 від 24.10.2006 р. "Про дозвіл на проектування та будівництво, узаконення раніш збудованих споруд" виконавчий комітет Новокаховської міської ради вийшов за межі наданих йому повноважень, так як переведення жилих приміщень у будинках державного та громадського житлового фонду в нежилі може здійснюватися винятково за рішенням виконавчого комітету обласної, міської (міста республіканського підпорядкування) ради народних депутатів.

Представник відповідача у судове засідання не з"явився, подав до суду заяву про розгляд справи за відсутності представника відповідача, проти позову заперечував.

Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Положеннями ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено, що 24.10.2006 р. виконавчим комітетом Новокаховської міської ради Херсонської області прийнято рішення № 262 "Про дозвіл на проектування та будівництво, узаконення раніше збудованих споруд", у пункті 25 якого зазначено дозволити ТОВ "Торговий дім-Омега" проектування та реконструкцію приміщень першої та другої блок-секцій з 2-го по 5-й поверхи по вул.М.Букіна, 72, під житлові квартири. На період реконструкції вивести жилі приміщення загальною площею - 2844,9 м2 першої та другої блок-секції гуртожитку по вул.М.Букіна, 72, з жилого фонду та ввести до нежилого.

На вказане рішення 27.06.2008 р. прокурором м.Нова Каховка внесено протест про його скасування.

Рішенням виконавчого комітету Новокаховської міської ради Херсонської області від 22.07.2008 р. № 272 відмовлено в задоволенні протесту у зв"язку з тим, що на даний час не існує міст республіканського підпорядкування.

Суд вважає таке рішення відповідача неправомірним з наступних підстав.

Згідно ст.1 Закону України "Про прокуратуру" прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, органами державного і господарського управління та контролю, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими Радами, їх виконавчими органами, військовими частинами, політичними партіями, громадськими організаціями, масовими рухами, підприємствами, установами і організаціями, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності, посадовими особами та громадянами здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами.

Абзацом 2 частини 2 статті 20 цього Закону встановлено, що при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право, зокрема, вносити подання або протест на рішення місцевих Рад залежно від характеру порушень.

Статтею 21 цього Закону передбачено, що протест на акт, що суперечить закону, приноситься прокурором, його заступником до органу, який його видав, або до вищестоящого органу. У такому ж порядку приноситься протест на незаконні рішення чи дії посадової особи. У протесті прокурор ставить питання про скасування акта або приведення його у відповідність з законом, а також припинення незаконної дії посадової особи, поновлення порушеного права. Протест прокурора зупиняє дію опротестованого акта і підлягає обов'язковому розгляду відповідним органом або посадовою особою у десятиденний строк після його надходження. Про наслідки розгляду протесту в цей же строк повідомляється прокурору.

Отже, прокурор, виконуючи прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів органами місцевого самоврядування, на підставі вимог Конституції України, Закону України "Про прокуратуру" правомірно звернувся до виконавчого комітету Новокаховської міської ради Херсонської області, тобто, до органу, який видав акт, що суперечить закону, з протестом.

Частиною 6 статі 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997, № 280/97-ВР встановлено, що виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

Повноваження виконавчих комітетів передбачені ст.ст.30, 52 Закону України "Про місцеве самоврядування".

Так, статтею 30 вказаного Закону (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать:

а) власні (самоврядні) повноваження: 1) управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню; 2) облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов; розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності; вирішення питань щодо використання нежилих приміщень, будинків і споруд, що належать до комунальної власності; 3) сприяння розширенню житлового будівництва, подання громадянам, які мають потребу в житлі, допомоги в будівництві житла, в отриманні кредитів, у тому числі пільгових, та субсидій для будівництва чи придбання житла; подання допомоги власникам квартир (будинків) в їх обслуговуванні та ремонті; сприяння створенню об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, реєстрація таких об'єднань; 4) реєстрація житлово-будівельних і гаражних кооперативів; прийняття рішень про організацію стоянок автомобільного транспорту, здійснення контролю за їх діяльністю відповідно до закону; 5) забезпечення соціально-культурних закладів, які належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, а також населення паливом, електроенергією, газом та іншими енергоносіями; вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод; здійснення контролю за якістю питної води; 6) вирішення питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів, знешкодження та захоронення трупів тварин; 7) організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою виробничих територій, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян; 8) організація місцевих ринків, ярмарків, сприяння розвитку всіх форм торгівлі; 9) встановлення зручного для населення режиму роботи підприємств комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад; 10) затвердження маршрутів і графіків руху місцевого пасажирського транспорту незалежно від форм власності, узгодження цих питань стосовно транзитного пасажирського транспорту у випадках, передбачених законодавством; 11) забезпечення утримання в належному стані кладовищ, інших місць поховання та їх охорони; 12) залучення на договірних засадах підприємств, установ та організацій, що не належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, до участі в обслуговуванні населення засобами транспорту і зв'язку; 13) надання дозволу в порядку, встановленому законодавством, на розміщення реклами;

б) делеговані повноваження: 1) здійснення заходів щодо розширення та вдосконалення мережі підприємств житлово-комунального господарства, торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування, розвитку транспорту і зв'язку; 2) здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, транспорту, зв'язку, за технічним станом, використанням та утриманням інших об'єктів нерухомого майна усіх форм власності, за належними, безпечними і здоровими умовами праці на цих підприємствах і об'єктах; прийняття рішень про скасування даного ними дозволу на експлуатацію об'єктів у разі порушення нормативно-правових актів з охорони праці, екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавства; 3) здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів; 4) встановлення за погодженням з власниками зручного для населення режиму роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування незалежно від форм власності; 5) облік відповідно до закону житлового фонду, здійснення контролю за його використанням; 6) надання відповідно до закону громадянам, які потребують соціального захисту, безоплатного житла або за доступну для них плату; 7) здійснення контролю за станом квартирного обліку та додержанням житлового законодавства на підприємствах, в установах та організаціях, розташованих на відповідній території, незалежно від форм власності; 8) видача ордерів на заселення жилої площі в будинках державних та комунальних організацій; 9) облік нежилих приміщень на відповідній території незалежно від форм власності, внесення пропозицій їх власникам щодо використання таких приміщень для задоволення потреб територіальної громади; 10) облік та реєстрація відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.

Відповідно до ст.52 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради. Виконавчий комітет ради: 1) попередньо розглядає проекти місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку, цільових програм з інших питань, місцевого бюджету, проекти рішень з інших питань, що вносяться на розгляд відповідної ради; 2) координує діяльність відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідної територіальної громади, заслуховує звіти про роботу їх керівників; 3) має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб.

Приймаючи рішення № 262 від 24.10.2006 р. в частині виведення жилих приміщень загальною площею 2844,9 м2 першої та другої блок-секції гуртожитку по вул.М.Букіна, 72, з жилого фонду до нежилого (п.25), відповідач не врахував вимоги ст.8 ЖК Української РСР, якою передбачено, що переведення придатних для проживання жилих будинків і жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду (ст.ст.4, 5 ЖК) у нежилі допускається у виняткових випадках за рішенням виконкому обласної, міської (у містах республіканського підпорядкування) ради (ч.2 ст.7 ЖК).

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що п.25 рішення виконавчого комітету Новокаховської міської ради Херсонської області від 24.10.2006 р. № 262 прийнято з порушенням положень статей 7, 8 ЖК та поза межами повноважень виконавчого комітету міської ради, визначених у ст.ст.30, 52 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" чи делегованих обласною радою.

При таких обставинах позовні вимоги прокурора м.Нова Каховка є обгрунтованими та підлягають задоволеню.

Керуючись ст.ст.7, 8 ЖК Української РСР, ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірним та скасувати п.25 рішення виконавчого комітету Новокаховської міської ради № 262 від 24.10.2006 р. "Про дозвіл на проектування та будівництво, узаконення раніш збудованих споруд".

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 17 березня 2010 р.

Суддя Бездрабко О.І.