73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"11" березня 2010 р. Справа № 2а-7602/08/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Горшков В.М.,
при секретарі: Роман О.С., < Текст >
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Генічеського районного центру зайнятості
до Малого госпрозрахункового підприємства комунального обслуговування населення "Добробут"
про стягнення штрафу у сумі 5280,00 грн.,
за участю:
представника позивача - Шарко В.В.
представника відповідача - не прибув.,
встановив:
Генічеський міський центр зайнятості звернувся до суду з адміністративним позовом до малого госпрозрахункового підприємства комунального обслуговування населення "Добробут" про стягнення суми штрафу у розмірі 5280,00 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що згідно до норм закону України "Про зайнятість населення", відповідач повинен був у 10 денний строк після вивільнення направити списки фактично вивільнених працівників позивачу. Оскільки в порушення зазначеного відповідач не подав належну інформацію позивачу йому було нарахована штрафна санкція у сумі 5280,00 грн.
В судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав, просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача до суду не прибув, заперечень на позов не надав, про причини неявки суд не повідомив.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали позову та дослідивши надані докази по справі, суд дійшов до наступного.
03.09.07 МГП КОН "Добробут" подав до Генічеського районного центру зайнятості звіт про заплановане вивільнення ОСОБА_2 з 03.11.2007 року у зв'язку з скороченням штату.
Відповідно до Наказу відповідача від 05.11.2007р. та копією трудової книжки ОСОБА_2 звільнено з МГП КОН "Добробут" у зв'язку із скороченням штату.
Частиною 5 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" передбачено, що при вивільненні працівників (у тому числі працюючих пенсіонерів та інвалідів) у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - направляють списки фактично вивільнених працівників, зазначаючи в них інвалідів. У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Ці кошти зараховуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і використовуються для фінансування заходів по працевлаштуванню та соціального захисту вивільнюваних працівників.
Оскільки відповідачем до Генічеського центру зайнятості не надано звіту про фактичне вивільнення працівників до нього було застосовано штрафну санкцію у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Відповідно, до наданого звіту відповідачем, сума заробітної плати за місяць вивільнено працівника складала 440,00 грн., тобто за рік вона становить 440,00 грн. х 12 = 5280,00 грн.
Приймаючи до уваги викладені обставини, а також враховуючи те, що відповідачем заборгованість не сплачена, сума боргу підлягає стягненню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 8, 9, 12, 19, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з малого госпрозрахункового підприємства комунального обслуговування населення "Добробут" (код ЄДРПОУ 31321430, р/р 260087166 в Генічеському відділенні Каховської філії "Райфайзенбанк Аваль") на користь Генічеського районного центру зайнятості (р/р 37173305900112, код доходу 50040500, одержувач ГУДКУ у Херсонській області, МФО 852010, ЗКПО 24103822) штраф у розмірі 5280,00 грн. (п'ять тисяч двісті вісімдесят грн. 00 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Горшков В.М.