Ухвала від 28.05.2019 по справі 911/1946/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"28" травня 2019 р. м. Київ Справа № 911/1946/18

за заявою голови ліквідаційної комісії Публічного акціонерного товариства «Борекс» (07800, Київська обл., смт Бородянка, вул. Індустріальна, буд. 2; код ЄДРПОУ 05764593)

до боржника Публічного акціонерного товариства «Борекс» (07800, Київська обл., смт Бородянка, вул. Індустріальна, буд. 2; код ЄДРПОУ 05764593)

про банкрутство

Суддя Наріжний С.Ю.

За участю секретаря Ющенко А.В.

За участю представників учасників у справі:

від ГУ ДФС у Київській області: Вірчак В.Г.

ВСТАНОВИВ:

у провадженні господарського суду Київської області знаходиться справа № 911/1946/18 за заявою Голови ліквідаційної комісії ПАТ «Борекс» про банкрутство ПАТ «Борекс» з урахуванням особливостей ст. 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (надалі також «Закон про банкрутство»), прийнята до розгляду ухвалою суду від 10.09.2018.

Ухвалою господарського суду Київської області від 25.09.2018 відкрито провадження у справі № 911/1946/18; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; призначено на 02.10.2018 судове засідання щодо вирішення питання про визнання ОСОБА_1 банкрутом.

25.09.2018 господарським судом Київської області було здійснено публікацію на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оголошення № 54412 про відкриття провадження у справі про банкрутство ПАТ «Борекс».

Постановою господарського суду Київської області від 02.10.2018 визнано банкрутом ПАТ «Борекс» та відкрито ліквідаційну процедуру; ліквідатором призначено арбітражного керуючого Бандолу О.О.; вирішено інші процедурні питання у справі.

02.10.2018 господарським судом Київської області було здійснено публікацію на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення № 54564 про визнання банкрутом ПАТ «Борекс».

Ухвалою суду від 20.11.2018 визнано вимоги ГУ ДФС у Київській області до Боржника у сумах: 4020190,37 грн - 2 черга; 16034177,53 грн - 3 черга; 2238461,96 грн - 6 черга.

06.05.2019 до суду надійшло клопотання ГУ ДФС у Київській області б/№, б/дати (вх. № 8790/19) про включення вимог ГУ ДФС у Київській області до реєстру вимог кредиторів Боржника як таких, що забезпечені заставою майна Боржника.

Ухвалою суду від 08.05.2019 розгляд вказаного клопотання призначено в судовому засіданні на 28.05.2019; зобов'язано ліквідатора Банкрута арбітражного керуючого Бандолу О.О. надати суду письмові пояснення по суті вказаного клопотання.

24.05.2019 до суду надійшло клопотання ліквідатора Банкрута від 24.05.2019 № 02-68/79 (вх. № 10411/19) про розгляд справи без участі ліквідатора та повідомлення від 23.04.2019 № 02-68/78 (вх. № 10412/19) про результат розгляду вимог ГУ ДФС у Київській області як таких, що забезпечені заставою майна Боржника.

28.05.2019 в судове засідання з'явився представник ГУ ДФС у Київській області, подане клопотання підтримав і просив задовольнити. Інші учасники у справі в судове засідання не з'явились.

Розглянувши подане клопотання ГУ ДФС у Київській області та повідомлення ліквідатора Банкрута про результат розгляду заявлених вимог, а також матеріали справи в цілому, заслухавши пояснення представника кредитора, судом встановлено наступне.

В клопотанні заявник просить суд визнати вимоги ГУ ДФС у Київській області на суму 3073817,47 грн як забезпечені та включити дані вимоги до реєстру вимог кредиторів Боржника в позачерговому порядку.

Зокрема заявник зазначає, що за наслідком розгляду кредиторської заяви ГУ ДФС у Київській області ухвалою господарського суду Київської області від 20.11.2018 визнано вимоги до Боржника у сумах: 4020190,37 грн - 2 черга; 16034177,53 грн - 3 черга; 2238461,96 грн - 6 черга.

В той же час, контролюючим органом відповідно до акту опису № 1 від 07.04.2015 описано майно в податкову заставу, а саме нерухоме майно - пожежне депо ПАТ «Борекс» на суму 2773817,47 грн та Комбайн КЗК-4,2 на суму 300000,00 грн, отже на загальну суму 3073817,47 грн.

В зв'язку з цим заявник зазначає, що відповідно до ч. 8 ст. 23, ч. 9 ст. 45 Закону про банкрутство вимоги ГУ ДФС у Київській області у сумі 3073817,47 грн мають бути включені окремо до реєстру вимог кредиторів та задоволення даних вимог здійснюється в позачерговому порядку за рахунок заставного майна.

Заперечуючи проти поданого клопотання ліквідатор Банкрута в повідомленні від 23.05.2019 посилається на положення Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень», Податкового кодексу України і зазначає, що податкова застава є публічним обтяженням і не відноситься до забезпечувальних обтяжень, а норми ПК України не регулюють правовідносини щодо осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом про банкрутство.

Крім того ліквідатор Банкрута зазначає, що податкова застава майна ПАТ «Борекс» була скасована ухвалою господарського суду Київської області від 18.12.2018 у даній справі.

Суд зазначає, що згідно ч. 3 ст. 95 Закону про банкрутство, кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами, а їх вимоги погашаються в шосту чергу.

Відповідно до п. 36.7. Інформаційного листа Вищого господарського суду України № 01-06/606/2013 від 28.03.2013 «Про Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (у редакції Закону України від 22.12.2011 № 4212-VI), заяви кредиторів про грошові вимоги до боржника, що ліквідується власником, подаються безпосередньо до господарського суду та оплачуються судовим збором. Розгляд грошових вимог кредиторів в ліквідаційній процедурі здійснюється господарським судом в тому ж порядку, що і грошових вимог, заявлених на підставі статті 23 Закону. За результатами розгляду грошових вимог кредиторів господарським судом затверджується реєстр вимог кредиторів.

Частиною 8 статті 23 Закону про банкрутство встановлено, що вимоги конкурсних кредиторів, визнані боржником або господарським судом, вносяться розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів. Розпорядник майна зобов'язаний окремо внести до реєстру вимоги кредиторів, які забезпечені заставою майна боржника, згідно з їхніми заявами, а за їх відсутності - згідно з даними обліку боржника, а також внести окремо до реєстру відомості про майно боржника, яке є предметом застави згідно з державним реєстром застав.

Відповідно до ч. 9 ст. 45 Закону про банкрутство, погашення вимог забезпечених кредиторів за рахунок майна банкрута, що є предметом забезпечення, здійснюється в позачерговому порядку.

Згідно ст. 4 Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень», обтяження поділяються на публічні та приватні. Публічним є обтяження рухомого майна, яке виникає відповідно до закону або рішення суду. Приватні обтяження можуть бути забезпечувальними та іншими договірними. Забезпечувальним є обтяження, яке встановлюється для забезпечення виконання зобов'язання боржника або третьої особи перед обтяжувачем. Іншими договірними є приватні обтяження, які не віднесені до забезпечувальних і виникають унаслідок передачі рухомого майна, право власності на яке належить обтяжувачу, у володіння боржнику, або з інших підстав, що обмежують право обтяжувача чи боржника розпоряджатися рухомим майном.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 37 того ж Закону, до публічних обтяжень зокрема належить податкова застава.

Згідно п. 88.1., 88.2. статті 88 ПК України, з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.

Пунктом 14.1.155. статті 14 ПК України визначено, що податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом. У разі невиконання платником податків грошового зобов'язання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному цим Кодексом, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави.

Відповідно до п. 87.10. статті 87 ПК України, з моменту винесення судом ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство платника податків порядок погашення грошових зобов'язань, які включені до конкурсних кредиторських вимог контролюючих органів до такого боржника, визначається згідно із Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» без застосування норм цього Кодексу.

Крім цього, згідно п. 1.3. статті 1 ПК України, цей Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», з банків, на які поширюються норми Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», та погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зборів на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій.

Проаналізувавши вказані вище норми Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень» та Податкового кодексу України в сукупності суд зазначає, що податкова застава є публічним обтяженням, виникає на підставах, встановлених ПК України і не відноситься до забезпечувальних обтяжень.

В той же час, як вказано вище, Податковий кодекс України не регулює питання погашення грошових зобов'язань щодо боржника, на якого поширюється дія судових процедур, визначених Законом про банкрутство, оскільки такий порядок врегульовано безпосередньо Законом про банкрутство, отже погашення кредиторських вимог ГУ ДФС у Київській області до ПАТ «Борекс» не регулюється нормами ПК України.

Таким чином, оскільки податкова застава є публічним обтяженням і виникає на підставах, встановлених Податковим кодексом України, а Податковий кодекс України в свою чергу не регулює питання погашення грошових зобов'язань щодо боржника, на якого поширюється дія судових процедур, визначених Законом про банкрутство, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання податкових зобов'язань, виконання яких забезпечене податковою заставою, такими, що підлягають задоволенню позачергово з включенням до реєстру вимог кредиторів окремо, як забезпечених.

Крім цього суд зазначає, що згідно п. 93.1. ст. 93 Податкового кодексу України, майно платника податків звільняється з податкової застави з дня набрання законної сили відповідним рішенням суду про припинення податкової застави у межах процедур, визначених законодавством з питань банкрутства.

Частиною 9 статті 19 Закону про банкрутство визначено, що активи боржника, які перебувають у податковій заставі, можуть бути звільнені господарським судом з податкової застави, про що виноситься ухвала у судовому засіданні за участю органу доходів і зборів.

Частиною 1 статті 38 Закону про банкрутство визначено, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.

Ухвалою господарського суду Київської області від 18.12.2018 у даній справі звільнено активи ПАТ «Борекс» з податкової застави за відповідним клопотанням ліквідатора Банкрута.

Враховуючи все викладене вище суд дійшов висновку про необґрунтованість клопотання ГУ ДФС у Київській області про визнання вимог у сумі 3073817,47 грн як забезпечених та включення до реєстру вимог кредиторів в позачерговому порядку, отже вказане клопотання залишається судом без задоволення.

Керуючись ст. 232-235, 255, п. 17.5. розділу ХІ ГПК України, ст. 23, 38, 45 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», суд

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у задоволенні клопотання ГУ ДФС у Київській області б/№, б/дати (вх. № 8790/19) про визнання вимог у сумі 3073817,47 грн як забезпечених та включення до реєстру вимог кредиторів в позачерговому порядку.

2. Копію ухвали надіслати учасникам у справі.

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена протягом десяти днів з дати складення та підписання повного тексту ухвали шляхом подання апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду через господарський суд Київської області.

Повний текст ухвали виготовлено і підписано 30.05.2019.

Суддя С.Ю. Наріжний